Boomer Space

MUNICIPAL WASTE - Electrified Brain

Na jednu stranu je novinka „Electrified Brain“ přesně takovou nahrávkou, jakou by deska amerických MUNICIPAL WASTE asi měla být, na stranu druhou však říkám, že mě jejich thrashový manifest už nebaví. Už několik let nemám totiž moc rád ten typ kapel, od kterých když znáte jednu skladbu, znáte prakticky všechno. MUNICIPAL WASTE patří přesně k těm uštěkaným thrashovým partám, které svůj náklep nijak neobčerstvují a nikam se nevyvíjí, ba co víc, ani je to nenapadne. Vypadá to tedy, že se s kapelou budu již jen míjet, neboť jsem osobně už dávno dospěl do stavu, kdy tvrdím: „nejsem fanouškem thrashe, jsem fanouškem muziky“.


Když jsem před deseti lety kapelu poprvé slyšel na albu „Fatal Feast“, připadala mě docela svěží, nabitá energií, sice nikterak originální ve svém projevu a zvuku, ale bylo poznat, že věří všemu co činí. To posléze dvakrát koncertně stvrdila na Brutal Assaultu v průběhu minulé dekády. Dál jsem se pídil i po jejich starších nahrávkách a zjišťoval, že jde stále o více méně stejný koncept sebeprezentace. MUNICIPAL WASTE jsem si po čase tedy zařadil asi nějak takhle: a) kapela, jejíž posluchači jsou členy nějakých subkulturních komunit – např. v sociálních otázkách angažovaní studenti, fanoušci skateboardingu, pouliční flákači a outsideři, čtenáři komiksů, b) kapela, která reprezentuje určitou formu názorů, způsobu života a sebeprezentace, ale mnohem míň samu sebe, c) kapela, na jejíž vystoupení sice zajde hromada podobně oblečených děcek, ale jen velmi málo jedinců, kteří ve vztahu k ní jdou pod povrch a jsou na místě právě jenom kvůli ní, nemluvě o tom, aby znali všechny texty jejich skladeb a dokonale se vyznali ve všech detailech, které nabízí jejich tvorba. Na MUNICIPAL WASTE se prostě shrocují lidé, zastávající vzájemně si podobné zájmy a hodnoty, ale jen velmi málo těch, kteří na akci přijdou striktně kvůli muzice této kapely.Nedávno jsem si v jednom metalovém video podcastu vyslechl názor týpka, který nesnášel syntetický zvuk osmdesátkových bicích, tahle věc pro něj představovala hranici, přes kterou nešlo jít. Hm, třeba tohle mě zrovna vůbec nevadí, co mě vadí je především uniformita podání a lpění na stylové příslušnosti – jakože budeme hrát thrash a nic víc, všichni to tam najednou rubaj, hlavně dodržet ten thrash, máme riffy, máme divoké rytmy, blesková sóla a nasranej zpěv, jsme thrash, hurá, běda jak někdo z nás nebude thrash - upřímně, tohle mě fakt vadí. Nepochopím totiž existenci muzikanta, který nerozvíjí sebe, ale místo toho se soustředí na to, aby hlavně někam patřil, aby zapadl do sílícího subžánrového dění. Dokonalé popření kreativity. Jsem fanouškem hudby.


Vraťme se k MUNICIPAL WASTE. „Electrified Brain“ je přesně takovou deskou, jakou by jste od této kapely čekali. Fanoušci jí rozhodně nebudou mít o nic méně rádi než těch několik předchozích, naopak mám pocit, že jde možná o jedno z těch jejich lepších děl. Můj názor je ale takový, že desku po několika ochutnáních pro účely vytříbení názoru už vlastně nikdy slyšet nepotřebuji - semknutý thrash náklep se vzory u D.R.I. nebo NUCLEAR ASSAULT a s lehkým odérem newyorského hardcore nastolí určitý výklad pravidel a i když je zvuk povedený a celkové vyznění desky nepůsobí odflákle, od začátku vím, na čem jsem, a znám horizont, přes který se nahrávka nemá šanci nikdy přenést. Špičkově udělanej americkej thrash? Jo, lze říct, že každopádně k něčemu podobnému má tahle věc nakročeno, ale nadžánrová a neupjatá verze od KREATOR je mi už dávno bližší. Nějaké dobré skladby? Neobyčejné nápady? Zajímavé momenty? Tak tady už to bude těžší, protože vždy když dojde na SLAYER, ANTHRAX, OVERKILL, budou MUNICIPAL WASTE tak akorát mlčky stát a salutovat. Není co řešit, tady je cílem fakt jen to být thrash.


29.07.2022Diskuse (1)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Widl
24.08.2022 13:11

Tady bych oponoval, nás co na MW chodíme rádi a cíleně, bude dost. Tohle je pro mě příklad živé kapely, alba fajn, ale ty živáky - naprostá paráda. Byl jsem několikrát a pokaždé to byla energetická bomba od prvního tónu :)