Boomer Space

MAGICK DISK MUSICK - Výběr námi realizovaných nosičů vychází zcela neřízeně srdcem (rozhovor s Berrym)

Spontánní nápad vyzpovídat provozovatele malého labelu Magick Disk Musick Františka Březinu, kterého mnozí znají pod přezdívkou Berry, se shledal s pozitivní odezvou, a tak nic nestálo v cestě rozhovoru. Už přes dvanáct let kormidluje distribuční on-line store a vlastní vydavatelský label ze Sušice, relativně malého šumavského města, ve kterém se údajně v devadesátých letech nacházely dokonce tři hudební obchody, aby po jejich krachu a skrz lásku k fyzickým nosičům nastoupil se svou aktivitou sám. To se psal rok 2008. Dnes u jeho Magick Disk Musick vychází nahrávky kapelám jako ASMODEUS, DARK GAMBALLE, INSANIA, HEIDEN a několika dalším, jsou prostřednictvím této značky distribuovány kupříkladu alba MASTER´S HAMMER a jiných perel tuzemské i zahraniční scény. Co jej v jeho činnosti pohání? Podle čeho se řídí při výběru vydávané kapely? Jakému titulu z jeho katalogu se nejvíce daří? A kromě toho i o mnohém dalším čtěte níže v rozhovoru.Jak dlouho vedeš svůj distribuční on-line store a malé vydavatelství a kdy se zrodil ten nápad se podobným způsobem zařídit? Co tě k tomu vedlo?


Nápad vznikl už někdy v roce 1991, byl to sen, který se mi dlouho nedařilo uskutečnit. Jeho původní podoba byla mít kamenný obchod v Sušici, ovšem v té době byly kolem zdejšího náměstí celkem tři, což mě u města s tehdy necelými 12.000 obyvateli drželo zpátky. Tak jsem dál snil ve sluncem zalité a zaprášené továrně, že třeba jednou... Vydával jsem doma roztáčené demo kazety spřátelených kapel, vedl mikronabídku hudebních nosičů a fanzinů a tak nějak se toho snu úplně nevzdával, mluvil o něm s lidma, ale asi nevěděl, jak to vlastně uchopit. Z dnešního pohledu jsem možná jenom nechtěl dělat to, co všichni ostatní podobně naladění, tj. v tomhle konkrétním případě otevřít čtvrtý obchod; vlastně mi to nedávalo smysl.

Ten sen byl ale natolik silně zakořeněnej, že jsem jej neopouštěl a realizoval jak s velkým zpožděním, tak v úplně jiné epoše na poli fyzických nosičů. Začalo mi to dávat smysl ve chvíli, kdy to všichni opouštěli a lámali nad tím hole, protože virtuální data začala obecně jasně vítězit nad fyzickými nosiči. Přestal to být zlatej důl a začaly to být drobky. Bavím se o úplném začátku roku 2008, kdy jsem label a internetový obchod oficiálně otevřel.

Vedla mě k tomu nekonečná láska k fyzickému hudebnímu nosiči a zejména pak vinylovým deskám, které v té době zdaleka nevycházely v takovém objemu jako dnes. Jen pro srovnání, v roce 2008 vyšlo v tuzemsku celkem 29 vinylových titulů bez ohledu na formát, v roce 2018 to bylo stejným měřítkem 171 titulů, tj. téměř šestinásobek během 10 let!

Zprvu jsem spustil statický online store, kde probíhaly objednávky emailem, což mě osobně vyhovovalo a připomínalo dobu, kdy se vedly objednávky klasickým dopisem nebo korespondenčním lístkem, kde člověk často přidal i pár vět mimo objednávku, ale doba mě donutila udělat klasický webstore se všemi funkcemi a vymoženostmi, které si současný zákazník logicky žádá.Kdy ses rozhodl, že kromě distribuce jinde vydaných titulů rozšíříš svůj záběr i na oblast vlastního vydávání? Kolik titulů jsi dodnes takto realizoval?


Ve stejném okamžiku, tedy v okamžiku spuštění. Celý projekt byl koncipovaný jako on-line store a record label. Protože - jak se později zcela logicky potvrdilo - nebýt fungujícího on-line storu, nemohlo by být jím často dotovaného record labelu. Možná i proto nevydávám žádné závratné počty titulů, to tempo věrně kopíruje reálné možnosti a vůbec vypovídá o tom, jak pomalu to celé jde. Mně ale vyhovuje, nemám žádnou metu, kolik toho musím vydat a udělat, podřizuji to reálnému zájmu, který určuje ono tempo. Není žádný důvod se kamkoliv hnát a spěchat.

V případě, že by měl člověk neomezený kapitál a chrlil titul za titulem jen s minimálním rozmyslem, ztratilo by to všechno, co pro mě dělá label labelem. Nevypovídalo by to o ničem, zkreslovalo by to realitu. Ale pozor, velký labely, který v současnosti chrlí jak o život, tím nemám na mysli. I oni pracují s maximálním rozmyslem, jen jsou prostě velký. Spíš mám na mysli různý sponzory, kteří nyní vydávají nebo financují vydání desek, ke kterým nemají hlubší vztah. Mají pocit, že je to "IN", ale zkreslují tím realitu. Snadno se pak stane, že člověk, který není v problematice tak namočený, uvěří faktu, že desky dneska skutečně letí a jejich vydávání je něco výhodného. Z ekonomického hlediska není, vstupní náklady jsou natolik vražedné, že bez hlubokého vztahu k tomuto segmentu je ekonomicky výhodnější dělat cokoliv, jen ne malovydávání gramodesek. U velkých labelů je to trochu jinak, je tam nesrovnatelně vyšší kupní síla a celkový objem, tudíž to celé vychází neporovnatelně příznivěji.

K dnešnímu dni jsem pod značkou Magick Disk Musick realizoval 23 titulů ve formátech LP, 2LP, 7" EP, 7" SP, CD a digipack CD. Nemusí se to zdát mnoho, ale každému titulu se maximálně věnuji, nehoním počet, ale spíš jejich servis od vydání do vyprodání. A musím říci, že už i takové tituly se v katalogu MDM nachází! Zatím se vyprodalo LP INSANIA - Rock´n´Freud, LP INSANIA - Kult hyeny, LP INSANIA - Crossfade a split LP MASÁŽ / MASSOLA. Několik dalších titulů se pomalu, ale jistě blíží stejnému slavnostnímu statusu, ale nebudu prozrazovat, o které jde konkrétně.Co považuješ za svůj největší úspěch v rámci vydávání hudby a jakého vašeho titulu si nejvíc ceníš? Kdy si cítil největší zadostiučinění?


Na to asi nedovedu uspokojivě odpovědět, protože každý titul a každé vydání pro mě bylo ve své době tím největším úspěchem. Stejně tak si všech titulů cením rovnou měrou, do všech jsem dal všechno a nic neošidil, naopak - někdy ty rozpočty narostly do skoro nesmyslných částek, ale nikdy mi nedávalo smysl dělat obyčejnou desku - když už to stojí tolik, další náklady přece nemůžou být problém! Každý vydaný titul doprovází stejně silné zadostiučinění, možná proto to jede pořád dál.

Samozřejmě, že nejvíc mě baví tituly, kde mám největší prostor k vlastní kreativitě, což byl vloni na sklonku roku například zatím poslední vydaný titul - digipack CD ASMODEUS "Prosincová noc blíže neurčeného roku" + "Den zúčtování". Na týhle reedici jsem se doslova vyřádil a opakovaně zažíval pocity spontánní kreativity, lehký ruky, všechno šlo samo a zapadalo do sebe, byť samotná realizace a tuna věcí okolo je pak rutinní práce jako každá jiná. Často se ti nechce, ale dodělat se to musí.


Podle čeho si vybíráš interprety, se kterými podepisuješ a posléze spolupracuješ? Asi hraje velkou roli otázka kvality a hlavně osobního vkusu?


Nikdy s kapelama nepodepisuju a nikdy podepisovat nebudu, ale tuším, jak to myslíš... Výběr prochází zcela neřízeně srdcem. Kmenový kapely typu ASMODEUS, INSANIA či MORTIFILIA jsem vynášel do nebes ještě v dobách, kdy jsem žádný label neprovozoval, a tak navázání spolupráce bylo logickým krokem, u kterého jsem šťastný, že pokračuje dál. Další kapely vybírám na základě osobního vkusu a jakési přirozené uvěřitelnosti jejich hudbě. Uvěřitelnosti, která se nedá dost dobře popsat. Funguje tam jakýsi vnitřní cit, který mě nikdy nezklamal, bez ohledu na to, jestli se jejich desky prodávají více či méně - to pro mě není měřítko a nikdy nebude. A aby skutečně nemuselo být, provozuju vedle labelu právě on-line store, jak jsem o tom už mluvil.Můžeš nastínit, jaké české kapele a případně i albu se z vašeho katalogu nadmíru daří a čemu tento úspěch přisuzuješ?


Nejvíc se daří zřejmě INSANII, ale i tohle tvrzení je relativní. Po deseti letech se doprodaly její první desky vydané u MDM. To je ale přece docela dlouhá doba! Navíc tomu přispěl i jistý zvýšený zájem o vinyl, se kterým jsme ale dopředu nemohli nijak počítat. To se prostě stalo, to nebyla žádná geniální strategie. Samozřejmě se tomu nebráníme a můžeme teď vydávat o trochu víc titulů, než bylo dosud běžné, ale i přesto se nadále držíme při zemi. Tohle je přechodový stav, ostatně jako všechno, a tak je k tomu třeba přistupovat.

Nicméně prodejní úspěch podle mě ve všech směrech výtečné INSANIE je daný i jejím častým koncertováním, kde jsou vinyly vždy k dipozici, na to je třeba nezapomínat. Mezi další úspěšné tituly patří například digipacky a vinyly ASMODEUS, dobře se daří i loňskému 10" EP PUSTINY. Ale průběžně se prodává všechno a když nepolevíme, všechno jednoho dne doprodáme.

A čemu lze přisuzovat úspěch jednotlivých titulů? Určitě primárně kvalitní hudbě a textům, sekundárně pak z mého pohledu maximálně dotažené vnější podobě obalu a vůbec nosiče jako takového. Další (a velmi podstatnou) záležitostí je, že tu stále existují fanoušci, kteří chápou, že ty nahrávky pořád něco stojí a jejich neutuchající podporou nám jasně vzkazují, abychom tohle dělali dál. Pokud by tahle klíčová podpora zmizela, zmizí všechno a budeme se moci stát maximálně digitálním labelem.Co všechno je třeba udělat, aby se vůbec mohla nahrávka realizovat a poslat mezi lidi a aby se posléze setkala rovněž i se zájmem fanoušků?


Vymyslet texty, hudbu, prolnout to ladně mezi sebe, kvalitně nahrát, vymyslet koncept obalu, graficky zpracovat, všechno zaplatit a poslat do továrny. Zní to jednoduše, ale celé je to práce běžně na dva roky. Tím to ale nekončí. Vydání propagovat, nabízet dostupnými kanály dál; a prodat. To je pak často i na víc let.

Stran zájmu je jasné, že dnešní fanoušek se nespokojí s obyčejnou gramodeskou, proto je vybavujeme různými bonusy, jak extra skladbami, tak třeba sprejerskými šablonami, plakáty, barevnými vinyly, cédéčky v pošetkách, embosovanými logy, stříbrotiskem, kašírovanými obaly, speciálními inlayi, v případě cédéček pak různě tvarovanými mnoha panelovými digipacky, apod.


Co tě naopak za dobu působení na scéně způsobilo nějaké to rozčarování respektive nenaplnilo Tvá očekávání?


Za ty roky mě asi nic nemůže doopravdy překvapit. Myslím, že jsem poznal všechny její mechanismy, klady i vrtochy. Obecně mě působí rozčarování jakákoliv nespolehlivost, to je vlastnost, se kterou se asi nikdy nesmířím, ale ta není výsadou scény, ale je stejnou měrou rozšířena i všude v okolním světě.

Obecně je dobrý nic moc neočekávat, anebo ještě lépe neočekávat vůbec nic. Tvá vize pak bude vždy naplněna, anebo budeš v lepším případě vždy jen překvapený.V červnu každoročně organizuješ v Čermné u Sušice jednodenní mini-festiválek, můžeš už teď prozradit některé z připravovaných kapel?


Milerád. Oznamovací premiéra tedy proběhne v tomto rozhovoru a až o pár dnů později v newsletteru emailem. Sociální síť bude letos poslední místo, kde se první várka kapel objeví... To je mi tedy rebelie... Informace se na facebooku objeví se zpožděním?! Skandál! Zatím máme potvrzené čtyři kapely, alfabeticky BOLEHLAV, DĚTI DEŠTĚ, PUSTINA a TRAHIR. Další by měly být brzy v jednání...

Dramaturgii vedeme vždy s důrazem na pestrost, aby to potenciálního návštěvníka mělo šanci bavit od začátku do konce. Což je opět zjevně patrný už z těchto prvních čtyřech kapel - zjednodušeně elektronika, noise rock, black metal a stoner doom. Klidně bychom tímhle mohli skončit, ale jak je tradicí, zastavíme se na devíti kapelách. To je na celý den a dvě scény až až.


Psal jsi, že předem raději neprozrazuješ tituly, které na vydání chystáš. Jde o nějaký rituál, který má opodstatnění v nějaké nedobré zkušenosti z minulosti a nebo si prostě jenom pověrčivý?


Řekněme něco mezi pověrčivostí a rituálem. Nemám moc v lásce takový to nekonečný žvanění, že se něco chystá, nejdříve vinyl, pak vlastně jenom CD, a nakonec se to protáhne na několik let, kdy už ta kapela nikoho nezajímá a vlastně se rozpadla. To trochu přeháním, ale přijde mi mnohem čistější začít o titulu informovat ve chvíli, kdy je fyzicky k dispozici. Nerad informuji o plánech, všechno se může v průběhu změnit, informace předem opravdu považuji za bezpředmětné.

Mám i jeden svůj příklad. Pokud někdo sbírá celý label MDM (a pár takových lidí opravdu existuje), nemohl si nevšimnout, že jedno katalogové číslo stále zůstává bez vydaného titulu. Ano, jedno vydání stále čeká na realizaci... Už téměř šest let. Ale věřím, že jednou dopadne, ta konkrétní hudba a kapela mi nikdy nezestárne, takže z tohohle hlediska je to vlastně jedno... Víc jsem naštěstí nikde neřekl.

Ale to už začínám jednat bezpředmětně, jak jsem o tom mluvil výše... Abych ale otázku úplně neignoroval, na rok 2020 samozřejmě nějaké tipy máme, ale dosud nic zcela konkrétního a v tom je ta krása - nejsme otroky plánů a v tuhle chvíli nevíme, co roku 2020 přinese značka MDM... Ve skrytu duše ale doufáme, že to nějaký titul či tituly zase budou.

Díky moc za prostor v Crazy Diamond, internetovém serveru, kde se s recenzemi milovníci hudby stále piplají do poslední tečky a žijí svými vlastními životy navzdory většinovému okolí. Ať se nadále daří.


27.01.2020Diskuse (1)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Pekárek
30.01.2020 21:14

Fajn rozhovor s člověkem, který má můj absolutní respekt, stejně jako Monsternation, Lavadome, Support U. a další. Jo a to krédo tesat. Dělat jako když něco očekáváš, ale ve skutečnosti nečekat nic. Pak se dá občas zažít i příjemné překvapení.:)