Boomer Space

OBSCURA - Diluvium

Zákeřné mimozemské organismy klubající se k životu, filosofické aspekty jejich bytí, dotek čehosi neznámého, co má schopnost podrobit nebo vyhubit ostatní živoucí formy. Vstupy věkovitých přírodních živlů do koloritu dění a proměny prostředí kde se dokáží orientovat a přežít jen ti geneticky nejsilnější a nejpřizpůsobivější. Přírodní zákonitosti fungující svým přirozeným způsobem a určující směr i tempo biologické evoluce. Tušená přítomnost nekonečna. Co tohle všechno má vlastně znamenat? 


Opravdu se nedá říct, že by si německá OBSCURA vybírala pro náplň svých skladeb tématiku běžnému člověku blízkou a srozumitelnou. Dost možná jim ty ostatní věci přijdou až moc přízemní, ale ona nesrozumitelnost má ve vztahu s jejich vyšperkovanou instrumentální složkou vlastně něco do sebe. „Diluvium“ je páté řadové album a dle mého se jedná o nahrávku v jejich diskografii dosud nejlepší, nejdokonalejší a plně charakterizující postupný růst bavorské smečky. Už na „Akroasis“ kapela zdobila své skladby velmi zajímavými motivy, do kterých se kromě ryze deathových prvků a onoho jazz-rockového koření dostávaly i pozoruhodné melodie a klasicky střižené ozdůbky. Ve vývoji řemeslné stránky se pokračuje i letos, kdy Němci na novém počinu představují ve svých řadách nového kytaristu Rafaela Trujilla. Hudebníka dosud prověřeného jen na koncertních štacích.


 

Novinka „Diluvium“ obsahuje špičkový a velmi technicky náročný metal vycházející z odkazů takových veličin jako DEATH nebo CYNIC.  V případě prvních floridských legend ony inspirace Němcům svědčí, neboť jako nohsledi Schuldinerovi tvorby z devadesátých let dokáží znamenitě rozvíjet jeho odkaz, který tento zesnulý génius představil zejména na svých albech „Individual Through Patterns“ a „Symbolic“, v případě druhých jmenovaných vzorů to přebírání oněch zvukových prvků (zejména nejrůznějších hlasových zkreslovadel) spíše výsledek narušuje. Ne až tolik, ale někdy přeci jen ano. Na můj vkus s těmito efekty OBSCURA zachází až moc často, nicméně ani tyto prvky nedokáží zkazit poslech jazzovými postupy ozvláštněného progresivního metalu.

 

Je jen škoda, že šéf, kytarista, hlavní growler a skladatel Steffen Kummerer je právě hlasově docela průměrným křiklounem, kterému do osobitosti projevu božského i ďábelského Chucka dost schází. OBSCURA však tento handicap dokáže zacelit obstojnou zásobou nosných nápadů i komplexností skladeb, ale i celou řadou fines, nejrůznějších instrumentálních postupů a sólíček. V tomto směru hrají precizní Němci nejvyšší možnou soutěž v oblasti extrémního metalu. Osobně si tedy dokážu poslech desky užít i přes onu hlasovou neosobitost i znevýhodnění těch, co přicházejí až jako druzí. Rytmika Linus Klausenitzer a Sebastian Lanser je znovu naprosto perfektní, dost možná jedna z nejlepších na evropské scéně, a staví promakané základy, na kterých pak duo kytaristů vytváří své zdobné útvary.

 

Celé album působí jako stále se vyvíjející organismus, kde vždy něco zurčí, ševelí, vyrůstá do své nové krásy, rozjitří smysly a jde přes hraniční překážky lidských schopností. Vymazlená záležitost z oblasti technického, ale vlastně i docela melodického a do puntíku promakaného death metalu, u které bych nerad vypichoval jednotlivé položky, neb to celé působí jako ucelená výprava. Pro sledovače stylu je tohle dobrodružství naprostou povinností, pro mne špičková sada skvělé a technicky vyšlechtěné hudby, ovšem hlavně díky nepůvodnosti a faktu, že OBSCURA budou vždy jen nohsledy DEATH, je to bohužel pouze za 80%.


26.07.2018Diskuse (12)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Imothep
02.09.2018 11:43

“OBSCURA mě prostě trochu připomíná DEATH z doby po roce 1993, ale jestli užívají obdobných postupů, to vážně netuším.” ....... tak tady jsem ovšem dokonale odzbrojen a bezradný 😀

 

Stray
02.09.2018 11:31

Vítej doma barde.:-) Rád si nechám poradit od praktika. Výtečné postřehy, těším se na další. OBSCURA mě prostě trochu připomíná DEATH z doby po roce 1993, tedy v té jejich poslední aktivní pětiletce, ale jestli užívají obdobných postupů, to vážně netuším.

 

Imothep
02.09.2018 11:08

Až včera jsem desku slyšel celou a nedá mi to nereagovat. DEATH .... proč to slovo v recenzi čtu tolikrát a přitom nenacházím jakoukoliv podobu byť v jediném riffu(a to znam tvorbu Floridskych v podstatě do tónu)?? Drobné citace CYNIC .... to ano, nenazval bych to ale kopirkou, spis hezkým navazem na to, kde CYNIC kdysi skončili a už se tam ani po comebacku nevratili. Nevím, nazvat OBSCURU nohsledy DEATH mi přijde hodně přísné a zároveň zcestné, protože na této desce nenacházím jediný stycny bod ..... no možná jeden ano .... hrají taky ve složení: dvě kytary, basa , bicí a zpěv :o) ...... pro me zatím jeden z kandidátů na desku roku v daném žánru ..... s 80% se i tak dá bez problémů souhlasit ..... desku jsem si maximálně užil od začátku do konce ..... to ALKALOID nedopadl zdaleka tak dobre .... zatím.

 

zdenos
29.07.2018 10:11

naživo v Josefově mi Obscura celkem sedla. Dal sem si jí nějak v čase obědu. Stál jsem a soustředěně poslouchal, ty kaskády riffů a sol mě bavili. Když si to ale zapnu doma, tak to jen tak prošumí, a hlava děravá si nepamatuje vůbec nic:)

 

devin
28.07.2018 22:19

túto "hudbu" tiež neviem počúvať, sterilné onanie jednotlivých členov, kto zahrá na milion strún sú otravné ... mam rad takú , kde treba aj trošku hľadať a najlepšie kde aj nájdem ... tady cesta nevede

 

Valič
27.07.2018 15:11

90% Podobnou hudbu už v poslední době moc neposlouchám, ale kvalita se téhle kapele rozhodně upřít nedá. S originalitou už to možná bude trochu horší, ale já Obscuru určitě nepovažuji za pouhou kopírku Cynic, Death a Pestilence. Souhlasím s tím, že ty zkreslené vokály působí spíš rušivě (mě používání vocoderu vadilo už i na, jinak geniálním, albu Focus od Cynic).

Co se týče nevýrazné image podobných skupin, předpokládám, že kvůli všemu tomu zběsilému pidlikání už jim na nějaké vyzařování charismatu nezbývá čas ani energie. :-)

 

Pekárek
26.07.2018 21:56

Dobře to Stray napsal:)

 

Imothep
26.07.2018 20:46

To jsou pratelske mini-podnety. Ne hnidopisske vytky ci cilene shazovani, toho uz jsme davno dalek ;o)

 

Stray
26.07.2018 20:36

Ahoj lidi, makáme, ale uděláme si čtyři dny prázdniny. :-)

Imothep: Chápu, ale stejně to zabolí, co takhle podobné poznámky někde u sousedů?!

 

Imothep
26.07.2018 20:01

Nez nekoho budes posilat do prdele, tak si nejdriv po sobe precti mj. tenhle svůj poslední příspěvek, vyzniva vuci kapele dost skepticky(podobne jako caste a prvoplanove narážky na Obscuru ve foru …. jinak recenzi chvalim.
Je fakt, ze az tak strasny nepomer mezi textem a hodnocenim jako u posledních Machine Head to není, to zas musim nechat …. :oD ….. slunce v dusi, panbuh s nami a zle pryc ;o)