Boomer Space

JOE SATRIANI - Třinec, Werk Aréna, 16.října 2015

Joe Satriani patří k umělcům, kteří v rámci svých turné navštěvují Českou republiku s železnou pravidelností. Je tedy až s podivem, alespoň pro mě, že jsem si na zastávku svého kytarového oblíbence musel počkat dlouhých sedm let. Letos se promotéři obzvláště překonali a Joe tak mohl vystoupit nejen v Praze, ale také v Třinci, což pro mě byla jasná volba, vždyť z Ostravy je to prakticky na otočku. Aktuální album „Shockwave Supernova“, které je samozřejmě předmětem turné, mě sice dvakrát nepotěšilo, což nic nezměnilo na tom, že jsem se těšil na kytarovou přehlídku nejvyšší úrovně. Těžko říct, kdo má prsty v tom, že koncert byl pojat značně komorně a třinecká hala byla uzpůsobena výhradně k sezení, ale nakonec mohu akci hodnotit víc než pozitivně.


Chviličku po osmé hodině se přiřítilo na pódium trio mladíků v čele s Danem Patlanskym. No a po dlouhé době jsem si užil předkapelu nevídaným způsobem. Tento jihoafrický bluesman předvedl koncert, který silně konkuroval hlavní hvězdě. Kdybych měl zavázané oči, asi bych nevěřil, že z kytary doslova ždíme maximum třicetiletá obdoba Erica Claptona s chraplavým hlasem srovnatelným s Brucem Springsteenem. Prostě paráda, skvělý zvuk a rock’n’rollová přehlídka všeho, co lze dělat s kytarou. Písně měly drajv a spoustu jejich melodií si dokážu vybavit ještě teď. Přiznám se, že ani nevím, jak dlouho pánové hráli. Vím jen, že to uteklo strašně rychle a podle ovací jsem si to užil nejen já. Dan tak zůstává předmětem dalšího zájmu a dokázal bych si představit návštěvu v nějakém menším klubu.Asi po deváté se spustilo intro k vystoupení hlavní hvězdy, které bych si tedy za rámeček nedal. Na obrazovce se míhaly různé avantgardní postavičky, a pokud si dobře vzpomínám, tak jsem neobjevil žádnou pointu ani spojitost s aktuální deskou. Nu což, na druhou stranu to vystihuje Satrianiho výstřednost. Jakmile vše zhaslo a na obrazovkách se objevil vesmír s hvězdami, byl jsem doma. Poté už mistr spustil otvírák z nové desky „Shockwave Supernova“ a navodil atmosféru, kterou jen těžko pocítíte na jiném koncertě. Joe má prostě charisma, svým introvertním dojmem celý koncert působí, jakoby hrál z nebes na míle daleko a přesto by nikdo neřekl, že si tam jen pidliká něco pro sebe. Popisovat průběh jeho vystoupení je velmi ošemetná věc, protože koncert se podobal spíše návštěvě divadla, ale kromě „hitů“ (lze-li to tak nazvat) „Surfing In The Alien“ nebo „Always With Me, Always With You“ zaznělo spoustu věcí z nové desky. A to jsem se až tetelil blahem, když Joe vybral vlastně všechny písně, které jsem v rámci recenze vyzdvihl jako to nejlepší. 


Bylo by hloupé pozapomenout na zbylou partu doprovodných muzikantů, protože v lidech, jakými jsou Marco Minnemann, Mike Keneally a Brian Beller měl Joe skvělou oporu. Došlo i na sóla jednotlivých nástrojů a jak mě tyto věci poslední dobou na koncertech nudí… (ano, zkuste si absolvovat dvacetiminutové sjíždění hmatníku Zakk Wyldea a pochopíte, o čem mluvím) tak tady to bylo zvládnuté na jedničku. V rámci přídavku jsme pak dostali jednu zpívanou skladbu „Big Bad Moon“, ale pěvecky to byl těžký podprůměr. Důvod, proč má Satriani zpívaných písní jako šafránu, je teď již naprosto jasný. Docela by mě závěrem reportu zajímalo, jaký názor měli na zvuk ostatní návštěvníci akce? Zvukař jej buď v průběhu koncertu neúměrně zesiloval, nebo nějak přestávám dlouhodobě zvládat vyšší hlasitost. Ne že by to bylo nějak dramatické, ale zdálo se mi, že sound postupem koncertu ztrácel na krystalické čistotě a stával se matným. Zejména to bylo poznat, když se do toho Joe opřel, protože u klidných pasáží, což je třeba celá „Always With Me, Always With You“, jsem žádný problém neměl.Setlist: Shockwave Supernova/Flying in a Blue Dream/Ice 9/Crystal Planet/Not of This Earth/On Peregrine Wings/Friends/Time/If I Could Fly/Butterfly and Zebra/If There Is No Heaven/Cataclysmic/Crazy Joey/All of My Life/Drum Solo/Luminous Flesh Giants/Always With Me, Always With You/God Is Crying/Goodbye Supernova/Satch Boogie/Big Bad Moon/Surfing With the Alien.


21.10.2015Diskuse (0)Kropis
kropacekmichal@gmail.com