Boomer Space

IRON MAIDEN - Praha, O2 Aréna, 31.května 2023

Ohromný zájem o koncert IRON MAIDEN u nás přinutil legendární kapelu ke kroku, který zde nebývá zas až tak obvyklý, a sice, že do Prahy umístila po sobě hned dvě vystoupení v rámci aktuálního The Future Past Tour 2023. Velmi záhy po zimním oznámení tohoto kroku, následném spuštění prodejů i na druhý koncert na konci května, však byly lístky rozebrány. Když jsem se tak v rámci druhého, tedy středečního pražského koncertu, na který se mi podařilo lístky získat, rozhlédl z plochy dokola po ochozech O2 arény, nebylo zde pár minut před zahájením koncertu k nalezení jediného volného místa. Fanoušci IRON MAIDEN u nás patří totiž k těm nejoddanějším a srdečně nejzainteresovanějším.Osobně jsem navštívil jejich show v životě již pošesté, což značí, že jsem více než polovinu ze všech vystoupení, které tahle legenda kdy absolvovala na území České republiky, vynechal. I tak jsem návštěvu pojal jako pravděpodobnou rozlučku, a jak se brzy ukázalo, rozlučku takřka ve všech směrech dokonalou a velkolepou. Potěšila i dramaturgie letošního programu, kdy koncertní set IRON MAIDEN tvoří pět skladeb z památného alba „Somewhere In Time“ z roku 1986, pět skladeb z poslední řadovky „Senjutsu“, a rovněž také pět klasických hymen, které patří do koncertního programu kapely za jakýchkoliv podmínek.


Vzhledem k tématickému zaměření vystoupení v sobě scéna spojovala futuristické obrazy i osmdesátkové retro prvky, což bylo poznat nejen z výjevů střídajících se nad scénou (a rovněž také po jejích obou stranách, kde se nacházely dvě velké obrazovky přibližující také dění na pódiu), kde se převážně nacházelo jakési cyber-punkové asijské velkoměsto, s výhledem na neony osvícené ulice ve tmě a dešti (prostředí známé z filmu Blade Runner), ale také celkové nasvícení pódia prostřednictvím „retro“ bodových světel, zde rozmístěných pod stropem do pozoruhodných časoprostorových trojúhelníků. Vše zde dokonale ladilo a přidávalo na atmosféře, která diváka zavedla do daleko vzdálených časů, ať už mám na mysli jízdu po časové ose vpřed i vzad.Uvedení hymen jako „Caught Somewhere In Time“ nebo „Stranger In a Strange Land“ do živého programu mohlo být chápáno jako splněný sen nejednoho fajnšmekra z osmdesátých let, v ještě větší míře to mohlo samosebou platit i o další dvojici skladeb z šestaosmdesátého „Alexander the Great“ a „Wasted Years“ (druhá zmíněná celý koncert zakončovala), přičemž právě fenomenální jízda „Alexander The Great“ zazněla v koncertním programu kapely zcela poprvé. Je třeba říct, že si své místo obhájily i některé písně z poslední desky. Z „Writing On the Wall“, jež je zvukově oděná do trochu country amerického stylu, se stává solidní koncertní trhák, a třeba taková „Hell On Earth“ má všechny atributy spektakulárního epického čísla, zcela typického pro umělečtější polohu IRON MAIDEN.


Největší ohlas si samozřejmě vysloužila klasická hitovka „Fear Of the Dark“, která už dekády patří k nejoblíbenějším songům kapely, ale také klasiky jako „Iron Maiden“ nebo „The Trooper“. Výkon pětašedesátiletého cestovatele časem Bruce Dickinsona hodnotím letos jako fenomenální, byť bylo zjevné, že v těch nejvyšších bodech hlasového spektra působí během svých vokálních výjezdů o něco rozkolísaněji. Fyzickým možnostem však kapela upravuje jak tempo skladeb, jež bylo v několika případech o něco nižší než v minulosti, tak samozřejmě právě také i tónové nastavení zpěvu, kdy má frontman možnost držet se častěji onoho přesvědčivěji podaného nižšího nastavení hlasu. Skvělá ve všech směrech se jevila souhra kytarového trojzápřahu, který zde rozehrál doslova pekelný rej nekončících vyhrávek a sól. Ty za žádných okolností nepřipouštějí nadbytečnost či samoúčelnost a povyšují styl IRON MAIDEN na nesmrtelný fenomén. Zejména duely na trase Adrian Smith - Dave Murray budí pouze nadšení, jakkoliv kytarová sóla největšího tanečníka v kapele, Jannicka Gerse, mají také své opodstatnění. Baskytarista Steve Harris je jako hlavní kápo v sedmašedesáti v perfektní formě, stále pobíhá po pódiu, burcuje dav a jeho nástroj plní konstrukci všech skladeb. Já osobně si myslím, že i Nicko McBrain odevzdává maximum, byť se samozřejmě vynořují hlasy, které tvrdí, že již začíná díky věku nestíhat a jeho možnostem je přizpůsobováno právě snižování tempa skladeb a celkově zjednodušení rytmiky. Pakliže tomu tak je, mne osobně to zatím nijak nepřekáží.


Pražský koncert na konci května 2023 byl tak vynikající oslavou heavy metalu a především originálního pojetí hudby IRON MAIDEN. Kapela je i po osmačtyřiceti letech existence v naprosto skvělé formě a zaslouženě se těší u fans neobyčejnému uznání. V pravém slova smyslu nesmrtelný fenomén.


03.06.2023Diskuse (9)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Prowler80
15.06.2023 16:04

Ručník končí!

 

orre
14.06.2023 15:10

K tomu nedojde. Odejde jeden a Maiden končí!

 

Marek
13.06.2023 23:08

Byl jsem asi 15m od pódia a zvuk tam byl fakt celkem špatný. Minimálně 2x jsem během prvních pár okamžiků nedokázal poznat co zrovna hrají za písničku a to mám komplet diskografii pěkně naposlouchanou a znal jsem setlist ze Slovinska. Mluvené slovo mezi písněmi jsem také skoro nerozuměl. Zvukově za mě horší než Eden, tam jsem byl loni celkem spokojen (ale třeba kamarádi na tribuně celkem brblali). Že nám Maidni stárnou je jasný, ale že by se to nějak dramaticky podepisovalo i na živých vystoupeních si zatím nemyslím, ale říkám to jako laik, který hudbu jen poslouchá a nemá tak vycvičené ucho. Basa i kytary to myslím dávají úplně v pohodě. Bruce už se možná se zpěvem občas trápí, ale celkový dojem z něho je pořád fantastický. Několikrát mě v průběhu večera překvapil tím, jak některé i těžší pasáže perfektně zvládnul. Snad v nejlepší hlasové formě byl za mě mezi lety 2000 - 2010 (třeba sedmého syna dal ve 2014 lépe než v osmdesátých letech). Že by bylo něco v nepořádku s Nickem jsem při koncertu vůbec nezaznamenal, ale všimnul jsem si, že se okolo něj vede skoro všude diskuse. Troopera hrají trochu pomaleji už několik let, ale to je myslím spíš kvůli Bruceovi, protože už nestíhal to rychlé frázování. Za mě, pokud by ze současné sestavy odešel libovolný člen, pak by bylo nejlepší kdyby to Maidni zabalili. Nejsem úplně příznivcem toho co dělají nyní třeba Judas Priest.

 

Jan Tleskač
06.06.2023 09:06

Za mě bohužel jeden z těch slabších koncertů IM co jsem viděl a to šlo o jedenácté vystoupení. Nicko už je v 71 letech patrně lehce za zenitem a pokud nestíhá bubeník, je to pro kapelu vždy zásadní problém. Troopera, Wasted nebo Prisonera hrál dost jinak než dřív plus tam měl nečekaně dost nepřesností. Mám ho hrozně rád, ale tak to je, sorry jako. Naopak Bruce a Adrian naprosto špičkový výkon, Steve to samé, ten chlap snad nestárne. Zvuk na ploše hrozný, od druhé půlky se trochu spravil, ale když Bruce mluvil mezi písněmi, nebylo mu skoro rozumět. P.S. Fakt jsem zvědavý, co bude s Mejdny dál. Turné mají do podzimu, pak asi nějaká pauza a co potom? Aby už nepřišlo nějaké rozlučkové turné, u něhož teda budu brečet jako želva, protože Iron Maiden jsou kapela, která mě přivedla k téhle hudbě.

 

Louža
05.06.2023 12:27

Byl jsem 30tého. Na jednu stranu splněný sen na druhou stranu splněná noční můra. Somewhere je moje historicky nej album a slyšet otvírák s intrem i Alexandra na živo...to bylo famozní. Ocenil bych The Loneliness, nebo Deja-vu, ale člověk nemůže mít všechno. Na druhou stranu vybrali z mého ne úplně oblíbeného Senjutsu spíš ty horší skladby a i ta studiově geniální Hell on Earth tu byla jen taková mírně příjemná. Death Of The Celts byla fakt terror. Každopádně jak už padlo v reportu. Není to ještě kritický, ale Maidnům přirozeně dochází síly. A přesto, že to bylo fajn, byla to jen taková ne úplně stoprocentně padnoucí záplata na nemožnost vidět to těsně po vydání v dobách největší slávy.

 

I Am Groot
05.06.2023 09:24

mě se stala situace, která se stane jednou za život, doufám, můj 17syn si těsně před Prahou vzpomenul, že druhý den píší čtvrtletku z fyziky a že nic neumí a tak jsme se otáčeli a jeli se učit ... takže Projekt XIII zůstává nepřekonán ... a štve mne to :) protože Sensutsu a Somewhere :)

 

miki
04.06.2023 20:34

Uplne suhlas,všetko šlapalo ako malo

 

Leo
04.06.2023 09:07

Omládli jsme, o adonáj

 

Honza
03.06.2023 13:42

Recenzi podepisuju :) byl to zážitek, když zazněly první tóny, měl jsem husí kůži, fakt stroj času, nevěřil jsem, že ty věci ze Somewhere in time někdy naživo uslyším. Up the Irons!!! :)