Boomer Space

KREATOR - Endorama

V rámci celé diskografie KREATOR platí „Endorama“ za velmi originální album, ke kterému jsem si však nemusel dlouze hledat cestu, ale naopak, jeho klady jsem docenil okamžitě po jeho vydání, neboť šlo o dílo, které kromě onoho pošmourného oparu a gothic rockové temnoty představilo kapelu schopnou vkládat do svých songů i chytlavé a melodické motivy, což v případě těchto Němců do té doby zrovna nebylo typické. Šlo bezesporu o originální projekt, který nebylo možné přirovnat k čemukoliv z dlouhé diskografie KREATOR. Mille Petrozza měl tou dobou zkrátka skladatelskou formu a svým nastavením se zjevně nacházel poněkud daleko od thrashového stylu, se kterým byla jeho kapela spojená během první dekády své existence. Dost možná Němcům prospěla i přítomnost Tommyho Vetterliho (ex-CORONER), ale nejsem si zcela jistý, do jaké míry Švýcarův vklad ovlivnil potemnělost díla, jeho atmosféru, i míru oné apokalyptické melodiky snášející se na celou scenérii. Každopádně album produkované právě dvojicí výše zmíněných spoluhráčů ještě dnes vyznívá o poznání zdařileji než předchozí „Outcast“.

 

 


Je zde hodně skladeb, které se mohou pyšnit hitovým potenciálem, zřejmé je to zejména v nabušené první polovině nosiče, kde jedna vypalovačka střídá druhou a posluchač je rázně konfrontován se skutečnostmi ohledně skladatelské formy a jisté lehkosti předání, jenž byla tou dobou součástí nových skladeb. Album ozvláštnila rovněž přítomnost Tilo Wolffa, leadera německé goticko-industriální kapely LACRIMOSA, který si zde zanotoval v duetu s Petrozzou právě ve výtečné titulní skladbě. „Endorama“ jakoby se stala předzvěstí temných časů, kterých jsme svědky, díky celosvětovým společenským událostem, právě až nyní. Ve většině písní je přítomný kromě nádechu jisté dekadence („Chosen Few“) také určitý prvek osudovosti („Golden Age“) a hodně momentů odkazuje kamsi do budoucna („Future Ring“), do éry rozmachu jakési imaginární temné říše („Shadowland“), jenž rozpíná své pařáty nad dušemi mnoha nešťastníků a dusí je až do jejich úplného skonání („Endorama“).

 

 

Skladby jako „Golden Age“, „Everlasting Flame“ nebo „Endorama“ rozhodně nabízejí značné množství povedených momentů a byly pro někdejší thrashery hodnotnou odbočkou z jejich starého stylu, co je však podstatné, že tyto skladby vlastně nestárnou a jejich kvalitu dokážu ocenit ještě v současné době, kdy se kapela pokorně vrátila ke svým původním thrashovým schématům. I díky největším hitovkám jako byla právě rychlá gothic rocková jízda „Shadowland“ nebo dekadentní kousek s klaustrofobickou atmosférou „Chosen Few“ platí materiál za různorodé a svěží dílko, které nese otisk Petrozzova skladatelského mistrovství a jeho tehdejší chuti dělat věci poněkud jinak, tedy nechat se ovlivňovat temně rockovou platformou a styly stojící mimo metal. Na desku naposledy přispěl i kytarista Tommy Vetterli a kromě skladatelské výpomoci a své výtečné kytary, byl zodpovědný i za veškeré klávesové aranže, samply a podobné vychytávky. Do dnešní doby platí „Endorama“ za nejrockovější a vlastně i nejmelodičtější desku portfolia KREATOR, která měla vždy velkou šanci oslovit i jiné fanoušky než jen zapálence do zběsilého thrash metalu. Je to zvláštní, ale právě tohle temné album vydané u menší stáje Drakkar Records může být považováno za jakousi bílou vránu diskografie KREATOR. Ti se jak známo brzy vrátili ke svému starému stylu, ale o tom zas až příště.


22.01.2017Diskuse (12)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Meres
05.03.2020 01:42

Nech sa páči, môžeš nám vysvetliť Petrozzove texty, pre nás menej chápavých alebo neangličtinárov.

 

peliculiar
04.03.2020 19:46

@ carcass: Add neomarxistická EU ... Možná by tě překvapily politické názory Mille Petrozzy ... :-D Stačilo by kdybys věnoval nějakou pozornost textům Kreator, možná by přestali být tvými oblíbenci. :-)

 

zdenos
31.03.2018 12:55

musím dát 100%, tohle album si postupem času roste a roste, alespon u mě.Chosen few to je večer v lepší společnosti :)

 

Norr
16.08.2017 09:09

Endorama není špatná, ale je to hovno Kreator, to je pravda. Nicméně se mi to album líbí. Kdysi dávno jsem slyšel Kreator v premiéře s albem "Extreme Aggression" a to jsem si uchcával, neboť jsem s metalem navážno začínal právě u thrashe, takže bomba. Ale jelikož jsem hlavně ten 90´fanoušek, pro kterého je právě začátek 90´nejvíc, tak mé nej album Kreator je "Renewal", to mi tenkrát, když vyšlo, připadalo jako fakt hustý a do dneška ho velice rád poslouchám. Následující "Cause for Conflict" mě minulo a posléze nikterak neoslovilo. Další dvě alba, která jsou opět trochu divná na poměry Kreator, tak ty jsem si oblíbil. Takže za mě "Endorama" ano.

 

Pekárek
15.08.2017 09:22

Endorama: Souhlas Imothep:), před pár lety jsem to zkoušel a měl jsem ten samý dojem.Mám ji ve sbírce a někdy ji ještě jednou zkusím, zatím odsunuto na neurčito:)

 

Imothep
14.08.2017 14:53

Stray: nemyslim si, dokazu poslouchat(a mam rad) veci mnohem vice na kost ohlodane. Co ale vetsinou potrebuji jsou silne napady a kvalitni pisnicky. Obojiho mi v tehle chvili prijde na Endorama poskrovnu.

 

Stray
14.08.2017 12:56

Ty holt potřebuješ za každou cenu takovou tu masivnost, vrstevnatost, mě Endorama naopak přijde jako jejich dalece nejzajímavější deska natočená mezi Coma Of Souls a Phantom Antichrist.:-)

 

Imothep
14.08.2017 12:53

Tak po prvnim poslechu(ano jsem ignorant, Kreator sli tou dobou nejak uplne mimo me) musim rict, ze me to moc nebavi. Kolekce pomerne bezduchych primocarych vyrvavacek, ze kterych je navic patrne, jak moc rad by se Kreator libil masam a svezl na snad nejake post industrialne goticke vlne? Chapu neuspech tehle desky: Stare fanousky totalne nasrala a nove neoslovila. Tohle totiz ve sve dobe delalo spousta kapel a lip. Za me prumer a zvazuju, jestli sit u desku vubec necham ….. ale jo, dam tomu jeste par poslechu, kdyz se tu nad tim vsichni tak rozplyvate :o)

 

Carloss
27.01.2017 07:43

100% Mé první setkání s kapelou Kreator.

 

Valič
23.01.2017 09:42

80% Album je po všech stránkách povedenější než Outcast, ale ten následný návrat ke klasickému stylu Kreator je celkem pochopitelný. Je to už vlastně v pořadí čtvrtá pro kapelu netypická deska a Mille už tenkrát pravděpodobně začínal pociťovat, že původní fanoušci o kapelu začínají ztrácet zájem. Celkem by mě zajímalo, jak by to dopadlo, kdyby se Kreator rozhodli pokračovat ve směru naznačeném na tomto albu. Je zvláštní, že si Mille za ty roky neudělal čas na nějakou sólovku nebo vedlejší projekt, kde by nemusel brát ohled na očekávání posluchačů a věnovat se hudbě bez nějakého žánrového omezení.