Boomer Space

LIK - Misanthropic Breed

Švédsko, Stockholm, Boss HM-2. Že nic?! Dobře, a co když vám povím, že předchozí řadovka LIK se jmenovala příznačně „Carnage“? Už je jasno?! Pokud pořád ne, přichází ještě jedna nápověda. Sběratelské EPčko skupiny vyšlo na vinylu pod názvem „Sthlm Death Metal“. Ještě nejsme doma?! Kdo stále neví a tápe, půjde se dovzdělat a nejlepším zdrojem pro studium budiž mu kniha „Swedish Death Metal“ od Daniela Ekerotha. My zasvěcení budeme zatím pokračovat dále, konkrétně k recenzi „Misanthropic Breed“.


Jak bylo razantně naznačeno v úvodu, jádro hudební i lyrické produkce LIK je pevně ukotvené ve švédském death metalu stockholmské školy začátku devadesátých let. Nejinak je tomu i na aktuálním albu. Kytarové řinčení řetězů, chorobný vokál s nihilistickými (další zjevná narážka:)) texty, bicí jako když se brambory sypou do sklepa. Na nové desce LIK lze najít všechny nezbytné stylové atributy. Jasně, jde o neskrývané retro a všechno už jsme někde slyšeli. Jenže kouzlo těchto „dalších Švédů v řadě“ spočívá v tom, že ve vyčerpaném zřídle letitého žánru dokáží znovu zažehnout onu správnou jiskru. Drsnou a špinavou hudbu hrají s přirozenou lehkostí. Na jejich tvorbě je znát obrovská vyhranost všech členů, kteří do jednoho působí v mnoha dalších uskupeních podobného ražení.



Zkušenost a zručnost kytaristů Nille Sandina a Tomase Åkvika se kromě smrtících riffů projevuje v nápaditých a svěžích sólech, která pravidelně vstupují do deathmetalové řeže. Kytarová ekvilibristika má často až heavymetalový nádech, namátkou ve skladbě „Decay“, kde se oba muzikanti výborně doplňují a vytvářejí podmaňující maidenovskou souhru. Ostatně feeling klasických IRON MAIDEN znatelně prostupuje celým albem. Kupříkladu hned následující píseň „Funeral Anthem“ začíná navzdory svému pojmenování energickou melodií přesně ve stylu Železné panny. A reminiscenci na tradiční heavy metal se podařilo propašovat i do takové vypalovačky jakou je „Fresh Frenzy“. Co naopak drží album pevně v linii smrtícího kovu, jsou výborné bicí v podání Chrise Barkensjöa. Jeho projev je živelný, ať hraje bum bác punkový rytmus nebo rychlé blast beaty; přechody mají nápad a vlastní styl. Začal jsem pátrat, kde se takový talent doposud schovával, a po menším bádání jsem objevil informaci o jeho angažmá v dnes již kultovních KAAMOS. Mou neznalost snad trochu omlouvá pseudonym Chris Piss, pod kterým se zde prezentoval. Slovní hříčky budou u LIK vůbec oblíbené, jejich alba i songy v sobě často nesou odkazy na death metalové vzory. No, nepřipomíná vám něco název skladby „Female Fatal To The Flesh“? A v samotném titulu aktuálního alba „Misanthropic Breed“ má být mj. skrytá pocta předchůdcům ENTOMBED a DISMEMBER. Své tipy na dešifrování můžete psát níže do diskuse.:)


Díky všem zmíněným muzikantským atributům album ani na chvilku nenudí a je perfektně vyvážené. Žádný tón není zbytečný, deska perfektně plyne a přitom je komplexní, má pevnou strukturu i řád. Vypíchnout jednotlivé songy je opravdu těžké, na první ochutnávku bych ale doporučoval již zmíněnou „Decay“, která je pro styl LIK příznačná a zároveň funguje na první dobrou. Mezi mé osobní favority patří střednětempá valivá hymna „Morbid Fascination“ s perfektní rytmikou a melodičtější „Wolves“, která dá nosným riffem vzpomenout i na konkurenty z Göthenburgu. Možná trochu zbytečná mi přijde jen titulní strohá instrumentálka, která sice může mít na vinylu efekt outra uzavírajícího A side, ale na CD formátu by takový přechod mohl klidně chybět.


Zvukově se novinka nese v žánrovém standardu, což lze považovat za úspěch, protože kvůli pandemii COVID – 19 bylo nutné nahrávat ve zkušebně namísto plánovaného stockholmského studia Solna. Paradoxně možná právě tato vynucená změna napomohla atraktivnosti a autentičnosti celého alba, jelikož se skladby dostávaly na pásek (ehm, do počítače) už v místě, kde vznikly a kde byly pilované do finálních verzí. Důležitou osobou byl i producent Lawrence Mackrory, který s LIK spolupracuje od prvního alba, a byť nepatří k nejzkušenějším, má pro tuhle kapelu a její styl rozhodně cit. Společně se jim nakonec podařilo vytvořit dílo, které může oslovit nejen skalní fanoušky, ale i nové posluchače napříč tvrdšími metalovými žánry.


22.10.2020Diskuse (10)Hivris

 

Hivris
28.10.2020 18:25

CARNATION neznám, zní to dobře. Klip strašnej, radši jsem si pustil živák a frontman mi hned učaroval:).
https://youtu.be/D6H70fFIMOM

 

Valič
28.10.2020 15:18

Hivris. Přiznám se, že mě ten popis zase až tak lákavý nepřipadá, ale je pravda, že pokud bych měl na výběr, dal bych asi přednost té pohodové sympatické paní Likové před upjatou frigidní intelektuálkou známou na různých seznamkách pod jménem Miss Obscura. :-)

V těch přirovnáních už bych se ale raději dál nepitval, čert ví, kde by to mohlo skončit. :-)

Ti Lik se mi celkem líbili, ale asi už se k nim vracet nebudu. Teď jsem zkusil nové Carnation a první dojem je hodně pozitivní. Ta kapela rozhodně hraje o dost líp, než vypadá. :-)

https://www.youtube.com/watch?v=7sxBqKo5PQk

 

Hivris
28.10.2020 14:12

Valič: půjčím si tvoje přirovnání k pornu. LIK nejsou žádná pornstar, ale obyč. holka, spíš už trochu starší, která ví kde zmáčknout a kde povolit. Navíc to má fakt ráda, nebo to aspoň perfektně předstírá. Žádný tuny makeupu, silikony a moderní kérky, ale poctivý lehce povolený břicho a prsa, decentně upravenej přírodní porost. Do žádnejch zbytečnejch extrémů se nežene, ale umí vzít třeba za piss, lehčí S&M nebo pánskej anál.

 

Valič
28.10.2020 09:53

Když už jste tu o tomhle albu všichni tak básnili, rozhodl jsem se ho taky vyzkoušet. V podstatě splnilo moje očekávání, ale zase se mi nezdá, že by se Lik nějak výrazně odlišovali od těch asi 897 ostatních HM-2 kapel. Melodické maidenovské vyhrávky používali už kdysi Dismember (nejvíce asi na desce Massive Killing Capacity), filmové samply zase Entombed (zejména na Clandestine) a v parodování názvů klasických death metalových skladeb se zase vyžívají Cannabis Corpse (ti ale samozřejmě do tohoto subžánru nepatří).

On ale asi nikdo od toho klasického švédského death metalu žádnou velkou originalitu neočekává. Tento žánr by se možná dal přirovnat k pornu. Jeho fanoušci si ho také užívají navzdory tomu, že v něm vlastně už nic nového vymyslet nejde. Počet použitelných tělesných otvorů byl už od samého počátku dost výrazně omezený, a co se týče různých neobvyklých poloh a cvičebních sestav, tak se vývoj zastavil někde u trojité anální penetrace (tedy pokud nepočítám různé trendové výstřelky typu rezavý trombón).

Když už na to přišla řeč, chtěl bych všechny mladé a nezkušené uživatele internetu varovat před sprostým clickbaitem „quadruple anal penetration“, což je bohapusté „šméčko na lidi“ (jak by řekl Franta Kocourek), ve kterém je jeden z milovníků nahrazen motorovým údem. Dokonce samotná Charlotte Sartre, ostřílená expertka v oblasti rektální akrobacie, v nedávném rozhovoru potvrdila, že by tuto akci bylo možné realizovat pouze za předpokladu, že by měl ten čtvrtý šoustevník minimálně půlmetrové péro a amputované nohy.

 

Alda
23.10.2020 20:54

Super recenze plná tajemných náznaků a hudba je taky OK!
Švédský řinčivý/chrastivý DEATH METAL (momentálně) moc neposlouchám, ale tato deska za poslech 100% stojí!

 

Hivris
23.10.2020 20:11

Těší mi, že nejsem sám, koho ta deska fakt baví. Chytla mi na první poslech a zatím nepustila.

 

Mickej
23.10.2020 15:11

Diky! Skvely tip.

 

Honza H.
22.10.2020 17:21

Jirka:Ona škatulka Boss HM-2 death metal se už nějakej čas docela seriózně používá a myslím, ze je více než výstižná!

 

Jirka Čáp
22.10.2020 16:38

Jedna z death metalových kapel,které mě v poslední době zaujali nejvíce. Deska, která vůbec nemá šanci nudit. Díky za recenzi!
Honza H.: Škatulka HM2 metal pobavila. :-)

 

Honza H.
22.10.2020 16:23

HM2 metalu jsem se za poslední léta docela přejedl, těch kapel hrajících sice dobře, ale v zásadě zaměnitelně, jsou mraky a už to většinou nemá cenu sledovat. Jednou z mála výjimek jsou LIK, zaujali mě už svým debutem. Takže díky za recku, i aktuální fošnu si určitě pořídím!