Boomer Space

NEVER SOL - Chamaleo

To byla tedy jízda! A přitom jsem celou dobu strávil na gauči v intimně osvětleném obývacím pokoji. Skoro celou dobu jednoho z poslechů této desky jsem měl zavřené oči a bylo to skoro až dohnání k slzám, co ve mě vzbudila tahle půlnoční hypnóza. Poslední nahrávka od NEVER SOL je velmi charismatickým kusem neprvoplánového synthy-popu. Sára Vondrášková už  řadu let kouzlí s abstraktními elektro zvuky, se syntetickými aranžemi, ale to podstatné tkví v jejím hlase, v síle prožitku, barvě a v nápadu na nějakou nenucenou melodii vykreslenou právě jejím zpěvem. Její druhá řadová deska „Chamaleo“ vyšla už koncem roku 2018 u Supraphonu, ale já se k ní dostal až letos v létě. Album je prostoupené scéničností a usazené do pomalé a velmi pocitové podoby. Slow dark melancholic synthy-pop NEVER SOL zachází dnes ještě více mimo rámec hlavního proudu, než tomu bylo v případě pět let staré debutové nahrávky „Under Quiet“.NEVER SOL ostatně umí zahrát na sugestivní atmosféru a nepotřebuje k tomu nic jiného než skvostný hlas a klávesy, kde pomocí retro umělých zvuků a naprogramované rytmiky navozuje vzpomínky na kulturu osmdesátých a ranných devadesátých let. Bez rozdílu pomalé skladby jsou většinově tvořeny nikoliv melodickými instrumentálními linkami, ale abstraktními zvuky, atmosférickými plochami a tóny, jenž v sobě ukrývají velkou porci kouzla. Není to však jen zdejší instrumentální složka, jednoznačně koketující s filmovou a scénickou hudbou, co dělá její písně zajímavé, tím hlavním prvkem je totiž především krásný hlas hlavní protagonistky. Ten je nezaměnitelný a skýtá velkou dávku niterného prožitku. NEVER SOL se nebojí ukázat vlastní křehkost, ovšem v jejím podání vše působí nekašírovaně a nanejvýš přirozeně, navíc ta barva ..., jak to říct ... zkrátka jsem chlap a tohle se mě prostě musí líbit. 


Celé album k poslechu zde.


Během songu „Moving In Sleep“ máte pocit, že by song mohl zapadnout do nějakého tajemného filmu od Davida Lynche. Asi nejhitovější kusy jako „Blue Dress“ nebo „Fog“ jsou bombastické pocty atmosférické hudbě čerpající ze synthy-popové kultury dneška, oslavující osmdesátá léta. Skladby, co vás zkrátka nenechají v klidu, a i když vás svou scéničností dojmou, působí v každém ohledu pozitivně. Určující devízu však slyším v jejím hlase, který někdy působí křehce, jinde se naopak pohybuje v nižších zastřených polohách (např. ponurá a skoro až strašidelná „Magony“, v jejíž podkladech zní něco jako sampl s dětským křikem). U singlu „Zoe“ si docela dokážu představit, jak během živé prezentace, ihned po odzpívání první věty zažene ticho v sále spontánní potlesk mnohatisícové audience, žijeme však v Čechách (zemi s poněkud jiným většinovým hudebním vkusem) a tak jde o další mou fantazii zpod zavřených víček. Stvrzením kvality budiž skladba „Trees“, která se na desce nachází spíše v jejím závěru. Prostě jde o okouzlující porci hudby, která však asi nezapůsobí na striktní fanoušky živých rockových nástrojů a to z jediného důvodu - prostě zde žádné nejsou. :-)


29.07.2019Diskuse (5)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

DarthArt
29.07.2019 22:29

Pravda je, že mě taky nic nemotivuje pustit si nový Arakain ... ale debatu bych nechal volně běžet ať jde kamkoli, na jinejch webech je pod články pusto a to je hrozně smutný...

 

gotta
29.07.2019 21:43

...tak proč tady roztáčíš debatu o metle a arakain, když ti to příjde jako blbost?

 

Vatutin
29.07.2019 17:48

ale jo, ale ja v podstate vubec nerozlisuji na metal a nemetal, a ani si nedelam patent na hlavu, ze dokazu posoudit co je jako dobry a co spatny. beru to tak co se mi libi a co ne. Momentalne jsem treba nakonec konecne prisel nachut na napalm death, kterej kompletuju, a je leto, takze Tri sestry a syn je hotovej ze za tehdej vyjde Slipknot, takze koukame na metalshoptv :) kde je Korej znamej slipknot magor :) a serazujeme si desky Slipknot :) ... proste z tohoto sveho pohledu vnimam novinku Arakain za celkem nudnou a nezajimavou. Tak nejak, ze ani nestoji za to se v ni nejak hrabat, je vic zajimavejsi muziky :) jo vzdycky mne na tech debatach dostane to sklouznuti k Metle, to vnimam jako velky nepochopeni soucasny pozice Metly v hudbě. Je dinousarus s tom nejlepsim slova smyslu, podobne jako u DM je super ze stale vydavaji, hraji, maji skvelou nadaci AWMH a vrtat se v tom jestli je load a hardwired sracka ... ja s tim moc nesouhlasim .. jsou to dobry desky ale nikomu to nevnucuju a fak roztocit debatu od Arakainu k Metle je blbost :)

 

DarthArt
29.07.2019 11:29

Ale tak přece jenom je Crazy Diamond převážně metalový web, tak se logicky víc jeho čtenářů bude zajímat o ARAKAIN než o NEVER SOL. Co je na tom tak divnýho? Kdyby to byl třeba Ireport.cz, tak to bych se divil taky...

 

Vatutin
29.07.2019 10:28

jj krásná deska, jsem hodně rád že ji neprodukoval Muchow, jeho produkce mi občas vadí, např. poslední Kieslowski bodle mne nasměroval divně. Deska mne baví, zneklidňuje i uklidňuje. jsem rád za podobné nenápadné klenoty. Letos mne podobně zaujala Aneta Martínková Margo. Prostě tyhle věci mne těší daleko více než třeba novej Arakain, kterému bych nikdy nedal 80% a ke kterému je CD debata o 50 komentech :), kdy, jedním vokem shlédnuto, některé se klasicky kriticky stáčí, jak jinak nežna Metlu a samozřejmě kriticky :)