Boomer Space

KREATOR - Extreme Aggression

Mnoha koncertními štacemi prozkoušená čtyřčlenná sestava KREATOR se rozhodla své další album nahrát v Kalifornii pod dozorem Randyho Burnse a mělo se jednat o intenzivní desku, která by pokračovala v cestě jakou nastínil úspěšný předchůdce „Terrible Certainty“, kde se Němci začali vyprofilovávat jako mnohem techničtější těleso s osobitým thrashovým zvukem. Takže nejen agresivita, dravost a obrovské zanícení, ale i větší důraz na technickou stránku věci a lepší instrumentální výkony. Ještě než  však došlo k realizaci nahrávacího procesu, Noise Records vypustilo EP „Out Of The Dark...Into The Light“, kde se nacházelo několik dosud nezveřejněných skladeb, které se zatím na žádnou řadovku nedostaly a asi by se tak nestalo ani v budoucnu, takže proto bylo pro ně místo nalezeno zde, v kombinaci s několika živými osvědčenými songy působí nové skladby (je tam i jeden cover od RAVEN) jako vcelku chutné sousto, které fanouškům zkrátilo dobu čekání na slibovaného velkého následovníka.

 

Nakonec se v případě „Extreme Aggression“ jednalo o veliký úspěch a dodnes materiál patří mezi vůbec nejlepší a nejpamátnější, na jakém se kdy tahle parta soustředěná okolo kriticky nalazeného a v sociálních věcech angažovaně smýšlejícího frontmana Milleho Petrozzy pracovala. Nahrávka se nakonec stala synonymem razantního a do detailu instrumentálně propracovaného evropského thrashe konce osmdesátých let. Její úspěch však nebyl vůbec náhodný, KREATOR si jej do puntíku vyjezdili a vydřeli, protože růst a aktivita kapely byly nezpochybnitelné. Vůbec tedy nesouvisel s výrobou dalšího videa, které tentokráte obstarala skladba „Betrayer“, ale skutečnost, že si kapela šla od začátku za svým a makala na sobě mnohem více než ostatní, což se právě zde projevilo v plné míře, protože nárůst kvality oproti počátečním etapám byl naprosto nepřeslechnutelný.

 

 

 

Své udělala i bezproblémová povaha právě vůdce této smečky a schopný management, který právě Petrozzovi a jeho spoluhráčům pomohl uchytit se na vrcholu tvrdě metalové scény své doby. KREATOR si na rozdíl od mnohých jejich současníků získali mnohonásobně více fanoušků a jejich popularita právě v této době šla strmě vzhůru, čemuž dopomohlo i časté koncertování a již výše zmíněná píle. Doba zdokonalování a pokorného učení se, pracování na sobě, byla maximálně využita, takže na jejím konci přišel výsledek v podobě tohoto skvěle znějícího a maximálně tvrdého alba, které je ještě dnes považované za žánrovou klasiku.

 

Plechový sound je poznávacím znamením této nadmíru pozoruhodné sady, kterou se KREATOR definitivně zapsali do metalové historie. Úderné songy plné nekompromisních riffových momentů, zběsilost opravdu neslučitelná se zdravým rozumem a šíleně řvoucí hrdlo týpka jménem Mille Petrozza jako poznávací znamení celé kapely, jenž se právě zde odhodlala atakovat vrchol popularity na metalové scéně, chcete znát výsledek? Neskonalý obdiv desítek či stovek tisíc náctiletých zapálenců (včetně mne) po celém světě. Skladbám skutečně nechybělo nic z toho, co již KREATOR dříve naznačili. Nekompromisní energie, hromada riffů, jiskrná sóla a skladby, jenž povýšily slogany na nepsaný zákon. Tohle album je opravdu mistrovstvím v tvoření sloganů a můžete mne za to kamenovat, dle mého věci jako „No Reason To Exit“, „Love Us Or Hate Us“ nebo „Some Pain Will Last“ jsou hned vedle titulní klasiky a „Betrayer“ dokonalým spojením všech předností kvartetu z Essenu. A to ještě přecházím naprosto propracovanou „Stream Of Counsciousness“ nebo smrtící nářez „Bringer Of Torture“. Co chcete tedy slyšet? Tohle je spolu s „Coma Of Souls“ (a vzhledem k nově nabyté skladatelské formě i spolu s posledním zářezem „Phantom Antichrist“) dle mého nejlepší moment v kariéře KREATOR.

 

P.S.: Vzhledem k památným politickým událostem ve východním bloku Evropy jsou KREATOR na počátku roku 1990 mezi vystupujícími na metalovém koncertě (později vyšla u Noise Records kompilace „Doomsday News III“) u berlínské zdi (kromě KREATOR ještě SABBAT, TANKARD a CORONER) a záznam právě jejich vystoupení, kde zaznělo dost skladeb z „Extreme Aggression“, shlédnu čerstvě po jeho realizaci z VHS kazety „Live In East Berlin“, tímto byl u mne navždy stvrzen a pečetěn velmi kladný vztah k této legendě.


08.02.2015Diskuse (12)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

DarthArt
13.02.2015 11:30

Vše jasný, nebudu na Tebe kvaltovat, ale zas je to známka, že to děláš dobře, když se dožaduju dalšího dílu.

 

Stray
13.02.2015 00:46

DarthArt: Ale no tak, mám snad také nějaký soukromý život, ne? Mám? "FUCK OFF". A na otázku zdali dojde z zveřejnění další recky KREATOR už v pátek, odpovídám jasné - Absolutely NOT! (snad je to ovlivněním tou báječnou ryze britskou angličtinou v právě shlédlém filmu "Kód Enigmy", nevím, ale pochutnal jsem si na ní):-)). Za prvé nejsem robot a to tempo, co tu nyní je, je prostě zabijácké (ale moje volba), je to neskutečně vyčerpávající ve všech rovinách a s otázkama KOMU? PROČ? se rvu každou desátou hodinu všedního dne, a za druhé, když tak sleduji statistiky návštěv a to kam míří, tak čtenáře vážně spíš zajímají recenze novinek. To je prostě fakt, to retro dělám vyloženě pro sebe, že ho tu mít chci. Takže tento týden, pouze víkend.

 

DarthArt
12.02.2015 20:48

Tak Strayi, čtvrtek večer, to už je skoro víkend, tak kde je Coma of Souls? Šup, ať už je tady :)

 

Valič
10.02.2015 13:18

Je zajímavé, že Phil Lawvere, který vytvořil ty obaly pro první desky Kreator, v letech 1989 až 2013 už pro žádnou metalovou kapelu nic nenamaloval. V loňském roce ale překvapivě vytvořil obaly hned pro tři alba. Kromě posledních Hirax to bylo ještě výborné třetí album od Exmortus a taky celkem povedená deska Storming Evil od německých Nocturnal, na které je slyšet dost výrazné ovlivnění právě prvními deskami Kreator, ostatně i ten obal vypadá dost povědomě. :-) http://www.metal-archives.com/albums/Nocturnal/Storming_Evil/396414

 

DarthArt
10.02.2015 07:37

Ještě mě napadlo, Stray by mohl vědět, jestli příšera na deskách Kreator, která se na obalech objevuje vlastně dodnes, má nějaký "vlastní příběh" podobně jako Eddie nebo Vice Rattlehead. V textech Kreator ani v rozhovorech jsem nikdy nic takového nezaznamenal...

 

DarthArt
09.02.2015 21:12

Je to tak, Extreme Aggression je nezapomenutelný motiv, další příšera by zapadla. Byl snadno identifikovatelný i na džízkách metalistů mezi záplavami lebek, monster a satanů z jiných obalů a měl jsem ho i jako čb oxeroxovanej plakát ve svým metalovým hnízdě. Zvětšenej z malýho obrázku a "rozkostičkovanej", ale BYL TAM !!

 

Stray
09.02.2015 19:50

Přesně, cover Extreme Aggression byla původně pouze alternativní verze, kterou měla kapela v záloze pro nejhorší případ, nakonec se z toho stal naprosto suprovej obal, díky kterému si samotná kapela ještě přilepšila (pro extrémní metalovou kapelu dost netypické focení na přední stranu - napětí z trochu jiné strany, nikde žádný apokalyptický výjev ani hektolitry krve, jen lehce kolorovaná fotka mániček), legendární fotka!!! Dobře že to s tím původním obalem nedopadlo.

 

Valič
09.02.2015 18:41

Jestli se nepletu, tak ta deska měla mít původně úplně jiný obal, ale jeho realizace se protáhla a kapela už déle nechtěla na jeho dokončení čekat.

 

Demonick09.02.2015 12:22

DarthArt to perfektne vystihol za mňa, takže ani niet čo dodávať. KREATOR prestali bezhlavo riffovať (Terrible Certainty) a vyrukovali s albumom, ktorý priniesol mnoho zapamätateľných peciek a koncertných tutoviek. Tie dodnes patria k základným kamenom koncertných programov, či už sa jedná o drvivú titulku alebo rýchlu paľbu "Bethrayer". Zvyšok ale rozhodne nezaostáva + perfektný obal + bombový zvuk = 10/10 a jeden z mojich TOP 5 od KREATOR.

 

DarthArt
08.02.2015 12:55

Škoda, já už si zvyk na systém "každý den vzpomínka na další album Kreator" :)