Boomer Space

-123MINUT - Plzeň, Zach´s Pub, 27.června 2017

Dobu na přelomu milénia, kdy českým klubovým pódiím vládla kapela -123MINUT, si ještě velmi živě pamatuji. Ačkoliv jsem jejich vystoupení tehdy nikdy nenavštívil, neušlo mě, jak moc dobře byla trojice hodnocena. Vše jsem tedy napravil při jejich koncertním návratu na sklonku letošního června, kdy v plzeňském Zach´s Pubu kapela odehrála takřka dvě hodiny strhující kytarové hudby, která byla daleka prvoplánovosti a snadnému zařazení.


 

 

Na zreinkarnovaných -123MINUT je patrné, kterak se na pódiu svou hudbou vyloženě baví, užívají si ji a vše na nich působí neuvěřitelně přirozeně a lehce. Skladby roztahané do více než desetiminutových jamů proplouvají skrze neuvěřitelně košaté zahrady harmonií a jsou lahůdkou pro leckterého příznivce progresivní kytarové hudby. Jsou v nich patrné vlivy jazzu, latino rocku, ale také funku a soulu, čemuž dopomáhají i občasné vstupy dvou hostů s dechovými nástroji, kterými zde ten večer byli plzeňští matadoři Hrubý (saxofon) a Kučera (trumpeta). Jejich vklad poháněný bezchybnou rytmikou Fredrik Janáček/ Daniel Šoltis osvěžil celý večer a dodal hudbě tria na ještě větším kouzle. Frontman Zdeněk Bína oba hosty vždy jednou za čas vyzval k spolupráci a následná skladba se pak v každém svém ohledu stala dobrodružnou výpravou mimo všední svět a lahůdkou pro uši.

 

 

Sám Bína potvrdil, že je nejen vynikajícím kytaristou, kterého nástroj určuje pestrost kompozic, ale rovněž hodně dobrým zpěvákem, jehož naléhavý, i když ne často do instrumentálních hrátek vstupující hlas byl po celou dobu setu na vysoké úrovni a podporoval atmosféru skladeb. V úterý se zkrátka na nádvoří, zhruba stovkou příchozích obsazeného Zach´s Pubu, odehrál neuvěřitelně zajímavý koncert kapely složené ze samých znamenitých muzikantů, který by v řemeslné rovině snesl i přísná zaoceánská kritéria. Na těchto stránkách občasně přispívající hudební nadšenec do kytarové hudby, Kropis, by patrně nadšením prorazil hlavou plachtu překrývající část sedaček umístěných po straně nádvoří, jenže to by u toho všeho musel nejdříve být.29.06.2017Diskuse (8)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

DarthArt
29.06.2017 23:18

Jo, tam možná tehdy hráli taky Gladiator, když hráli ještě trochu metal, ne? Tohle bylo turné k albu Kryptoru United... měli ale jedno fakt dobrý album . Time 4 Crime... kdysi dávno předtím...

 

Stray
29.06.2017 18:27

Já Crionic koncertně taky zažil, když hráli v Plzni na podzim 93´coby předkapela Kryptoru. A líbili se mi. byl to památný koncert plný dělbuchů a různých provokací od pár skinheadských kryplů, který vyzdobila památná Pípova hláška: "Tak klíd...(zadýchaně mezi písněma)...kurva, jsou tady taky vůbec nějaký holky? další song se jmenuje Klášterní tajemství". Od té doby jsem si uvědomil, že na podobné macho kapely už prostě NE! :-D Byl jsem snad jedinej v sále, kdo tam byl ještě v metallicovskejch 91´černejch elasťákách.

 

DarthArt
29.06.2017 18:08

HM, právě takový to "šubaduba" mě u Minut trochu sralo, ale jinak to byla/je výborná kapela a koncerty měli až hyponotický. Stejně jako je výborný a hypnotický koutecký pivo.:) Vy v tý Plzni mě s tím dobrým a nejlepším mokem už nějak serete, tady jsou v každý knajpě jenom humusácký Svijany :):):) Jinak Minuty jsou z Přelouče, čili skoro z Pardubic... je zajímavý jak v tý době konce devadesátek a začátku nulek v Pardubkách a okolo hrály výborný kapely... ve své době opravdu výborná Vypsaná Fixa, rádiovka, ale kvalitní Ready Kirken, Minuty, o trochu dřív prý výborný technic metalový Anachronic nebo taky přeloučský Crionic, který v 93 udělali snad nejlepší thrashovou desku u nás "Different", ne moc známou, ale fakt památnou melodic-thrashovou perlu...

 

Stray
29.06.2017 13:21

No ona byla taky v devadesátkách a na počátku nového století ta česká klubová scéna tak nějak víc na očích, důvěryhodnější a celkově v kursu, ne jako teď, kdy je kapel jako sraček, ale jde spíš o programátory než muzikanty, takže koncerty těchto braků už ani nikoho moc nezajímaj a mladý lidi na ně snad ani nechodí.

 

Subeer29.06.2017 12:48

Ja, Ja, tak to má být... kdysi jsem podobně narazil na CIRCUS PRAHA v Dundee Baru na KL... polo-akustický koncert, ale opravdu výborný...pořád na to pamatuju... nebo na amíky ELLIOTT v eFku...2.10.2003...naprostá paráda a splynutí kapely s publikem..

 

Stray
29.06.2017 10:51

Je pravda, že -123minut jsem tehdy nikdy nesledoval, ale bylo mi jasný, že to bude kvalitka, jejíž přednosti spočívají ve skvělých hráčských výkonech a nejdou naproti hitům, spíš, že to bude budovat atmosférku, no a já jsem šel náhodou kolem a potřeboval jsem se ten večer trochu nacamrat, tak jsem holt zašel dovnitř,dal jsem čtyři koutecký a ponořil jsem se do eklektické hudební omáčky. Já už jsem totiž hrozně dlouho nešel na nějakou hudbu jen tak, jen aby zjistil co a jak, zkrátka prozkoumat. Před těma patnácti dvaceti lety jsem to tak měl, že jsem pravidelně chodil na český kapely, co jsem ani neznal, ted už to tak dlouho nemám a proto mě to přišlo hrozně občerstvující, nic nečekat, jen se tím unést. Kdyby ses mě zeptat, zdali si pamatuju nějakou skladbu nebo motiv, tak fakt nic...tohle já u téhle hudby zachytit neumím, prostě jsem se v tom jenom vykoupal jako v blaženým matným tripu.

 

Subeer29.06.2017 09:25

Takže Minuty zase hrajou a jak jinak než skvěle...to je výborná zpráva, už se teším na desku (vlastním celou jejich studiovou diskografii a nedávnou jsem jí najednou protáhl)....Jinak i Bínova sólovka "Bird" je velmi příjemná věc... Jinak, že Stray zvrovna tento šálek čaje, to pic vozu do kozu, .. ale jak sám říká mlaskal, mlaskal hoch a tomu se vůbec nevidím.

 

down
29.06.2017 07:51

Pamatuju si je když se vyvalili na pódium v Králikách. Chvilku jsem myslel, že čumím na nějaké amíky. Bína mezi skladbama zařval "šubabubaaa" a jeli dál. Vynikající česká kapela, jsem rád, že zas hrajou ...v temném dávnověku jsme měli jednou tu čest jim dělat support, kytarista s toho stříkal ještě týden :)