Boomer Space

METAL CHURCH - Congregation Of Annihilation

Prapůvodní metalová kapela ze severozápadu USA hlásí připraveno! Když tak novinku poslouchám, říkám si, že prakticky nějak takhle si představuji povedenou desku od METAL CHURCH, což zde není jednoduché podrobně specifikovat, zvlášť pak u kapely, která za těch čtyřicet let existence často měnila sestavu a její dva stěžejní frontmani jsou již oba na onom světě. 


Po dobrovolném skonu Mikea Howea, angažovala vloni powermetalová stálice ze Seattlu na uvolněný pěvecký post řízného Marca Lopese, tedy velice vhodného týpka, jehož zanícený vokální projev má v sobě trochu z Davida Waynea a něco málo také z mladého Jona Olivy (SAVATAGE). Myslím, že i díky němu METAL CHURCH zvládli to nejdůležitější, protože si na novém startu zvolili zpěváka, který působí, jakoby u nich byl odjakživa, má velmi přesvědčivý excentrický projev a vzhledem k tomu, že léta působil v kapele někdejšího kytaristy MANOWAR Ross The Bosse, tak i zkušenosti. Novinka „Congregation Of Annihilation“ je jeho fantastickou představovačkou, kdy jsme přímými svědky svěžího znovuzrození pár let tápající kapely.

 

Druhou věcí, jež parta okolo nezdolného kytaristy Kurdta Vanderhoofa zvládla s přesvědčivostí, je obsahová stránka věci. Na novince dostanete energickou porci old schoolového power-metalu. Nápadité songy, převážně prezentované ve svižnějších tempech, se s ničím moc nemažou. Nechybí jim kompatibilita s minulostí METAL CHURCH, ani autenticita. Práskavější Lopesův vokál navíc dodává materiálu na úsečné drásavosti, takže letos můžeme mluvit o návratu k prvním dvěma albům, jmenovitě „Metal Church“ (1984) a „The Dark“ (1986), byť je samozřejmě novinka opatřena zvukem zcela souvisejícím s aktuální dobou. Po stylové stránce dostáváme typicky řízné americké powermetalové album, které má na to, aby drželo krok i s některými milníky diskografie. Dost to rovněž souvisí se stabilním jádrem sestavy, kde kromě Kurdta Vanderhoofa a Marka Lopese působí něco přes dekádu ještě kytarista Rick Van Zandt, basák Steve Unger a o něco kratší dobu také bubeník Stet Howland (ex-W.A.S.P.). Z jejich vkladu cítím skutečný zápal. Oproti několika albovým předchůdcům je zde ještě něco navíc. Jde o hororově pojatou, až overkillovsky drásavou složku způsobu formy prezentace. 


Skvělé, že se kapela, označovaná mnohými za hejvík, trochu vzdálila usedlosti a uhlazenějšímu pojetí a našla v sobě dostatek sil pro divokost a přímočarost. Skladby mají skutečný švih, nezdolně riffující kytary, i rytmiku s tím správným tlakem. Vesměs většina z nich vrcholí u refrénových sloganů. Za ústřední hymnu nové desky platí rifforamatická „Pick a God And Pray“, kde se sešlo takřka všechno. Ovšem ani úvodní „Another Judgement Day“ není žádný umírněný čajíček, nýbrž excentrický výbuch. Vlastně se o žádné skladbě z oněch jedenácti (včetně dvou povedených bonusů „My Favorite Sin“ a „Salvation“) nedá říct, že by působila tak nějak napůl plynu a v rámci celku nepatřičně. Osvěží výtečně zpracovaná rockerštější vyřvávačka „Me The Nothing“, nahuštěná „Making Monsters“, ale třeba i „Children Of the Lie“ s politickými podtexty. 


Těší mne, že to tahle letitá kapela ani v krajně krizové situaci před dvěma lety nevzdala a naopak se snažila o co nejlepší pokračování vlastní cesty. V rámci americké scény vyvěrající z osmdesátých let jsou METAL CHURCH již dávno pozoruhodnou kapelou a legendou. Ale vysvětlujte to někomu, kdo posluchačsky začínal se SYSTEM OF A DOWN či SLIPKNOT někdy na přelomu milénia a má v DNA zakódované, že ten pravý metal je zkrátka úplně někde jinde. My víme své.


30.05.2023Diskuse (12)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Prowler80
29.06.2023 13:16

Nejslabší album a pěvec vůbec. 50%.

 

orre
11.06.2023 09:00

Taky nemusím Wayneho. Já raději techničtější zpěváky a "buransko-pivní" řvouny nemusím. Howe byl pěvecký gigant a jeden z mých nejoblíbenějších zpěváku! Zrovna jsem viděl The Human Factor v podání Lopese. Hm, slušně řečeno tragické a toho Blazeho připomíná i vizuálně. Munroe byl mnohem variabilnější zpěvák a Howea dával v pohodě. Ale znovu opakuji, nová deska je každopádně výborná.

 

Metalirium
10.06.2023 08:51

súhlasím s orre, že šťastná voľba to nebola. Na novom albume zbytočne tlačí na pílu, niekedy chce znie ako Mike inokedy ako Wayne (ktorý mi nikdy nesadol). Žiadnu ľahkosť z jeho prejavu necítim.

 

orre
06.06.2023 22:31

Tak nakonec se mi novinka líbí hodně, ale živě to je Bayley u Metal Church! Co jsem zatím viděl, dost se trápí synek! Furt si myslím, že to nebyla šťastná volba zpěváka.

 

Stray
04.06.2023 07:46

Mě po svém návratu sral spíš Mike Howe, to jeho jednolité hýkání kapele nepřidalo. Novej zpěvák jednoznačně lepší, tam cítím spontánnost, ne jako když se (někdo snaží protlačit zácpu) Bayley snaží o Dickinsona, ale odlehčený middle eighties Wayneovský náboj.

 

Pekárek
03.06.2023 18:47

Na tvůj názor jsem čekal, takže budu opatrnej:-) Z podobného soudku - včera jsem dal poprvé comebackovou desku Fifth Angel z roku 2018, tak to bylo opravdu dobré.

 

Majk
03.06.2023 17:47

Já se do toho nějak nemůžu dostat. Syrové a neurvalé ano, ale co dál? Mám pocit, že ten zpěv je prohnaný nějakým vokodérem, který ho zvláštně moduluje. Ale je to moje oblíbená kapela, tak to nevzdávám.

 

Honza
03.06.2023 14:00

Dal jsem tomu pár poslechů, zezačátku to dost splývalo dohromady, ale postupně to celkem roste a baví mě to. Zvuk je super, má to hodně energie a i ty jednotlivý songy s počtem poslechů začínají být výraznější. Titulní věc je úplná pecka.

 

Mbody
02.06.2023 07:20

Energicky a naslapany album, novy spevak znie super, akoby ho vytiahli z casov The Dark a prvotiny👍. Trochu sa mi zda zvuk taky nahucanejsi ako na na XI a Damned...ale ta energia to kompenzuje. Som rad , ze pokracuju, lebo takym pravekym sposobom, ako ohybaju power metal, to dnes na scene asi nerobi nikto.Alebo aspon o tom neviem. Kapela s vlastnym ksichtom, 80% plus😉

 

Stray
30.05.2023 11:17

Víme svý, za nás tancovačky byly šílený! :-)))