Boomer Space

MEGADETH - The Sick, The Dying...And The Dead!

Za těch krušných šest let od vydání posledního (a nutno říct že zdařilého) alba „Dystopia“ jsem ani zdaleka neměl dojem, že se MEGADETH nachází v koncích, tak jako kdysi dávno mezi roky 2001-2007, natolik mne právě předchozí řadovka zaujala svým znovuobnoveným entusiasmem a výbušností. A to v posledních šesti letech Dave Mustaine čelil závažným zdravotním problémům (snad úspěšně zažehnaná rakovina hrtanu), mnohdy nevalné formě v rámci živých vystoupení a také o pár let později kontroverzi stran rozchodu s dlouholetým parťákem - baskytaristou Davem Ellefsonem. Žádná z těchto událostí za těch šest let šéfovi zrovna nepomohla, ale i tak zde dnes stojí silný, jak tomu už hodně dlouho nebylo. Fanoušci MEGADETH mohou slavit, novinka je skvělá!


„The Sick, The Dying...And The Dead!“ na mne dělá dojem velice povedené, pro kapelu typické a nebýt negativa v podobě dlouhodobě poničených Daveových hlasivek, tak skoro dokonalé sbírky, která reprezentuje jméno MEGADETH ještě v roce 2022 s velkou parádou. Ono vlastně vždy záleží na tom, jak se tahounskému hudebníkovi zadaří zúročit svůj skladatelský potenciál a jak přínosně dokáže pracovat s potenciálem svých spoluhráčů. Letos mám pocit, že si hodně věcí sedlo a deska tak vlastní nejednu výtečnou metalovou vypalovačku i mocný zvuk, za jaký by si autor produkce zasloužil vyznamenání.


Nabídnu jedno přiznání. Ačkoliv mám hodně rád tvorbu kapely z osmdesátých let, víte právě co v mých uších tak trochu odděluje MEGADETH (ne však ve smyslu lepší/horší) od zbývající trojice Velké thrashové čtyřky? Že na rozdíl od tria SLAYER, ANTHRAX a METALLICA, které vnímám hlavně jako akty patřící především do osmdesátých let, považuji MEGADETH za kapelu hlavně let devadesátých. Právě tehdy se jim totiž dařilo doslova vše, na co sáhli (dokonalý albový triumvirát „Rust In Peace“, „Countdown To Extinction“„Youthanasia“ budiž stvrzením), právě tehdy natáčeli ta nejlepší alba a právě tehdy slavili největší úspěchy a zařadili se do čela metalového pelotonu. Od rozlučky s tímto obdobím, mnohými podceňovaným avšak stále velice dobrým albem „Cryptic Writings“ z roku 1997, již nikdy později nestanuli tak vysoko, neboť jim posléze mnohý risk nevyšel a návraty k jejich „pravé“ podstatě budily dojem polovičatějších prací. I když mnozí (spíše ti mladší) příznivci oslavovali album „Endgame“, roky ubíhaly bez mého znovuzažehnutí zájmu a já na sobě cítil z jejich novějších děl stále spíše skepsi. Právě až deska „Dystopia“ vše změnila, neboť nabídla jak chytlavé a dobře zprodukované vály, tak progresivnější naturel albového celku, nemluvě o angažování skvělých muzikantů do sestavy, především pak kytaristy Kiko Loureira z řad brazilských ANGRA. Ten značně zpestřuje i aktuální materiál.
I když je „The Sick, The Dying...And The Dead!“ v rámci Hard N´Heavy perspektivy v podstatě konzervativnější nahrávkou než semknutější „Dystopia“ a v rámci skladeb vlastně působí i stylově rozháraněji (bohudík), nacházím na novince ještě větší skladatelský potenciál, pestřejší dramaturgii a sebejistě odhalovanou muzikálnost, poctivě režírovanou právě ohnivým lotrem u kormidla. Dave Mustaine zkrátka novinku piloval postupně a do co největší dokonalosti. V době její soustředěné tvorby jej pravděpodobně nezajímalo nic jiného, jakoby se jednalo o jeho definitivní počin. Ten ponor je zde zkrátka cítit, což je, kromě automaticky skvělých hráčských výkonů, vlastně největší devízou díla.


Oceňuji, že se Mustaine nebál do vrstevnatých skladeb dostat vlivy i mimo striktně thrashový rámec, viz třeba hned na začátku alba pozvolně se odvíjející poloakustický rozjezd titulní písně, který může působit jako poklona australským AC/DC a jejich mocnému nástupu „Hells Bells“, nebo v tom samém songu na místo vygradovaného refrénu využití volnějšího bridge uprostřed jinak metalického boogie. Jde o pasáž připomínající spíše starší tvorbu od ALICE COOPERA, velkého Daveova oblíbence. Ono propojení mezi rockovou klasikou a thrashovým divošstvím je vlastně znát z celé řady pasáží, ať už jde o brilantní rej smysluplně působících sól a sólíček, usilujících o prostor a živících pestrost songů, nebo jej zde můžeme reflektovat prostřednictvím chytlavějšího potenciálu některých věcí - viz hity jako „Soldier On!“ nebo „Mission To Mars“ (dost možná mé dvě nejoblíbenější položky, možná právě pro to, že působí devadesátkově). Kontrastnost mezi jednotlivými songy není ani trochu rušivá, ale naopak dramaturgii alba pomáhá - např. akusticko-dramatický rozjezd ve skličujícím válu „Dogs Of Chernobyl“ versus spíše rtuťovitý heavy rockec v podobě skladeb jako „Sacrifice“ nebo především skvostné „Célebutante“.


Fanoušci ostřejší podoby MEGADETH se rovněž dočkají řady skvělých, na rychlých riffech postavených želízek - drtivý sedmiminutový song „Night Stalkers“ má v sobě veškerou hrubost thrashe, nicméně žádný prvoplán, ale poctivá zabijárna. „Life In Hell“ také rozhodně příliš fanoušků nezklame, natož pak dokonalá smršť  „We ´ll Be Back“, která překvapí dokonalou přehlídkou stylové abecedy této kapely - ústřední mega-rychlý riff je esence všeho, co kapela reprezentuje. Poslední jmenovanou skladbu považuji vlastně za tu nejdokonalejší reminiscenci osmdesátkových MEGADETH. 


Když už byla řeč o skvělé instrumentaci, nesmím se zapomenout pozastavit u Daveova hlasu. Už mnoho let je všem jasné, že už to od něho prostě není příliš ono. Což o to, snaží se. Ani pozoruhodný potenciál nových skladeb na tomto faktu moc nezměnil. Mustaineův výraz se dnes drží v nižších usedlejších polohách, mnohdy budí dojem jisté bolestnosti a skoro až trápení, a tak v případě určitého předsazení právě vokálních partů v mixu nepatřím k těm, kteří by nad právě jeho výkonem nadšeně omdlévali. Asi bylo i hůř, ale čas nelze zastavit. A to je právě to jediné negativum současné tvorby MEGADETH. Hlas Davea je zkrátka poničený. Pracuje se s tím, co je k dispozici. 


Za mne je „The Sick, The Dying...And The Dead!“ prostě povedenou nahrávkou MEGADETH s úměrným zastoupením dravosti, melodiky a výborného metalového řemesla (Dirk Verbeuren na bicí, Kiko Loureiro u kytary a James LoMenzo na baskytaru tvoří velice nadějnou sestavu, byť, jak je známo, právě baskytarové party nahrál hostující Steve Digiorgio). Album, které vlastní skvělý cover, skvělý zvuk, povedenou dramaturgii s vygradováním v poslední třetině, kde nechybí řada hitů, to vše pod taktovkou spousty výtečných muzikantských okamžiků.


09.09.2022Diskuse (26)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Pekárek
20.08.2023 16:11

Ty jo, teď jsem ťuknul poslední Rhapsody of Fire (materiál slušnej a Voli super) a musím říct, že ten zvuk MEGADETH je ještě zlatej.:-)

 

Pekárek
19.08.2023 22:40

První poslech a přečtení komentářů. Zarazil mě utopený zvuk. Tohle dělal Wilbur a Jensen??? Kde jsou činely? No nevím. Snad to zní v peckách líp.:-) Vokál mi nevadí vůbec, spíš naopak. Celkově dost syrové vyznění. Materiál slušný, kytary samozřejmě super. Zatím 70.

 

Ancient_Mariner
20.09.2022 18:37

Uz mam doma vinyl a v booklete je v siedmych songoch (a intre Psychopathy) uvedeny ako spoluautor Loureiro. Uz na Dystopia im to s Mustainom slusne slapalo, takze zeby Dave konecne nasiel adekvatnu nahradu a niekoho s kym mu to klape ako s Friedmanom?

 

/PKR/
16.09.2022 17:15

Čistě pro doplnění: na japonským cd je bonus "Police Truck" aka cover slovutných Dead Kennedys 8)...

 

Fenris 13
15.09.2022 07:33

Výtečná deska! Naprosto jsem nečekal, že MEGADETH budou schopni v roce 2022 natočit takto energickou, nápady nabytou desku. Ta lehkost a energie s jakou pánové hrají je neuvěřitelná. Novinka se může směle postavit po bok triumvirátu Rust In Peace, Countdown To Extinction a Youthanasia a věru nebude v této společnosti hrát druhé housle. Stížnosti na zpěv neberu, zrzek nikdy nebyl Zpěvák, jen to svoje kňučení cedil mezi zuby a kupodivu k tomu dokázal napsat muziku, do které to sedlo jako prdel na hrnec. Ze souboje aktuálně poslouchaných novinek MEGADETH a BLIND GUARDIAN vychází Amíci jako jednoznační vítězové, ačkoliv krefeldští jsou pro mě mnohem větší srdcovkou. Bravo, pánové! A díky za parádní recenzi.

 

Louža
14.09.2022 12:09

Mně se to album líbí tak nějak celý. Vždycky to dohraje do půlky a už se těším až si to postím znova. Marně vzpomínám, kdy jsem měl naposledy podobné nutkání. Většinou jsem rád, že už to končí. Jediný co bych možná udělal je přehození We´ll be Back z konce na začátek. Jasně, textově je to jasný zavírák, ale hudebně rozkopávačka dvěří jak sviň. Mission to Mars poslouchám každý ráno po probuzení. Skvělá práce s melodikou i bičem boží. Závěr v pohodě doklusává Battery. A jak to celý hraje. Prostě paráda. Začínám uvažovat o tom, jestli to Stray náhodou nepodhodnotil :-)

 

Honza
13.09.2022 19:52

Po prvním poslechu jsem to hodnotil jako žánrově a formálně v pořádku, ale trochu nuda :) ale cca po třetím už jsem změnil názor, je to super, uvolněný, žádná křeč, melodie, super sóla, vůbec už jsem takovou desku nečekal. Objednal jsem vinyl, i když za něj teda chtějí nesmysl, za to palec dolů

 

Stray
12.09.2022 22:31

Nejlepší 2 skladby jsou pro mne Mission to Mars a We´ll Be Back, k nejlepším čtyřem připočtěme k oněm dvěma ještě Soldier On! a Celebutante. Opravdu nemám pocit, že tahle kapela vypouští závěry svých desek.:-)

 

Ancient_Mariner
12.09.2022 14:07

Cez vikend som to este trocha popocuval a pridavam 10%, narastlo to pekne na 80% a naozaj je to ich najlepsi album od Youthanasie. Dokonca som prisiel na chut aj Soldier on!. Fakt je ale skoda tej dlzky a nudnejsieho stredu od Sacrifie po Killing time.

 

kelly
11.09.2022 10:40

Fakt velmi dobrá deska. Můj názor na zpěv Mustaina znáte (nemám ho rád) ale je na desce v poloze, kdy mi tak nemečí a sedí to tam. Zdá se mi, že to je deska od srdce od stárnoucího barda, s mnoha jizvami z vybojovaných bitev na srdci, na těle i na duši. Vždycky jsem měl raději Megadeth - thrash než Megadeth - rock. A pro mě mnohem lepší fošna, než Dystopia. Ale každý to má v jejich širokém rozmachu jinak. Mám rád celou jejich tvorbu ale tato deska ji mi bližší.