Last Hardrock Outsider

KORN - Korn III: Remember Who You Are

Hodně změn provázelo vznik v pořadí devátého studiového alba KORN, neboť i členové kapely krátce před tím sami vycítili jistou ztrátu zapálenosti a kontroly nad svou, stále vpřed se šinoucí kariérou. Prvotní byla touha a potřeba návratu k vlastním kořenům a oproštění se od všech pozlátek a zvukových cingrátek, které do sebe sound Kaliforňanů absorboval postupem všech těch let. Jednoznačnou volbou tedy bylo angažování Rosse Robinsona na post producenta, neboť to byl právě on, kdo patnáct let předtím uvedl kapelu do světa velkého hudebního byznysu a zasloužil se o jejich prvotní zviditelnění. Patnáct let staré debutové album tak stálo předlohou, i když bylo od začátku jasné, že se autentičnost oněch původních vibrací nepodaří zcela jistě docílit. Každopádně na desce je potřeba jistého očištění a návratu k nepřikrášlovanému hutnému zvuku opravdu znát, jakkoliv KORN roku 2010 již byli mnoho let trochu jinou kapelou, než ti v roce 1994.


 

 

Druhou změnou byl přechod k vydavatelství Roadrunner Records, což tehdy (vzhledem k tomu, že zmíněná stáj v té době spíše vyklízela šuplíky) hodně lidí překvapilo. A za třetí, za bicí soupravou začal nastálo působit Ray Luzier, který se osvědčil na desce přímo předcházejícím turné a také na koncertních výjezdech „Escape From the Studio“, kterými si kapela zpestřovala období natáčení. Album nakonec dostalo název „Korn III: Remember Who You Are“ a vyšlo až půl roku po jeho dokončení, v červnu 2010. Výsledek však zůstal tak nějak na půli cesty, tedy mezi polohou, jakou se KORN právě tehdy rozhodovali opustit a mezi vysněným návratem k hrubému vyznění a původnímu spontánnímu přístupu. Stejně rozpolceně působili reakce příznivců, protože zatímco někteří kapele vyčítali krok zpátky a zahození šance dál svou hudbu rozvíjet, jiní jásali nad znovuzrozením oněch typických indicií z počátků jejich dráhy. Osobně patřím k první skupině fans a desku považuji, hlavně co se týče nápadů, za jednu z těch slabších od KORN, ovšem do této množiny řadím i první dvě alba, kterými se při vzniku tehdejší novinky kapela inspirovala.

 

 

Co se vážně povedlo, byl především strhující otvírák „Oildale (Leave Me Alone)“, jenž následoval tajemné intro uvádějící posluchače do světa průmyslovou těžbou narušeného klimatu města Bakersfield. Nekompromisní nahuštěná jízda s bagroidně podlazenými riffy a výtečnými vokály Jonathana Davise, které zde oscilují mezi napětím a výjezdy k parádnímu refrénu, měla všechno, co od hitové skladby KORN očekávám. Opravdu, pokud by takto působila většina materiálu, bylo by všechno v naprostém pořádku a nějaký návrat ke kořenům bych asi vůbec neřešil. Jenže desce už srovnatelně dobré položky prostě scházely, takže ačkoliv ani zpěvná dvojka „Pop a Pills“, další singl coby psychotická „Let the Guilt Go“ nebo valivá „Move On“ nepůsobily vůbec špatně, deska na mne celkově působila jaksi nedořešeně a co se týče své dramatizace a nápaditosti jen mírně nadprůměrně. Vlastně ani ten návrat ke kořenům nemohl být brán úplně doslovně, výsledek totiž zůstal někde na půli cesty mezi melodičtějším vyzněním současnějších KORN a jejich starými frustracemi, které do materiálu probleskovaly jen prostřednictvím suchého ozvučení a nějakých dalších vychytávek a zvukových detailů. Co závěrem o tomto materiálu tedy říct jednou větou? KORN nikdy nenahráli slabou desku!


15.04.2017Diskuse (10)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Imothep
21.04.2017 08:31

Velmi slusna deska, Are You Ready to Live? patri urcite k nejlepsim/nejemotivnejsim vecem, jake kdy napsali.

 

vseta16.04.2017 22:28

SH*T!!! Tak dlouho píše člověk komentář až... no :-D Zkrátka co se týče českých kapel tak ať už to není na úrovni KorNů tak aji Vanessa the swtich jsou dobří, ale je možný , že už o to víš delší dobu. Díky za příběh (recenze všech alb) KoRn)

 

Stray
16.04.2017 21:57

Dotkl? Vůbec. Měl jsem vyjimečně čas dlouze odpovídat a bavilo mne odpovídat.

 

vseta16.04.2017 21:42

*čtu

 

vseta16.04.2017 21:42

... A to je ču rád :-)

 

vseta16.04.2017 21:41

Chlape zas až tak moc není zapotřebí rozebírání.Pokud jsem se Tě nějak dotkl mrzí mě to.Na Tvý recenze naokap reaguju proto , že to píšeš zrovny Ty (Strayovi)

 

Stray
15.04.2017 18:36

Hele, když se tady (a nejen tady) dávají Debustrolům a Hypnosům (nic proti nim)známky 70% (někdy dokonce i víc, a na jiných stránkách dávají úplně o hodně víc, snad z patriotismu, s potřeby se našim zavděčit, nevim), tak nevidím důvod, proč bych měl nejhorší desce KORN dávat míň než 70%. KORN jsou pro mne nejlepší, nejdůležitější a nejvlivnější kapela v metalu po roce 1995. Někdy si říkám, že když tyhle stránky stavím výhradně na osobních názorech, tak mě tady moc lidí zatím nenadávalo, ale spíš věřím tomu, že většina čtenářů rocku a metalu je slušná a hlavně jim to za nějakou aktivitu nestojí, než abych si myslel, jak každého okouzlím zápletkou a vyfilosofováním tématu skrze plné kluziště dotírajících borců až k výslednému zavěšení pod víko branky. :-) Kdybych to dělal jako třeba někde jinde, kde hudbu poslouchaj (nebo spíš neposlouchaj, ale posuzujou) očima a ne ušima, a na základě nějakých cool/ ne-cool měřítek aktuální doby, tak by to pro mne nemělo žádnej význam. nedělám to pro to, abych někomu vtloukal klíny do hlavy, že je něco super a něco jinýho už ne. Tohle je můj názor, žádná česká kapela (snad krom poslední desky MASTER´S HAMMER, což je mimořádná záležitost) v posledních letech nenahrála desku, která by se vyrovnala čemukoliv od KORN. Znovu - můj pohled.

 

vseta15.04.2017 15:06

Vidíš já to mám zase opačně :-) Byl jsem nadšenej tím oldschoolovým zvukem , ale dnes se k tomuto albu málokdy vrátím, s Headem by to bylo ještě zábavnější, ale máš pravdu, že zas až takovej průser to není :-) Hodně mě nadchla novinka Serenity of Suffering. Už teď jsem zvědav na budoucí novinku :-)

 

Stray
15.04.2017 14:54

Proč? Ta deska je vlastně dobrá. :-) Když vyšla, tak jsem na ní měl horší názor, protože jsem byl zjevně negativně ovlivněn těma reklamníma cancama ohledně návratu k debutu, tak jsem si jí asi podvědomě (a neprávem) už předem zošklivil.

 

vseta15.04.2017 14:43

Stray- hmmm,čekal jsem od tebe hodnocerní tak 50 :-)