Last Hardrock Outsider

Mládež s otazníkem : obraz alibismu a zaprděnosti doby dávno minulé

Znáte ten stav, kdy vzpomínáte na nějaký hodně dávno uvedený televizní pořad a víte o něm, že už jej pravděpodobně nikdy neuvidíte, protože jste si v té velmi dávné době nezapamatovali jeho název? Přesně tohle u mne tehdy zasel dokument o tzv.závadové mládeži natočený v roce 1988. Teprve letos, po třiceti letech, jsem se ho dopátral a musím říct, že jde v mnohém, i díky své socialistické zatuchlosti, o pozoruhodnou záležitost, která docela výrazně předčila i všechna má očekávání roznícená matnou vzpomínkou, jenž nikdy z mé hlavy zcela nevymizela. Pořad se jmenuje „Mládež s otazníkem“ a měl být tehdy pravděpodobně jakousi vážnou sondou do světa tehdejších mladých punkerů a celkově nepřizpůsobivých dospívajících z ulic Prahy pozdních osmdesátých let. Jestli však něco tento dokument dnes ukazuje, rozhodně to není život tehdejší vyholené omladiny poslouchající dravou kytarovou hudbu, ale především klaustrofobní atmosféra, maloměšťácká zaprděnost a hlavně neskutečná hloupost tehdejší doby. 


Člověk si zde akorát připomene, jaké alibistické a tendenční pořady vznikaly, aby uspokojily poptávku Strany po poučení tzv. normálních a slušných občanů, od kterých se asi čekalo, že tuhle tzv.problematickou mládež, když ne odsoudí, tak alespoň s blahoskloností označí jako někoho, komu je třeba jediným způsobem pomoci a sice předělat jej k tzv.normálnímu obrazu. Mě osobně z dnešního pohledu přijde zmíněný dokument docela vtipnej, ale pořád se nemůžu zbavit toho divného pocitu kdesi vzadu, který mne nutí se ptát: Z jaké doby jsme to do dneška vlastně přišli? To jsme vážně, v případě že by nenastal listopad 1989, měli žít v tomhle? V téhle sračce? Závažný tón, s jakým se zde mluví o jistých skupinách mladých lidí pomalu jako o duševně narušených, ukazuje především na stav tehdejší společnosti (nikoliv na stav punkerů), která jako by neměla nic důležitějšího na práci, než vrtat do někoho, kdo prostě ze své vůle nechce zapadat. 


Fascinuje zde moralizující tón některých zástupců maloměšťácké veřejnosti i jejich odsudky, ale i naučený proslov obtloustlého upoceného ředitele učiliště, které si s podobnými živly poradilo, dále je zde pak k vidění dost škrobený projev moderátorky i Mudr.Cimického a vlastně i to nejzajímavější, tedy leckdy vcelku normální a inteligentní odpovědi tehdejší punkové, metalové a depešácké omladiny nucené žít v tomhle nudném a šedém marasmu. Dokument si z oné doby pamatuji právě proto, že jsem v té době začal sledovat metalovou a celkově tvrdou hudbu a podobných věcí v České televizi za socialismu moc nebylo.  Ve třinácti letech sice člověk koukal na o pět let starší divoce učesané, ocvočkované „raubíře“ v kožených bundách pln respektu a možná i bázně, ale dnes mě děsí právě ono okolí, v jakém tito extravagantní jedinci tehdy museli žít. Zajímalo by mne, co dělají některé postavy z pořadu dneska.

 

Zde je dokument k nahlédnutí:13.05.2013Diskuse (12)Stray

 

DarthArt
22.05.2018 10:09

Ne ne, Cassiopeia to není ... byla to nějaká blbina, na kterou jsme chodili ve třetí třídě s družinou. Asi je to už nedohledatelný.

 

Valič
21.05.2018 15:12

DarthArt: Na ten film o německém krytu si matně vzpomínám, ty druhé dva mi nic neříkají. Já jsem se sledování ruských filmů snažil spíš vyhýbat (ne z nějakých ideologických důvodů, většina z nich mě prostě nebavila), ale uznávám, že se mezi nimi našlo i pár zajímavých snímků. Před pár lety jsem při šmejdění po Youtube náhodou narazil na pár scén z filmu Vij podle stejnojmenné Gogolovy povídky (nevím, jestli se u nás někdy vysílal) a řekl bych, že na rok 1967 to byla dost velká šílenost.

https://youtu.be/AjyqXSSaOt4?t=9

 

Cyberolas
18.05.2018 10:04

No nejslavnější pionýrský film z kosmu je Moskva - Kassiopeja, alůe skelná nemoc nevím... Solaris to asi nebude, to jsme jinde i co do kvality...

 

DarthArt
18.05.2018 09:11

Cyberolas: Moc díky, scéna s nafouklými konzervami mě vyděsila na celý život - ještě dnes je v samoobsluze pořádně prohlížím :):)

Tu jugoslávskou pohádku taky neznám... ještě dohledávám ruský film, je to z vesmíru, někam letěj a předchozí posádka vymřela na jakousi "skelnou nemoc". Netušíš, co by to mohlo být?

 

Cyberolas
18.05.2018 07:31

To Darthart:
Tajemství horské jeskyně
https://www.youtube.com/watch?v=pE3tj0jsFQM

Tenhle film našli nostalgici už dávno, ale moje draha polovicka uz leta hleda jugoslavskou pohadku, kde na začátku (nebo na konci?) roztrhli čarodějnici tak, že ji přivázali ke dvěma koňům a hyjé! Roztrhla se vylezli z ní hadi. Jugoslávci museli být hodně naturalističtí....ale název..nemáme.

 

Stray
17.05.2018 21:59

Další perla má jméno - Romové 1990 :-), tam bych řekl, že je těch mrtvých mnohem víc, dokonce tam mluví Štefan Janda (to je ten podnikatel, kterého měl zastřelit Kajínek) a vochomejtá se tam před kamerou na tom náměstí takovej ten v Plzni kultovní rómskej liliput, kterýho pamatuju z náměstí ještě zpřed pěti let (to už mu bylo tak šedesát), kdy už tam bloumal sám, vypadal sešle a když procházel okolo Casína u Spořitelny tak vždycky chrčel (v dokumentu za tím Jandou dokonce čučí skrz ty prosklený dveře "diskotéky" - kdyby si náhodou někdo všimnul černýho ksichtu, vytřeštěných očíček a kníru):-), dokument je tak ze 40% točen v Plzni a jednoduše baví! Takhle nějak to tu tedy asi vypadalo, což už dávno není pravda a vlastně tenkrát se náctiletej člověk ze sídliště v centru moc nepohyboval, jenom se projelo do školy na Bory a nebo na ligovej hokej, jinak veškerej život probíhal na Lochotíně. :-) Co se dělo okolo náměstí, netuším.:-)

https://www.youtube.com/watch?v=mrSDfedcoNg

 

Stray
16.05.2018 20:36

Mám za to, že se z toho mohla ta holka naopak vybrat, zas tak blbá snad není, třeba to s těma osmi pivama řekla jenom naschvál, hele já jich měl u vás ve sklepích Liberecký radnice taky asi devět, navíc Svijan, a NIC! .-) Svým způsobem děkuju, že jsem vyrůstal za socialismu, protože jsme absolvovali důslednou protidrogovou osvětu, pouštěli nám dokumenty a taky jsme byli na filmu Pavučina, nebo jak se to jmenovalo, takže mě takovej ten raně devadesátkovej pád, co se stal docela dost lidem, neměl šanci zasáhnout. Třeba ačkoliv u těch Stounů já obvykle mluvím o drogách jako o něčem banálním, ve skutečnosti k tomu mám hroznej odpor, prostě je to na úkor vystavění autentičnosti textu (můj pohled nehraje roli), hele, o to víc toho Richardse třeba uznávám, protože ten do toho najel totál zprudka a dokázal se z toho vyhrabat. Navíc asi po deseti letech na heroinu, to je úplně neskutečný, je jeden ze sta.

 

DarthArt
16.05.2018 20:14

Ale znám to... pár filmů, co zůstanou v palici a netušíš, jak se to jmenovalo. Pamatuju si na takovej dost depresivní ruskej dětskej film, kde se pionýři ztratili v jeskyni s fašistickou municí. Před tejdnem jsem ten název dohledal, ale bolelo to :)

 

DarthArt
16.05.2018 20:12

No právě o tý patnáctiletý holce, co vypila osm piv denně, si myslím, že už je pod drnem.

Jinak já jsem měl k pankáčský komunitě v devadesátých letech hodně blízko, a co se z těch lidí stalo, to je děsivý. Některý jsou ok, ale zbytek totální trosky, bezďáci, hnus, od kterýho si v autobuse odsedneš co nejdál. Navíc většinou hajzlíci, co hrajou jen sami na sebe, všechny kecy o pospolitosti a nějakejch ideálech jsou jen prázdný bláto.

 

Stray
16.05.2018 19:24

Nevím jestli to bylotak závažné téma pro Asylum, ale je fakt, že tenhle dokument jsem viděl v onom roce 1988 a hodně mne ovlivnil (přestal jsem se bát tvrdý hudby, naopak mne začala lákat...o těch mladých lidech tam jsme si potom celej týden vyprávěli o přestávkách mezi hodinami na školní chodbě na základce - někteří byli pro nás hrdinové, mě osobně už tenkrát zaujala ta patnáctiletá holka, která byla tehdy asi jen o dva roky starší než my), dneska už je to neuvěřitelný, ale tenkrát ten pořad přinášel opravdu kontroverzní téma, byla to pouliční špína poprvé přímo ukázaná na obrazovkách, z těch loidí tam se mělo veřejnosti dělat zle. Pořad jsem si pamatoval, ale nevěděl co to vlastně bylo... :-) ...až se na něj narazil před týdnem.

 

 

 

TOPlist