Boomer Space

KING´S X - Three Sides Of One

Mezi velká jména, která dokázala svého času ustát nápor grunge, patřili EXTREME, MR. BIG a KING´S X. Přestože nakonec museli ustoupit i oni, šlo spíš o taktický ústup z pozic či přirozený, resp. dlouhodobější proces. Vysvětlení není úplně jednoduché. Pro všechny zmíněné kapely je každopádně příznačný prvek jedinečnosti, který mají na svědomí mimořádní instrumentalisté, zpěváci a skladatelé v jejich řadách, o chemii mezi nimi nemluvě. Pokud se týče pojítek, odkázat lze na ryze americký sound, modifikovaný dobře patrným vlivem THE BEATLES. Celek ovšem působí vždy nezaměnitelně.


Zatěžkaná kytarová muzika KING´S X se vymyká náchylností k blues, resp. k syrovější černé hudbě obecně. Dotyční složili mnoho skvělých skladeb, aniž by však přišli s multiplatinovým megahitem ve stylu balad „More Than Words“ či „To Be with You“. Svým posluchačům v roce 1994 nabídli radši cigáro a výhled na modrou oblohu:-), přesněji dvě geniální bluesrockové balady, dojemnou „Cigarettes“ a hypnotickou „Flies and Blue Skies“. Tím je řečeno zhruba vše, protože studiovému provedení těchto dvou skvostů dokáže konkurovat jen stopové množství toho nejlepšího, co se na poli rockové hudby zrodilo. To samé platí i o produkci výtečného alba „Dogman“, v jehož grungeovém oparu (produkce Brendan O´Brien) uvedené balady září. Jedná se o jednu z mála nahrávek, která s odstupem času jednoznačně sílí. Troufám si tvrdit, že i v objektivním modu.


Čas oponou trhnul. Frontman a baskytarista Doug Pinnick (72), kytarista Ty Tabor (61) a bubeník Jerry Gaskill (64) se vrací na scénu, aby nám po 14 letech od poslední řadovky předvedli o něco více než svůj post-standard. Podotýkám, že standardem tentokrát rozumím úroveň, která je pro drtivou většinu kapel obtížně dosažitelná. Ve skladbách amerického tria se totiž ideálně snoubí mocný groove, výborný songwriting a silné emoce s enormně muzikální hrou. Nečekejte ovšem žádné DREAM THEATER, byť i tady párkrát k letmému protnutí došlo (např. skrze projekt PLATYPUS či hostování Douga na albu „Fallen into Infinity“). Nic na tom nemění ani fakt, že naše trio bývá (i) do ranku progresivního rocku řazeno. V případě jmenovaných mám prostě na mysli hru tónů, nikoli hru s mnoha tóny.V podobném duchu se nese i novinka „Three Sides of One“, typické dílo „post-dogmanovské“ éry. Zvuk si stále zachovává syrovější ráz. Nástroje na sebe nenaráží jen se podporují. Mají dostatek prostoru k tomu, aby mohly vyniknout a zároveň utvářet heavy celek. Vyšší věk se na výkonech jednotlivých aktérů zatím významněji nepodepsal. Nechte hudbu plynout a ona se vám královsky odvděčí. Svou perfekcí a vyzrálostí působí tlumivě, přestože má silný pocitový náboj. Pokud v éře producentů, popř. skrytých producentů a jejich vizí už pomalu zapomínáte na to, jak zní kolektivní počin, KING´S X vás velmi rychle vrátí do časů, kdy něco takového bylo zcela běžné. Nepodbízejí se, nekompromisně drží linii. Žánru? Ani náhodou! Profesorsky přednášejí skromně působící písně, které musí zaujmout hlavně je samé, a vám se právě proto líbí. Mocná a velmi variabilní kytara, krásné a krásně sezpívané vokály na podkladě mistrovské rytmiky. O nic jiného tu neběží! Dotyční tedy hrají především pro sebe, nicméně díky jejich talentu si otevřený posluchač musí přijít na své. Každá ze skladeb obnáší silný příběh a prožitek. Mají všechno, co chybí tolika. Nevnímám kalkul ani zbytnělé ego, neslyším povrchnost ani rutinu, jen velké bohatství univerzální hudební řeči zprostředkované těmi nejpovolanějšími.


Tucet nových skladeb představuje velmi pestrou kolekci, některé zaujmou hned, některé později, ve výsledku všechny. V úvodním akordu „Let It Rain“ rezonuje celá Amerika, nastupuje funky rytmus a vynikající vokál Douga. Nevím, jak živě, ale z desky pořád bomba. Ty v pozadí čaruje a přichází s vynikajícím sólem, celek neuvěřitelně šlape. „Flood Pt. 1“ připomíná, že KING´S X dokáží být ultra heavy a také velmi kontrastní. Během baladické „Nothing But The Truth“ končí oťukávání. Už definitivně víte, že tohle mělo smysl, že posloucháte hudbu, jejíž parametry mají potenciál potěšit kohokoliv v jakékoliv době. Ty jako by svým sólem uvedená slova pečetil. Proč by si nezasóloval, když patří mezi vyvolené a má pod sebou rytmiku snů. Vzpomněl jsem si na PANTERU, zvláštní, nebo logické? Nevím, zřejmě se s tou jedinečností stále motám v kruhu.:-) Pojďme dál.


Něco jako svou verzi santanovských vibrací pánové rozproudí v „Give It Up“. A pak udeří doom rocková „All Gods Children“. Sólový vokál přebírá Ty. Tihle borci opravdu umí hrát pomalu a motivy nepřetahují ani o vteřinu. Vrchol v ideální chvíli. Navazující vypuštění v „Take the Time“ se zdá být dramaturgickou chybou, naštěstí jen zdá. Ostatně vzápětí přichází „Festival“, šlapavá kytarovka, evokující náladu z „Angel Rat“ od VOIVOD. Další zásadní kapela, na náhody nevěřte. „Swipe Up“ představuje regulérní progresivní nářez. Dost, už stačí, takže v závěru si dáme odpočinkový návrat k těm THE BEATLES? No, spíše k sólové tvorbě Tabora. Kvalita zůstává, kouzlo se trochu vytrácí, aby se naposled připomnělo v instrumentálním závěru „She Called Home“ a v refrénech rozlučkové „Every Everywhere“.


Opakované poslechy mě jen utvrdily v tom, že KING´S X si dali záležet, aby se jejich návrat nesl přinejmenším ve znamení kvalitativní kontinuity. Stále tudíž nabízí opravdu hodně. Že si toho všimnou asi jen fanoušci, případně fajnšmekři, je věc druhá. Nevadí, není jich málo a jsou věrní. Na novou desku museli čekat dlouho. Kapela se jim za to revanšovala další nadčasovou (rockovou) hudbou, která v sobě koncentruje vše podstatné a která je potěší vždy, když se rozezní. Radost z nové nahrávky, střídá pocit nostalgie. Další možná už nevznikne. Nic se nedá dělat, čas zastavit nelze. Při poslechu „Three Sides of One“ sice nemůžete život s takovými moudry úplně hodit za hlavu, ale rázem ho budete snášet lépe.


29.09.2022Diskuse (11)Pekárek
hackl@volny.cz

 

spajk
25.01.2024 15:28

Si viděl novej klip tý Kotzenovy přítelkyně, že sis vzpomněl na Pinnicka, ne?
Dej si debut Out of the silent planet a pak Gretchen goes to Nebraska. To tě odpálí. Ani si na Mustaina nevzpomeneš :-)

 

Stray
25.01.2024 13:06

Kropis: Byl bych býval řekl, že už je posloucháš dávno. Ani jsem nevěděl že ne. :-) To je přesně hudba pro tebe. Ty neznáš KING´S X? To je zvláštní? Klasická Amerika, trochu do blues, trochu alternative, bytelnej devadesátkovej hard rock s lehce černošskými prvky soulu, není to přepíčený, naopak to má zemitost a z nějakou chytlavostí a refrény to taky nepřeháněj. KING´S X jsou vlastně vcelku blízko Kotzenovi.

 

Kropis
25.01.2024 12:49

Kdybych nebyl trouba a poslechl Straye před lety, kdy mi doporučoval Kings X, tak jsem se mohl jejich hudbou obohacovat již mnohem déle. Takto je to moje první deska od nich a je skvělá. Včera jsem si dal po delší době poslech a opravdu skvělá muzika. Je na čase se začít pídit po diskografii, protože Dig Pinnick je extra třída. V KXM a dalších projektech super, vlastně nevím, na co jsem pořád čekal. A to má prý i nějaké solovky. Mimochodem na 73 famozní forma, někteří borci to mají prostě v genech.

P.S.: Dávejte všichni bacha při psaní čárky za King. Nahlásí to chybovou hlášku a smaže vám to zprávu :) Naštěstí jsem už poučen a před odesláním si vždy kopíruju :)

 

 

Pekárek
29.09.2022 20:56

Aha, já Zámkem začal, tak to byla chyba.:)
Jo, teď jsem projel hodnocení recenzovaného alba, vesměs dost vysoké, kromě Angry Metal Guy - 2,5/5. No, asi si šetří něco pro Tomb Mold apod.;)

 

Stray
29.09.2022 20:20

Já nedal Zámek, co se týče Procesu, tam jsem se už přehoupnul přes dvě třetiny, je to o dost přístupnější a srozumitelnější, byť to denně beru po pouhých dvaceti stránkách.

 

Pekárek
29.09.2022 20:11

Tak Kafku jsem nedal, aktuálně Otčenášek - Kulhavý Orfeus, volné pokračování (jdu do toho podruhé) Romeo, Julie a tma.

 

Stray
29.09.2022 19:58

Mě to nevadí a souhlasím s tím spajkovým názorem. CLUTCH je můj snad nejodfláklejší článek za celej rok, dal jsem tomu tři poslechy, během hodiny to musel napsat a odjel na pět dní na Šumavu. Třeba právě teď ještě ten report z HENTAI nemám ani slovo, buď zítra nepůjde nic, hodím sebou na gauč a dočtu si Kafkův Proces a nebo, to v případě že to o půlnoci bude venku, zasednu ke kompu a namrdám to tam na jeden zátah, takhle ale já prostě pracuju furt, protože větší komfort si prostě dovolit nemůžu - mám prostě na článek vždy jeden večer - cca 2-3hodiny a buď je z něj spěch znát a nebo vůbec ne.

Jinak KINGS X jsou kvalitní deska, comeback se povedl.

 

Pekárek
29.09.2022 19:45

spajk: čau, díky, ale jednak si to s tím textem nemyslím - recku Behemoth jsem si fakt vychutnal - jednak toho Honza musí poslechnout a napsat o dost více, což je pro mě nemyslitelné. Za další postřehy budu rád.

Majk: nikdy není pozdě,:-), deska je výborna.

 

spajk
29.09.2022 19:27

Recenze vymazlená! Nechci tu rozfoukávat nějaký plamínek chytrosti, ale oproti Clutch a Behe jde o mnohem lepší text. Aspoň pro mě.
Dnes jsem to objednával, tak až to pustim z CD, něco chytrýho :-) k tomu napíšu.
Slyšeno zatim 3x ze Sptfy a bořím se do toho, jak do bahna.