Boomer Space

MASSACRE - From Beyond

Nevím, zdali kdy vůbec existovala kapela s metalovějším názvem než právě MASSACRE? Floridská hydra od nepaměti patřící k zakladatelům death metalu. Pro někoho legendy, pro jiného grupa, která ne zcela naplnila svůj počáteční potenciál. Jejich debut „From Beyond“ je však vzýván coby naprostá klasika žánru, byť se jím, co do fungování dosti nestabilní, čtveřice prokázala až zhruba sedm let od svého zrodu. Floridský death metal byl v roce 1991 na svém absolutním vrcholu a všechny zásadní gore smečky chrlily do světa své záhrobní manifesty. Když na fenomén MASSACRE hledím s odstupem takřka tří dekád, zdá se mi, že se nikdy zcela nezbavili nálepky truc-projektu spoluhráčů Chucka Schuldinera, jakkoliv jejich historie sahala ještě o pár let dál než účinkování tří čtvrtin jejich sestavy v řadách DEATH na sklonku osmdesátek. Šlo zkrátka o kapelu založenou již v roce 1984 a krátce na to odhalenou americkému metalovému undergroundu, ale rovněž i velmi brzy uloženou k ledu. Ostatně vždy když se MASSACRE vydali vstříc novým kapitolám vlastní existence, pokaždé byli srovnáváni s vlastními počátky a protože byl jejich dopad přisuzován především rozvoji smrtonosné scény, nikdy v budoucnu to pro ně nebylo snadné. Ono už samotné fungování sestavy nebylo bezproblémové, neboť alkoholové manýry vrchního growlera Kama Lee a jeho nevyzpytatelná povaha zrovna nepřispívaly ke zdárnému provozu této šokující skupiny.


Když byl kytarista Rick Rozz a rytmická dvojice Terry Butler a Bill Andrews přítomni v sestavě Schuldinerových DEATH a to v časech alba „Leprosy“, asi nikdo nečekal, že by ještě svou pár let nazpět pohřbenou značku exhumovali. Když byl v roce 1989 Rozz ze sestavy DEATH odejit, stejně jako o rok později Butler s Andrewsem a sice po kontroverzních událostech z konce roku 1990, došlo tedy na opětovné znovuzrození MASSACRE. Kapely sice vzývané podzemními opravdovčíky, opředené kultovním statusem v metalovém undergroundu, avšak rovněž co do profesionální studiové práce dosud nezkušené. K mikrofonu byl opět přizván zvířecký Kam Lee a okamžitě se šlo v Tampě do studia Morrisound, aby po kapele, tou dobou produkované Colinem Richardsonem, sáhli britští Earache. Zmíněná deska vyšla 1.července 1991 pod názvem „From Beyond“ a stala se záhy naprostou žánrovou klasikou a jedním z pilířů floridské scény.Na „From Beyond“ se MASSACRE podařilo nahromadit dostatek letitých skladeb a opatřit je modernějším, velmi hutným a agresivním soundem. Ve svižném tempu přestavěné deathové valy stály především na riffech Ricka Rozze, sekýrnického tlouštíka proslulého velmi spontánním provedením svým partů. Jeho kytara vlastně udávala nahrávce ráz, neboť i divoké spletence a vřískavé pazvuky deroucí se z jeho šestistrunky, zde coby krátká, o to však zapeklitější sóla, sebou nesla ohromnou dávku niterného kouzla. „From Beyond“ je právě tím albem, které vládne kouzlem neočekávaného. Všechny nedodělky a nástiny letitých skladeb z osmdesátých let se v nové podobě ukázaly životaschopné a zcela bez problémů zapadly do dobového dění v gore stylu počátku devadesátých let. Songy si držely onen starosvětský a velmi přímočarý ráz, který lze připodobnit k prvním dvěma albům DEATH, jakkoliv hluboký hlas Kama Lee měl mnohem blíže třeba k hlasovému projevu Barney Greenwaye z NAPALM DEATH než k drásavému chrapláku Chucka Schuldinera, což byla už tehdy z mého pohledu spíš ztráta.


Textová stránka díla byla inspirovaná hororovými příběhy, zejména pak dílem H.P.Lovecrafta, což byl případ už úvodního válu „Dawn Of Eternity“, který desku znamenitě rozjel. Díky bytelným tempům dvojky Butler/ Andrews a nesmlouvavým riffům Rozze tak vstupuje do velkého deathového dějství kapela, o které šly metalovým podzemím pár let pouze skazky. Skladba sama o sobě působí jako onen Úsvit věčnosti, neboť postupně poznáváme, kterak se všechny shromážděné skladby z demáčů drží jednotícího zvuku a stylového uchopení. A tak deska pokračuje v zběsilém tempu skrze „Cryptic Realms“, „Biohazard“ a naprostou klasiku „Chamber Of Ages“, ve svém úvodu opatřenou podivným klávesovým intrem. „From Beyond“ je deathmetalový soundtrack k horroru, a tak nepřekvapuje obsese v tématech točících se okolo sci-fi ohavností, nejrůznějších zrůdných organismů a neznámých bytostí. Po titulní skladbě to potvrzují třeba „Succubus“ nebo „Symbolic Immortality“, song pro něhož se stalo umírání alfou a omegou. V samotném závěru alba došlo ještě na znovunahranou skladbu „Corpsegrinder“, která dříve, v polovině osmdesátých let, patřila do repertoáru DEATH, ale protože dost pravděpodobně pocházela od Ricka Rozze, byla v roce 1991 využita pro potřeby MASSACRE, ostatně právě DEATH se jí už dávno zřekli a nikdy ji nepoužili.


Necelý rok po vydání „From Beyond“ vychází ještě čtyřpísňové EP „Inhuman Condition“, na kterém jsou nahrány tři autorské songy MASSACRE, které nebyly zařazeny na debut, a jedna předělávka, zde konkrétně cover „WarHead“ od severoanglických praotců black metalu VENOM. Krátce poté se MASSACRE na čtyři roky rozchází, neboť manýry Kama Lee, týkající se nedobré životosprávy, velmi stěžovaly situaci. Koncertů bylo už tehdy odehráno vlastně jen poskromnu, existenci tohoto bandu je tak navždy třeba chápat jako poněkud problematickou.


20.07.2019Diskuse (43)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Lord VILE
07.08.2021 09:11

Autor obalu nového alba MASSACRE potvrzen, je jím Wes BENSCOTER.I když ty jeho olejové malby už nemají to správné kouzlo.

Nový singl The Innsmouth Strain z chystaného čtvrtého alba Resurgence/NUCLEAR BLAST REC.
https://youtu.be/ei3c7aOjVFM

 

Pekárek
18.06.2021 19:43

Díky! To by se mi mohlo líbit....

 

Lord VILE
18.06.2021 17:59


https://massacre3.bandcamp.com/album/dead-beyond-death-single

 

Lord VILE
18.06.2021 17:52

V rozpoložení, ve kterém se ted nacházím, mě to i celkem baví.Zapadá to do toho ranku old school kapel typu: BENEDICTION, MEMORIAM...atd. Ale názor si na to musí udělat každý svůj vlatní.Takových desek se nyní vyrojíla spousta.Já bych to charakterizoval jako mix s riffy BENEDICTION a soundem a sólama ala MASSACRE + vokál je taky dost podobný vokálu Dave INGRAMA.

Nevím, co přesně chtěl Terry BUTLER tíhle albem říct.Možná bylo jednodušší nahrát 90s old school death metal album přímo s MASSACRE.Obzvláště když je majitel všech práv, alespoň podle mě dostupných informací.Možná je to album i název kapely natruc právě členům MASSACRE.Ono to tam asi mezi těma starýma členama MASSACRE celkem dost skřípe.I když třeba Rick ROZZ mu zrovna na desku INHUMAN CONDITION nahrál jedno mini sólo.ten už ale v MASSACRE taky není.


A na ty nové MASSACRE jsem sám hodně zvedavý.Zvláště na Rogga JOHANSSONA, protože ten má těch různých deathmetalových projektů a kapel spousty.Většina těch věcí vyznívá celkem dost podobně.

 

Pekárek
17.06.2021 22:45

A co Inhuman Condition, máme se o ně zajímat? Líbí?

 

Lord VILE
17.06.2021 22:32

U příležitosti 30tého výročí vydaní debutního alba From Beyond od floridských MASSACRE začne zítra předprodej Ltd. (100ks) CD singlu Dead Beyond Death.

Sing bude obsahovat kultovní song From Beyond verze 2021.Výtěžek z prodeje půjde na charitu - dětskou nemocnici.

Na říjen se chystá vydání jejich čtvrté řadovky u NUCLEAR BLASTu s původním vokálistou Kamem LEE!V sprnu a září by měly být zveřejněny první singly z nového alba.O obal se pravděpodobně postará Wes BENSCOTER.


https://massacre3.bandcamp.com

 

Lord VILE
08.12.2019 20:05

http://massacre4.bandcamp.com/

 

Lord VILE
14.09.2019 16:37

Na facebooku MASSACRE!

 

zvědavec
10.09.2019 10:01

Kde píšou?

 

Lord VILE
09.09.2019 20:44

Velké to změny v MASSACRE!Aktuálně tvoří kapelu jen původní zpěvák Kam Lee a basák Mike Borders.Kytarista Rick Rozz společně s bubeník Mike Mazzonettem opustili kapelu pro neshody se zbytkem kapely a pro opakovaná porušení smlouvy z jejich strany(hlavně asi Rikovo)+špatném výkonu na probíhajícím tour a celkové nedostatečné profesionalitě.Zbytek tour kapela dokončí s náhradníky a hodlá takto pokračovat v koncertování i příští rok.Údajně se chystá(lo) i live album a nové a EPko.