Boomer Space

OKOVANÁ TURISTIKA - Do pražské Grébovky za videoklipem ROOT

Znáte „Hřbitov“ od brněnských ROOT? Určitě znáte – jedno z prvních domácích metalových videí v roce 1990 zasáhlo nebo alespoň potkalo zřejmě každého metalistu v naší zemi a i mladší fanoušci ROOT určitě vědí, o co jde. Tenhle klip je dost speciální záležitost – patří mezi naše úplně první hudební videa, kde se to hemží rakvemi, hábity, hnátami a zlými výrazy, přitom je to ale celé velká nadsázka. Video jednoduše musíte vidět – takové specialitky jako Big Boss na houpačce, postavičky pobíhající po parku v bílém lajntuchu nebo opět Velký Šéf táhnoucí za sebou dvě rakve na provaze jako vláček, takovéhle zboží vážně nekoupíte jen tak někde :) Samotní ROOT se při natáčení asi královsky bavili, což dokazuje i vzpomínka zaznamenaná na kapelních webových stránkách www.rootan.net : „Ještě v srpnu odjíždějí ROOT do Prahy natáčet zmíněný klip. Realizace probíhala uprostřed Prahy v parku zvaném Grébovka, který se na dva dny a jednu noc proměnil v nádherný hřbitov. Režie se ujal režisér celovečerních filmů pan Vlado Kavčák. K tomu Big Boss: Okamžitě jsme si s Vladem padli do oka a spolupráce byla zcela perfektní. Ihned pochopil o co nám kráčí a sám vymýšlel ty úžasné zvrácenosti, které se v klipu nachází. Věděl jsem, že budeme spolupracovat i v budoucnu.“



Park Grébovka


Předchozí řádky naznačily, co je dnes naším cílem – udělat si procházku do oné tajemné Grébovky. Pamětní tabulku, že se zde natáčel videoklip ROOT, zde sice nemají, najdeme tu ale mnoho zajímavého, řekl bych dokonce „metalově zajímavého“. Grébovka je vlastně takový veliký park uprostřed Prahy, na pomezí Vinohrad a Vršovic, čili ne moc daleko třeba od žižkovského Paláce Akropolis, kam spousta z nás chodívá na metalové koncerty. Grébovku (nebo Gröbovku), která se oficiálně jmenuje Havlíčkovy sady, založil roku 1871 jistý Moritz Gröbe, který si tady, tehdy na okraji Prahy, postavil „ráj na zemi“, nápodobu divoké přírody uprostřed civilizace. Veliký park anglického střihu je vybudován na poměrně prudkém svahu a je protkaný, jak bylo na sklonku 19. století zvykem, různými serepetičkami – jezírky, altánky, umělými pařezy a podobně, všemu ale samozřejmě dominuje moře zeleně. Právě tady někde mezi stromy a palouky ROOT natáčeli svůj „Hřbitov“. Nás ale ještě víc bude zajímat tajemná a mimořádně bizarní stavba – Grotta.


Netvorův palác


Grotta rovná se umělá jeskyně, jaké bylo v módě stavět v zahradách dobových prominentů, najdeme ji v každém druhém zámeckém parku. Tady v Grébovce ale podobná záležitost dosáhla olbřímích rozměrů a milý dávný pan Gröbe nechal vytvořit kulisu, která by od minuty mohla být dějištěm hororu nebo metalového klipu. Jde o několikapatrovou stavbičku směřovanou do půlkruhu, od které se snad na desítky metrů rozebíhá labyrint umělých skal, krápníků a dalších podivných útvarů. Má vlastně jít o romantizující prvek v parku, celé to ale, zvláště v zimě, působí mrazivým, až strašidelným dojmem. Amorfní skrumáž se kolem centrálního altánku rozlézá jako zkamenělý sliz a vůbec bych se nedivil, kdyby někde uvnitř měla svůj přijímací sál sama Vetřelčí královna se svými hnusnými vajíčky. Hm, možná přeháním, ale moc bych se nad ony podivné útvary nenakláněl...



Protože je celá Grébovka prohnaná sítí cestiček, můžeme grottu obejít dokola. Ze všech stran je to zážitek. Z horní strany se prochází úzkou cestičkou mezi zdí zahrady a návalem „zkamenělého hnusu“, přičemž ještě víc shora na to vše stoicky hledí normální pouliční baráky. Dá se vyjít i na vyhlídku a monstrum si prohlédnout pěkně celé, rozepjaté proti stromům. Největší zážitek je ovšem přijít k jeskyni zezdola – pohled na tajemné „náměstíčko“ evokuje něco důvěrně známého – jasně, tady se přece natáčela kultovní sekvence z neméně kultovního snímku „Panna a netvor“. Nacházíme se u vstupu do netvorova paláce, kudy nešťastná dívka kráčela vstříc příšernému osudu. Když se ze stejného bodu podíváme vzhůru, uvidíme vrchol celé stavby, ze které se v jiném filmu – „Černá punčocha“ – zřítil psychopatický vrah-škrtič.


To nejtemnější ale nakonec. „Netvorovo sídlo“ si lze nejen prohlédnout zvenčí, nýbrž také celé prolézt. Z nádvoříčka vás chodby dovedou na vyhlídkový balkon, ale hlavně až do nitra pandemonia, kde celkem dlouhou dobu procházíte labyrintem (údajně z cementu a cihel), míjíte malé jeskyně, zákruty a výhledy, abyste se pak vynořili znovu na místě, kde vás „to ono“ pohltilo. Během prohlídky si člověk může leccos představovat, já jsem měl před očima celou dobu slizovité království Vetřelce. Když na tuhle procházku půjdete v zimě, chlad a námraza atmosféru ještě umocní. Škoda, že tuhle stavbu více nevyužili i ROOT, mám pocit, že jsem z ní v klipu zahlédl jen jeden záběr.



Na sklenku i na šlofíka


Grotta je opravdu temné srdce celé Grébovky, k vidění je toho ale v parku mnohem víc. Třeba na okraji kopce vila, kde během století sídlily všechny možné organizace a úřady včetně hitlerjugend a pionýra. Od ní se pak z terasy rozprostírá bombastický výhled na pražské čtvrti a sídliště, směrem dolů pak utíkají vinice, které tady založil kdysi snad už Karel IV. V parku funguje také kavárna, za předkoncertním nebo popracovním pivem je ale asi nejlepší zajít do nějaké útulné vršovické hospůdky. Po cestě si můžeme prohlédnout třeba ještě blízký legendární fotbalový Ďolíček, no a do Edenu to vlastně taky není nějak zvlášť daleko (pár stanic tramvají). Suma sumárum – výlet do Grébovky je vlastně celkem nenáročná městská procházka, určitě to je ale dobrý tip i pro řádně „okovaného metalového turistu“!


18.05.2018Diskuse (3)DarthArt
lubor.lacina@centrum.cz

 

Valič
21.05.2018 15:08

Článek mě celkem zaujal, možná se tam někdy v budoucnu zajdu podívat. Je sice škoda, že to prostředí Root při natáčení nevyužili víc, ale ten videoklip by to asi stejně nezachránilo. Je možné, že ho tenkrát kapela brala spíš s nadsázkou, ale i tak je to hrozná šaškárna. Jsou tam samozřejmě celkem zajímavé nápady a pár povedených záběrů, ale celkově to na mě působí strašně amatérským dojmem.

 

DarthArt
19.05.2018 09:39

stefanos: No to je dokonalý :) Díky moc za odkaz. Od Haška je taky dobrej "Křeček v otomanu".

 

stefanos
18.05.2018 20:02

ad Grébovka:
https://czumalo.files.wordpress.com/2012/03/hasek_v-havlickovych-sadech.pdf