Boomer Space

KK´S PRIEST - The Sinner Rides Again

Vážně bych chtěl znát pravé důvody odchodu K.K.Downinga z řad heavymetalové legendy JUDAS PRIEST. Celá ta záležitost s jeho odchodem, zvlášť ve světle novinky jeho současného působiště KK´S PRIEST, totiž nedává valného smyslu. Když si uvědomíte, že dotyčný kytarista čtyři dekády tvořil fenomenální dvojku s Glennem Tiptonem a stal se modlou heavy metalového hnutí, působí jeho odchod neuvěřitelně divně. Na metalové scéně by za dobu jejich působení leckdo marně hledal signifikantnější kytarový tandem, neb ten co do výraznosti neměl konkurenci a snášel přísná srovnání s nejvěhlasnějšími tandemy odvíjející se historie: Murray/Smith, Hetfield/Hammett či Hannemann/ King. KK totiž dnes přichází s deskou, která by v pohodě naplnila očekávání nejednoho fanouška JUDAS PRIEST, jakkoliv samozřejmě nepříchází vůbec s ničím novým a naplňuje zkrátka přesně to, co by se asi tak dalo čekat od letitého metalového střelce, který ovlivnil celé generace následovníků.


Dvojka „The Sinner Rides Again“ je rozhodně o něco lepší deskou než přes rok starý debutový počin KK´S PRIEST, ať už co do skladatelského vkladu, tak co se týče celkového nasazení. Materiál na posluchače vletí hodně od podlahy a svými rychlými tempy a úsečností může být přirovnáván k zdařilým power albům všech prvotřídních kapel, které ctí výrazivo odvozené právě od stylu JUDAS PRIEST. Asi není náhodou, že Downing spojil síly se zpěvákem Timem Ripperem Owensem, který byl kdysi, v dekádě Halfordovi nepřítomnosti a jeho stylového hledání, po celou jednu dekádu rovněž součástí jidášské legendy a na leckoho zde udělal pozitivní dojem. Ripperův hlas je zárukou velké kvality a americký řízňák svůj potenciál  bezezbytku naplňuje. Má k tomu totiž ty nejlepší podmínky, neboť skladby mají potřebný náboj, drží se daných mustrů a v mantinelech klasického heavy metalu zkrátka baví.Z desky je poznat, jak moc se Downing touží propojit se svou slavnou minulostí a je to nanejvýš logické. Znát je to už z názvů jednotlivých skladeb, ať už mám na mysli titulní song, úvodní kvapík „Sons Of the Sentinel“, důraznou vypalovačku ve stylu vrcholných JUDAS PRIEST „Reap The Whirlwind“ nebo třeba One More Shot And Glory, která nabídne i rozmáchlejší naturel a jistou formu výpravnosti. Zkrátka a dobře, před heavymetalovým fanouškem se zde jako filmová scenérie odvíjí příběh, který sám nanejvýš zbožňuje a těší se z něj. 


První polovina nosiče je tvořená převážně hodně rychlými kusy, kromě několika výše zmíněných útočí palebným nasazením třeba ještě „Strike The Viper“. Postupem časomíry však materiál zpomaluje a jakoby se nová Downingova kapela snažila přiblížit formě z času dvojalba „Nostradamus“, tohle je znát např. v tajemné „Hymn 66“, která jde na věc s nezpochybnitelnou dávkou výpravnosti a dramatu, ale také ze skladeb záhy následujících. Podobně proměnlivá a zajímavá je titulka „The Sinner Rides Again“, která platí za velmi zdařilý powermetalový výpad, kde zní vypjaté i volnější pasáže, každopádně jde o velmi dobrou věc, po které je po právu nazvána celá deska.


V průběhu nahrávky čelíme celé řadě výtečných kytarových figur a KK potvrzuje, jak specificky znějícím a nenapodobitelným je kytaristou. Je nanejvýš jasné, jak velký měla jeho hra vliv na podobný druh hudby. Tenhle chlap zkrátka patří k těm nejpůvodnějším strůjcům heavy metalu a ať už jeho nástroj boří skály nebo nostalgicky lká, je prostě radost jeho hru poslouchat. Závěr alba je veden spíše v pomalejším a ponurém módu, což potvrzuje „Keeper Of the Graves“, která se skrze plíživou první třetinu dostane do heroického rauše, v níž se nešetří pořádnou dávkou patosu. Ani skladby jako „Pledge Your Souls“ a „Wash Away Your Sins“ však z podobného nastavení neslevují, a tak je poslední třetina oslavou výpravného metalu, který však dodržuje všechny znaky muziky pocházející od kytaristy, jenž tento druh hudby prakticky vymyslel. 


Povedená sada heavy metalu, která má velkou šanci řadě fanoušků JUDAS PRIEST udělat radost, byť já osobně zrovna na ten stále dokola zvýrazńovaný a okázale prezentovaný patos už dnes, s postupujícím věkem, spíš nejsem. Kvalitu však uznávám. JUDAS PRIEST maj ve svém portfoliu několik desek, které jsou jednoznačně horší než je tato práce KK Downinga. Za mne tedy spokojenost, jen obal tohoto díla je z mého pohledu trapný, směšný, dětinský.


13.10.2023Diskuse (10)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Milan
04.03.2024 23:55

KK dal dohromady mladsi muzikanty. Hraje to co chce. Zrejme si nerozumel s JP po tolika letech. Vic bych v tom nehledal. KK Priest je rozhodne oceneni pro Riper Owens. Mam rad i JP a respektuji KKs rozhodnuti stejne jako pokracovani JP.

 

Pekárek
19.10.2023 21:28

OK, díky za info (naposledy jsem byl kdysi dávno na JP s Ripperem:)), všem fanouškům to přeju a těším se na nové album. Nová skladba zní fakt dobře.

 

PAvel
19.10.2023 20:34

Pekárek:
Ale Rob skutečně zpívá mnohem líp než před lety..nebyl jsi na koncertě k Redeemerovi, k Firepower či teď k 50 heavy metal years? Je mnohem lepší než například po Reunionu v roce 2004 a na Angelovi v roce 2005..je to pravděpodobně dané jeho operací zad, kterou podstoupil a částečně mu pomohla..od té doby běhá po podiu a zpívá mnohem líp než roky předtím..neopírá se o hůlku apod. Loni naživo byl fantastickej..checkni třeba tohle ještě..:-) https://www.youtube.com/watch?v=sXshqsZFKMQ

 

Majk
15.10.2023 19:53

Jo, líbí se mi to. Ten fundament a fortel tam prostě je a to prostě okecat nejde. Jen mě podvědomě štve to neustálé poměřování s Judas, které Keneth zbytečně hrotí. Proč polovina názvů skladeb musí narážet na jidášskou klasiku? Plus ty občasné zbytečné "výstřely" na adresu JP. Řekl bych, že tím se KK zbytečně shazuje.
Jinak za mě první liga. Jasně je to hevýk dle šablony, ale co jiného taky po starých psech chtít? Že je to málo? Blbost.
Stray to napsal přesně.

 

Pekárek
14.10.2023 21:22

Produkce té nové skladby je až podezřele dobrá.:-) Rob tam navíc zpívá líp než před x lety, což je taky divné, ale co už, u Uda mi takový studiový výkon rozhodně nevadil:-).
Pavel: jednotlivé screamy bych zas tolik nepřeceňoval, záléží, jak udýchá celý set. Vydání nového materiálu je ovšem stěžejní, na koncertech ať se pak děje cokoliv:-)

 

Pavel
14.10.2023 21:04

Pro toho chlapíka, kdo si myslel, že Rob nový singl živě neutáhne..Rob může mít možná občas trochu potíže s nějakými starými deskami, ale nikdy, opakuji nikdy, neměl problém zpívat skladby z desky na turné k té desce..Pokud tohle zpívá na desce, uzpívá to i živě a tady máš důkaz..:-)

https://www.youtube.com/watch?v=i9q4vlXfYCo

 

Honza Š
14.10.2023 09:21

Mě novinka na první poslech mírně zklamala, přišla mi méně nápaditá než první deska. Skladby mi trochu splývaly dohromady a nepřišly mi dost výrazný. Ale po pár posleších se mi líbí, melodie jsou, kytary jsou výborný, je slyšet basa, a zní to uvolněněji (v rámci možností metalu :) než prvotina, tam mi přišli, že jsou občas až zbytečně zaťatý, aby ukázali, že jsou víc Judas než Judas. Ale taky bych ocenil, kdyby byl KK spíš v Judas Priest, měli bychom možná míň nahrávek, ale 100%. A nebo taky ne, třeba by se štvali tak, že by to pak v procesu tvorby drhlo, takže díky za to, co je.

 

Pekárek
13.10.2023 22:34

Souhlas, Stray má formu:-), jinak k debutu jsem se nedávno vrátil a furt dobré. Retro spolky takhle prostě nehrajou... Na novinku časem určitě dojde.

 

Kropis
13.10.2023 19:43

Pěkná recka, desku jsem ještě neslyšel, ale s debutem jsem byl v rámci možností spokojený, tak novinka mě asi taky nezklame. Důvody odchodu popisuje KK poměrně podrobně ve své autobiografii a já když sleduji vývoj Judas Priest, tak na tom asi bude hodně pravdy.
Každopádně se zdravotním stavem Tiptona je to už jedno a Judas Priest už je pro mě dlouho pouze transformace kapely Halford. Což není špatně, ale prostě to není Judas a nový singl to jen potvrzuje. Další Halfordovka a zde spíše slabší. A Halford to tlačí do tak nesmyslných výšek, že na živo ho chci vidět.

Ale k obalu, jestli obal novinky KK Priest je hrozný, tak novinka Judas je vyloženě hnus :D Judas nikdy neměli dobré obaly, ale v poslední době se fakt překonávají.

 

lukáš
13.10.2023 10:39

Každý teď nadává na KK Downinga, že KK priest je jen kopie Judas Priest. Já si to nemyslím. Vždyť on byl jeden z těch , co vynalezli zvuk Judas Priest. Tim se v písních překonává a jeho hlas, mě netahá za uši, jako Halford na desce Painkiller. Více se mi líbila deska Sermonts of the sinner. KK priest má jednu obrovskou výhodu - Že nemá stále stejný setlist, jako Judas priest. Dnes vyšel nový singl Panic attack od Judas priest. Osobně jsem nečekal , takovou bombu ! Píseň mi hodně připomíná připomíná Room of mirrors od Metallicy. Na začátku nuda a od půlky píseň skvěle graduje.
Sinner rides again - 7/10