Boomer Space

NORTHLANE - Alien

Nadějná australská kapela NORTHLANE, která vešla do povědomí zejména pro snahu posunout hutné djent riffy progresivně metalovým směrem, o sobě dává aktuálně znovu vědět. Novinka „Alien“ je dle očekávání opět energická a na nápady bohatá kolekce, která je navíc i sympaticky přitvrzená a stylově bohatší. Kapela zřejmě usoudila, že řízná rocková živelnost je lepší cestou než chladný prog, ke kterému inklinovala na posledních studiovkách, a u nového materiálu vsadila nejen na tvrdé kytary a neotřelé postupy, ale i na chytlavost, melodie, groove a nasála do své hudby i více stylů.


Nenechte se však vystrašit hned první peckou „Details Matter“, která je docela masakr. Brutální riff, agresivní řev a úderná rytmika zde odkazují skoro až na deathcore, celé album ovšem takový extrém není. Na desce se střídají ostřejší kusy s melodickými (třeba hned druhá „Bloodline“ má krásně čitelnou, skoro až nu-metalovou vokální linku), přičemž některé momenty jsou rockově přímočaré, jiné komplikovanější a nálada i intenzita se mění kolikrát i v rámci jedné skladby. Jednotlivé kusy se od sebe liší a zdaleka ne všechny jsou postaveny jen no tvrdém djent riffování. Kolekce je tak různorodá, jako celek ovšem nepůsobí nijak rozháraně.Kapela přiostřila výraz, na své progresivní ambice však nerezignovala. Není to v jejich podání přímo prog v tom klasickém (profesorském) smyslu, ale snaha nejít po vyšlapaných cestách je na albu stále přítomna. Prim hrají v tomto ohledu samozřejmě kytary, nejde ale jen o ně. Často jsou i bicí tím nástrojem, který se snaží hrát „jinak“ a dodávat hudbě originální ráz. Plus je tentokrát i hodně vytažený elektronický podkres, takže hudba dostává moderní, místy až skoro industriální kabát i skrze elektro-efekty.


Jako na minulých albech se střídají vokály agresivní / melodický a jako lepší se kupodivu jeví ten melodický, který je, i třeba díky absenci výšek, na poslech příjemnější. Třeba ve v „Jinn“ anebo „Freefall“, které považuji za nejlepší pecky z kolekce, je opravdu parádní. Druhý, ostřejší zpěv je zde možná místy zbytečně moc vyhrocený, tak že působí někde trochu rušivě, na druhou stranu ale v rámci daného žánru a cílové skupiny je ho určitě třeba.


Žánrově se kapela nachází někde mezi prog metalem á la PERIPHERY, melodikou KORN a úderností EMMURE s tím, že NORTHLANE do toho aktuálně mastí mnohem více elektroniky. Některé skladby jsou docela chytlavé, určitě se však nejedná o mainstreamové album. Na druhou stranu to ale není složitost náročná na poslech. Kapela stojí rozkročena docela ze široka a může tak padnout do noty jak fanouškům deathcoru a djentu, tak nu-metalu a možná vlastně i industrialu.


NORTHLANE tentokrát zapracovali i na zvuku, který je na novince docela „nafouknutý“, což ovšem nepovažuji za úplnou výhru. Mám za to, že posluchače takto přepálený zvuk podprahově vysiluje a kvalitní songwriting ve finále spíše ničí. Navíc ne každý poslouchá muziku soustředěný a na kvalitní aparatuře, kde dokonale vyzní všechny basové frekvence a doplňující parádičky, takže genialita počítačově vypiplaného zvuku může leckomu zůstat skryta. Pokud jej ale akceptujete, tak v kvalitních sluchátkách je album „Alien“ opravdu zážitek. Když třeba pod těmi buldozer riffy v „Details Matter“ registrujete i ty doplňující vyšší tóny nebo basu ve „4D“, tak to je opravdu pochoutka.


Novinka NORTHLANE je tedy zvukově plná a na nápady bohatá placka, kde nejsou skladby na jedno brdo a je na ní stále co poslouchat. Při faktu, že jde o páté studiové album, lze tedy už napsat, že Australané nejsou pouze nadějí, ale etablovaná záležitost, která jde od alba k albu stále nahoru a pomalu se zapisuje mezi respektované a zavedené značky současnosti. Pokud tedy někdo hledá současnou moderní kapelu, která je jiná než klasické metalové subžánry a zároveň není vůbec marná, doporučil bych mu „Alien“ určitě vyzkoušet.
14.08.2019Diskuse (0)Sicky