Boomer Space

KREATOR - Hordes Of Chaos

Autorova introdukce mimo soutěž: Jenom bych si to tu dovolil poněkud vtipně rozehrát.:-) Říkám si, aby jste si moc nevšímali toho druhého pohledu, co jsem v roce 2009 o tomhle albu napsal na stránkách Metalopolis. Jasně, svět se točí, život se mění, stejně jako určité pohledy na hudební díla. Kdo může říct, že nikdy v životě při plném vědomí neudělal něco, na co by zpětně zrovna nebyl hrdej? Já udělal kokotin celou řadu a tahle je jednou z těch úplně banálních a pitoreskních. Když si občasně projdu nějaké z mých tamějších výtvorů, tak mě ještě dneska polejvá horko - blbě napsaný, vcelku blbý názory, no prostě celkově se s řadou svých keců nedokážu ztotožnit. Život jde kupředu a asi není třeba si to moc brát, jenom škoda, že teď už píšu mnohem líp a ví o tom mnohem menší počet lidí, tohle vcelku nasere. No ale zas na druhou stranu tady nezacláněj lidi s blbým hudebním vkusem a chodí se tu výhradně na mě , ne asi? :-) Já vím, KREATOR za to nemůžou, takže rychle k nim.


Přes svou thrashoidní ortodoxnost platí „Hordes Of Chaos za hodně zvláštní nahrávku, kde se kapele sice povedla zachytit ona brutální natlakovanost, ale právě oné chuti do nářezu, hladu a entuziasmu bylo u KREATOR v době nahrávání pravděpodobně více než potřebného klidu a nápadů. Tahle stručná a nekompromisní jízda totiž vyznívá tak, jakoby si kapela hrozně moc přála, aby patřila k jejich nejlepším a nejdivočejším počinům, ale zkrátka neměla na skladě ty úplně nejkomplexnější songy k dosažení cíle. Vše pak bylo doháněno množstvím krkolomných vyhrávek a kudrlin, které značně ozvláštnily celé ultra-rychlé dílo. Vždyť kromě zdvojených riffů a strhujících laufů jsou zde nejvíc patrné právě ony nápadné vyhrávkové kaskády, jenž songy KREATOR tak nějak ve větší míře počaly obohacovat až v této době. Nicméně i tak se jednalo o album, které si své příznivce bez závažnějších problémů našlo a i díky němu Mille Petrozza a jeho kumpáni již řadu let patří k absolutně nejuznávanějším souborům ve svém stylovém ranku, kteří si udržují status velmi uznávané instituce staré školy, která i v éře neo-thrashe a při vzniku celé řady dalších nových subžánrů tvrdé hudby drží stále minimálně krok s nejlepšími.Deska však upoutala i jinou zvláštností, a sice jistou únavou Petrozzových hlasivek. Ten se zde opravdu snažil asi až příliš usilovně tlačit na pilu, takže jeho křik mnohdy sklouzával do o něco vyšších tónů, což budilo dojem jistého ztenčení, ochraptělosti, chatrnosti a s tím související menší pevnosti jeho hlasu, z toho důvodu „Hordes Of Chaos“ vyznívá poněkud zvláštněji, neb zpěvák působí tak, jakoby na požadovaný výsledek bylo od něho zapotřebí mnohem většího energického vkladu a úsilí, než tomu bylo v jeho případě jen pár let před tím. Rychlé výpady jako „Hordes Of Chaos“, „Warcurse“ a „Escalation“ budiž brány jako výrazná poznávací znamení tohoto období, jež zvěstovalo válečnou apokalypsu či blížící se vpád barbarských hord na území civilizovanějšího světa. Následná „Amok Run“ sice vlastní atmosféričtější rozjezd s pokojněji působícím Milleho zpěvem a kytarovou akustikou, ale i tak se song později rozjede do štěkavé podoby a snad ještě vyšších obrátek než tři předchozí položky.


Ve výsledku značí „Hordes Of Chaos“, právě díky melodičtějším vyhrávkám a sólům vystavěným zde na podkladě smrtícího thrashe, užitečnou cestu k hledání nového, melodičtějšího a bombastického směru, který se objevil ve větší míře až na následující skvělé desce „Phantom Antichrist“, což je v této mezietapě nejpatrněji znatelné třeba na hrubé vyšívánce „Radical Resistance“. I tak tvrdím, že tohle album je hodně šílené a kvalitní. Rozhodně však není na první poslech, neb jsem přesvědčen, že podobně nasraně KREATOR nezněli už od osmdesátých let. Osobně jsem desku dokázal plně docenit až zpětně, v posledních letech. K tomu, abych si však myslel, že se „Hordes Of Chaos“ nachází na stejné úrovni jako předcházející dílo „Enemy Of God“, nebo také jako následující „Phantom Antichrist“, však materiálu opravdu chybí větší hravost, samozřejmá uvolněnost a rozmanitost, byť song jako „To the After Burn“ už zachází s výpravným refrénem, jež je předzvěstí velkých věcí příštích.


26.01.2017Diskuse (8)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

AldA26.01.2017 18:10

Super! Oficiálně CD vychází už zítra, ale stavil jsem se do prodejny... a zrovna mu to přišlo. Takže se těším na recenzi, a určitě nejsem sám :-)PS. Jinak to má tři verze: 1)standartní CD 2)CD+DVD 3)CD+BLURAY... Na DVD je Wacken 2014

 

Stray
26.01.2017 17:55

Ano, pro nové CD KREATOR si jdu zítra, recenze je do dvou týdnů samozřejmostí, neb při koupi užiji pravidelného měsíčního příjmu.:-)

 

AldA26.01.2017 17:50

... já trošku mimo diskuzi - dnes jsem si byl pro nový KREATOR - můžeme se těšit na recenzi?? Můj první dojem, resp. třetí poslech - hodně dobré, ba přímo vynikající, pro někoho tam bude možná moc heavy-melodických pasáži a sól, s čímž třeba já nemám vůbec problém. PS. V Lednovém Sparku patří první místo KREATORu! :-)) ...

 

Louža
26.01.2017 13:32

Dobrý to je. Tahle kapela byla vždycky trochu nad žánrem. A ty poslední alba to dokazují. Supr melodky.

 

Valič
26.01.2017 10:59

90% Opravdu se nejedná o album na první poslech, mě tenkrát nejdřív taky trochu zklamalo, ale s odstupem času ho hodnotím hodně vysoko, i když Enemy Of God a Phantom Antichrist jsou přece jen o něco lepší.

 

Smolik
26.01.2017 10:43

Já tomu dal také tenkrát za 6, v té době jsem to vnímal jako velké zklamání, Phantom následně byla pecka. A novinka dle prvního poslechu vypadá minimálně stejně dobře.

 

Subeer26.01.2017 07:25

Tak pokud je tu vzpomínán MP v souvislosti s tímto albem, tak vím, že jsme si tam docela dost podiskutovali - zapřeháněli, asi oba... Já jsem tohle album přirovnal k jejich "Reign In Blood" a nasadil mu 10. Možná bych mus desítku teď už nedal, ale beru to tak, že mě to tehdá naprosto smetlo a neviděl jsem v tom nějakou tupotu..prostě jsem dal bodové dýžko, kterého ani po letech nelituji..Můj názor na toto album zůstává.. výborná věc..prašivý pes dingo se zakousl trhá a trhá.. Mě tehdá docela srali fandové, kteří jakoby nevěděli, co od nich vlastně chtějí. Jsem rád, že sis upravil názor..i já třeba teď beru "Violent Revolution" mnohem lépe než když jsem jí tehdá prohlašoval za jejich nejslabší počin.

 

zdenos26.01.2017 00:28

Tak s touto recenzí se již plně můžu ztotožnit. Líbí se mi zmínka o ,,To the afterborn', jelikož právě ona je svým ZPÍVANÝM refrénem mostem, k onomu bombastickému Phantomovi, který má zkrátka ten komerčnější tah na branku i refrén. Velmi překvapila, a zároveň potěšila připomínka změny Milleho hlasu, neboť opravdu jde zase o posun o několik tonů výš. Do ječící polohy, neurvalé a šílené, hehe :) Další vrcholy: titulka, Deamon prince (všimnout si! neskutečného týrání kytary při písklavých solech - nezapomenutelné momenty). Jde o brutální desku, ale zároveň s několika ochutnávkami něčeho jiného, co u Kreator ještě nebylo. Vývoj zkrátka pokračoval, nemám rád názor, že desky Kreatoru 2001-2009 znějí stejně. Na to jsou až moc velcí profíci, hrající si s produkcí i samotným songwritingem. Jde o poslední desku pod stájí Steamhammer records/spv. Dávám 85% s tím, že dříve u mě měla deska ještě vyšší hodnocení, ale asi se mi postupem let u pořadí drobet promíchal žebříček.