Boomer Space

MOTÖRHEAD - Aftershock

Letošní zdravotní komplikace Lemmyho Kilmistera poprvé roznítily obavy nad další existencí natolik nepostradatelné legendy, jakou britští MOTÖRHEAD bezesporu už skoro čtyřicet let jsou. Za dva roky bude této bájné personě, kormidlující svou ocelovou mašinu až do bran pekelných, přesně sedmdesát, což je samo sebou v oblasti natolik hřmotné hudby, jakou se tito Angličané prezentují, věk bezesporu rekordmanský. Žádný sedmdesátník ještě nikdy nestál v čele světově proslulé heavy metalové kapely. Přes všechny peripetie, které sebou nese věk hlavního aktéra, se však opravdu nezdá, že by tento zanevřel na svou největší lásku, na to co jej od pradávna reprezentuje a to zcela zásadně - a sice na rock´n´roll. Nové album, jinak vcelku stylově nazvané „Aftershock“, vychází tento týden a patří bezesporu k tomu lepšímu, co trio vypustilo do světa v posledních dvaceti letech, tedy od dob jejich dle mého názoru poslední opravdu geniální fošny, kterou tenkrát (přesně před dvaceti lety) byla deska „Bastards“.Při poslechu nové sady mám pocit, že se MOTÖRHEAD dnes nacházejí naopak při chuti a ve skvělé fazóně, která dává zapomenout na několik jejich přímých albových předchůdců, tedy dvou vcelku průměrných nahrávek „Motörizer“ a „The World Is Yours“. Až tohle jsou totiž zase ti MOTÖRHEAD, mající ty správné grády podporované ohromujícím entuziasmem, energií a zápalem. Je zde totiž všechno, co ke každému pořádnému albu této bestie patří. Kdo čeká robustní rychlé nářezy po vzoru jejich dávných klasik, ten dostane „Heartbreaker“, „Coup De Grace“, „End Of Time“ nebo třeba „Paralyzed“, naopak hitovější boogie věci reprezentují songy „Cryin´Shame“ a „Going To Mexico“. Lemmyho zálibu v blues naopak připomenou klidnější věci jako „Lost Woman Blues“ a „Dust And Glass“, kde se do popředí dostane hvízdavě promlouvající kytara podivínského Phila Campbella, kterou samo sebou doprovází přívětivější pěvecký projev hlavního aktéra, než je u něho obvyklé právě ve výše zmíněných divokých jízdách. O kvalitách bubeníka Mikkeyho Dee netřeba pochybovat, desku nabubnoval opět naprosto znamenitě, takže lze tvrdit, že tahle jejich tříčlenná sestava, fungující beze změn již od jara roku 1995, nemá žádného jen trochu slabšího místa.


Deska „Aftershock“ celkově vrací MOTÖRHEAD znovu blíže jejich dravé rock´n´rollové podstatě, neboť jsem měl v posledních letech někdy pocit, že se postupně čím dál více do jejich tvorby dostávají metalové vlivy, což bylo zřejmě způsobeno příklonem (snaze zalíbit se) k německému hudebnímu trhu, ke kterému došlo zhruba na přelomu milénia. Novinka je přesně tím albem, jaké bych si přál aby tahle grupa vydávala až do svého konce, jde znovu o nářez, co prostě baví a je v něm zároveň veškerá ta blues rocková uvolněnost, přesně taková, jakou MOTÖRHEAD vždy dokážali předat v desetinásobně zrychleném provedení. „Aftershock“ je tedy rozhodně povedenou deskou. V rámci tvorby z posledních dvou dekád dokonce jednou z úplně nejlepších a to jich má nepolevující a s neskutečnou pravidelností své nahrávky chrlící kapela již na svém kontě opravdu požehnaně. Lemmy totiž ani s věkem nepolevil a chrlil po padesátce nová alba snad ještě častěji, než tomu bylo v časech počátků jeho dráhy.


22.10.2013Diskuse (7)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Stray
14.01.2015 16:38

Crazy Diamond pracuje jen s dlouhodobě životaschopnými projekty, nic se neděje zbrkle a náhodou, naopak většina nápadů je vyústěním neuspěchaných úvah. :-)

 

DarthArt
14.01.2015 13:56

Tak to je teda ještě pěkná doba! To dřív doletí sonda k Plutu :)

 

Stray
14.01.2015 10:49

Seriál o glam metalu (54 kapel v 9 dílech!!!) bude nejlepších, nejčtivějším a nejzábavnějším projektem těchto stránek. Buď ve střehu od září 2015!:-))

 

DarthArt
14.01.2015 10:19

Stray: Seriál o glam metalu by mě potěšil, mě tahle odnož naprosto míjí a mám k ní hodně velký despekt. Rád bych tenhle předsudek naboural a doporučení na nějaké dobré desky z oboru by mohly pomoct...

 

Stray
11.01.2015 11:15

Hraju si i s myšlenkou odlehčit to retro, které se zatím týká jenom nekompromisní hudby, seriálkem o Glam metalu, vypsal jsem si z encyklopedie Kerrangu 51 základních žánrových kapel, z nichž asi jen 4 hudebně moc neznám, mám představu rozdělení přibližně tohoto počtu kapel zhruba do šesti dílů po osmi/ devíti kapelách a každý by se věnoval jiné větvi tohoto žánru, jinému období. U každé kapely by tam bylo popsáno co je na ní dobré, co naopak méně, nějakÁ veselá příhoda, doporučené album z diskografie z odůvodněním - proč? nebo naopak pokud si kapela doporučení nezaslouží, tak absolutně nedoporučené album, celkově mám chuť projekt pojmout zábavně, čtivě i pro neznalé, encyklopedicky (budou tam všechna důležitá pimprlata beze zbytku a to od počáteční metalovější fáze 1982-1985 až po pozdější street rockovou 1987-1992 (šátky, saka), nebo stadiónovou a vrcholně rozčepířenou 1985-1989 i investigativně. Prostě projekt co to hodně odlehčí, avšak s maximální informační hodnotou a přehledností. 51 zásadních glam metalových kapel!!!:-)

 

Stray
05.01.2015 12:20

Přesně s tímhle počítám, ale nespěchám, je to běh na dlouhou trať tyhle stránky. Na těch historických věcech, co jsem tam psal, mi osobně dost záleží, i když na mne působí některé jako vcelku letmé. Mám na mysli jak recenze starých alb BLACK SABBATH, METALLICA? ANTHRAX, SLAYER, KREATOR a jiné, ale i ty profily jako právě MOTORHEAD, JUDAS PRIEST, AC/DC, KISS, MOTLEY CRUE, VAN HALEN, WHITESNAKE ty bych rád samo sebou vytunil rozšířil, prostě zlepšil, udělal jinak, a naložil na korbu Crazy Diamond a nejen toto, ale počítám, že budu psát i nové profily jako BON JOVI, SCORPIONS, THIN LIZZY, DEEP PURPLE, CINDERELLA, POISON, UFO, prostě nejdůležitější je trpělivost a rozložením sil do příštích třiceti let. Není kam spěchat. Vzít všechno hned tak jak to tam stojí a naházet to sem, mi přijde laciné, ty diskografie stále zrají.:-) Bavme se čtením a psaním o metalu.

 

twisted_johnz05.01.2015 11:06

super recenzia, neplanuje sa nahodou nejaky serial recenzii albumov motorhead?nieco podobne ako si pisal na metalopolise, ale troska obsirnejsie a detalnejsie...