Boomer Space

MORTIFILIA - V útrobách Dantova Pekla (rozhovor)

Babí léto nad šumavskými hvozdy zdá se být v plném proudu a tak přišel čas nejen zasněně hledět přes lesnaté stráně k městu nazývanému brána Šumavy, ale vyzpovídat prostřednictvím několika otázek kohosi hudebně aktivního a podnětného, kdo odsud pochází. Tentokrát jde o případ deathmetalové stálice tuzemské scény. Prostřednictvím Magick Disk Musick zrovna vychází této kapele velice zdařilá albová novinka. O hlavních okolnostech vzniku aktuálního materiálu sušických MORTIFILIA, zvaného „The Great Inferno“, jsem si povídal s lídrem kapely Františkem Knetlem.Zrovna jste realizovali album „The Great Inferno“, můžeš prozradit, jak se ti na novince pracovalo a šlo spíš o spontánní proces nebo pozvolna se vyvíjející, promyšlenější práci, která vám zabrala delší čas?


Ahoj Honzo! První myšlenky týkající se naší aktuální desky se nám v hlavách honily hned krátce po vydání ...When I Killed The God, tedy někdy v roce 2016. Jednoznačně jsme se tenkrát shodli na tom, že deska bude poprvé v naší historii koncepční a jako téma nám poslouží Danteho Peklo. Když pak loňské jaro uzrál čas začít makat na novém materiálu, vytáhli jsme ze šuplíku podklady z té doby a započal onen zhruba rok trvající porodní proces. Kostra byla jasně daná - devět kruhů - devět písní, s tím, že hlavní témata těchto jednotlivých kruhů i celkem dobře nastiňují určitou náladu a atmosféru, kterou by dané skladby měly mít. V tomto, myslím, byla práce oproti nekoncepční desce dokonce o něco jednodušší. Skládal jsem od dubna do prosince, tedy každý měsíc jednu píseň. Začátek letošního roku jsme věnovali předprodukci a dopilovávání aranží. Jestli šlo o spontánní proces nebo o pozvolnou promyšlenější práci, čemuž ten rok práce asi nejspíš nahrává, to neumím říct, z mé strany se jednalo možná o jakýsi promyšlenější, leč přesto spontánní proces značně ovlivněný časovými možnostmi.


Deska se nahrávala v květnu ve studiu Hellsound s producentem Honzou Kapákem, co považuješ za největší přínos vaší nahrávce v souvislosti s těmito pojmy?


S Honzou Kapákem nás hlavně pojí dlouholeté přátelství, známe se skoro pětadvacet let. Zní to strašidelně, ale ještě tedy z minulého století. Prvně jsme u něj s MORTIFILIÍ nahrávali v roce 2002 demo Christ Hunt, to ještě ani nebylo v nynějším studiu v Česticích, ale v Přechovicích, v baráku u jeho bráchy Rámuse. Od té doby jsme mu až na dvě výjimky věrní, zkoušeli jsme jiná studia, a i když, co se výsledného zvuku týče, vše bylo v cajku, shodli jsme se s klukama na tom, že MORTIFILII stejně nejvíc sluší zvuk z Hellsoundu. Víme, že dostaneme z nahrávky přesně to, co budeme chtít a nádavkem se u Honzy s Blankou člověk neskutečně zrelaxuje, zregeneruje, skvěle nají, napije, vyspí. Nejlepší dovolená pro mě zkrátka není u moře, na památkách nebo někde v horách, ale v čestickém Hellsoundu.Jde, jako již tradičně, o ortodoxní death metal staré školy, ale po zvukové stránce se desce daří působit poměrně současně a nadžánrově. Kladli jste si společně stran vyznění materiálu nějaké cíle?


Náš cíl je vždycky stejný - aby nová deska byla zas o něco jiná, pokud možno lepší než ta předchozí, a to pochopitelně ve všech myslitelných aspektech, nejen těch zvukových. Myslím, že zatím se nám to daří. A jestli zvuk působí nadžánrově, současně nebo old-schoolově, to jsme nikdy neřešili, ve finále bereme za hlavní kritérium stejně jen to, aby se líbil nám.


Sleduješ death metal bedlivě i v současné době, nebo tě baví spíš ona devadesátková forma ze zlatého období žánru? Z kytarové práce slyším určitý přesah v podobě melodických kytarových partů a čehosi klonícího se spíše na stranu temného heavy metalu, je to možné?


Nemůžu říct, že přímo bedlivě, nejsem žádný extra znalec, ale v rámci možností si jistý přehled držet snažím, ať už u kapel zahraničních či u kapel domácích. S klukama jsme všichni staromilci, čili rozhodně u nás v oblíbenosti vedou devadesátky, i to ostatně stojí za tím, proč se tomuto stylu věnujeme. Co se týče odpovědi na druhou část otázky, přesně nevím, prapůvod bych nejspíš hledal v našich úplných začátcích, někdy kolem roku 1997, kdy jsme sice hráli ve stejné sestavě jako dnes, ale ještě ne pod názvem MORTIFILIA. Mastili jsme něco jako big beat střiženej metalem, už tenkrát jsem různé vyhrávky a melodie cpal všude, kde se dalo i nedalo, no a už mi to zůstalo.


Skladby znamenitě otextoval Honza Petričko, pracovali jste na lyrické složce kontinuálně s hudbou a různě jste se o náplni skladeb v průběhu skládání bavili nebo jste mu nechali volné pole působnosti a posléze na jeho texty složili muziku?


S Honzou Petričkem jsme byli v průběhu tvorby v kontaktu neustále, ale co se témat jednotlivých textů týká, spíš než my mu ruce svazoval samotný Dante. S Honzou se znám díky jeho dlouholeté spolupráci s ASMODEUS, vím tak o něm, že je velkým fandou právě Dantova Pekla a že je schopný psát na slabiky geniální nejen české texty, ale i ty anglické. Posílal jsem mu tedy pracovní verze nazpívané jakousi svahilštinou a on je podle témat jednotlivých kruhů otextoval. A navíc nám k té své mravenčí práci přidal i dva bonusy - pro potřebu bookletu své texty přebásnil do češtiny, a nabídl i motto desky, které jsme pak použili i jako intro. Co víc si přát?Když bys měl zmínit přednosti nového alba, co bys na něm vypíchl? Je něco, co podle tebe mohlo dopadnout lépe nebo seš s dílem po všech stránkách spokojen? Kde vidíš jeho hlavní rozdíly oproti starším nahrávkám MORTIFILIA?


Zatím je tato naše poslední nahrávka příliš čerstvá, věz, že mastering proběhl teprve v červenci, takže mám stále ještě hlavu tam někde nahoře v oblacích a žádný nedostatek tak nevidím. A zároveň samozřejmě i doufám, že si to samé řeknu i s větším časovým odstupem, třeba až se budu za pár let houpat v křesle, na klíně vnoučata a z repráku bude dunět MORTIFILIA! Ty vole, dědku, vám to hrálo! O obal se opět kompletně postaral náš vydavatel Berry se svým vydavatelstvím Magick Disk Musick. Jako vždy měl od nás ve všem volnou ruku. Má pro grafiku ten správný cit. Málo platný, my jsme spíš přes to, co je zapsáno v drážkách. Mám-li porovnat The Great Inferno s jeho předchůdci, doufám, že jsme zas o krůček, možná i o krok dál.


Skládáte hudbu společně nebo pracujete na nápadech nejprve každý zvlášť? Máš na desce nějakého osobního favorita?


Veškerou muziku mám na bedrech já, nutno podotknout, že dobrovolně a rád, a to už od samého našeho prvopočátku. Zkraje jsem ostatní honil, ať něco přinesou, ale marně, jako bych ten pověstnej hrách na stěnu házel. Už léta máme zaběhlý systém, kdy klukům posílám komplet hotovou věc včetně sól, vyhrávek a základu bicích, ve zkušebně tak pak řešíme už jen jednotlivý detaily, přidáváme rozličný třešničky a různý vychytávky. Baví mě to určitě víc, a doufám, že i ostatní, než se donekonečna dohadovat a diplomaticky vysvětlovat, proč tenhle tvůj riff ne a tamten můj jo, ne, fakt nejsem moc velkým příznivcem společné tvorby. Vyloženého favorita nemám, to přijde až časem, hlavně také až po pořádné prezentaci před publikem.


Co tě v posledních letech baví v rámci death metalu? Jakou hudbu dnes vlastně nejvíc posloucháte?


Musím přiznat, že pravidelně sahám jen po starých, osvědčených jménech, ani si nevybavím, kdy naposled mě nějaký nový spolek vyloženě posadil na zadnici, tak jako se to před těmi X lety podařilo jim. Pořád mě zkrátka nejvíc baví ty stejný party, který mě bavily kdysi, ať už svojí starou, nebo novou tvorbou. A jsem rád, že pořád ještě hrajou a vydávaj desky a ubíhající čas se jich jakoby netýkal. S death metalem člověk prostě nezestárne!Předpokládám, že k nové desce budou odehrány i nějaké ty koncerty, pakliže ano, můžeš prozradit, co se vlastně v tomto směru chystá?


Vzhledem k tomu, že náš bubeník měl v červenci vážný úraz páteře, veškeré naplánované akce jsme byli nuceni zrušit. V současné době řešíme záskok, stále pevně věříme, že jen dočasný. První vystoupení máme v plánu až v prosinci u nás v Sušici na naší pravidelné vánoční besídce Metal Christmas. Tam proběhne i křest The Great Inferno, který se původně měl odehrát v srpnu na našem festu Metal Madness.


Ano, vím. Jsi pořadatelem menšího festu Metal Madness v Sušici, kde letos vystoupili v roli headlinerů polští VADER, jak bys tedy zhodnotil letošní ročník? Co se povedlo a co už méně? Máš z akce nějaké nové poznatky? Můžeš případně prozradit, koho by sis sem příště přál pozvat?


Za nás, tedy za MORTIFILII jako pořadatele, vládne maximální spokojenost, kdy i přes nepříliš vyletněné počasí dorazil rekordní počet lidí a z jejich reakcí víme, že se jim u nás líbilo. A velkou radost nemáme jen z hlavního sobotního programu, ale i z pátečního warm upu, který se, jak se zdá, celkem pěkně ujal. A i když line up ze své podstaty nenabízí žádné velké jméno, nějaký ten zaručený tahák, návštěvníků i tak letos přilákal dost a dost. Stále se učíme, to je jasný, nějaký postřehy, co by chtělo zlepšit a vymazlit do dalších let, ty pochopitelně máme, ale to je v pořádku, je to přirozený proces a vývoj něčeho, co vznikalo takřka z nuly a jen z čirého nadšení čtyř kamarádů. A koho jako headlinera na Metal Madness IX? Konkrétní jméno ještě neprozradím, momentálně jsme stále ještě ve fázi vyjednávání. Občas to bývá běh na dlouhou trať, ale jakmile bude smlouva podepsána, budeme fanoušky všemi možnými i nemožnými cestami patřičně informovat.


29.09.2021Diskuse (0)Stray
janpibal@crazydiamond.cz