Last Hardrock Outsider

KRVAVÉ LETOPISY - Vražedné sekty a jejich stopy v tvrdé hudbě (7.)

Musím se přiznat k jedné věci – když se před více než čtvrt stoletím na metalové scéně objevila hvězda jménem MACHINE HEAD a její superhit „Davidian“, okamžitě jsem skladbě propadl, ale absolutně jsem netušil, co znamená její název. Davidian … co to může být? Něco s nějakým Davidem? Nevěděl jsem to snad dvacet let. Teprve před pár roky jsem v televizi narazil na dokument o šílené americké sektě davidiánů, která vedla dvouměsíční válku s ozbrojenými silami a docvaklo mi, že vítr k MACHINE HEAD vane právě odtud. Další prohrabávání tématu pak přineslo poznání, že se oněmi krvavými událostmi zabývalo ve své tvorbě poměrně dost hudebníků!


Jménem biblického krále ...


Společenství davidiánů se zrodilo někdy ve druhé polovině 20. století jako typická sekta – odtržená od původně větší a o něco normálnější církve, uzavřená hluboko do sebe, očekávající konec světa a proto ochotna žít v totalitě, kterou si sama vytvořila. A samozřejmě v čele se samozvaným mesiášem, který má charisma i talent odhadnout lidi se slabou osobností, ze kterých je snadné vytvořit poslušné ovečky.


Přesně takovým „spasitelem“ se u davidiánů stal Vernon Howell alias David Koresh – David podle mýtického biblického krále, Koresh podle hebrejského výrazu pro mesiáše. Své podřízené dokázal manipulovat do takové míry, že si třeba vytvořil harém z manželek svých příznivců – samozřejmě proto, aby stvořil „nový nezkažený lid“. Právoplatní manželé přitom museli dodržovat celibát a k manželkám se měli vrátit až v nebi po zániku světa, takže se asi o to více těšili na nadcházející armageddon. Ten měl podle davidiánů přijít brzy a aby byli připraveni, začali své sídlo poblíž města Waco v Texasu plnit zásobami. Kromě jídla a paliva ovšem také municí a zbraněmi, které navíc upravovali k většímu palebnému výkonu. Svoji základnu zvanou Mount Carmel dokonce přejmenovali na Ranč Apokalypsy. Skutečně prima sousedi, jen co je pravda?Takhle podivnou a nebezpečnou bandu nemohly úřady pochopitelně nechat svévolně řádit a 28. února 1993 proti nim podnikly razii. Davidiáni se ale zuřivě bránili a boj se nečekaně změnil na krvavý konflikt. Případ proto převzala FBI a společně s Národní gardou zorganizovala systematické obléhání davidiánského sídla. Po 51 dnech – při pokusu donutit pomocí slzného plynu fanatiky ke kapitulaci – ale v areálu vypukl požár, během kterého zahynulo na osm desítek Koreshových uctívačů. Včetně samotného „mesiáše“.


Davidiáni v populární hudbě


Protože se tenhle případ náboženského fanatismu odehrál už v době moderních technologií a takříkajíc v přímém přenosu, stal se velmi známým a zareagovala na něj řada umělců. Nám nejznámější budou už zmínění MACHINE HEAD, kteří v groove-metalové náloži „Davidian“ připomínají právě tuto ozbrojenou sektu. Ve videoklipu, který svého času ovládl televizní média, se sice události z Ranče Apokalypsy neobjevují, refrénový slogan „Let Freedom Ring With A Shotgun Blast“ ale hovoří zcela jasně. A navíc aktuálně, protože „Davidian“ se v hudebním éteru objevil jen rok a něco po texaské tragédii.


Ještě o pár měsíců dříve se jméno Davida Koreshe objevilo v textu BEASTIE BOYS – konkrétně ve skladbě „The Scoop“ na albu „Ill Communication“ z května 1994. O sektě se poměrně často zmiňují také muzikanti z hip-hopové komunity, například EMINEM nebo WU-TANG CLAN. Já bych ale připomněl spíš rapový (!) projekt HEAVY METAL KINGS – ten totiž svoji skladbu o Koreshovi a jeho ovečkách pojmenoval „Impaled Nazarene“. Nepřipomíná vám to něco?Ale zpátky k našemu typu hudby. Stopu Davida Koreshe najdeme i na kultovním albu „Follow The Leader“ od amerických reformátorů KORN. Konkrétně v písni „All In The Family“, kde se v kilometrech textu rapuje mimo jiné o „idiotech ve Waco“. A nesmíme zapomenout také na norské industriály COMBICHRIST, kteří ve své skladbě „God Bless“ mezi různými šílenci a masovými vrahy jmenují i Koreshe.


Mesiáš rockovou hvězdou?


Než se rozloučíme s tématem davidiánů, neměli bychom zapomenout ještě na jednu věc, která je ve světě náboženských sekt poměrně pikantní. Nelze ji asi ověřit v odborných knihách, jeden internetový zdroj ale uvádí, že Vernon Howell před svou kariérou mesiáše usiloval o to, stát se v Los Angeles rockovou hvězdou. To mu evidentně nevyšlo, sídlo své sekty měl ale prý vybaveno kvalitní nástrojovkou a v místnosti, kde se jinak modlili davidiánští sektáři, prý pořádal večerní jam sessions. Koresh zřejmě nebyl úplně bez talentu a na YouTube můžeme najít například záznam, kde hraje na kytaru vyloženě metalového vzezření. Jedním z jeho věrným následovníků pak měl být bubeník, se kterým se Koresh seznámil v hollywoodském kytarovém centru. Divné, co?


Vražedné běsnění v Jižní Americe


Jestli vám předchozí řádky připadaly šílené, pak při těch dalších asi regulérně odpadnete – patnáct let před Koreshem totiž jiný náboženský vůdce v Jižní Americe vyvolal sektářský masakr, během kterého se na nebesa nebo do pekel odebralo neuvěřitelných devět stovek lidí!Jednalo se o Jima Warrena Jonese, který rovněž jako samozvaný mesiáš zkombinoval křesťanství s komunismem, prohlásil se za inkarnaci Ježíše, Mojžíše i Lenina a hodlal vybudovat idealistickou společnost – nejprve ve Spojených státech, později v jihoamerické Guyaně. Tam stvořil do sebe uzavřený svět, které nazval „skromně“ Jonestown a zavedl nábožensko-komunistickou diktaturu, která se zrovna moc nepodobala slibovanému ráji na zemi. Situaci začaly monitorovat úřady a na místo se dokonce vypravil kongresman USA Leo Ryan se skupinou novinářů. Ti však byli dne 18. listopadu 1978 příslušníky sekty nemilosrdně povražděni. Ve stejný den pak mesiáš Jones vyvolal apokalypsu – „uvědomělí“ členové komunity si mezi sebou předali nápoj smíchaný s jedem a sedativy, zatímco pochybující jedinci byli o život připraveni násilně. O několik dní později pak na místě masakru šokovaný svět nalezl více než 900 mrtvých, z toho asi třetinu dětí!!


A proč si o téhle nepředstavitelné hrůze povídáme v našem článku? Protože ji také v textu zpracovala jedna metalová skupina. Možná už vám to začíná naskakovat …. „Guyana“ …. „Cult Of The Damned“ …. jasně, američtí MANOWAR a poslední skladba na jejich čtvrtém albu „Sign Of The Hammer“! Zrovna u téhle kapely je poměrně neobvyklé, aby v textu reflektovala skutečné události – slova písniček MANOWAR totiž obvykle vycházela z říše fantasy nebo z prastarých mýtů. Tentokrát ale bohužel ne. Skutečnost totiž někdy bývá značně krutější než vymyšlené příběhy.


26.09.2020Diskuse (22)DarthArt
lubor.lacina@centrum.cz

 

Stray
27.09.2020 08:22

DarthArt: Velmi dobře, velmi dobře.

 

DarthArt
26.09.2020 22:55

zdenos: Rádo se stalo. Mě tohle téma taky zajímá a při přípravě článku si člověk aspoň udělá čas si daný věci podrobněji nastudovat. To je jeden z bonusů psaní na tenhle web, že se musí psát zodpovědně a nikdy nepředhodit nějakej odfláknutej blábol. To se na Crazy Diamond prostě nesmí stát! :)

 

zdenos
26.09.2020 20:31

děkuji za vynikající článek. Tématiku sekt jsem měl možnost nasávat i prostřednictvím některých přednášek religionistů, takže jsem rád, že jsem si to ted zopakoval i s hudebním obohacením.

 

DarthArt
26.09.2020 19:48

J.Rose: Tak to gratuluju, seš šťastnej člověk :)

 

J.Rose
26.09.2020 19:05

DarthArt: Já to měl naopak. Má - dnes už žena mě tehdy, hned druhý den po seznámení pozvala do bytu a jako tehdejší fanynka gore grindu a podobných hovadina, mi pouštěla Rompeprop, Gutalax a pod...

Naštěstí jsem se nenechal odradit :-)

 

Stray
26.09.2020 19:04

Darth 16:37 - To jsou příšerné skutečnosti. Já bych svoje dítě mezi ty devianty nevpustil, ono je v podstatě logické, že žádné nemám. Kdy tohle zvěrstvo skončí? Už chceme dýchat!:-) Ne, jako bez prdele v tomhle nejde rodině vůbec fungovat, já už asi dvanáct let (od té doby co mám FB) nechápu, jak se někdo může rodině scházet s úsměvem, takovýto setkání s dědečkem - všichni pozitivní, se smějí, něco jako seriál Vyprávěj, tohle vůbec neznám, tohle skončilo tak někdy v devadesátkách, dneska je každej rád že dejchá.

 

DarthArt
26.09.2020 16:37

Je vidět, že postupná školská reforma, kdy se z osnov vyhazují "zbytečnosti nevyužitelné v praktickém životě" a více se dbá na "osobní svobody jedince", "otevřený přístup k výuce" a podporu "kritického myšlení" ... že to vše přináší ovoce. Hned člověk vidí to kvalitativní zlepšení.

 

DarthArt
26.09.2020 16:16

Hlavně, aby tu dívku neoslovili komunisté stalinského typu s heslem "Poručíme větru, dešti!" Okamžitě by k nim vstoupila, protože už viděla v Německu důkaz... vlastně ideální kandidátka pro reverenda Jonese nebo Davida "Satriani" Koreshe...

 

Valič
26.09.2020 16:00

Tohle sice nesouvisí s metalem, ale taky je to slušná intelektuální smršť:

https://www.youtube.com/watch?v=P9mWAe6hSPc

 

Valič
26.09.2020 15:55

DarthArt: Rozumím. Já jsem jednou náhodou kliknul na Youtube na video, kde nějaká mladá "znalkyně" metalu předváděla svou bitevní vestu a nášivku Suffocation komentovala slovy: "To je jedna z těch klasických švédských kapel, něco jako Grave nebo Entombed." Co ti mám povídat, málem jsem na ten monitor začal řvát: "Zpátky do školy, ty kravleno!" :-)