Boomer Space

KACÍŘŮV KANCIONÁL - Kniha mezi hudebním nebem a mediálním peklem (PR)

Unikátní multimediální projekt inspirovaný hudebním undergroundem a vůbec první hudební umělecká publikace s paralelním obsahem v rozšířené realitě. Kacířův kancionál je knihou prostou předsudků a povinné úcty k autoritám a institucím. Knižním skvostem, který vyzývá na souboj všechny vesmírné pokrytce.




„Kdo provokuje rád, ten je vždycky v právu“


S tím, jak se říká, můžete nesouhlasit, nikoli ale v případě nového počinu frontmana brněnské hard-corové legendy Insania Petra „Polyho“ Pálenského s výmluvným názvem KACÍŘŮV KANCIONÁL. Oč jde? Na první pohled je to kniha. Impozantní, vizuálně krásná, do nejmenšího detailu propracovaná kniha obsahující všechny zásadní písňové texty kapely od jejího vzniku před více než třiceti lety až po zatím poslední album „Na počátku byl spam“. Nebyla by to ale Insania, aby nenabídla víc. Parádní představení. Překvapivou podívanou.


Písňové texty, které samy o sobě svou přemýšlivostí, vtipem a vytříbeně jedovatým jazykem v české metalové lyrice vyčnívají jako Jimi Hendrix mezi absolventy kytarového kroužku v Dolní Lhotě, jsou ovšem v případě Kacířova kancionálu jen předkrm. Navazuje na ně těžký kalibr: dialogy osobností zvučných jmen od antických i moderních filosofů a duchovních revolucionářů přes mediální i hudební ikony, vrahy a jiné nechvalně známé dobové figury, nevyjímaje ani tragikomické existence české současnosti.



Joe, Nietzsche, Manson… a ti druzí


Do diskusí hojně zasahují Bůh i Ďábel, ale také tajemný Joe, postava volně procházející napříč tvorbou Insanie a – oficiálně nikdy nepřiznané – autorovo alter ego. Nad tématy textů tak filosofují Friedrich Nietzsche s Bohem, Dalajláma s Hitlerem nebo Jidáš s bavorským iluminátem, Charles Manson odmlouvá Radkinu Honzákovi a Jaroslav Foglar samotnému Ďáblu, zatímco Jim Morrisson si společně s Janem Husem notují na téma radosti ze života...


Humor nemá být laskavej, má ti hnout se žlučí...“, zpívá Insania v jedné ze svých jedovatých skladeb a dodává: „... a čím je lepší, tím víc lidí vytočí.“ A je to právě chytrý humor a promyšlená nadsázka, co Insanii nejvíc odlišuje od českého metalového mainstreamu. Kacířův kancionál tenhle rebelský statut jen potvrzuje a upevňuje. Přiměje vás přemýšlet, budete plakat smíchy, a možná tuhle kapelu jeho prostřednictvím pro sebe teprve objevíte, pokud jste na ni zatím nenarazili. Kacířův kancionál totiž zdaleka není jen pro fanoušky kapely, a dokonce ani ne pouze pro metalové nadšence.



První kniha s multimediálním obsahem


Jenom“ texty, a dokonce ani skvostné kresby, kterými knihu opatřil fenomenální tatér a kreslíř Jakub „kOki“ Dobeš a které vás jednoduše ohromí, však autorům knihy nestačí. Tištěnou podobu Kacířova kancionálu provází ještě jeho virtuální část. Poprvé v historii české hudební scény totiž vznikla kniha, jejíž podstatná část je čitelná pouze přes mobilní aplikaci. Provokativní texty a kresby tak dotváří archivní hudební klipy, foto a video koláže, gify, mini komiksy a svérázné anekdoty... to vše ukryté ve 2 GB dat mobilní aplikace, která je zdarma ke stažení pro operační systémy iOS i Android.


Paralelní obsah v aplikaci navíc není konečný. Kniha bude jeho prostřednictvím „dopisována“ ještě dlouho poté, co ji zakoupíte. S každou novou aktualizací aplikace přibude nový obsah a vy o něj nepřijdete, ať už jste knihu zakoupili kdykoli. Žít ve středověku, byl by Kacířův kancionál klérem označen za vpravdě ďábelský nástroj. A možná proto, že sami nejsme svatí, nás tohle drzé dílo tolik přitahuje.



Alexander Hemala a tajné šifry


Mystická zákoutí knihy ale nabízí i nejrůznější jiné skryté, vpravdě kacířské, vychytávky. Hned v úvodu vás svým dokonale uhlazeným stylem přivítá Alexander Hemala, aby vás se sklenkou bourbonu v ruce upozornil, že kniha rozhodně není vhodná pro děti.

Bavit vás budou i tajné šifry s kódy doby ukryté přímo pod texty, které autoři do knihy vložili jako poctu panu Jaroslavu Foglarovi a pro radost fandům Bratrstva kočičí pracky (Mirek Dušín promine...). Tajné šifry sice nejsou důmyslně ukryté v dutině starého krumpáče, ale vydolovat je z knihy, to chce trpělivost, velkou zvědavost a možná i malou nápovědu. Najdete-li všech 12, dejte autorům vědět a budete po zásluze odměněni.

Pokud stále nevíte, jak si Kacířův kancionál představit, zde je malé shrnutí: 324 ručně skládaných stran, vysoce kvalitní hrubý papír, velkorysý čtvercový formát velikosti vinylu, váha 2 ½ kg brutto, pevná vazba s kovovou reliéfní termo ražbou, vložená faksimilie, široká saténová stužka barvy krve... a nad tím vším audiovizuální obsah, který posouvá knihu o další kus „dál ke hvězdám“.



Autoři a hybatelé


Knihu koncepčně zpracovala a stylizovanými dialogy spoluopatřila dlouholetá marketingová šéfka nejmenovaného pivovaru a kapelní kamarádka Jana Kubištová a graficky upravil undergroundový hudebník, grafik a výtvarník Radan Běhoun. Knihu pro kamarády vydalo studio Yinachi.


Více o knize a jejích autorech se dovíte na www.kaciruvkancional.cz, kde najdete i odkazy ke stažení aplikace. Knihu zakoupíte ve vlastní i partnerské síti knihkupectví Kosmas a v e-shopu www.kosmas.cz.




13.09.2019Diskuse (1)Info

 

Anger
13.09.2019 11:30

Mám knihu doma, jakmile si na ní udělám čas, tak dám vědět jak dohromady s aplikací funguje...