Boomer Space

MARILYN MANSON - Heaven Upside Down

V současné době je na tomhle týpkovi, vystupujícím pětadvacet let pod uměleckým jménem MARILYN MANSON, nejzajímavější ona skutečnost, s jakou přesvědčivostí a vervou stále věří, že se to celé přeci jen jednou vrátí, a děje se tak navzdory ne zrovna podnětnému vyznění valné většiny jeho pozdních alb. Jeho nová deska „Heaven Upside Down“ je další demonstrací vyprahlosti a skladatelské impotence, která hlavního principála provází už od poloviny minulé dekády. Stále zhruba podobný (dost možná čím dál lacinější) zvuk, stále totožná stylizace písní, které už snad nemůžou ani nikoho šokovat, natož aby upoutaly pozornost svou muzikální, v tomto případě rockově industriální složkou. Opravdu to celé stále budí dojem zaseknutí v čase, protože jestliže alba na přelomu milénia budila něčím respekt, pak to byl vždy zvukový posun a určitá lehkost skladeb, přinášejících směs špinavosti a hitového lesku v tom nejmodernějším pojetí. Něco podobného už dnes neplatí a samozvaný šílenec má problém na aktuální nahrávku dostat vůbec nějakou skladbu, o které by se dalo mluvit jako o chytlavé.Kdo tedy čekal další uzoufanou snahu o šokování, navíc postavenou na poněkud obehraných postupech industriálně laděného rocku devadesátých let, ten měl zkrátka pravdu. Po několika velmi průměrných deskách a jedné, ne úplně špatné - „Pale Emperor“, tak dostáváme materiál, jenž bude naopak patřit k úplně nejslabším v pětadvacetileté historii souboru. MARILYN MANSON jakoby se vracel až nějak mezi svůj debut „Portrait Of An American Family“ a následný průlomový počin „Antichrist Superstar“, protože jde zvukově o poměrně surovou, na kombinaci neučesaných kytar a elektroniky stojící nahrávku, u které je nejvyšší jistotou vulgárně rozeřvaný projev hlavního performera, tedy něco, co se dlouhá léta nemění a zůstává stejné.


Pilotní singl „We Know Where You Fucking Live“, nepokrytě narážející na současné, různými institucemi využívané praktiky se šmírováním, jakoby vypadl právě z alba „Antichrist Superstar“, byť co do skladatelské i zvukové zajímavosti značně pokulhává za singly tehdejší doby. Docela se povedla skladba, podle které se album původně mělo jmenovat - „Say10“, ta upoutává svým pomalejším tempem a hypnotickou náladou. Po takových odfláknutých blbostech jako jsou první dvě věci na nové desce, jmenovitě „Revelation 12“ a „Tattoed In Reverse“, je to však příjemná změna. Čvachtavý elektro-rytmus, nenáročná přímočará stavba skladby a poměrně prvoplánová zpěvová linka u „Kill4Me“ dělají z tohohle songu docela lacinou synthy záležitost, ale jde o úhel pohledu, v rámci nudného alba se něco podobně vyzývavě plytkého může stát ozdobou, no ne?


Dál už deska působí více méně unaveně, a svému frontmanovi příliš nepomohou ani jeho současní souputníci jako Tyler Bates nebo Twiggy Ramirez. Když dostáváme kosmicky vyklidněnou „Saturnalia“, nebo jsme svědky trapného přežvykování slova „fuck“ na mnoho způsobů v jedné z nejvyluhovanějších položek - „Jesus Crisis“, člověka napadá, zdali by nebylo lepší pro Briana Warnera dál svou diskografii nedevalvovat? Přeci jen těch nepovedených desek bylo v poslední desetiletce už přespříliš. Ujde titulní song „Heaven Upside Down“, ale jinak je to všechno stále v jedné lajně. Když se stále najdou osoby, které tento muzikant dokáže ještě dvacet let po svém průlomu oslovit a to aniž by se jakkoliv vyvíjel, proč by vlastně přestával? Dle očekávání je tahle deska totálně přežitou a nezajímavou nahrávkou, takže fakt sorry. 50% by bylo moc.


21.10.2017Diskuse (10)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

dee
12.11.2017 10:47

Jasný v pohodě, každý to cítí jinak :-)

 

vseta05.11.2017 14:27

dee: v pořádku, když už jsi u tý různorodosti , tak to tam taky cítím, jenom my ta deska přijde hodně ležérní a vydaná moc narychlo. necítím žádnou gradaci což je škoda, protože zvuk desky fakt špatnej není.

 

dee
03.11.2017 08:21

Jo a narozdíl od předchozích nových desek se mi daří rozpoznávat různorodost songů a nezplývají mi dohromady...

 

dee
03.11.2017 08:16

vseta: no já diskografii Mansona znám do detailu a poslouchám to do hloubky...hele je to věc názoru, bavil jsem se už o této desce s několika lidma a shodli jsme se na stejném názoru :) Fakt mi ta deska přijde super návrat ke starší tvorbě v hávu Tylera Batese...kdo mi v kapele ale chybí je rozhodně M.W. Gacy, který dával kapele v těch dokonalých samplech a klávesách duši (a to klávesáky nemám rád :)) Zas na jednu stranu mi přijde škoda Johna 5 u Roba Zombieho, k Mansonovi mi víc seděl....snižuju hodnocení desky po dalších posleších na 80%

 

DarthArt
23.10.2017 19:41

Prostě tenhle electro-rock pro masy měl jen omezený akční rádius, který došel hranice už někdy před osmi-deseti lety. Ramms+ein už to mají taky za sebou a poslední deska byla o ničem, i když oni mají víc rozumu (nebo jsou línější) a nechrlí jedno album za druhým. Na případnou další desku Ramm se už ani netěším.

Toho novýho Mansona jsem neslyšel a po náslechu dvou předchozích (asi) to ani neplánuju.

Pro znalce Nine Inch Nails... jsou aspoň oni ještě pořád dobří?

 

vseta23.10.2017 19:34

dee- kámo doopravdy ti nechci do toho kecat , ale we know where you fucking live je pokus o the love song z hollywood a saturnia nebo jak se to jmenuje je další pokus o born again ze stejnýho alba, kill4me je podle mě hrůza něco jako unkilledle monster ( album z roku 2009) , chce to Marilyna Mansona poslouchat více do hlouby, jinak by si tomuhle paskvile dal aspon 70. Nebeřím tomu, že známku 90 myslíš upřímně.

 

dee
22.10.2017 19:32

Tak s tím teda vůbec nesouhlasím, deska je skvělá! Za mě 90%
Pro mě zatím nejlepší album od Golden Age of Grotesque :)

 

VatutinWOT21.10.2017 09:43

jojo --- těšil jsem se, stáhl hned jak bylo na newalbumreleases, ale fakt bída, spíše katastrofa ...nechal jsem to v PC, že to zkusim s odstupem, neb tento postup se mi osvědčil třeba u nového Waterse, ale prostě ne, je to zcela neemoční, nenápaditá, nemelodická, netajemná, krátká, ale neskutečně otravná, špatná deska. Já vlastně z MM mám rád nakonec jen Mechanical animals, a to spíše ze vzpomínkových důvodů, neb MA jsem si před lety koupil v nějakém megastoru na piccadilly ... prostě cd kupovat určitě nebudu ... popravdě víc se těším na nové CD První hoře za 200, nebo mne včera nadchl koncert J.A.R: v Jablonci a navíc si před koncertem plánuji zakoupit poslední věcičku co od waterse nemám,singl To kill the child ... prostě na MM ušetřím a těch "ušetření" ... kdy mne novinka zklamala, je v poslední době docela dost a jen doufám že nebudu takto muset přistoupit k třeba novým Moonspell 1755 na které se moc těším ...

 

vseta21.10.2017 00:31

Smutný Souhlas.

 

vseta21.10.2017 00:29

Stray: Dal bych stejně, už na musicserveru (:-D ano na music server(.cz)) jsem pod svým příspěvekm (album pale emperror) dal 5,5 z deseti. Heaven Upside Down je pohužel ještě horší. Věřím tomu, že s autorem recenze sdílím smutný pohled:-(