Boomer Space

METALLICA - 72 Seasons

Po čtyřiceti letech od svého debutu METALLICA již dávno neobjevuje nové subžánrové horizonty, mantinely svého vyjádření má dávno stanovené a rozpoznatelné, co je však podstatné uvést v prvé řadě, že dnes zraje s grácií. „72 Seasons“ přirozeně navazuje na „Hardwired...To Self-Destruct“ a dociluje minimálně srovnatelné úrovně. Z prvého plánu mne připadá, že starší z obou alb sice nabídla několik výraznějších vrcholků (hit formátu „Moth Into Flame“ zde vlastně schází), v rámci celku a jeho pohodové poslouchatelnosti po dobu bezmála osmdesáti minut však novinka působí v rámci dramaturgie o trochu životaschopněji a po určité době i posluchačsky vděčněji. „72 Seasons“ určitě není deskou, kterou si oblíbíte okamžitě, ale její zhutnělá podstata a energie většiny songů nahrává schopnosti neodvratného růstu. Alespoň já měl s dalšími a dalšími poslechy na nové věci čím dál větší chuť, za což vděčím stále skvělému Hetfieldovu hlasu, jehož linky celý materiál táhnou. Je pravda, že i skladby, které zprvu působily banálně, v rámci celku brzy nalezly svůj potenciál a pevné místo. Jde tak o desku, jejíž chemie byla nesporně do detailu pilována.Novinku produkoval Greg Fidelman, jenž byl již u nahrávky minulé. Po cených zkušenostech s význačnými producenty: Bobem Rockem (1991-2003), případně i Rickem Rubinem (2008), METALLICA podruhé za sebou využila méně známého jména a spolupracovala s člověkem, který se v průběhu prací stal jakýmsi decentním koordinátorem celého procesu. Ten kapele pomohl propojit jejich styl definovaný zejména Černým albem z roku 1991, s vlivy jejich vzorů z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let (mám na mysli především kapely MOTÖRHEAD, DIAMOND HEAD a THIN LIZZY, ale také, možná překvapivě, i BLACK SABBATH), zároveň však v žádném případě nedopustit možnost zařazení nových songů do škatulky retro. I přes obří délku celé nahrávky je pozoruhodné, kterak si skladby drží vyrovnaný ráz. Pokud bychom měly jednotlivé položky hodnotit stylem školního známkování, asi bychom mezi nimi nenašli ani jednu jedničku (tohle číslo definitivně patří milníkům jako „Creeping Death“, „Master Of Puppets“, „One“, „Enter Sandman“ a dalším dvěma desítkám památných skladeb z první desetiletky existence METALLICY), ale na novince převládají dvojky a ten zbytek ovládají trojky, tudíž zde rovněž nemáme ani songy sporadické a vyloženě nudné  (opravdu žádné čtyřky - žádné „Poor Twisted Me“ či „Bad Seed“), či vyloženě slabé (pětek METALLICA moc nemá , možná něco nejhoršího ze St.Anger a celé Lulu).


Myšlenkový námět s dvaasedmdesáti ročními obdobími provázejícími každého jedince od narození do osmnáctého roku života mne však nikterak neoslňuje. Asi pro to, že si opravdu nemyslím (alespoň u mne to nezafungovalo), že se v rámci této fáze života jedinec dokáže plně definovat a rozhodovat o své budoucnosti. Když však letitá kapela ve svých nových písních zúročuje vše, co dlouhá léta tužila, a využívá u toho spoustu ingrediencí vlastní minulosti a ty následně moduluje do aktuální podoby, dokážu tuhle koncepci přijmout. A že se James Hetfield a spol. na své cestě nestřetávali jen s událostmi a obdobími pozitivními a prosvětlenými, asi nemusím vůbec připomínat. Už titulní song „72 Seasons“ skrze svých sedm minut prosviští velmi přímočaře, udržován v mantinelech metallicovského heavy metalu snad tím nejprazákladnějším riffem. Tento song je vlastně univerzem hudby současné METALLICY a obstojným otvírákem.


Po divokém titulním fláku následuje jako stín „Shadows Follow“ a utváří s ním poměrně charismatickou, na riffech postavenou úvodní dvojici songů. Druhá píseň je předznamenaná klasickým rytmickým nástupem, tento postup se u dnešní METALLICY stává tradicí, přičemž připouštím, že tyto natahované úvody a prodlužky leckomu vadí. Kapela je sice záhy řevnivější než v časech Černé desky, ale thrashem bych jejich aktuální styl rozhodně nenazýval. Zatímco „Screaming Suicide“ během předběžného singlového vypuštění nezafungovala, zde se svou skoro až motörheadovskou natlakovaností dokonale zapadá. Svou fazónou připomene časy bezproblémového rocku z „Garage Inc.“. Jestliže „Sleepwalk My Life Away“ má v sobě jistou dávku rafinované chytlavosti a její kytarové riffy mohou leckomu připomenout cosi na způsob „Enter Sandman“, pak „You Must Burn!“ rovněž nepopře náklonost k období Černého alba, což ani tak není hutným nastavením písně (spíše si ji dokážu spojit s „Don´t Tread On Me“ než „Sad But True“) a jejími středními tempy, ale určitou svobodomyslností pojetí a všudypřítomným pocitem naděje, táhnoucím se vlastně celým materiálem.Největší hitovkou zjevně zůstane hned pilotní singl „Lux AEterna“. Jde o výstřel revolty, vzdoru a energie připomínající časy, kdy METALLICA teprve začínala a byla na albu „Kill ´Em All“ inspirována vzory z NWOBHM. Svižná, přímočará a chytlavá tříminutovka inspirovaná časy, kdy byl metal muzikou mládeže z dělnického prostředí a kluků z periférií velkých měst. Po poslechu celé desky jsem si opravdu oddechl, že zůstala položkou ojedinělou, neboť být podobných skladeb na „72 Seasons“ víc, nedej bože aby převládaly, už by to zavánělo návratem ke kořenům, a to by se mi tedy vůbec nelíbilo. Jako svého druhu ojedinělá vypalovačka však „Lux AEterna“ působí jako blesk a je skvělým kořením dlouhého, vesměs důvtipně rekapitulačního celku.


Následující „Crown Of Barbed Wire“ vychází z toho nejlepšího, co METALLICA nabídla světu v časech alb „Load/Reload“, na klasicky rockovém základě se zde střetáváme s lehkou příchutí alternativy, avšak v rámci aktuálního alba je vše uzpůsobeno metalově zhutnělému vyznění. Jasně, jsou zde zpěvnější vokální linky, ale i bytelný groove, který písni propůjčuje ráz jedné z nejzajímavějších věcí na novince. V druhé polovině dlouhého nosiče se nachází hned tři svižnější kusy inspirované tak trochu hudbou letitých vzorů METALLICY. Kapela však tyto vlivy dokáže zaktualizovat a přizpůsobit svému zvuku a této době. Tyto (níže v odstavci zmíněné) písně možná mnozí označí za tři nejméně zajímavé položky alba, nicméně já si opravdu nemyslím, že se jejich potenciál rovná zbytečnosti – naopak, heavymetalová údernost „Chasing Light“ je vysloveně imponující, špatná se mě nejeví ani garážověji pojatá „Too Far Gone?“, takže asi nejslabší písní nakonec přecijen zůstane rozdováděná „Room Of Mirrors“, která však ve své druhé polovině obsahuje pozoruhodné kytarové vyhrávky evokující irský hospodský tanec a tyto melodie budiž odkazem na tvorbu legendární kapely THIN LIZZY, jejichž songy podobnými vyhrávkami a postupy oplývaly.


Jedním z vrcholů novinky je nepochybně i song „If Darkness Had a Son“, který se vyjímá sugestivní atmosférou, temným nastavením a příklonem k čemusi, co zde vzácně inklinuje k škatulce epického thrashe. Je pravda, že slavná sanfranciská kapela s tématem pokušení koketovala již ve své dvacet let vzdálené minulosti, ale až nyní si vše sedlo. A tak zde máme song, který má snad nejblíže ze všech k vrcholné podobě METALLICY, jakou kdysi reprezentovala alba „Ride The Lightning“, „Master Of Puppets“ či „...And Justice For All“. Song, kde James Hetfield zpívá o vlastních démonech, zjevně souvisejících s jeho nedávno znovuvyvstalou a po několikáté zažehnanou alkoholovou závislostí, nabídne nejen sugestivní lyrickou složku a temnou atmosféru z ní vycházející, ale nepochybně zajímavou stavbu, kterou se prolíná nápadně radioaktivní repetetivní kytarový motiv. Výtečně na mne však působí i závěrečná temně pojatá jedenáctiminutovka „Inamorata“. Obtěžkaná skladba, kde se to hemží smrtelnými nástrahami, vlastnící v sobě poselství - nikdy se nevzdát. Téma víry a naděje je tak pro ní určující, stejně jako je tomu u celé desky. „Inamorata“ v rovině instrumentace vychází z dlouhých ponurých skladeb minulosti, jakými byly především v devadesátých letech takové vály jako „Bleeding Me“, „The Outlaw Torn“ nebo „Fixxxer“, je však tvrdší a hutnější. METALLICA zde bezezbytku zúročuje své schopnosti a, ovlivněna ranými BLACK SABBATH, přichází se skutečně velkým finále.Co se na desce bezesporu povedlo, je mimo jiné zvuk baskytary Roba Trujilla, která nové skladby výtečně pohání, nevystupuje sice nějak výrazně do popředí, ale občasně někde vyplave a nabídne zajímavý moment. Larsovi bicí jsou zde mírně předsazené, což asi bylo potřeba k umocnění údernosti skladeb, jinak v nepatrné většině případů hozených do středních temp. Jinak je způsob hry Larse Ulricha optimální, a to i vzhledem k současnému metallicovskému pojetí heavy metalu. Co pozitivně překvapuje, jsou aktuální kytarová sóla Kirka Hammetta, která vyznívají zas o něco lépe než ta umístěná na „Death Magnetic“, kde se naopak nepovedla. I souhra obou kytaristů působí dnes jaksi živelněji a celkově velmi přirozeně, z tohoto důvodu i celá deska působí vrstevnatěji než předchozí „Hardwired...To Self-Destruct“. V neposlední řadě musím pochválit především Jamesův zpěv. Jeho hlas stále slyším jako velmi pevný, energický a neopotřebovaný. U něj nikdy nešlo o čistotu a rozsah, ale o soustředěný pevný výraz a celkové charisma a to, myslím, v žádném případě James neztrácí. 


Celkově se mi album velmi dobře poslouchá a potvrzuje verzi, že METALLICA ani v posledních pětadvaceti letech zkrátka svou obvyklou laťku nepodlézá. Jasně že tahle kapela před třiceti a více lety nahrávala fenomenální a neopakovatelné desky, ale ani ty novodobé prostě nejsou špatné. Z mého pohledu, počínaje albem „Load“, si všechno od nich udržuje srovnatelnou kvalitu a obstojnou úroveň hodnou jejich jména.


23.04.2023Diskuse (86)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Stray
26.05.2023 19:24

Nedávno jsem někde četl aktuální Newstedovu odpověď vyňatou z nějakého diskusně hudebního pořadu, kde byl moderátorem tázán, jak se staví k hráčské úrovni svého bývalého kolegy Larse Ulricha. Jeho odpověď se mě fakt líbila, zněla tváří v tvář tomu komentátorovi nějak takhle: "Říkáš že Lars stojí za hovno? Ty zmrde, ten kluk má úžasný talent předvídavosti. Vymyslel celý žánr. Když se třeba pro něco rozhodneš a budeš si myslet, že je to skvělý, věz, že on už tam dávno je!"

 

Hanibal
26.05.2023 09:48

Jsem ročník 70 a za nejlepší album považuju "Master of Puppets". Poslouchám komplet všechna jejich LP, některá méně, některá více, kromě Lulu (to je úlet). Poslední dvě LP považuju za velice povedená. Baví mě zvuk a barva jejich kytar, riffy. Baví mě, že v jejich skladbách je často slyšet hudební pocta vzorům, které měli a mají. Ano občas vykrádají sami sebe, ale kdo to nedělá? Každá kapela má nějaký svůj "rukopis". A kdo má pokaždé na svém LP 100% poslouchatelných a písniček a hitů?
A že už to není thrash? Tak není, no a co? Je to luxusní tvrdá muzika. A koneckonců, ať si každý poslouchá co chce. :-)

 

Herr Adler
22.05.2023 04:37

Jo na černým albu mě taky serou ty debilní kvákavý sóla. To je peklo.
Ze začátku jsem tu desku docela žral, některý skladby jsou dodnes super.
Ale od té doby vlastně žádnou pecku snad neměli.
Snad je Lulu.🤣

 

Herr Adler
22.05.2023 04:26

K Metallice se dá vracet jen ke starým deskám do AJFA. K černému albu jen částečně, strašně rychle se oposlouchalo. Nafink Els Medrs nemůžu ani cítit. To co přišlo v podobě Load a Reload bylo pro mě těžké zklamání a od té doby už ode mě tahle kapela nedostala šanci. Jak jsem se trápil při poslechu takových sraček. Zkoušel jsem do toho nějak proniknout, ale byla to marná snaha. Strašná tragédie. Asi smrtí Cliffa Burton a totálně ztratili směr. Chudák se musí v hrobě obracet. Vůbec nechápu, na co mají takového basáka jako je Robert Trujillo. Ten tam silně mrhá talentem. To vysoké hodnocení nové desky je asi jen že setrvačnosti, ne? Já novou desku neslyšel a asi ani nikdy neuslyším. Nemíním se zase sebemrskat s utahanou přehnaně dlouhou vyčichlou hudbou. Vychází spousta jiných skvělých desek anebo budu radši poslouchat staré prověřené desky a dál objevovat nahrávky, které jsem nikdy neslyšel. Jak třeba nový Overkill můžou mít stejné hodnocení jako Metallica? To mi prostě hlava nebere. Jak tady tak ve Sparku. Nevím no, vlastně je mi to jedno, co se komu líbí. Nikdy jsem něčí hodnocení nebral jako definitivní. Lepší je udělat si obrázek sám.
Obal téhle desky, to je kapitola sama pro sebe. Co to má jako znamenat? Proč? Důvod? Hnusnější a debilnější obal alba aby člověk pohledal. Prostě ne, vlastně jsem ani nečetl tuhle recenzí. Ani žádnou jinou. Ani monstrózní článek ve Sparku. Prostě totální znechucení touto kapelou. Jen při poslechu Lux Aeterna mi svitla trochu naděje. Jenže ta skladba se taky strašně rychle oposlouchala a podle někoho je to prý nejlepší vál na albu. Tak to teda děkuji pěkně, ale ne.😀

 

Stray
07.05.2023 20:45

ala Jason Newsted.

 

Stray
07.05.2023 20:43

Já doom mikiny nikdy. NIKDY. Stejně tak ne Krabathor kapsáce, v tom bych se styděl vylézt. Já nosil dzinovy elastaky šla Jason Newsted na Black albu snad ještě na jaře 96.:)

 

Fenris 13
07.05.2023 18:49

Já jsem 77. Metle jsem přišel na chuť někdy koncem základky (žral jsem hlavně Master), nicméně celou druhou půli devadesatek jsem hrdě nosil mikiny Wildhoney, Wolfheart a Vempire ,:-)

 

orre
07.05.2023 18:16

Plný souhlas, jsem taky 76. Můj věrný souputník té doby byl 78 a Metlu nemusel. Nechápal jsem.

 

Stray
07.05.2023 11:22

afro: Sranda to je, ale třeba to někdo jinej vnímá jinak. Hraju si s myšlenkami na základě určitých dobových vjemů. Prakticky vím jak rozdílně věci vnímali třeba fans jen o dva tři čtyři roky mladší než já. Jak ten vztah k Metle v raných devadesatkach u nich už nebyl bez pochybností, jak se tam vkrádaly vlivy z jiných oblastí doby proměn a kvasu tvrdé a alternativní muziky.My kdož přišli během nadvlády HardNHeavy situaci vnímáme jinak.

 

afro
07.05.2023 09:11

Strayi, to je prdel (dámy prominou), ta souvstažnost věku a hudebních preferencí. Bez ironie. Já jsem 11/76, Master... jsem třeba miloval, ale vlastně jsem byl už spíš core člověk, jakože modla byla Pantera, Biohazard apod. a Iron Maiden už pro mě třeba byli nudní dědci. Jo a Paradise Lost a utrpení tápajícího mladíka byla nutnost! :-)