Last Hardrock Outsider

ORCHID - The Mouths Of Madness

S napětím očekávaná druhá řadovka kalifornských sabaťáků ORCHID se letos dostala do Evropy s určitým zpožděním, ale v těchto dnech je díky vydavatelství Nuclear Blast už běžně k sehnání i zde. Nakonec však nejde o tak přesvědčivé dílo, jaké jsem si od počátku pln zvědavého očekávání sliboval. On totiž titulní song „The Mouths Of Madness“, který byl vyslán s několika měsíčním předstihem, a jehož ústřední kytarový riff mnohým upomene zejména na klasiku „Symptom Of The Universe“ z díly BLACK SABBATH, je zaručeně nejvýraznější skladbou celé téhle desky. Zbytek materiálu není sice úplně špatný, ale nenalézám zde příliš silných a přesvědčivých momentů, kvůli kterým bych tvorbu Američanů upřednostnil před kapelami patřícími k jejich stylové konkurenci. ORCHID zkrátka se zaujetím přitápí pouze pod kotlem striktních retro nálad s jediným možným předobrazem - BLACK SABBATH.


 

Jde o poctivý, valivý hard rock, jdoucí logicky v závěsu za tím, co již tady kdysi dávno bylo v mnoha obdobách, což by ostatně vůbec nebylo na škodu, kdyby se ovšem samotná kapela vykázala dostatkem neobyčejných nápadů. Tohle se prozatím neděje, byť novinka je solidní prací, která má potenciál zapřísáhlé příznivce Iommiho riffů potěšit. Jestliže před dvěma lety debut „Capricorn“ určitým způsobem naznačil možnosti souboru, pak letošní deska pouze rozuzlení oddaluje a neposouvá tvorbu kapely o mnoho dál.


Zatím to vidím asi takhle. Pokud budu chtít nějaké sabbatovské retro od někoho jiného než jsou právě BLACK SABBATH, sáhnu v tom případě mnohem raději po zkušenějších, originálnějších a halucinogeny skrz na skrz prolezlých space-rockerech z MONSTER MAGNET, nebo se naopak porozhlédnu po Evropě, nejlépe po Švédsku, kde funguje celá řada souborů, zvládajících tento typ hudby s větší přesvědčivostí i osobitějším projevem. Tohle je při nejlepším pouze dobré.


25.07.2013Diskuse (0)Stray
janpibal@crazydiamond.cz