Boomer Space

OVERKILL - The Electric Age

Už předešlé album „Ironbound“ značilo dokonale nabušený návrat OVERKILL k formě z období prvních pěti alb a po zásluze sklidilo jen a pouze kladné ohlasy. Novinka „The Electric Age“ potvrzuje, že newyorčané prožívají idylické časy. Kapela totiž v současnosti stoprocentně funguje, a sice, jak po stránce muzikantské, tak i co se týče mezilidských vztahů. Je zjevné, že se tady vykrystalizovala sestava, která si naprosto sedne. Nápadné je to hlavně při sledování spolupráce kytarového tandemu Dave Linsk/Derek Tailer, ten totiž duo ústředních členů Bobby „Blitz“ Ellsworth/D.D.Verni (jediných ze zákládající sestavy) již nějaký ten pátek skvěle doplňuje, což se samozřejmě odrazilo kromě studiové práce i na kvalitě koncertů. Angažování robustní ultrarychlé mlátičky Rona Lipického za bicí soupravu bylo před pěti lety vynikajícím tahem, který celkové vybudování nejsilnější sestavy v historii OVERKILL už jen dotáhl do zdárného konce.


 

Album „The Electric Age“ útočí v plné rychlosti s arsenálem zbraní jaké vynesly OVERKILL status jedné z čelních kapel žánru. Natlakovaný power/thrashový mustr, postavený na souhře obou kytaristů, střídajících se o razantní riffy, ale rovněž i vyhrávky a kytarová sóla. Typická řinčící, a tak trochu vytažená Verniho baskytara drží konstrukci skladeb. Frenetický pěvecký projev Blitze nedoznal za celých třicet let u OVERKILL žádných výraznějších změn. „The Electric Age“ vykazuje všechny atributy nejlepších okamžiků tvorby OVERKILL, ale nejblíže má jednoznačně k úspěšnému albu „Horrorscope“ z kraje devadesátých let. Novým skladbám nechybí tah na branku, hromada energie, ani nápady. Jsou zde i melodičtější, punkem řízlé hitovky, příznačné právě a jen pro tuhle partu. Příznivci  se můžou těšit na vyrovnaný a semknutý materiál, kde je opravdu z čeho vybírat a který se v dlouhé diskografii newyorských rozhodně neztratí. Naopak mám pocit, že novinka pouze stvrzuje silné pozice vydobyté předchozím skvělým albem.

 

Jak už jsem výše zmínil, jsou zde i rychlé hitovky, lehce šmrnclé punkovým nábojem – „Save Yourself“ a „All Over But The Shouting“, powermetalové dusárny ve středních tempech - „Black Daze“, ale také tradičně energický úvod alba, který zde stanovuje normu kvality pro celý albový komplet - „Come And Get It“, „Electric Rattlesnake“ a „Wish You Were Dead“. Tato trojice songů je zhotovená v nejlepší tradici zeleno-černého kvintetu, tedy s mnoha skvělými riffy, nějakou tou změnou tempa ve své střední části, potřebně dramatickým nábojem a celkovým zaujetím. Album „The Electric Age“ je moderním a zároveň klasicky pojatým thrash metalem a OVERKILL už jsou dávno naprostou klasikou žánru a fantastickou kapelou. Novinka jejich životaschopnost více než dobře stvrzuje.


26.03.2013Diskuse (0)Stray
janpibal@crazydiamond.cz