Boomer Space

KRUCIPÜSK - Praha, Futurum, 9.března 2024


Rock´N´Roll to není prdel! A na lehkou váhu včerejší večer proto nebrali ani účinkující, ani obecenstvo. Na jedné straně poctivé, profesionální nasazení v uvolněné a srdečné atmosféře, na druhé pak aktivní zapojení a pozitivní odezva. KRUCIPÜSK po loňském podzimním „KruciKurvaKluci Tour“ po vydání poslední řadovky „HovnoZle“ opět vyrazili na cesty, a pod vlajkou nového turné, jednoduše pojmenovaného „HovneZle Tour“ dorazili do pražského Futurum Music Baru.


Návštěvnost byla slušná, hlavní sál byl víceméně zaplněn. Role předkapely se zhostili pražští HEJTMAN. Mrknul jsem na YT na pár videí před koncertem, jen abych měl představu, co čekat. Formace, ideově silně ovlivněná MOTÖRHEAD, se sama charakterizuje jako death-rock´n´roll, já bych si dovolil ze sebe vypotit škatulku old school trash´n´roll s blackmetalovým feelingem. V česky zpívaných textech se to hemží výrazy jako „peklo“, „ďábel“, „666“, „úplněk měsíce“ apod. Každopádně tempo je zběsilé, sóluje se, bicí jak kulomet. Zvuk ve stylu „předkapela“, takže k dokonalosti daleko, ale nasazení za jedničku. V rámci svého setu stihli pokřtít i nové album, a došlo i na přídavek. Publikum to evidentně bavilo, od začátku byl sál zaplněný. Mě se to ke konci relativně dlouhého setu už lehce slévalo, chyběla mi trochu větší pestrost v písničkách.KRUCIPÜSK nastoupil na pódium za úvodní riffu písně „Ego“ z aktuálního alba a bylo to možná až symbolické. Ego má KRUCIPÜSK velké, o tom žádná, ale to ego stojí na solidních základech. Že je poslední album skvělé, nejspíš už víte. A že tomu materiálu věří i kapela, to nám dokázala v průběhu večera. Postupně odehrála kompletně všechny nové songy, promíchané samozřejmě pár staršími hitovkami. A reakce publika byly více než pozitivní. Fanoušci mají album naposlouchané, chytají se od prvních tónů, sborový zpěv byl spíše pravidlem než výjimkou. Po třech novinkách se kapela vrátila o 20 let v čase zpět a vytáhla dva fláky z legendární desky „Druide“. Titulní „Druide“ a „Cesta“ rozhoupaly a pořádně rozespívaly celý sál. Z téhle desky nakonec zaznělo nejvíc songů hned po novince. Pětici doplnila ještě „Láska je kurva“, „Keltskej osud“ a „Rock´n´Roll to není prdel“. Na set listu se pak objevila třeba i „Dědova víra“, hitovka z předposlední desky „Mamánek“, a pořád žádaná vykopávka „Cirkus dneska nebude“. Mě výběr songů maximálně vyhovoval a potěšil, novou desku mám hodně rád. Nové věci fungují skvěle i naživo.


Zvuk byl v průběhu celého koncertu slušný, kapela měla drive. Tohle jsou zkušení profíci, technicky velice zdatní, kapelník to s publikem umí. Svérázný humor se přesně potkával s cílovou skupinou. Vyzdvihnul bych speciálně bubeníka (mě ty bicí prostě baví vždy nejvíc) – tělesná konstituce vikingského válečníka, ruce jak kladiva, úhoz silný, až mi někdy jeho bicí soupravy bylo líto. Styl jeho hraní mi přesně sedl do noty – aktivní, moderní, ale nepřekombinovaný. Je součástí kapely, žádný egoistický freeride. Aktuální sestava je snad nejsilnější v celé historii kapely. Necelou hodinku a půl trvající set pak symbolicky zakončila závěrečná píseň z nového alba „Tohle už znám“. Ano, KRUCIPÜSK známe už přes 30 let, a přesto pořád baví a má co nabídnout.Sexistické okénko – překvapil mě relativně vysoký počet návštěvnic něžného pohlaví. A kromě toho, že všechny měly samozřejmě krásnou duši, spousta z nich oplývala i krásou fyzickou.

Merchandise – všechny mladé kapely povinně na školení ke KRUCIPÜSK! Takhle se to dělá soudruzi. Nikdo jiný to za vás neudělá. Celá diskografie na CD k dispozici, vinyly, trika, mikiny, drobné blbosti. Dokonce i HEJTMAN měl sebou CD a pár menších položek.


11.03.2024Diskuse (0)Tomáš