Boomer Space

OVERKILL - Scorched

Asi se dnes na světě opravdu nenajde vitálnější klasická thrashová úderka s kořeny hluboko v osmdesátých letech než OVERKILL a nová deska tohle jen potvrzuje. O famózní jízdě zelených napříč čtyřmi dekádami existence svědčí nejen neúnavné koncertování prostřednictvím dlouhých světových turné, které tahle kapela se vzácnou pravidelností absolvuje, ale také vysoká hráčská úroveň všech členů, originální zvuk a celkové nasazení, které by jim mohli závidět mnohem mladší party. Já osobně v posledních zhruba patnácti letech zažil OVERKILL v koncertní podobě snad desetkrát a v ani jednom případě nešlo o vystoupení nevýrazné. Nezdá se, že by je onen plamen, prostřednictvím kterého vstoupili na debutu z roku 1985 do dění, bůhvíjak sežehl.


Co se týče řadových alb jen doplním, že jich má kvintet z New Jersey na svém kontě od poloviny osmdesátých let již přes dvacet. Což je číslo prakticky v rámci žánru rekordní. Pauzy mezi řadovkami totiž nebývaly u nich nikdy větší než třileté, navíc od skvělého alba „Ironbound“ z roku 2010 chytili OVERKILL druhý dech, i co se týče znovunabyté chuti do old-schoolového thrashe dělaného v aktuálním podání. Invence byla opětovně posilována vším, co fanoušek od OVERKILL od počátku jejich dráhy žádal, což kapela následně stvrdila další famózní sadou „The Electric Age“. Tehdy podruhé začaly zlaté časy, jaké u nich od alba „Horrorscope“ nebyly k mání. Aktuální novinka „Scorched“ rozhodně nepodlézá vysoce nastavenou laťku a nachází se na odpovídající úrovni tvorby OVERKILL z posledních let. Sestavu dnes navíc posiluje spoza Ellsworthových zad skvělý bijec Jason Bittner, který se k OVERKILL připojil již před minulým, velmi povedeným albem „The Wings Of War“, kdy krátce před tím opustil řady FLOTSAM AND JETSAM.


Na novince „Scorched“, která se jeví vesměs různoroději, strukturovaněji (co se týče typů skladeb) a tudíž barvitěji než některá alba předcházející, tak nalezneme vše, co lze od této žánrové drtičky očekávat – aktuální thrashový drive a postupy ryze metalového ražení v mnoha podobách. Kdybyste to celé chtěli vypsat do detailu, tak zde znovu naleznete přemotivovaně křepčícího Bobby „Blitze“ Ellswortha, který však umí odzpívat i klenutější part, dále pak tradičně výstavní baskytaru D.D.Verniho, výbušné kytarové party od osvědčené dvojky (nyní navíc slavící v řadách OVERKILL společnou dvacetiletku) Dave Linsk a Derek Tailer, a samozřejmě také vynikající práci právě bubeníka Jasona Bittnera. „Scorched“ rozhodně nebude patřit k nejtvrdším albům newjerseyských netopýrů, neboť se zde nachází i skladby variabilnější a s určitou nákloností k melodiím a pozvolnější gradaci. Jsou zde však i divoké výpady, takže dlouholetý fanoušek nebude zároveň o nic ošizen.Heroické kytarové sólování zahajující titulní song „Scorched“ patří k oněm střípkům, které svědčí k inklinaci nových skladeb ke klasickému metalovému pojetí. Kapela byla od svých počátků inspirována mimo jiné i JUDAS PRIEST a určité fragmenty nové desky tuhle linii stvrzují, ostatně na albu je patrný i obdiv k dalším legendám jako BLACK SABBATH nebo MOTÖRHEAD. O metalu bez příkras, svižných tempech, riffové řevnivosti, ale také nezapomínání na silnou melodickou linii je třeba další vypalovačka „Goin Home“V rámci třetí „The Surgeon“ se sice trochu ubere na tempu, ale to neznamená, že by song nenaplňoval parametry prvotřídního metalu tvořeného s přesahem, navíc hozeného do současnější fazóny. Sprint „Twist Of the Wick“ je bezesporu nejrychlejší a nejdivočejší skladbou nahrávky, a i přestože v druhé polovině dojde překvapivě na démonickou orchestrální pasáž s vícehlasým chórem, pořád má posluchač na paměti, že hudební pojetí OVERKILL vychází především z nekašírovanosti špinavé ulice. Silnou stránkou novinky je vlastně ono kombinování mezi zdobnějším pojetím metalu, zastoupeným zde výstavní kytarovou prací a melodickými sóly, a jeho garážovějším protipólem, který zde zastupují punkově laděné výpady riffovitého thrashe. 


Prostředek alba je zjevně nejsilnější, jednak zde máme jeden ze singlů „Wicked Place“, což je opravdu rtuťovitá skladba postavená na sugestivním Blitzově hlase, úderných riffech a neopakovatelném bluesovém groovu, druhak na ní navazuje „Won´t Be Comin´Back“, což je naproti tomu song podstatně zpěvnější a hymničtější, který z pozvolné fáze s nápadným baskytarovým motivem (připomínajícím rozjezd sabbathovské Heaven And Hell) přejde do svižné a velkolepě refrénové části. Za mne jednoznačný vrchol alba a hymna par excellance. Dalším vrcholem alba se může brzy stát velmi ponurá píseň „Fever“, kdy Ellsworth dojemně pěje v pozvolnějším tempu nad závojem akustiky, aby následně hydra ožila a vše se vyvinulo do brutálního thrashového běsnění. Možná jde o nejvíce atmosférickou, nejstrukturovanější a nejpříběhovější skladbu, která v sobě koncetruje nemalou dávku napětí, temnoty i okouzlující melodiky. Netřeba však tuhle desku rozebírat do podrobna, neboť fanoušek OVERKILL dobře ví, co jej pravděpodobně čeká. Já jen potvrdím, že si může být znovu zatraceně jistý, že tahle kapela svého vysokého standardu z posledních patnácti let prostě dosáhne.


28.04.2023Diskuse (20)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Stray
11.06.2023 07:56

Nenapít se piva třeba i týden, tak jsem fakt nesvůj, ale třicet let? Tak je ze mě nějaká vysušená želvička jako ten lékař z Bohnic, co si ho voděj do zábavných televizních pořadů a on je tam učí smíchu.:-) Jako nepíšeš recenze, nepiješ pivo, co ty vůbec děláš? Vždyť musíš mít hrozně volnýho času? :-)

 

Prowler80
10.06.2023 23:22

Třicet let jsem totálním abstinentem, leč ceny Prazdroje, potažmo pivních značek vůbec, jsem kdys vedl celkem v patrnosti.
Když jsem se narodil (1968) stál Prazdroj 2,70 Kčs, koncem 70. let 3,60 Kčs, koncem 80. let rovnejch šest kaček. Ceny byly státní, tudíž stejné u piva lahvového i točeného. O současné ceně přehled nemám, zřejmě existuje poměrně značný rozptyl mezi lahváčem z vobchodu a pivem točeným. Alba interpretů z kapitalistických zemí stála v 70. letech 80 Kčs (např. The Dark Side of the Moon či Ochutnávka) i oněch 120 Kčs (např. Voulez-Vous); v 80. letech všechna již 120 Kčs (např. debut LZ či 5150). Alba intepretů z Lido demo totožné ceny jako u interpretů domácích, tedy 44 Kčs, resp. 50 Kčs (držitelé Slavíků). Občas se v prodejnách Supraphonu zjevily jugoslávské edice alb některých věhlasných interpretů - např. v únoru 1983 Heaven and Hell či Malice in Wonderland za rovný kilo.
Jinak koncem socíku třeba cena plynu 10 haléřů za kWh, cena elektřiny kol 45 haléřů za kWh. U vody se platil pouze paušál za osobu, neexistovaly bytové či domovní měřiče. Bez ohledu na spotřebu zaplatila čtyřčlenná rodina v rodinném domě zhruba 240 Kčs za rok.

 

Honza
10.06.2023 20:04

Prowler80 a spajk: chudý jsme, o tom, žádná :) Za bolševika tuším stála zahraniční deska v obchodě 120 Kčs (decentně pomíjím, že tam nic neměli :)), Plzeň 5 Kčs, takže deska za 24 Plzní (Konec osmdesátek, víc nepamatuju :) ) Dneska deska cca litr, Plzeň 60 Kč, takže deska za cca 17 Plzní, polepšili jsme si :)

 

Prowler80
09.06.2023 14:00

V 80. letech lidé v klidu dávali za novinkovej metalovej asfalt 4 kila, já to prodával za 380. Prodalo se vše. Jste všichni moc zhejčkaný. Po započtení inflace je to v současnosti láce.Prochlastáte litr za večír, pak skrblíte na nosičích.

 

spajk
09.06.2023 13:30

Elpíčka nejsou drahý, to jen vy máte málo peněz:-)
Pro Němce, Brita, Američana apod je to pár drobných, to jen my z bývalých postkomunistických zemí skřípeme zubama.
Pro vinyly jezděte do Vídně na burzu. 4x ročně, termíny na odkazu
https://www.schallplattenboerse.at/

 

Majk
07.06.2023 14:38

Proto LP neřeším a jedu pořád v CD. Na LP jen staré analogové nahrávky. Tohle je klasické hladové svinstvo a to podporovat nechci.

 

Honza H.
06.06.2023 22:53

Souhlas,z důvodu převysoké ceny nákup vinylu Overkill taktéž vynechávám...

 

Stray
06.06.2023 22:49

Předražené vinyly mne v současnosti fakt serou, je to špína a neschvaluju tenhle trend, kdy se prodává LP za 800 a víc, zatímco cd je cajk za 350. To je hnus.

 

Pekárek
06.06.2023 22:35

Souhlas, důsledkem bude, že si fanoušci budou vybírat a koupí si méně, než kdyby se u nich rozumnou cenou vyvolal nákupní amok, takže tohle šroubování jim větší zisky nezajistí. Nikdo se necítí dobře jako holenej idiot. Ale nejsem obchodník, třeba mi něco uniká.

 

Honza
06.06.2023 22:28

Jo, já to nechápu, nepřipádám si chudej, ale zase si nechi připadat jako hejl a nechat se holit. Přesně jak říkáš, kdyby ta deska byla za 790 tak už je doma a ještě bych něco vzal, abych neplatil poštovný :) Ale tohle už je peklo, strašně to šroubujou. Ty reedice starých desek taky šponujou, pomalu si doplňuju, na co jsem zamlada neměl, ale třeba Kreator Extreme Aggressison 900, The Gathering Madylion 1000, nemažou se s náma. Metaláci jsou asi poslední kdo kupuje desky, tak je potřeba je vytěžit...