Boomer Space

KK´S PRIEST - Sermons Of The Sinner

Tak jo, je to „truc“ projekt, nebo ne? Opravdové pozadí Downingova odchodu z JUDAS PRIEST samozřejmě neznám, každopádně veřejnosti bylo vše od začátku prezentováno jako odchod do „metalového důchodu“. KK odešel možná o fous dříve, než se čekalo, ale na druhou stranu kalendář se točí a jednomu prostě šťáva dřív nebo později dojde. Čest výjimkám. Všem bylo líto, že v podstatě první plnokrevné metalové duo kytaristů už nebude dávat lekce, ale tahle obrovská legenda zkrátka skončila – rozumně a gentlemansky. Na uvolněné místo nastoupil typově podobný, každopádně vynikající Ritchie Faulkner a Judas mohli směle jet dál. V souvislosti se zdravotními problémy Glenna Tiptona se ale situace trochu změnila. Bůh ví, jak se hrálo v zákulisí, ale KK asi očekával, že kapela, potažmo management nejspíš osloví právě jeho, což se evidentně nestalo. Následovalo tak několik prohlášení a výlevů, které na celou situaci nakydaly zbytečnou špínu. Konečně, v pár rozhovorech s Kennethem už zaznělo i to, že onen „odchod do důchodu“ také nebyl asi úplně správný termín a že nejspíš Kennethovi tak trochu nevyhovovalo směřování a situace v mateřské kapele. Nechci víc spekulovat, už jsme o tom všichni četli a nejspíš ještě číst budeme. Dost na to, aby si každý udělal názor sám. Nu což, stalo se a výsledkem je fakt, že je KK zpátky, odpočatý a plný chuti znova zaseknout svoje Véčko do metalového kolbiště.


A mistr divokých sól na to jde od lesa. V podstatě si nastavil podmínky tak šikovně, že úspěch může zhatit jenom opravdu špatná kvalita materiálu. Tim „Ripper“ Owens, taktéž bývalý člen JUDAS PRIEST napíná hlasivky, jak to jen jde (a že mu to jde opravdu náramně). Jejich spolupráce je prověřená a oba dva mají zaslouženou podporu fanoušků. Tím pádem ovšem čelí i vysokým očekáváním. Sestavu doplnili o mladou krev a pod názvem odkazujícím jasně k dědictví JUDAS PRIEST, háží fanouškům svůj první albový zářez. Otázka je jediná, naprosto jasná a asi i legitimní – je prvotina „Sermons of the Sinner“ stejně dobrá jako poslední a vysoce ceněný jidášovský „Firepower“?A za sebe říkám, že ano!


Nechci zbytečně srovnávat, ale jinak to v tomto případě půjde ztuha. „Sermons of the Sinner“ má dokonce i celkem podobný zvuk jako „Firepower“. Ne stejný, ale charakterově podobný. Největší rozdíl ve zvuku pak dělají 80´kové „chlupatější“ kytary, jinak je deska opatřená pevnou a současnou zvukovou produkcí.


Na nahrávce tepe skvělá, výborně čitelná basa Tonyho Newtona, která je z velké části odpovědná za kovový zvuk nahrávky. Dohromady s bicími (Sean Elg) vytváří sakra fortelný základ, na kterém mohou KK a jeho nový kytarový parťák A.J.Mills roztáčet svoje tanečky. A že se nejedná o žádné „stařecké“ vybrnkávání, je asi nabíledni. KK přidává informaci, že většina materiálu je staršího, ne-li dokonce dost starého data. Obléknutý do současné košilky vypadá sakra „šik“. První dva singly „Hellfire Thunderbolt“ a titulní „Sermons of the Sinner“ (se sbory jak vystřiženými z dalšího zásadního Ripperova působiště – ICED EARTH) odpálily hned na přímo nejdůraznější a nejrychlejší kousky alba. Druhá jmenovaná charakteristickým bicím breakem a celkovým vyzněním možná zbytečně vykrádá „Painkillera“, ale KK´S PRIEST zkrátka nezastírají, kde je jejich místo a na jakém odkazu budou stavět. Navíc KK na to má svaté právo. Připomínám, že jde o zakládajícího člena legendárního mateřského spolku a autora nebo spoluautora mnoha slavných pecek.


Kapela si je vědoma toho, že bude srovnávána s Judas, ale především díky Ripperovi a pak Kennethově schopnosti skládat tvrdé, přitom však melodické a chytlavé skladby se nemusí zas tak moc obávat. Ano, předsudky jsou jedna věc, realita pak druhá. Kennethovi přistane letos na krku sedmý křížek, ale na muzice to nepoznáte ani náznakem. „Hergot, kéž bych na tom byl v jeho věku stejně.“


Skladby jsou rozmanité, nesází se jen na tvrdost nebo rychlost, zkrátka jako za nejslavnějších časů JUDAS PRIEST. A především – kapela se nebojí v refrénu vytasit perfektní klenuté melodické linky, a udělat tak skladby zapamatovatelné a přitažlivé. Což je věc, která mně osobně – jako jediná – schází právě na poslední řadovce „Firepower“. JP si na polovině věcí stačí s vyřváním jednoho až dvou slov refrénu a to je, řekl bych, hrozná škoda a vlastně jediná slabina, jinak výborné desky. Na „Sermons of the Sinner“ je situace úplně jiná. Určitě je to dané z části i tím, že Ripper je zkrátka o dost mladší ročník, než Rob Halford, ale tak jsou zkrátka karty rozdané. Ripper proto ječí, řve i zpívá tak, jako Rob před 30ti lety. Radost poslouchat a KK toho samozřejmě využívá do posledního dechu. Ripperova dechu. K tomu přidejte krásně strukturované heavymetalové skladby, přirozeně provedené a podané s radostí a energií, která prostě k heavy metalu neodmyslitelně patří.


První dvě nátlakové sypačky, které by z fleku mohly být součástí „Painkillera“, střídá našlápnutá „Sacerdote Y Diablo“ z podobného ranku, ale opatřená odlehčenými kytarovými vyhrávkami a výbornou gradací. Následuje klasická metalová hymna „Raise Your Fist“ a pak „Brothers of the Road“, obě z ranku stadiónových halekaček typu „United“ a spol. Jednodušší heavymetalové hymny, které, přestože dnes možná působí trochu „old fashion“, brnkají na základní metalistovu strunku a chtějí připomenout, že možná nepotřebujeme jenom brutalitu, nesmyslně podladěné kytary a depresivní momenty; že metal je hlavně zábava. Jasně, klišé střídá klišé, o tom žádná. Heavy metal, pičo!:-) Střed nahrávky pak jasně ovládá členitá a hymnická „Metal Through and Through“, která je jedním z vrcholů alba. A pak už to zase jede, Nomen omen – „Wild and Free“ a „Hail for the Priest“. A než se nadějete, je tady konec a druhá epická suita „Return of the Sentinel“. Skvělá! Pane vrchní „REPETE!“.


Takže jak? Je to „truc“ projekt nebo ne? Podle mě ne. Ve starém pardálovi se zkrátka po letech zase zažehlo palivo. KK chce světu ukázat, jak se podle něj má hrát v roce 2021 heavy metal. Obklopil se hladovou a namakanou sestavou včetně vynikajícího zpěváka a návdavkem má dostatek výborného materiálu. Ano, asi by byl nejlepší návrat do řad JP a promíchání materiálu – přímočarost a důraznost „Firepower“ s košatostí a melodikou „Sermons of the Sinner“. Ale to by zase ostrouhal „nejlepší náhradník metalu“ Tim „Ripper“ Owens, což by byla škoda. Za svoje výkony si prostě už zase zaslouží stálou kapelu z první ligy. A tady by to mohlo klapnout. A my? My máme dvě skvělé desky namísto jedné, takže co? Zbytečně tedy nesrovnávejme a buďme rádi, že pořád vznikají podobné nahrávky.


Ze začátku mi vlastně „debut“ KK přišel takový „normální“, ale dnes můžu říct, že se mi líbí fakt hodně. Ano, je plný klišé, provařených postupů a póz, ale dotyčný stál při jejich zrodu a neoddiskutovatelně patří mezi ty, díky kterým máme své „rodinné stříbro“. Pokud dnes někomu přijde uvedený přístup už směšný, má na to právo a do jisté míry se tomu dá i rozumět. Takový člověk ale dnes asi těžko poslouchá heavy metal, a tak ho nejspíš nějací KK´S PRIEST vlastně ani zajímat nebudou, přestože tak 80 % „moderních“ metalových kapel vlastně z Priest a jejich odkazu vychází. No, a my ostatní se můžeme radovat, že máme „dvoje Priest“ – a oboje skvělé.


11.10.2021Diskuse (40)Majk

 

J.Rose
19.10.2021 15:46

Harkonnen: Já myslím, že kritika je v pořádku a pokud je postavená na konstruktivních základech, je to jen dobře. Když takový jedovatý šíp, který jsi vypustil, pošleš na web jako Musicserver, iReport, nebo FandimeFilmu, tak je to víceméně fuk. Tamější autor článku má stejně vyděláno a pokud chce, tak nemusí na podobný plivanec ani reagovat.

Tady je to něco trochu jiného. Ty články sem posílají srdcaři. Píší je ve svém osobním volnu. Můžou jít spát, štípat dříví, věnovat se rodinám, ale raději ten ušetřený čas a energii vloží do textu, který si mnohdy přečte jen pár lidí. To ale nevadí, ten text tu bude napořád a kdokoliv si ho může kdykoliv přečíst, což je super. Ne jen, že zdejší tým nemá za svou práci žádné zištné bonusy, dokonce ještě musí platit nemalé peníze za život tohoto webu. Cítíš ten čistý zápal pro danou věc? Ten se nedá koupit, to v sobě musíš mít.

Na smysluplnou kritiku zde autoři věčně a se zaujetím reagují a diskutují. Tak je to v pořádku, o tom to přeci také je. Jenže výboj takové negativní energie, kterou jsi uvolnil, naopak bere místním autorům sílu a chuť do další práce. Výboj takové energie mnohdy dokonce bolí. Tak na to příště prosím tě nezapomínej.

 

DreDe
19.10.2021 10:45

Harkonnen Harkonnen ty budeš mať asi iné problémy, ako len s hudbou … áno 80% si zaslúži len MaximTurbulenc

 

Fenris13
19.10.2021 09:47

Harkonnen: Ne, fakt nerozumím proč se tu Senjutsu stále omílá...to chceš fakt upírat ostatním právo na vlastní názor? Na vlastní vkus? Jak řekl Wolverine "Go fuck yourself!" Fakt už mne nebaví to tu číst. A abych parafrázoval dalšího klasika, s Majkovo článkem jsem nesouhlasil, ale budu vždycky hájit jeho právo na prezentaci svého názoru.

 

Stray
19.10.2021 09:23

Asi bychom měli napsat novej TITANIC a dát tomu vyšší známku než desce KK´S PRIEST. Smůla, že si něco podobného opravdu nemyslím.:-))

 

Majk
19.10.2021 08:42

Vláďo, ty si bůh. Hele mě to snad bude bavit jenom proto, že vidím, že se ti dělají bublinky u nosu:-) Hele ne, buď v klidu, moje pisálkovství se tady objeví opravdu jen velmi zřídka, jestli vůbec. Ale musíš uznat, že se to trochu rozvířilo, ne?
Můj hudební vkus a momentální nálady jsou prostě opačné než ty tvoje, asi jsme to všichni pochopili a já s tím umím žít. A nemám vůbec problém, že většině se KK zdá blbej. Mně se líbí a svůj názor jsem napsal.
Poměrně už delší čas zjišťuju, že se názor na hudbu docela solidně odlišuje od většinového smýšlení. Dlouho jsem dumal proč a k žádnému vysvětlení jsem nedošel. Sorry, prostě to tak je. A stejně tak bych se tady mohl "spravedlivě" zlobit, že IM jsou podle všeho nejlepší deska za posledních 20 let a KK prakticky odpad i když já to slyším jinak. Proto bereme recenze s rezervou, ne? Je to názor, žádná pravda. Tak už se přes ty Maiden přenes, prostě tobě se líbí, mně ne. Ale přes to to neznamená, že kvůli tomu přestali být mojí TOP kapelou. Pořád jsou na živo super, dělají pro muziku hrozně moc a celá kapitola Maiden bude vždycky jedna z nejlepších v metalu. To ale neznamená, že musím sežrat všechno, co mi hodí na talíř, no ne? Ale že bych měl nad webem lámat hůl, kvůli tomu, že tam nějaký pičus napsal něco, s čím jako fanoušek nesouhlasím?
Ty kluci tady (a holky samozřejmě taky) píšou sakra dobré články, každý ten příspěvek stojí hodně času a energie a všichni to dělají jenom ze zájmu i když by bylo pohodlnější si kecnout k YouTube a nechat se objímat laskavými hodinovými projevy borců na téma, jak to s těma Maiden opravdu je.
A ten KK je fakt dobrej! :-)

 

Stray
19.10.2021 05:22

Harkonen: Mě je jasný, že člověk, co se, byť písemným projevem, vyjadřuje k hudbě, jednou dopadne špatně.:-) Tím myslím sebe. Neboj, moc dobře vím, že ten web někdy skončí, jestli to bude za rok nebo za deset let je ve hvězdách, snažím se ignorovat vlivy, který permanentně netěší. DarthArt to třeba kousal mnohem hůř a tak teď pije na pláži barevný nápoj brčkem a do psaní se nehrne, proč taky když má dvě tři reakce na článek PF, se kterým se dělá dva týdny? nedivím se mu a asi za ním na tu pláž zajedu. Ale k věci, není mě jasný, proč si třeba návštěvník, náš čtenář, může myslet, že bychom měli být nějak trestaný? Já jsem mnohem větší příznivec Maiden než třeba KK Downinga a i tak jsem za úvodník Majka rád, proč prostě někomu překáží, že někdo vyjadřující se veřejně má na věc jinej názor?

 

Vladimir Harkonnen
18.10.2021 21:45

no tak jsem si to poslechl, ze zvedavosti a taky protoze tech 80% vypalil redaktor, co si dal nedávno praci tak “kvalifikovane” rozebrat Maiden … no a zustavá mi rozum stát (opět). Tahle deska je v lepsím případě za 60% opakuji v lepším případě spíše za 40-50 … no takže si to shrňme … na CD dostala Senjutsu 70%, tahle blbost 80% a ještě jste zde máte tu máte na titulce tu pošahanou pohádku o Strašných maidnech. Tak si to užijte dokud je čas a pamatujte “Lomikare, Lomikare, do roka do dne” za tenhle Váš zavrženíhodný přístup Vás bůh recenzí ztrestá nekonečným poslechem Kaká priest

 

Prowler80
15.10.2021 11:25

https://youtu.be/iArXv64tCJA

 

spajk
15.10.2021 06:30

Ale to jsem měl říct přeci já!
Tak to řekni.
Tádydádydádydá.

Thats All Folks.

 

Stray
15.10.2021 05:36

Tak holt nic...hmmmm hmmmm...hvízd hvízd...tadydádydá...