Last Hardrock Outsider

KREATOR - Coma Of Souls

Tohle dílo se nakonec stalo jakýmsi vyvrcholením ryze thrashmetalového období německých KREATOR. A byť je mnohými označované za pouhý klon předchozího alba, musím se jej v této recenzi trochu zastat. Po šesti letech hledání definitivní podoby vlastního stylu stanuli právě zde essenští na absolutním vrcholu zájmu metalových příznivců, a to jak v Evropě, tak konečně i ve Spojených státech. Ještě tedy necítili nutnost změny svých vyjadřovacích vlastností, spíše jim šlo o to, zaměřit se na vylepšení těch stávajících. Vydavatelství, vědomé si zlepšujících se prodejů jednotlivých alb KREATOR, se pro tentokrát nebránilo vyšším investicím, a tak umožnilo Millemu nahrát album „Coma Of Souls“ znovu ve Státech za asistence prověřeného Randyho Burnse. Krátce předtím však v kapele došlo k jedné poměrně zásadní personální změně na postu sólového kytaristy, při níž Tritzeho vystřídal osobitější Frank „Blackfire“ Gosdzik, známý zejména díky svému úspěšnému působení u spřízněných SODOM.


„Koma duší“ tak představuje konečnou kapitolu KREATOR v době jejich muzikantského růstu, ale také v době hledání ideálního ryze thrash metalového výrazu. Jde o jakýsi vrchol prvního a dodnes nejpamátnějšího období. Jak ovšem později v devadesátých letech skupina několikrát dokázala, nešlo o definitivní cíl jejich cesty. Tohle album v sobě sice kombinuje agresivitu předchozích počinů s mnohem bohatší aranžérskou prací, která se zde projevila hlavně díky využití většího spektra kytar, mnohdy akustických, ale pořád jde o řádně jedovatou jízdu. Ona kytarová rozmanitost však vydatně přispěla ke zpestření výsledku, ať už se jednalo o sólové party nebo akustické fáze. Celkově je toto dílo silně ovlivněno právě hrou příchozího Gosdzika, který, duševně i hráčsky posílen svým výstavním portfoliem jakého docílil díky práci u SODOM, do hudby KREATOR vnesl nové impulsy a přirozeně přispěl i ke zvýšení různorodosti nového materiálu, byť nacházejícího se stále v mantinelech tehdejšího thrash metalu. Příkladem za všechny budiž hned úvodní „When The Sun Burns Red“ se znamenitým akustickým intrem. Se vzrůstající aranžérskou dodělaností dochází u KREATOR, stejně jako u tehdejších SLAYER, k přirozenému zvolnění, takže si zde metaloví příznivci přišli kromě razantnějších věcí typu „Agents Of Brutality“, „World Beyond“ a „Twisted Urges“ také na čitelnější střednětempé skladby s přehledným riffováním a větší úhledností - „People Of The Lie“, „Mental Slavery“ a „Terror Zone“. Posledně jmenovaná píseň je navíc jakýmsi středobodem nahrávky, v němž se kapela zaskví svou variabilitou a schopností přeřadit mezi několika různými rychlostmi.


Budoucnost však ukázala, že se KREATOR nehodlají ve vývoji zastavit v thrash metalové škatulce. O tom svědčí hned několik alb z následujících let devadesátých, nesoucích v sobě prvky odlišných hudebních žánrů, ať už šlo o temně industriální náměty nebo gothický rock. A právě díky vytrvalému občerstvování jejich metalového pojetí o tyto vnější vlivy přežili tihle Němci se ctí až do dnešních dní. Byť jim současnost znovu velí - hrajte thrash, mají za sebou spoustu znamenitých a poměrně různorodých alb, díky kterým si získali zcela nové fanoušky, kteří by se ke KREATOR dříve jen stěží dostali. 


Recenze již dříve zveřejněna na metalopolis.net


14.02.2015Diskuse (5)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Demonick19.02.2015 16:30

9/10

 

Carloss
17.02.2015 15:26

Jedno z mých nejoblíbenějších.100%

 

DarthArt
15.02.2015 13:38

Valič: Zajímavá myšlenka! S tím, že Hordes of Chaos bych pojmenoval Extreme pleasure of souls:)

 

Valič
15.02.2015 13:17

Pokud vím, tak videokazeta Hallucinative Comas měla původně vypadat úplně jinak a členové kapely byli s její výslednou podobou krajně nespokojení. Původně se snad mělo jednat o nějaký ucelený hororový příběh a skladby Kreator měly být použity víceméně jako soundtrack. Z tohoto záměru nakonec zůstalo jen jakési torzo - předpokládám, že hlavním důvodem byl asi dost omezený rozpočet. O tom, že album Coma Of Souls tvoří vrchol diskografie Kreator nemá smysl diskutovat, svědčí o tom i to, že se kapela samotná snažila tuto desku už několikrát "replikovat". S trochou nadsázky by se dalo říct, že její poslední čtyři řadovky klidně mohly vyjít pod názvy Coma Of Souls Part II až V. :-)

 

DarthArt
14.02.2015 19:31

Coma of Souls je mýma očima jasně nejlepší deska Kreator - skvělé skladby, vynikající melodie i aranže, nenudí to ani vteřinu - desku lze porovnávat pouze s největšími esy thrash metalu typu Seasons in the Abyss. Hodně se povedl obal, kde je sice známá příšera (neví někdo, jestli má nějaký příběh jako Eddie nebo Vice Rattlehead), ale vkusně pojatá (taky jsem ji měl na tričku). K albu vzniklo neuvěřitelných šest videoklipů (z desíti skladeb na albu!!!) - When The Sun, World Beyond, Twisted Urges, People of the Lie, Coma of Souls, Terror Zone - takže firma Noise na jungen z Essenu opravdu nešetřila. Všechny ty klipy pak vyšly na VHS Hallucinative Comas, kde byly proloženy rozhovory a jakýmsi nudným příběhem o nějakém šíleném vědci. Nejlepší skladby - tady se opravdu nedá vybrat jedna nebo dvě, ale jak říká Stray, Terror Zone lze považovat za jakýsi středobod desky, já osobně pak mám hodně rád nenápadnou, ale nesmírně intenizvní Material World Paranoia, kde Mille řve že mu málem vypadnou oči z důlků. VHS zaznamenává taky podařenou live prezentaci skladby Agents of Brutality z jakéhosi velkého festivalu. Takhle bych chtěl Kreator vidět naživo...