Last Hardrock Outsider

MOTORBAND - Restart (filmový dokument)

Musím říct, že když jsem se asi před půl rokem dozvěděl, že byl natočen filmový dokument o MOTORBAND, vzbudilo to ve mně značný zájem. I když mě tahle skupina hudebně vždycky trochu míjela, jejich historie je jedna z nejzajímavějších v domácích luzích a hájích – plná zvratů, velkých nadějí, pádů, návratů a zase odchodů – byl jsem tedy hodně zvědav, jak se takové téma dá zpracovat do filmu a co z toho všeho vlastně vyleze. Objevovaly se i další otázky – jestli půjde o nějaký polohraný dokument, o soubor aktuálních rozhovorů nebo třeba o mix dobových foto a video materiálů. Důležitá byla také otázka, jestli bude dokument vyprávěný jen jednou stranou zúčastněných, nebo jestli bude mít prostor i „opozice“ a dojde tak třeba k nějakým názorovým střetům. Nejvíc mě (a asi každého) pochopitelně zajímalo, co se prozradí o mnohokrát propíraném období MOTORBAND s Kamilem Střihavkou za mikrofonem, kdy tehdejší sestava měla namířeno za hranice Československa a už tam jednou nohou byla, aby se pak nečekaně rozpadla a jednotliví muzikanti se vydali vlastními směry.

 

Nebylo ovšem zase tak lehké se k dokumentu dostat. Premiéru měl v listopadu 2017 v Teplicích, kde jsou MOTORBAND doma, a pak se prý rozběhl normálně do distribuce, aby se hrál v téměř padesáti kinech po republice. V našich lokálních promítacích sálech jsem ale film „Motorband: Restart“ vůbec nezaznamenal a pokud se tu hrál, tak pravděpodobně šlo jen o jedno či dvě představení pro přece jen úzce vyhraněnou klientelu. O něco později pak měl běžet na televizním kanále Rebel, ani tam jsem ale neměl kliku. Naštěstí ale tvůrce napadlo dát snímek volně ke shlédnutí na YouTube, kde je k mání od konce letošního listopadu a za těch pár dní si ho pustilo už přes 30 tisíc lidí.


 

Proč právě MOTORBAND?

 

Otázka v tomhle znění padla na některé diskusi a je vlastně celkem logická –  jiná velká jména československé metalové scény se přece jen dostala s popularitou o dost dál a „proč zrovna MOTORBAND“ tak ze začátku napadne zřejmě každého. Odpověď najdeme opět na YouTube, kde je k mání rozhovor s režisérem filmu a duchovním otcem celého projektu Miloslavem Levkem. Ten pochází z Teplic, kde sám působil jako aktivní muzikant (s jeho kapelou se o zkušebnu kdysi dělili KABÁT), později se ale dal na dokumentaristiku a dnes je znám jako autor rockových videoklipů. Když se pak pustil do velkého snu, filmově zmapovat vývoj domácího heavy metalu a zachytit klíčové období, kdy takhle muzika v našich končinách získávala na popularitě, bylo mu jasné, že by se do snímku jako vodící drát hodil příběh jedné konkrétní kapely, která prožila to všechno, co bylo typické pro historii celé subkultury – problémy s komunisty a cenzurou, náhlý výbuch svobody, natáčení desek i tvrdý náraz ve světě kapitalismu, kde brzy po listopadu 1989 začalo platit, že „dolar je alfou i omegou“. Ukázalo se, že ideálními aktéry pro takovýhle dokumentaristický záměr jsou právě tepličtí MOTORBAND!

 

Umělec a „diktátor“

 

Dějiny kapely tady dnes rozebírat nebudeme, na ty se podívejte ve filmu. Jen snad ve třech větách – MOTORBAND vždycky šéfoval kytarista Libor Matejčik, který od začátku šel do muziky naplno a kladl si nejvyšší cíle. Podařilo se mu toho ve své době hodně dosáhnout – MOTORBAND byli v první vlně domácích metalových kapel, které se dostaly na vinyl (nejdříve na sampler a pár singlů v rámci projektu „Rockmapa“), velmi krátce po revoluci natočili album „Made In Germany“ a to na svou dobu neuvěřitelně v západoněmeckém Stuttgartu. Tamější firma Gamma Records jim slibovala velkou budoucnost, pak se ale kormidlo osudu zatočilo jinam, kapela se rozpadla a její členové zamířili do jiných, v té době úspěšných projektů typu KREYSON, KABÁT nebo B.S.P. Samotný MOTORBAND se pod Liborovým vedením párkrát vrátil, aby za chvíli zase odplul. Aktuálně opět naplno šlape, na kontě má celkem pět studiových alb a ve své kronice pořádné množství jmen muzikantů, kteří kapelou v různých obdobích a za různých okolností prošli. S tím vším vás film postupně seznámí.

 

Co je však aspoň pro mě daleko zajímavější, je podrobný pohled pod pokličku metalové kuchyně nejen Libora Matejčika, ale i mnoha dalších muzikantů. Film vlastně dává odpovědi na spousty otázek fanoušků, kteří se koukali vždycky jen z hlediště a ptali se sami sebe, jak to všechno asi funguje za oponou. Právě u MOTORBAND se toho zajímavého dělo hodně – kapela byla už na konci osmdesátých let proslulá vysokou instrumentální úrovní a do detailu připravenou pódiovou prezentací, která vznikala za obrovského nasazení a drilu. Tehdejší zúčastnění ve filmu vzpomínají často se smíchem na Matejčikovy ortodoxní „výcvikové“ metody, kdy MOTORBAND v nejvyšponovanější době měl zkoušky každý den čtyři až šest hodin, někdy trénovali dokonce potmě, aby měli naprostou hráčskou jistotu, nebo byla zkušebna vybavena zrcadly, pomocí kterých secvičovali pódiové kreace. Před kamerou o těchhle i spoustě dalších věcí hovoří všichni členové kapely i kamarádi-muzikanti z jiných souborů, zvláště pánové z KABÁT, kteří byli s MOTORBAND takříkajíc na jedné pupeční šňůře a lidé z obou sestav se v začátcích různě prostřídávali.


 

Přátelství i kontroverze

 

Velmi sympatické na „Motorband: Restart“ je to, že nejde o nějaký dokument „na objednávku“ a že v něm nejsou prezentovány jen názory jedné vybrané strany. Naopak – o daných věcech mluví spousta lidí, kteří se na určité okamžiky dívají někdy úplně rozdílně –  třeba na odchod/vyhazov Kamila Střihavky z klasické sestavy nebo na rozloučení s pro kapelu velmi důležitým člověkem, manažerem Richardem Houškou. Padají otevřené názory na to, jestli třeba do detailu vymakaná pódiová prezentace MOTORBAND byla to pravé ořechové pro metalovou kapelu, jestli Matejčikův dril byl ve prospěch věci nebo jestli sestavu ve finále rozložil, či zda by skupina ve své době došla dál, kdyby ustoupila od vzdušných zámků a držela se při zemi, kde měla solidně zajištěnou cestu. A další otázky i odpovědi se noří nejen pro dobu klasické sestavy Střihavka, Matejčik, Krulich, Jarolím a Hafstein, nýbrž pro všechny ostatní line-upy MOTORBAND i období hostovaček v jiných projektech. Koneckonců, ke všemu je co říct – v dokumentu hovoří snad dvacet různých muzikantů a metalových aktivistů jako Petr Korál, Aleš Brichta, Klaudius Kryšpín, Ladislav Křížek nebo Radim Pařízek, zcela nečekaně ale i třeba Roman Holý z funkových J.A.R., který se ve snímku vyznává ze své lásky k nové vlně britského heavy metalu. 

 

Historky z Propasti

 

Za jednoho z vůbec nejdůležitějších hostů v dokumentu pak považuji Petra Jandu, který jednak vypráví o svých kontaktech s MOTORBAND, jednak o době, kdy postavil slavné studio Propast a začal v něm pracovat s metalovými partami. Podrobně rozebírá zrod projektu „Rockmapa“ a práci s kapelami – v jaké byly kondici, když si přičichly ke slávě, nebo jak se s nimi mezi knoflíky a mikrofony pracovalo. V tomhle i několika dalších okamžicích dokument „Motorband: Restart“ jakoby navazuje na dávný seriál „Bigbít“, kde byl také nějaký prostor věnován vzestupu metalového hnutí, oproti filmu ale v omezenému rozsahu. Ostatně, „Restart“ z „Bigbítu“ i nějaký filmový materiál převzal.   


 

Film pro pamětníky?

 

Miloslav Levek do toho v „Restartu“ šel naopak naostro a shromáždil obrovské množství informací, mám pocit, že mnoho z nich ve filmu zaznívá vůbec poprvé. Navíc velmi pěkně, dynamicky poskládaných, takže dvě hodiny utečou jako voda a po závěrečných titulcích člověk odchází od monitoru, aniž by sledování jedinkrát přerušil. Což u takové porce, jako je 120 minut hrací doby vyplněné převážně rozhovory a ukázkami skladeb, zaslouží opravdu smeknutí klobouku!

 

Ve finále můžu film „Motorband: Restart“ vřele doporučit. Pamětníci dostanou přesně to, na co dnes vzpomínají často už jen v mlžném oparu – tady mají všechno pěkně za sebou a v luxusním balení, které není nijak archivářské, ale zároveň voní atmosférou doby, o které vypráví. Pro mladší metalisty, kteří mají zájem zjistit, jak to tehdy v „pravěku“ chodilo, jde o ideální studijní materiál, který v naší rockové žurnalistice nemá konkurenci. A koneckonců jde i o skvělý podklad pro Crazy Diamond, který o domácí metalové scéně před nějakou dobou podrobněji psal a film „Motorband: Restart“ mu dal možnost, vrátit se k další z důležitých kapel onoho památného období!


08.12.2018Diskuse (15)DarthArt
lubor.lacina@centrum.cz

 

DarthArt
15.01.2019 21:29

Valič: Rád jsem zprostředkoval. Střihavka je tam vůbec nejlepší vypravěč - třeba jak na něj navlíkli pyramidy a elasťáky a on vůbec nevěděl, která bije - až přišel na pódiu, viděl pod ním podobný existence a pochopil, že takhle je to všechno v pořádku!

 

Valič
15.01.2019 00:58

DarthArt: Díky za zajímavý tip. O existenci dokumentu jsem sice věděl, ale nebýt tohoto článku, nikdy by mě nenapadlo pustit si dvouhodinový sestřih rozhovorů s kapelou, která mě vlastně nikdy moc nezajímala. Druhá polovina na mě sice působila celkem depresivně a toho Matejčíka s jeho nesplněnými sny mi chvílemi bylo i dost líto, ale ta první je naprosto super a místy jsem se dokonce i s chutí zasmál (hlavně u hlášek "Ten jejich zpěvák pracuje na poště?" a "Jak, málo basů? Já tady točím s Karlem Gottem, vy hovada!"). :-)

 

Stray
09.12.2018 12:12

Je zajímavý pozorovat ten rozdíl ve celospolečenské atmosféře v rámci těch 28 let. Materiálně jsou na tom lidi určitě líp, ale pořád mám pocit, že se někde něco posralo.:)


https://www.youtube.com/watch?v=jd0FQtS5jR4

 

down
08.12.2018 13:32

A já bych chtěl aby někdo natočil film o vzniku mě :) Tatík už žádný archivní materiál nedodá a fotky se ztratily při stěhování.

Teď vážně ...super dokument o zajímavé kapele o které jsem já věděl jen to, že vydali desku v Německu a zpíval tam Střihavka. Něco podobného jako o Anvil, kapele, která už nikoho nezajímala a přesto strhující příběh.

 

zdenos
08.12.2018 13:22

se divím že se ti Lukáši žádný sběratel neozval dřív, a ty sis to schovával takovou dobu s vědomím, že jsou to perly :)

 

Stray
08.12.2018 13:10

Promiň, nechci aby to vyznělo arogantně, ale já ti určitě volat nebudu. Odhaduji, že to chceš přes tyto naše weby dát k dispozici. Nebudu mluvit o autorských právech, které mohou a nemusí být problém, ale hlavně jde o to, že web mám datově nějakým způsobem limitovaný a původně vznikl (byl zaplacen) jen v rozsahu, kam se vejdou max. obrázky, videa jsou luxus a veliký nadstandard, který značně užírá z předplaceného datového prostoru. A už vůbec nebudu mluvit o tom, že jsem se chtěl vždy oddiferenciovat od webů, ať už metalopolis nebo metalforever, snad je ten rozdíl jasně patrný, na jednu či druhou stranu. Nvíc si myslím, že v prosklené budově Metalopolis o víkendoch nepremávajú! :-)

 

lukáš
08.12.2018 12:42

Arakain je pro mě kapela , která má tolik hitů, že už v roce 89 stáli na nejvyšším stupínku heavy metalu u nás .Motorband si mě získal singlama , hlavně v říši ptáků. Na tom vzpomínaném dvd s československými metalovými kapely mám od Motorband myslím tři klipy. I například klip od legendy slovenského metalu - Dereš !! Dereš Na panské je podle mě největší metalový hit v československu. Je tam koncert s Tublatankou, ale pozor není tam koncert z Bratislavy, ale jiný !! Prosím , zavolej mi !! Chci volat i do Metalopolis, nebo Metalforever, protože to dvd by byl opravdu velký vánoční dárek k roku 2018. Lukáš- 283882215

 

Stray
08.12.2018 12:37

Lukáš: Nechápu, co máme s tím tvým telefonním číslem jako dělat? :-) To spíš zavolej těm kapelám, jestli to chceš nějak zveřejňovat.

 

DarthArt
08.12.2018 12:29

Lukáš: Mně se právě líbí, že je to o MOTORBAND, o kapele, která není všeobecně tak zdokumentovaná. O ARAKAIN najdeš na různých médiích všechno - dvdčka, geniální knížka 20 let natvrdo, spousta informací v bookletech atd atd. Kdežto Motorband je pro spoustu lidí nový příběh.

Musím přiznat, že mám k nim i osobní vzpomínku - MOTORBAND byl můj vůbec první metalový koncert, kam jsem SÁM šel! Bylo to 18. listopadu 1989, den po událostech na Národní třídě. Jak ve filmu Matejčik říká, že po nějakým koncertě zjistili, k čemu došlo, bylo to zřejmě právě po tom MÝM v Jablonci.

Místo toho koncertu je vůbec ikonický - KABÁT se zmiňovali, že s Petrem Urbanem, který je výrazně ovlivnil v době alba Děvky ty to znaj, se dali dohromady po jabloneckém koncertě, na který se přišel podívat. Eviddentně to bylo taky v sokolovně v Jabloneckých Pasekách, kde jsem tehdy taky byl. Mimochodem, byla to doslovva ďábelská jízda :):)

Jo, a taky tam hráli DEBUSTROL, z jejichž koncerrtu jsem si odnesl několikaletý tinitus. Naštěstí už je to pryč :)

 

lukáš
08.12.2018 12:18

To Zdenok :
Myslím to tak, že Arakain je fenomén. A nechápu že vydrželi Brichta s Urbanem 20 let v jedné kapele. A Arakain když začali skládat své vlastní nepřevzaté písně, tak udělali tolik hitů, že by to stačilo na pět kapel podobného ražení. Ve filmu restart Střihavka říká , že v Německu měli zájem o něho a ne o Motorband. Ale nikde ve filmu není názor Matejčika !!

To Crazy Diamond :
Mám doma velký poklad - 5 hodin československých kapel na DVD. Nikde to na youtubu není a byl by to velkej dárek pro metalovýho fanouška !! Ale nevím jak je to s právama !! Koncert Tublatanky , Koncert - Kern k desce Od narození, triangel o metalu , klipy - Dereš- Na panské !!!, Vitacit, Motorband a noho dalších . Mám toho daleko víc , než ve filmu Restart.Další Perla- koncert Arakain na dvd - 2006 retro music hall. Tel. 283882215- Lukáš