Last Hardrock Outsider


Diskuse ke článku : V.A.R. - Personal Destruction
Vložit příspěvek
Jméno

E-Mail


Text příspěvku 

1 2 3 4

 

Stray
10.10.2017 17:01

Jako člen generace "ARAKAIN-THRASH-PROČ", pro kterého v letech 1988-90 nebylo lepší české kapely se také musím jasně zastat debutu Thrash The Trash, na tu desku všichni čekali, úplně jsme jí zbožňovali, s tím to druhé album se zcela novýma songama, koncertně neprověřenýma, nedalo vůbec srovnat. pamatuju jak jsem poprvé slyšel Schizofrénii a byl jsem totálně rozčarovanej, že tam nenacházím nic, žádné dobré songy, přitom ta deska je zpětně dobrá, ale ty songy z debutu byly tak zažitý, že ten pocit ve vztahu ke kapele už ARAKAIN ani nikdy zopakovat nemohl. Vím, že zpětňáci to slyší jinak, já však kapelu poslouchal ještě než vůbec nějakou desku měla (celý rok jsem to vydržel o skladbě "Proč", která byla v roce 89´na Rockmapě a taky díky asi dvěma koncertům, což byl do té doby největší životní kulturní zážitek). Brichta helmu jak Kubánec, brejle na gumě, celou hodinu a půl třepal hlavou, a my v džískách bez rukávů s ním! :-):-)

 

DarthArt
10.10.2017 16:55

Salto Mortale je podle mě jedno z nejlepších alb, co u nás kdy vyšly. --- Historická zajímavost: tenkrát se recenzenti ošívali, že úvodní Brána iluzí nepokrytě čerpá od Metallicy, z černého alba (zřejmě mysleli Sad But True, kde je ten základní riff vzdáleně podobnej začátku Brány iluzí). Jenomže naopak - úplně stejným riffem jako Brána iluzí začíná i Ain´t My Bitch z alba Load, o tři roky pozdější než Arakain. Takže by se vlastně mohlo spekulovat o tom, jestli Hetfield neukradl nápad Arakainu, pokud by ovšem o existenci nějakého Arakainu věděl :):):)

 

Valič
10.10.2017 15:48

Zdenos: Mě na tom zpěvu nikdy nic divného nepřišlo. Ten Aleš tak tenkrát prostě zpíval. Já jsem začínal poslouchat hudbu v době, kdy Arakainu začaly vycházet první singly, a v té době to byla bezkonkurenčně nejlepší česká metalová kapela. Ta dvojka byla sice taky hodně dobrá, ale já už jsem se v té době o tu českou scénu přestával zajímat a taky mi neseděly některé Alešovy texty. Black Jack se mi taky moc nelíbí (Salto Mortale bylo nesrovnatelně lepší). Další desky už moc neznám, jediné album, které mě nějak výrazněji zaujalo, bylo Apage Satanas.

 

zdenos10.10.2017 13:56

zápal musí bejt, a těším se jak na věci co dojedou tento rok, tak na příští.
to valič- black jack je nejslabší i co se týče samotných skladeb (kolonie termitů a harlekýn budiž výjimkami). Debut ARAKAIN moc nemusím, skladby jsou tam velmi dobré, ale Brichta tam ječí takovým způsobem, kterej mi vůbec nesedí - je zajímavý, že hned o rok později ten svůj projev výrazně zlepšil - např. to jak odzpíval Kamennýho anděla, je vynikající.

 

Stray
10.10.2017 13:31

DarthArt: " budu muset chodit do knihovny a pročítat starý casaky" tomu se říká příprava. Do tohoto týmu se vyplatí investovat i v sezóně 2018/19.:-)))

 

DarthArt
10.10.2017 13:16

zdenos: Törr, Arakain, Vitacit a tahle garnitura přijde na řadu až po Novým roce. Na webu se k tomuhle období neválí skoro nic, budu muset chodit do knihovny, pročítat starý Rock a Popy nebo Melodie a to zabere dost času na přípravu. Do konce roku zatím dojedeme tuhle monitoráckou vlnu a bude to spíš o kapelách, co jsou dneska mrtvý nebo mimo hlavní obzor, ale který ve své době byly dost významný... viz třeba SAX teď o víkendu nebo hned potom Kryptor.

Co se týká Krabathor, tam to nejde jinak než sjet celou řadu Only Our Death až Orthodox. Akorát přemýšlím, jak to pojmout, protože po vydání Brunovy knihy je nějakej výpis historických faktů úplně zbytečnej. To samý je ale i případ Arakain. No, nějak to dopadne...

 

DarthArt
10.10.2017 13:03

Norr: A já si připomněl Tvůj naprosto kultovní komentář k vydání Only Our Death v diskusi na Metalopoli :) Ohledně toho skládání uhlí, pouštění alba do éteru a zděšení lidí ve vesnici :)

 

Valič
10.10.2017 12:27

Zdenos: U toho hodnocení debutu Arakainu máš překlep, ne? :-) To byla právě jedna z mála českých desek, která byla s tím zahraničím v té době srovnatelná (i když s tou úplnou špičkou žánru asi ne). Nízké hodnocení Black Jack celkem chápu, tam se na tom celkovém dojmu asi dost podepsal ten zmršený zvuk (kapela za to tenkrát nemohla, ze studia prý ta nahrávka odešla v pořádku).

 

zdenos10.10.2017 12:11

výhledově se mi ty skupiny líbí, bude ted postup k těm známějším jménům :) U Arakain to mám asi tak, že debut (70%), Schíza (85%), Black Jack (60%), Salto (85%). Root pro mě začínají pořádně až ,,Templem', tomu bych dal klidně 90%. U Krabathor mám nejraději Ortodox, u Törr tu výběrovku/kompilaci Kladivo na čarodejnice z 93, i když má dost slaboučkej zvuk. Většina těch kapel v mých očích ty své rané počiny překonala, někdy i výrazně (Root).

 

Norr
10.10.2017 12:04

Teď jsem se fakt zastyděl, neboť jsem v tom výčtu mých zásadních českých debutů zapomněl na "Only Our Death Is Welcome"!!! To jaro 1992 bylo vzhledem k této desce zcela zásadní!!! Jako by to bylo dnes, když jsme s bráchou skládali uhlí do sklepa a u toho se do vzdáleného éteru nesly tóny "Eternal" a dalších pecek z tohohle skvostu. Pro mě vstupní brána do death metalového království, neboť do té doby jsem byl hlavně špinavej trešmetalista.

 

DarthArt
10.10.2017 11:54

Norr: :):)

Se všemi jmenovanými kapelami se počítá - u Törr bych to viděl na Armageddon a Institut, Arakain - první čtyři, Root - Zjevení a Symfonii.

Jinak obecně ke srovnání kvality zahraniční a české scény - ono to třeba u někoho může vycházet tak, že když si vezme padesát českých nahrávek a padesát cizích nahrávek, vyjde mu to jasně ve prospěch zahraničí. Jenomže na té zahraniční kupičce může vpodstatě mít výběr toho nejlepšího z celého světa a tak je logické, že na české kupičce toho bude málo konkurenceschopného. Jenže když to porovnáme - třeba - mám dvacet oblíbených kapel z Německa, které jsou lepší než většina domácích kapel... ano, jenže Německo má osmkrát víc obyvatel, čili plus mínus osmkrát víc kapel, tak to vydělíme, z dvaceti je dva a něco, na české straně si vyberu třeba Master´s Hammer a Krabathor, ti se rovnat můžou... a jsme nastejno.

Tím ale nechci třeba Carcassovi vnucovat jakýkoli úsudek, nebere ho česká scéna, je to naprosto v pořádku, hotovo. Rozhodně znám spoustu lidí, které domácí metal moc nebaví.

 

Norr
10.10.2017 11:42

Tak to zabralo a první deska Kryptoru bude a to i s bonusem v podobě demo nahrávek. Jo holt někdy se vyplatí trochu pohrozit ;o)
Určitě bych netvrdil, že první deska Kryptoru je nějaká pecka, každopádně svoji důležitost měla a má. Pro spoustu lidí, včetně mě to byla jedna ze zásadních nahrávek onoho boomu metalové muziky, co po spuštění stavidel v roce 90 vycházeli. Když se porůznu bavím o těchto deskách, tak každého "pamětníka" zasáhla nějaká z těchto desek. Znám lidi, co tvrděj, jak Debustrol skoro neznali, žádné "Vyznání smrti", žádný "Neuropatolog", ale zas přísahají na Kryptor, jiní na Torr, nebo Arakain a podobně. Já osobně mám jako zásadní debutové desky Debustrolu, Kryptoru, Masters Hammer, Root a Arakain. Rád bych si tu přečetl recenze i na ty ostatní "velké" české metalové kapely, ať už tedy Kryptor, ale i Root, Arakain, Torr, včetně jejich demonahrávek. A to proto, neboť zrovna tohle období českého metalu, považuji za zcela zásadní a zajímavou. Nemá smysl se tu bavit o kvalitách vzhledem k zahraničním vzorům těchto kapel, neboť o to tu v té době z pohledu posluchače nešlo a dnes je to vše hlavně jedna velká vzpomínka, nostalgie a kus života věnovaný muzice. Navíc pro většinu z nás, co se tu na CD objevuje, ten příběh pokračuje v podobě životní vášně, takže proč nepokračovat plynule v dalších a dalších historických recenzí české scény, byť třeba nepravidelně, nahodile. Díky všem, co tu ty recenze píší a psát budou.

 

Pekárek
10.10.2017 10:42

Českou scénu jsem přestal podceňovat před cca 10 lety. Dost mi v tom paradoxně (nebo s ohledem na odstup vlastně logicky) pomohly zahraniční recenze publikované mj. na metal archives a (zase poněkud paradoxně) o něco mladší metaloví bratři z našeho rockáče:).

 

carcass
09.10.2017 22:24

nevím, jak to jen říct "politicky korektně", tak to řeknu tak jak to je :-). Mně česká metalová scéna nikdy moc nebrala, byla to v nejlepších případech taková 2. metalová liga, většinou ale jen nějaká metalová divize. Když už jsem na české kapely zašel, tak to bylo většinou díky určitému osobnímu souznění,bo v nich hráli známí, nebo se tam scházela parta kámošů a dobře jsme si pokecali a zapařili v hospodě a ta hudba k tomu byla spíše jen jako dobrá kulisa. Je to jako když jdeš na místní fotbalový klub, který kope divizi, nejdeš tam rozhodně kvůli tomu bídnému fotbalu, který se tam na plácku předvádí, ale kvůli podobným věcem, které jsem vypsal výše u těch domácích metalových koncertů. Nutno ale podotknout, že pár kapel mně bavilo - první období Tublatanky, Vitacit ještě s Křížkem, Silent Stream ....., a asi i starý dobrý Torr a Arakain v jeho nejsilnějších časech. Tím ale vůbec nechci nějak znevažovat českou metalovou scénu.....je dobře, že existuje :-)

 

DarthArt
09.10.2017 21:58

Přesně tak - i když hraješ za Slavoj Kotěhůlky, musíš vidět na konci Ligu mistrů, jinak by ses na to musel už na začátku vybodnout :)

 

Stray
09.10.2017 21:52

Cesta k získání účasti v Topteamu Crazy Diamond není procházka růžovou zahradou, musíš na sobě pracovat a udržet si naději na NHL! :-))))

 

DarthArt
09.10.2017 21:35

"jako když Polhreich v kuchyňském zákulisí ochutná lžičkou právě dodělávanou omáčku" - NO JO, JENŽE ON PAK VŽDYCKY TY DOTYČNÉ KUCHAŘE POŠLE DO PRDELE S TÍM, ŽE JSOU ABSOLUTNÍ TRAGÉDI. TO MĚ ČEKAJ PĚKNÝ VĚCI :):):)

 

DarthArt
09.10.2017 21:01

Valič: Ano, na kazetě toho bylo taky víc, jen jsem si to při psaní neměl kde ověřit, tak jsem to radši nepsal. S Káčulou je to přesně jak píšeš, tam mi to nevyšlo do věty :) Ale rozhodně smekám před Tvými encyklopedickými znalostmi.

Kryptor - tak teda jo, bude to nakonec vypadat následovně. Čtyři recenze: 1) Období demáčů a debutu; 2) Time4Crime; 3) projekt Leprocide a zmínka o paralelním vývoji Kryptor (jen telegraficky); 4) sranda projekt Alkehol a odchod kytaristů od Kryptor.

 

Valič
09.10.2017 20:41

70% Album jsem si tenkrát koupil na kazetě (jestli se nepletu, tak na ní byly stejné bonusy jako na CD), ale slyšel jsem ho jen párkrát a moc mě nebavilo (v té době jsem ujížděl spíš na progresivnějších kapelách typu Voivod, Mekong Delta nebo Psychotic Waltz). Nedávno jsem si ho pustil znovu a kupodivu se mi nezdálo vůbec špatné. Celkový dojem mi ale dost kazí některé části textů typu „Ježíšimarjá, byl jsem zasažen půllitrem do hlavy…“, „Tak se napil a potom šel, v hlavě bzučely mu roje včel…“ nebo „Proč, holka nešťastná, musíš jebat s kdekým?“ :-) Je pravda, že některé uznávané zahraniční kapely měly v té době v textech ještě daleko větší kraviny, ale v té angličtině to přece jenom neznělo tak hrozně. Na druhou stranu celkem oceňuji, že se kapela nebrala moc vážně (viz třeba přejmenování skladby Draculovo zrození inspirované v té době populárním animovaným seriálem o hraběti Káčulovi). :-)

DarthArt: Já bych recenzi na debut Kryptoru taky ocenil, i když se mi po zvukové stránce vůbec nelíbí. V případě druhé desky Debustrolu souhlasím s tím, že by tam asi nebylo moc o čem psát (snad kromě té kauzy s textem od Dead Kennedys). Z těch věcí, které v té době vydával Monitor a dosud tu neměly recenzi, jsou pro mě nejzajímavější určitě Sebastian a Brian. První Alkehol jsem si koupil naslepo, protože v něm hráli členové Kryptoru, a vůbec se mi nelíbil (další alba už jsem ani nezkoušel). To, že si tu kazetu pak ode mě chtěli půjčovat spolužáci, které jinak metal vůbec nezajímal a z českých kapel poslouchali pouze Orlík a Tři sestry, asi taky o něčem svědčí. :-)

 

Stray
09.10.2017 20:37

Jak jsem řekl, piš co uznáš za vhodné, máš to ve své režii. Já to budu vždy max. mírně názorově komentovat (jako když Polhreich v kuchyňském zákulisí ochutná lžičkou právě dodělávanou omáčku). :-)

 

1 2 3 4

 

 

 

TOPlist