Boomer Space

INSANIA - Zapal dům poraž strom...zploď hovado!

Pěkně si to ten samozvaný „kronikář“ vymyslel – zrecenzuje si jenom stará alba. Beze strachu, že by si ještě někdo pamatoval, co se tehdy v dávnověku dělo, a že by se mu pak mohl za ty jeho „znalosti“ vysmát. Z nových desek se vymluví, že už je hodnotil někdo jiný, a pak se bude nosit a frajeřit, jakej že je znalec INSANIE. A bude se všem smát. --- Jenže to narazil! Cult Insania nasraně zavrčel, protože z Cultu Insania se legrace nedělá! To Cult Insania nemá rád! Takže nejmenovaného večera Joe a Celestýna toho vejtahu v jedné stínadelské uličce přimáčkli ke zdi a dali mu tejden na dopsání. Ať ukáže, jakej je „odborník“. A ať to bere vážně, protože Cult Insania nevaruje dvakrát!! --- Samozřejmě povolil. A ten příběh třesoucí se rukou doškrábal...


Zase nová Insania


Na začátku roku 2013 měla INSANIA hotové nové písničky, základ pro další desku. Protože byla spokojená s přípravou a výsledkem předchozího alba „Kult hyeny“, udělala to i tentokrát podobně a až někdy do srpna se mordovala s předprodukcí, což se ale ve výsledku sakra vyplatilo. Deska se stejně jako ta předchozí nahrávala ve studiu Šopa a produkoval ji Tom Šlápota. Venku se objevila v listopadu 2013.Že bude nové album jiné než to předchozí, to se asi očekávalo, ta změna, nebo lépe řečeno vývoj, byla ale daleko rozsáhlejší, než by si kdo uměl představit. Kapela se tentokrát ještě více odstřihla od svých starých postupů a taky si mimořádně důkladně pohrála s aranžemi, takže nová deska„Zapal dům poraž strom...“ přinesla nebývale vzdušnou, skoro až nadžánrovou muziku, pochopitelně vycházející z crossoveru, metalu a hardcoru. Ještě víc tady úřadují klávesové zvuky, kytara netvoří žádné hradby, ale spíš podporuje klapky a rytmiku na přesně vytipovaných místech, a hlavně to vše vytváří prostor pro zcela dominantní nástroj – hlas. Jestliže skladby na „Kultu Hyeny“ byly vystavěny vždy tak na třech-čtyřech motivech a pak to celé jelo úderně jasným směrem dopředu, na „Zapal dům poraž strom...“ bylo v každé skladbě k nalezení přehršle nápadů a aranží v různých rytmech a rychlostech, to všechno s naprosto krystalickým zvukem. INSANIA zkrátka ukázala novou tvář, až bych skoro řekl, že kapela vstoupila do úplně nové fáze.


… zploď hovado!


Jednoznačným lídrem celé desky je úvodovka „Božská komedie“, ke které vznikl i videoklip. Kapela je v něm navlečena do bílých košil a kravat a celé to dává vzpomenout na otce crossoveru FAITH NO MORE. A vlastně i samotná skladba odkazuje na tyhle velké oblíbence INSANIE – rapově odsekávaný zpěv si hraje se slovíčky, je vedený basou s bubny a kytara podtrhává jen určité rytmy, aby to pak celé vybuchlo v refrén první třídy! Trochu v podobném duchu se nese dvojka „Ať shoří v pekle všechny kapely světa!“, která byla o nějakou dobu později taky oklipována, navíc animovaně a hodně zábavně. I třetí song „Nejsvětější trojice“ byl nafilmován – i když ne přímo on, nýbrž jeho elektronický remix od Tudyho. Původní písnička na albu ovšem je parádní pistolnickou jízdou, kde muzikanti s kytarama proklatě nízko střílejí od boku naprosto frajerské rytmy a melodie. 


Po těchhle třech úvodovkách kvalita rozhodně neklesá. Kapela třeba po dlouhých letech znovu využívá dětský zpěv – konkrétně hlas Lidušky Karáskové ve skladbě „Píšu ti švabachem“, která jediná dává trochu zavzpomínat na staré časy. Naproti tomu „Bioprodukt podsvětí“, jehož první verzi INSANIA zveřejnila už nějakou dobu před deskou, je typickou rychlovkou se zpěvným a úderným refrénem bez nějakých zbytečných kudrlinek. Druhá půlka alba je na první pohled méně nápadná, ovšem přesně taková, jak už jsme si řekli – plná výborných skladeb s fůrou aranžerských nápadů a parádiček, ať už jde o rouhadlo „Až se to tu otočí“, cynický ping-pong „Základy zla“, nakažlivými melodiemi prolezlé „Polevil jsem v modlitbách“ a „Ďábel pode mnou“ nebo skladbu „Démoni jsou mezi námi“ s notoricky známou melodií v refrénu. Na desce najdeme taky pět remixů, které jsou na cédéčko přihozeny jako datová stopa, a jednu skrytou technickou srandičku, která do vašeho chytrého telefonu nasáčkuje čtyři hodně ošklivé obličeje. Hádejte, čí jsou :)Kontroverzní kapela?


Ještě nám ale z desky zbývají dvě písničky, které mezi lidmi vyvolaly pořádný rozruch – melodická hitovka „Sfoukni za mě svíci“ a vyřvávací protestsong „Neprojdou!“. Obě jsou vystavěny tak, že by se vešly i do, řekněme, mainstreamového rockového proudu, a ne úplně málo lidí je proto těžko vydýchávalo. Některé hlasy kapelu rázem nemilosrdně poslaly do „říše Kabátů“, jiné si ťukaly na čelo a ptaly se, proč by kvůli dvěma písničkám měla INSANIA být rázem zatracena. Pěnu u huby u některých fanoušků vyvolalo i vyhlašování žánrových cen Anděl. „Zapal dům poraž strom...“ byl nominován na ceny za nejlepší desku v kategoriích „Hard and heavy“ a „Punk and hardcore“, aby nakonec kapela obdržela obě, což pro některé ortodoxní bylo prostě moc. Větší části posluchačstva tohle všechno ale asi nedělalo problém, protože po turné k „Zapal dům poraž strom...“ kapela hlásila velkou spokojenost a prý nejplnější kluby za celou existenci INSANIE. Na koncertech se Poly transformoval do jakési parodie na polního kuráta v uniformě a s kolárkem u krku... že by Cult Insania konečně odhalil svého velekněze?


Vzduch se chvěje dál


Doba mezi „Zapal dům poraž strom...“ a další deskou tradičně přinesla různé drobné blbůstky a momentky – vznikl třeba ulítlý remix skladby „Sfoukni za mě svíci“ od Medáka z kapely PRVNÍ HOŘE nebo nemilosrdná verze „Božské komedie“ od DEPRESSIVE DISORDER. Někdy v té době se navíc začaly množit nevysvětlitelné úkazy, v nichž se vždycky nějak objevila INSANIA – jednou zvěčněná na lokomotivě, podruhé na závodním autě, potřetí insaniovský recyklovaný pentagram přistál na směrovce ke kostelu Nejsvětější Trojice. A dokonce se objevil zparchantělý a zvětšený obal asfaltu „Vertigo“... neuvěříte kde! V jednom záběru nekultovního filmu „Kameňák 4“ a v televizních „Případech 1. oddělení“. Kdo je tam umístil? Nikdo netuší, ale Joe by k tomu možná měl co říct...


Na konci roku 2015 se už začalo pomalu schylovat k další desce, a podle dobrého zvyku INSANIA předvedla své momentální duševní rozpoložení v jednom novém songu. Tentokrát ale plně profesionálně nahraném a v dalším roce i oklipovaném. „Nebe a Nietzsche“ je prvotřídní energická šleha přesně v duchu předchozí desky a v klipu se Black DrumKlímaPoly a Tudy producírují v ranařských bílých oblecích a se zlatými artefakty v rukou. Fetišisté zařičeli nadšením, Nietzsche se samolibě usmál a upozaděný Freud vztekle zaskřípal zubama. Samozřejmě basem.A jsme zase na konci...


Nebe ani Nietzsche nelhali. V letošním roce INSANIA nejenže neúspěšně zatajila třicáté výročí existence, ale taky vypustila novou řadovku „Na počátku byl spam“. Opravdu navazuje na poslední desku, je trochu temnější, ale stejně barevná a různorodá a opět nabízí materiál, který nutno vstřebávat postupně a s naimpregnovanými nervy. Zatím je příliš brzo od jejího zjevení a evangelisté prozatím podali jen první svědectví. Zůstává tudíž nevyřešeno mnoho záhad, například, kdo je ten vousatý stařík na obalu... Praotec Spam? Recyklovaný Gandalf, který jediný spolu s kamarády Hobity přečte miniaturní písmenka v bookletu alba? Nebo onen Stvořitel, který má tvůrčí krizi? Těch otázek je mnohem víc a výsledky přinese až výzkumná práce hluboko v útrobách Cultu Insania. Jedna záhada se už ale začíná rozjasňovat. Jmenuje se Celestýna.


Z podobnojmenné skladby na novém albu se dozvíme zatím jen to, že Celestýna byla důvěřivá holka, která svět viděla růžově a když zjistila jeho pravou barvu, pořídila si bouchačku a začala úřadovat. Sama INSANIA zatím neříká nic víc. Kolega zinař Louis z Metalopole ale v rozhovoru s kapelou nadhodil, že by Celestýna a Joe mohli být takový pěkný pár... prý Barbie a Ken. Poly sice namítal, že spíš Bonnie a Clyde.... ALE NÁM TO V TU CHVÍLI DOŠLO! Tahle Celestýna je možná v textech INSANIE infiltrovaná spolu s Joem už od samého začátku! Celou tu dobu jsme to měli před očima! No považte... kdo byla ta Joeova první múza v době jeho studií? S kým to Joe zakládal revoluční výbor tehdy o Valpuržině noci? A s kým ten spratek chtěl utratit prachy, který švihnul kapele coby její manažer? Jasně, všechno to vypadá na Celestýnu! Ta holka je možná i onou Marií z večera, kdy Freud zpíval basem. Dneska už víme, že Joe je ve skutečnosti svatý Josef a taky víme, že Vypravěč je okultní reinkarnací Krista, takže kdyby byla Celestýna Marií, vyplivlo by nám to Znesvětější Trojici jako Brno! Co říkáte? Třeba nám to kapela potvrdí! Nebo se nám pěkně vysměje! Snad víc zjistíme na desáté desce. Nebo se kluků můžeme zeptat na koncertech, které startují na začátku října. Sakra, už aby to bylo.....


04.08.2017Diskuse (2)DarthArt
lubor.lacina@centrum.cz

 

DarthArt
04.08.2017 21:21

zdenos: Moc díky. Deska je fakt dobrá, od vydání se mi vůbec neoposlouchala a pořád tam nacházím něco nového. Fakt velká práce!

 

zdenos04.08.2017 19:19

hodně dobrá recenze a našlapaná deska Insanie :) Nejlepší songy: 1. Sfoukni za mě svíci, 2. Nejsvětější trojice, 3. At shoří všechny kapely světa. Nedivím se, že následující turné bylo úspěšné.