Boomer Space

NECROCOCK - Les plný prapodivných šetření (rozhovor)

Když se naskytla možnost udělat rozhovor s Tomášem Kohoutem alias Necrocockem, chtěl jsem, aby výsledek dopadl co možná nejlépe a nejfundovaněji, a tak jsem prostě oslovil i posluchače a čtenáře těchto stránek Valiče, o kterém vím, že je zainteresován do Necrocockovy tvorby. Napsal tedy sérii dotazů šitých hudebníkovi na míru, nakonec zde tvořících zhruba 80% článku. Muzikant proslulý již řadu let netradičním viděním světa, který je znám především díky členství u black-metalových legend MASTER´S HAMMER, ale rovněž také díky sólové tvorbě a projektu KAVIAR KAVALIER, se zodpovědně zhostil všech otázek, takže šlo všechno jako po másle a během pár dní zde máme rozhovor, který je sice zveřejněný u příležitosti vydání Tomovy aktuální sólovky „Křivoklátské martyrium“, ale určitě zabrušuje i do oblastí netýkajících se této novinky. Přeji hezké čtení. (Stray)


Změnilo se něco na tvém přístupu k distribuci svých alb? Pokud vím, tak se v současné době dají objednat pouze prostřednictvím e-mailu. Novinka se podle informací na stránkách Necrocockworld dá koupit i v Knihkupectví Františka Nepila v Berouně. Nemyslíš, že by o její prodej mohli mít zájem i jiné kamenné obchody nebo e-shopy?

 

Nevím, pokud maj zájem, ať se ozvou.  Na svých e-shopech  mají moje  alba  Magick Disk Musick (madmusick.cz), nebo Epidemie Martina Čecha. Kamenné krámy až na několik málo výjimek sám neoslovuji.  Zařídil jsem jen, aby se Martyrium prodávalo na krásných místech jako je třeba Disc Classic v Českém Krumlově, nebo v Infocentru v Křivoklátě.

 

Počkej, počkej, chceš říct, že návštěvník Křivoklátu bude mít hned možnost dostat se do děje a zažít tak atmosféru příběhu přesně na těch místech, kde se odehrává?

 

Ano. Pokud sejde mezi Budaře do podhradí a koupí si tam CD, může to být to největší a nejpůsobivější entré do martyria. Teď mě napadá, že by na motivy martyria vlastně mohla vzniknout i nějaká křivoklátská terénní pátrací únikovka.


 

Nechystáš se v budoucnu vydat re-edici už delší dobu nedostupného debutního alba KAVIAR KAVALIER? Neuvažuješ u Klinik a dalších starších titulů o vydání na vinylu?

 

Asi budu muset udělat obojí. Jsem neustále ze strany fans bombardován.  Snad se k tomu brzy dokopu.

 

Fascinuje mne obálka Musik aus Ordinationen od KAVIAR KAVALIER. Dokazuje totiž, jak pouhá fotografie dvou sedících osob může dokonale navodit atmosféru. Posluchač musel mít po zhlédnutí tohoto obrázku hlavu plnou otázek. Můžeš něco prozradit o vzniku této práce?

 

Fotka z obalu Musik aus Ordinationen je vyfocena v čekárně gynekologie za plného provozu. Jedná se o gynekologii v Králově Dvoře, vedle železáren. Máma tam měla svou gynekoložku a když jsem ji tam občas vozil, vždy mě fascinovala omšelost starodávné nemocniční čekárny, kde strach a bolest čišely z každého koutu. V té době jsem zrovna dokončoval zatím poslední album KAVIAR KAVALIER a ta čekárna zapadala do atmosféry alba. Přímo tam mě napadla scéna, jak doprovázím na vyšetření svou mladou svěřenku. V té době jsem se pravidelně stýkal s holkou, co mě poskytovala felační a rimmingové slasti v autě a zapadala mi do konceptu. Jednoho podvečera jsme se tam vydali, sedli si mezi pacientky a čekali až zůstaneme v čekárně sami. Když se tak stalo, postavil jsem rychle stativ, holka se svlékla, následovalo nekonečné odpípávání otevření závěrky, nervy napnuté na nejvyšší míru, holka se klepala, skoro omdlévala, prosila ať už jdeme pryč, cvaknutí spouště a znovu a znovu. Poté rychlá kontrola fotek. Sakra, ta blbá děvka si nechala kalhotky a nějaké debilní onuce na nohou a už se oblékala. Znovu, zavelel jsem. Všechno dolů, jseš úplně blbá. Opět vše znova, nervy, prosení ať už jdeme pryč, kolabování, zvuky a rozhovory z ordinace, strach, kdy se otevřou dveře a pacientka uvidí v čekárně nahou holku s podivným chlápkem v divným cylindru. Pár dalších cvaknutí samospouště, rychle obléknout a frrr pryč. Za dveřmi se už pacientka loučila s doktorkou. Kontrola fotek až v autě. Klaplo to. Fotky podle mých představ. Nakonec tam ty onuce na nohou vypadaj dobře. Fotky v bookletu jsem nafotil ve staré klinice v Bad Gottleuba a o grafiku, font a logo se postaral Franta Štorm.

 

 

Můžeš trochu přiblížit příběh prezentovaný na albu Křivoklátské martyrium? Při zběžném přečtení nepůsobí některé texty příliš srozumitelně. Byl v tom záměr nebo je možné se po podrobnějším prostudování v tom ději lépe zorientovat?


Děj detektivky není úplně nejsrozumitelnější, proto jsem týden před vydáním zveřejnil vysvětlující video Prolog (https://youtu.be/735ntMjL1A4 ), kde bývalý portýr z křivoklátského hotelu Sýkora vše vysvětluje. Ale i tak…:-) Celé album poskytuje velký prostor posluchačově fantazii.  Příběh jsem ještě vysvětlil v bookletu alba.


Zde prosím:

Příběh se odehrává v neurčité době na Křivoklátsku, kam jsem pozván k vyšetření několika záhadných vražd, které začaly vraždou místního zubaře. Brzy po příjezdu jsem však okouzlen místní dívkou Nazaru. Dojde k milostnému vzplanutí a naprostému pohlcení pohlavním chtíčem. O objasnění vražd ztrácím zájem a na místech činu se místo šetření se svou milou raději zašitý ve křoví věnujeme mrouskání a četným kopulacím. Různě se také proměňujeme, například v pstruhy nebo obojživelníky, kteří v podvodních jezírcích hrají na speciální podvodní nástroje a během jedné noční plavby dokonce počneme můru Nemodlenku, která je vlastně do všech těch podivných vražd zapojena. Na konci příběhu mě lišky vylákají na Kalendární horu pod záminkou osvětlení všech případů, ale je to past a místo pomoci potrestají mou neschopnost cokoliv vyšetřit tím, že mě usmrtí vtáhnutím do své nory. Během šetření se dostáváme na krásná místa tohoto kouzelného hájemství, ať už jsou to Skryjská jezírka, Nezabudický mlýn, Bránovský Luh, myslivna Emilovna, Svatá, Týřov, Oupořské údolí, blázinec Leontýn, slavná Zvíkovecká hospoda, Velíz a jiné.


 

Dá se novinka považovat za volné pokračování starších sólovek Lesní hudba a Houbařské album? Na mě tyto desky působí dokonce dojmem jakési trilogie zasvěcené dost svéráznému pojetí „přírodní mystiky“. Hodláš se k této tématice vrátit i v budoucnu a myslíš, že se budeš schopný v tomto směru ještě někam posunout? Ta tajemná hypnotická atmosféra na zmíněných albech je naprosto dokonalá. Jsi s jejich výsledným vyzněním s odstupem času spokojen nebo se na nich dá najít něco, co tak úplně neodpovídá tvým původním záměrům?

 

Tajemnou lesní mystikou jsem stále nasáklej, tak se dá očekávat, že bude cítit i z dalších alb, i když zatím netuším kam se vlastně na příštím albu budu ubírat. Jsem se vším, co jsem kdy udělal, spokojen a nic bych neměnil.  Svá alba dokonce i často poslouchám. Vyrobil jsem si během desetiletích hudbu pro různé druhy nálad a poslech žádné hudby mě nedělá tak dobře, jako poslech té vlastní.

 

Jak jsi spokojen s obalem od Františka Štorma? Zdá se mi pro něj trochu netypický. Předpokládám, že navrhl i ty nové poštovní známky. Jaký je o ně zájem? Nechystáš i nějaké další neobvyklé sběratelské předměty na podporu alba?

 

Z jeho obalů jsem vždy nadšenej. Tentokrát nastříkal na plátno airbrushem filmovej plakát v pouťovejch barvách. Všichni znaj  a obdivujou hlavně jeho slavné linoryty. Já jsem ale  rád, že zas začal stříkat a malovat.


Známky vždycky mezi necrofilatelisty zmizí strašně rychle. K albu jsem ještě nechal udělat černá trika s nazelenalým mrtvolným potiskem, co maj ten potisk ještě na rukávě. To asi stačí.

 

Jak jsi se seznámil s Nazaru Bokaz a počítáš s tím, že s ní budeš spolupracovat i v budoucnu? Bude hrát zásadnější roli i na chystaném albu KAVIAR KAVALIER?


Nalezl jsem ji otrávenou před dvěma lety při houbaření v Brdech.  Experimentovala v té době s přírodními jedy a rozhodla se vyzkoušet účinky rulíku.  Nalezl jsem ji zkroucenou a kolabující za rulíkovým keřem s čtyřnásobně rychlým tepem a zrůdně rozšířenými zorničkami. Věděla, že smrtelná dávka beladony je 10 kuliček, tak jich snědla 8 a čekala co bude. Odvezl jsem ji do nemocnice, kde jsem zanechal svůj kontakt.  Za pár dní mě kontaktovala a pozvala na večeři do Gao Denu, kde mě  obdarovala nasušenými šípky a knihou o přírodních jedech, coby odměnu za záchranu života. Dojalo mě to a od té doby spolu bloudíme Křivoklátskými hvozdy.


Pár písniček na novým Kaviáru už obohatila svým něžným sopránem. Určitě s ní nadále počítám. Její hlas se s mým krásně pojí a vnáší do mé hudby další rozměr.

 

Reakce na novinku jsou zatím převážně pozitivní až nadšené. Máš už i nějaké ohlasy ze zahraničí? Jaký je vůbec zájem o tvou sólovou tvorbu mimo republiku? Myslíš, že o ní vědí pouze fanoušci MASTER´S HAMMER nebo už se dostala i k lidem, kteří se o black metal nikdy nezajímali?

 

Za ta léta si má hudba našla široký okruh posluchačů napříč stylovými spektry, z nichž mnozí nemaj o black metalu a MH ani ponětí. Hodně balíčků posílám do Skandinávie, na Slovensko, do Německa, Francie, pár balíčků šlo i do Mexika, USA i Austrálie.


 

Chystáš se Křivoklátské martyrium nějakým způsobem dále propagovat? Předpokládám, že živá vystoupení u tebe nepřicházejí v úvahu.

 

Budou klipy. Zrovna dostříhávám Zvíkovecké harmonium. Budou tam krásné záběry z křivoklátska i z pitevny. Trošinku uvažuju o intimním koncertu bez lidí na nějakém hezkém místě, třeba v lese nebo ve své zahradě, kterej by natáčely, nebo přímo přenášely drony.

 

Jak daleko jsi s přípravou nové řadové desky KAVIAR KAVALIER? Je pro něj dosud zveřejněná skladba Exstirpace karunkuly ( https://www.youtube.com/watch?v=bRG161El4yQ ) typická nebo se bude opět jednat o hodně různorodý materiál jako v případě Musik aus Ordinationen?

 

Těžko říct. Jsem zhruba v polovině, možná trochu dál a skladby se nesou v podobném duchu, i když včera jsem složil novou věc Prenatální soužení a ta zní zas úplně jinak. Na odpověď je ještě brzy.

 

Co tě při tvorbě v poslední době nejvíc ovlivňuje (ať už z oblasti hudby, filmu nebo osobních zážitků)? Posloucháš dnes ještě vůbec metal nebo se zaměřuješ na jiné žánry?


Teď při práci na Martyriu mě kromě starých, českých detektivek, hlavně těch Schulhoffových, inspirovaly nekonečné toulky křivoklátskem, sexuální pikniky u buližníkových skal a tajemné knihy Otomara Dvořáka o zdejším kraji…

Z metalu poslouchám spíš jen old-school a v autě mi jede často  barokní hudba, chill out, osmdesátky, nebo se rád opájím svou hudbou, kde je vlastně všechno.

 

Tvoji hudbu v podstatě není možné přirovnat k nějaké konkrétní kapele (i když nějaké ty vlivy se v ní samozřejmě vystopovat dají). Můžeš zmínit aspoň pár interpretů, se kterými se ty sám cítíš tak nějak „duševně spřízněný“? :-)

 

BOARDS OF CANADA, FIELDS OF THE NEPHILIM, LINHA SINGERS.


 

Jaká je tvá současná pozice v MASTER´S HAMMER? Považuješ se stále ještě za člena kapely nebo spíše za „externího spolupracovníka“? Nemrzí tě trochu, že jsi se nezúčastnil úspěšných comebackových koncertů kapely?

 

Naopak. Jejich videa z koncertů i dění kolem občas sleduju a i když se pánové vyhráli, a jejich koncerty začínaj vypadat skvěle, jsem za své rozhodnutí nesmírně šťastnej. Jinak neznamená, že když se neúčastním jejich únavného kočovaní a nemám potřebu stále omílat staré pecky, že nejsem členem. 

 

Skoro v každém rozhovoru ohromuješ čtenáře nějakou svou novou neobvyklou zálibou nebo koníčkem. Máš teď nějakou novou „posedlost“, ke které by ses mohl veřejně přiznat exkluzivně na stránkách Crazy Diamond? :-)

 

Teď na podzim mě zas po letech začalo bavit vyšetřování. Opět  si stejně jako v dětství začínám hrát na detektiva. Obešel jsem všechny lidi ve své ulici s nabídkou, zdali nepotřebujou něco vyšetřit, krádež, záhadné úmrtí člena rodiny, nebo třeba kocoura. Nakonec jsem rád za drobné krádeže v zahradě včelaře Baubína. Zatím jsem našel zloděje jeho čerstvě dozrálých broskví a teď pátrám po jeho odcizené, vzácné soše svatého Prokopa. Dodatek:

Tímto děkuji aktérům. Co se týče Valičova prvního autorství na tomto webu, po pravdě se mě nechtělo mu jej jen tak uznávat, když jsem to vlastně celé zpracovával sám. Netvrdím, že by o to dotyčný stál, ale pokud se v diskusi na tohle téma ozve určitý počet čtenářů (jen prozradím že jde o číslo nacházející se někde mezi pětkou a desítkou), pak autorský kredit bezodkladně upravím v jeho prospěch. Je dobré stanovovat si pravidla a pevné zásady, a pak je také dodržovat, no né? :-) (Stray) 


10.12.2018Diskuse (12)Redakce

 

Stray
30.12.2018 18:47

Necrocock právě dnes avizuje nový videoklip, zde k nahlédnutí:


https://www.youtube.com/watch?v=YcapEKwEaMw&feature=youtu.be

 

Pekárek
26.12.2018 13:05

Dobrý:), i ten podmaz. Dík za upozornění.

 

Subeer
26.12.2018 09:33

Jenom pro zajímavost ve Vánočním dění. Koho by tedy zajímalo, co NECROROCK ještě, hlavně, dělá, tak dodívejte do titulek trailer na téhle stránce.
https://kultura.zpravy.idnes.cz/jan-zizka-dokument-0ac-/filmvideo.aspx?c=A181221_102516_filmvideo_spm

 

Stray
11.12.2018 19:24

Tak jak si to tady vzájemně doporučujete, přihodím taky svůj názor na tuhle tvorbu. Předně, jsem nadšenej, že se ten rozhovor uskutečnil, a řekl bych, že vlastně i povedl. Nesporně jde o zajímavou personu, ve smyslu kreativity v rámci bytí jako takového. :-))) Určitě jsem i nakloněn pokračování až třeba vyjde album Kavalier nebo tak něco. Spolupráce fungovala parádně. Musím se však přiznat, že ta jedna z posledních věcí, proč je vše okolo tohoto týpka tak zajímavé, je dle mého právě jeho hudba. Fakt jako sorry, tady se fakt vůbec nechytám s nějakou přízní. Jsem strašně rád, že tu recenzi za mě na poslední chvíli vzal Subeer. Nedovedu si představit, co by se strhlo, kdybych jí do ruky vzal já, když vlastně neumím lhát.:-) Jako komediální cit je tam jednoznačnej, ale ta hudba... by u toho ani být nemusela.

 

Valič
10.12.2018 18:41

Wuxia: Na proniknutí do Necrocockova světa je letmý poslech několika skladeb opravdu málo, ale zase si nemyslím, že by dělal nějak nepřístupnou nebo nestravitelnou hudbu, jen je potřeba ji nechat na sebe nějakou dobu působit. Samozřejmě, že jeho desky nejsou pro každého, a hodně lidí od poslechu odradí už ty ujeté texty, obaly a videoklipy. Já jsem si album Klinik koupil víceméně naslepo už v době vydání a přišlo mi neskutečně originální a to nejen v rámci české scény. Nahrál jsem ho tenkrát i pár známým, kteří metal skoro vůbec neposlouchali (zajímaly je z něj pouze kapely jako Type O Negative, Moonspell nebo Paradise Lost, jinak poslouchali spíš věci typu Depeche Mode, The Cure, Nick Cave And The Bad Seeds a The Sisters Of Mercy) a ti z něj byli taky vyloženě unešení. Většina z nich byla podobná hovada jako já, takže jim nevadily ani ty perverzní texty. :-)

 

wuxia
10.12.2018 17:19

Valič: Necrocock je skutečně Mistr, originál každým coulem, jak říká Jaroslav Marvan v mém milovaném filmu U pokladny stál. Na Křivoklátské martyrium se chystám, rád bych to prostudoval. Ale, věř, nebo ne, vlastně mi jeho tvorba mimo Master´s Hammer tak nějak stále uniká. Poslechl jsem si před lety něco věcí od Kaviar Kavalier, i pár skladeb z jeho sólovek, ale nikdy jsem si nenašel čas do toho řádně proniknout. Třeba zrovna teď nastal čas... Nechávám to volně plynout. Momentálně se nořím do zcela jiných hudebních sfér, z nichž se mi stále nějak nechce.
Každopádně každý rozhovor s ním je skutečné potěšení. On je aristokrat ducha, gourmet těla, labužník života. Dělá si co chce a jak chce, a je mu naprosto u arschlochu, co si o tom kdo myslí. Nádhera. Takhle by to mělo fungovat.

 

DarthArt
10.12.2018 16:08

Stray: Aha, já jdu report zrovna sesmolit, tak uvidíme, jestli je to nejlehčí disciplína :)

 

Stray
10.12.2018 15:34

wuxia: Díky, všechno opraveno, nebude Ti snad vadit, že jsem tvé, na hrubky upozorňující příspěvky smázl? Přeci jen, není třeba to tady vystavovat. :-) nejhorší na tom je, že já ty chyby dělám vždycky na nejvíce viditelných místech, nadpisy, začátky článků atd., je to spěchem, nesoustředěností, přepracovaností, kdybych jen napsal text a pak ho někomu poslal mailem, a ten už by se nějak zařídil, tak by to snad bylo lepší, i když jistej si tím úplně nejsem. :-)

Ohledně ohlasů na obsah, to by mě také zajímalo, ale ze zkušeností (je zkušenost vůbec "Z"?) :-)vím, že rozhovory tady nebyly nikdy moc komentované, neumím si to vysvětlit, ale je to tak. lidi nejvíc reagují na recenze nových alb, tedy jednu z těch lehčích disciplín (za úplně nejlehčí považuji koncertní report).

 

Valič
10.12.2018 15:32

Ty chyby by tam vlastně klidně mohly zůstat. Na obalu CD Hudba z psychiatrických pavilonů se jich pár také najít dá. Necrocock jejich výskyt zdůvodňoval tím, že korekturu svěřil svému známému trpícímu nějakou vážnou duševní chorobou. To mi připomíná mou oblíbenou hlášku, kterou pronáší markýz de Sade ve filmu Quills: "Mé dílo je v rukou šílenců! Snad ho vylepší." :-)

 

DarthArt
10.12.2018 15:21

Vy furt hledáte nějaký nepodstatný chyby a nikdo z vás neuvede tu nejpodstatnější věc: že totiž Necrocock je osobním přítelem Svatého Vincenta, který je osobním přítelem Ronalda Reagana !!!