Boomer Space

J.A.R. - Jezus Kristus Neexistus?

Co jsem si odnesl z poslechů tohoto alba? Mnohem víc než jen zjištění, že se parta někdejších devadesátkových sígrů shluklých okolo Romana Holého rozhodně nechystá do důchodu. 


Až do teď mne hudba J.A.R. prakticky příliš neoslovovala. S novinkou „Jezus Kristus Neexistus?“ se však situace diametrálně mění. Nemůže za to ani můj otevřenější přístup, ani bůhvíjaká změna hudebního vkusu, to kdybych jako celoživotní rocker snad začal ve velkém obdivovat funk, rhytm and blues či dokonce hip hop, ale prostě jen fakt, že se J.A.R. podařilo složit nahrávku plnou skvělých hymen, které maj vynikající švih, působí bez ohledu na styl moderně, a je v nich zachyceno nemalé množství znamenitých nápadů či zvukových fórků. Navíc (a to zejména) je to celé opatřeno skvělými, vesměs hodně nekorektními texty, jenž prostě baví. Zkrátka jízda od začátku do konce, na které nenalézám prakticky slabší chvilku.


J.A.R. nezměnili styl, ani já nepřešel na stranu rytmičtější hudby, jen se to až nyní zkrátka protlo. Následkem poslechu novinky jsem si před pár týdny opatřil k poslechu jejich starší alba, která mne ovšem nepřišla ani zdaleka tak výživná. Snad kromě minulého „Eskalace dobra“, kde jsem se již chytal znatelně více než u starších děl. Někde tam, myslím, kapela nastoupila na svou momentální tvrdou linii „mrdání všeho i třeba jen trochu svatého“. Kde před šesti lety udeřily takové perly jako „Jsem vymletej“ nebo „Ještě se připlazíš“, tam se dnes nachází hned celý zástup famózních nabušených jízd. Poslední roky J.A.R. již nic nezaobalují do jakýchsi insiderských šifer, srozumitelných snad jen vychytaným frikulínům s kořeny v devadesátkách, prominentním návštěvníkům karlovarského festivalu, či členům pražské kavárny, a jedou bagrem nekompromisně skrz katedrálu, což je pro ně samotné zjevně velmi osvobozující, životodárné a pro posluchače vlastně velmi dobré.Zvuková složka se v současnosti dost kloní k elektronice, ostrý zvuk keyboardů dokázal skladbám dodat patřičnou koncentrovanost, kapela tím získala na modernějším a napumpovanějším vyznění, ačkoliv se o žádném zanevření na funk nedá mluvit. Ono hrát funk v roce 2023, po pravdě, vyžadovalo jistou změnu formy a přístupu. Souhra výtečně zpívajícího i deklamujícího Dana Bárty s oběma „kecaly“ Otou Klempířem i Michaelem Viktoříkem má v sobě velkou energii. Z kapely totiž cítím čisté nadšení, songy skvěle odsýpají a velmi baví. Každou chvíli z nich na vás vyskočí nějaký zajímavý moment či textový slogan, nad kterým si hezky zapřemýšlíte a ještě se zasmějete. Deska je zkrátka nepolevující jízdou, na které je těžké vybrat nejsilnější chvilky, je jich zde totiž hromada - ať už zmíním nabušený robotroní vpád v podobě songu „Sláva nazdar výfetu“, se kterým Holému vypomohl Vladimír 518, bizarní hypnózu „Herečky píšou“, či zábavně podanou futuristickou nostalgii „Fjůča“ s velkými hitovými ambicemi a Viktoříkovými doznáními.


Velmi se mi líbí i celá řada dalších kousků: song předstírající zatvrzelost, glosující však všemožné výmazy mozku „Mrdám to“, hitůvka „Parazit“ („Kdo se rouhá, že je slouha, že je s námi rád, přitom je proti nám...“ zdravím chlapce z modro-bílého webu :-)), nebo z mého pohledu ve své nenápadnosti prakticky okouzlující „Doba bubák“, která zřejmě naráží na nedávnou covidovou dobu temna, kdy se svět zastavil a leckdo začal mít problémy s financemi a vůbec fungováním. V ní se navíc krom existenčních peripetií („...chybí mi příjemnej pohled na konto, na život v Římě bejt ready a pronto“...) třeba dozvíme (ve smyslu – když můžeš, tak překvap), že „největší problém s obličejem má Marilyn Manson“. Texty prostě nemají chybu, jak v rámci obsahu (kolikrát čelíme spontánního přívalu zdánlivě nesourodých vět, ve výsledku utvářejících pointy, jinde jsou naopak soustředěněnější na cíl, to třeba když po erupci rtuťovitých hymen přijde záměrně senilní výdech v podobě vtípku „Šedesát“ - cílícího na brzké jubileum nejen Oty Klempíře, ale soudě dle textu také šéfa kapely BUTY), tak co se týče jejich důmyslného hlasového odprezentování. Podobnou přehlídku zhůvěřilostí jsem tak v české kotlině již hodně dlouho nezaznamenal.


Co říct závěrem? „Jezus Kristus Neexistus?“ je velmi energická, moderní, nekorektním přístupem k textům nabušená (nikoliv však hloupá) popová nahrávka, do které když se dostanete, nebudete několik týdnů poslouchat prakticky nic jiného, což se mě v případě J.A.R. vlastně nikdy nestalo. Roman Holý na to fakt nemrdá.


05.08.2023Diskuse (9)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Markéta
26.11.2023 21:22

Výborný album. Pro silnější povahy a nebo to zkrátka nebrat tak vážně. Roman Holý je Bůh a taky buran ze Sušice. Doporučuji jeho desku Strážce klidu vol. 1 a poslechnout skvělý rozhovor u Čestmíra.

 

Majk
14.08.2023 19:21

Tomáš: jsem na tom stejně

 

Tomáš
10.08.2023 22:14

Tož dal jsem tomu šanci, ale neměl jsem sílu ani to doposlouchat. Není to prostě můj šálek čaje.

Neruda zůstává nadále jediným projektem Holého, který se mi líbí.

Ale prasárna je to kvalitní, to se musí nechat. Nic pro slabší povahy.

 

Kelly
10.08.2023 07:51

Mě nejvíc mrzí, že původně z kytarové kapely s podkresem samplů a elektroniky udělal Roman Holý druhou elektronickou kapelu. Chvílemi bylo jedno, zda posloucháš J.A.R. nebo MONKEY BUSINESS. Lišili se jenom zpěvákama. A texty mě více bavily, když tam byly určité jinotaje. Jinak před J.A.R. smekám, šlape jim to náramně a drží tolik let pohromadě, což u českých kapel je také vyjímka. A v neposlední řadě je to očividně stále baví.

 

prasezlesa
07.08.2023 22:19

Nejlepsi ceska kapela? Buty.

 

Bafonue
06.08.2023 17:09

Jaři jsou nej česká kapela...super je i solovla Romana ... Strážci klidu vol.1...dopurucuji.. hezký den přeji všem...

 

sicky
06.08.2023 16:19

Na základě pochvalné recenze jsem zkusil a moc se teda nestotožňuji :) Za mě je to jedna z těch horších desek JARů. Hudební složka nic moc, ta působí spíš jako nutný podmaz k textům, ze kterých mám ale tentokrát spíš rozporuplný pocit. Přijde mi, že se pánové s přibývajícím věkem nějak moc vyžívají ve sprosťárnách. Z pohledu toho, o jaké kanálníky se jedná, je to asi pochopitelné, nicméně podle mě už bylo vtipněji :)
 

Michal
05.08.2023 17:09

Poslouchám všechny možný metaly, punk, rock... a Romana Holého... to je borec a Muzikant bez ohledu na žánry a nad žánry. Když kdysi na koncertu Monkey Business zahráli blackmetalový (!) hit Jáma pekel, měli kotel jako kráva a pro mě to byl nezapomenutelný zážitek. Poslední deska JAR zatím vrchol. Díky za článek!

 

spajk
05.08.2023 16:20

Výborně sepsáno. Mám to téměř stejně. Velký podíl na tom má kult osobnosti Romana Holýho a těžko bych se po tom kdy pídil, kdybych neviděl skvělý rozhovor u Čestmíra. To byl poslední impulz. Měl jsem ho v merku už po jeho výstupech v Králové videa a Ikony Kamila Střihavky.
I rockeři a metalisti si můžou "Kristuse" vychutnal plnými doušky a v tom spatřuji největší sílu desky. Kupte si originál, super cena, klasická jewel krabička (žádný digipak), všechny texty a super sound.
90%