Boomer Space

HELLOWEEN - Skyfall (singl edit)

První vlaštovka z dlouho očekávaného comebackového alba HELLOWEEN je dva dny na světě. Jedná se o singlovou verzi majestátní skladby „Skyfall“, jejímž autorem je Kai Hansen. Ti, kteří bedlivě sledují zprávy z tábora kapely, už dobře ví, že nakonec půjde snad o jedinou skladbu, za kterou bude letos autorsky podepsán právě Kai. Song byl pro potřeby singlové edice zkrácen na sedm a půl minuty a opatřen vesmírným klipem s celou řadou digitálních efektů. Výsledek u mne budí velkolepý dojem a coby futuristická odysea upaluje vpřed skrze měnící se fantasy prostředí. Tolik formální popis.


Posluchač si však rozhodně všimne jisté schématičnosti, jakoby se HELLOWEEN, dnes tvoření hned sedmi hudebníky, snažili v průběhu „Skyfall“ představit všechny své členy. A tak tu máme, co se týče zpěvu, heroický rozjezd nazpívaný Michaelem Kiskem, pozvolnější pasáž uprostřed, kde se k vokálu dostane Kai Hansen (vše je rázem blíže spíše světu pozdních GAMMA RAY), a pak samozřejmě nějakou tu větu prezentovanou Andim Derisem. Co do instrumentace se hudebníci velmi snaží navodit vzpomínky na legendárního Strážce sedmi klíčů. Paradoxně tím podřezávají větev pro vstup něčeho alespoń trochu nového či neočekávaného. Chci říct, že ačkoliv je skladba výborně prezentovaná a zprodukovaná, vlastně se na ní nenachází jediná pasáž, která by mne výrazně zvýšila tep a celkově pozitivně překvapila.Z formálního hlediska jde o špičkové řemeslo, které však bylo konáno dle předběžného a pečlivě promyšleného scénáře. V úvodu mě zaujal rtuťovitý riff, prostřednictvím kterého se song dostal do rychlého tempa, i ona nebeskopekelná kytarová sóla všech tří strunotepců, která na střídačku připomínají zvuk Dýní ze slavných časů. Musím říct, že trojvozba Hansen/ Weikath/ Gerstner je skutečně vynikající. Nicméně pasáže, které by měly rozhodovat, tedy ty se zpěvem, jsou zde pouze na úrovni „dobré“, nikoliv „dechberoucí“. Song se jen jednou ve svém průběhu vrací ke Kiskeho vzletnému refrénu, jinak putuje stále vpřed skrze další a další fáze. Ty instrumentální, s několika kytarovými souboji, hodnotím o poznání lépe. Naopak ty opatřené zpěvem ve mne budí dojem už slyšeného a svými motivy tak nepřekročí území skladatelského průměru.


Ono uchopení hudebního scénáře na mne dělá dojem, jakoby se HELLOWEEN snažili do své vstupní skladby prakticky narvat všechno použitelné z jejich světa. V případě, kdyby ty nápady a motivy za to stály, by to samozřejmě nebylo špatné, osobně však mám spíše pocit promrhaného potenciálu. Závěrem jen řeknu, že pilotní singl rozhodně nevnímám jako průser, obsahuje všechno to, co se od Němců dalo čekat, ovšem rovněž, i přes svou bohatost a drahost, ani špetku něčeho navíc. Ano, jde o špičkové řemeslo, jehož přidaná hodnota se však, v podobě jakou prezentuje singlová ochutnávka, nachází na číslici nula. A jak jsem tak sledoval své myšlenky, když jsem si klip třikrát po sobě pustil, došla mě jedna zásadní věc: Dostal jsem nesmírnou chuť pustit si album „Chameleon“!:-) Ovšem zvědavost na nové album trvá.
04.04.2021Diskuse (24)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

racik
06.04.2021 15:55

Singl je v pořádku, dal bych mezi 70-80%
S ohledem na asi 3 roky starý rozhovor, kde Weikath zmiňuje, že novinka bude nejspíš dvojalbum, jelikož má kapela 6 skladatelů, mě ale upřímně dost překvapilo zjištění, jak málo se skladatelsky na novince oba navrátilci podíleli - tedy Kiske vůbec a Hansen 1 skladbou. Většinu má Deris a Weikath, takže spíše očekávám album v linii posledních 4 alb, samozřejmě s lepším zpěvem. I tak se na album dost těším.
Také bych s ohledem na tento vývoj čekal, že po albu a případném turné se sestava vrátí do předchozí podoby. Možná pak přijde čas na Pumbkins United 2 a Weikath osloví Kusche s Grapowem.

 

Prowler80
05.04.2021 16:46

spajk: Tumáš!
https://youtu.be/ZlepxO1UyoU

 

Pekárek
05.04.2021 11:57

Jestli se nepletu, tak Kiske jako skladatel předvedl něco pořádného naposledy na Instant Clarity. Řekl bych, že "To" prostě odešlo už o dost dříve. V Unisonic ani Place Vendome myslím neskládal?

 

Neuromancer
05.04.2021 11:25

Jinak podle vlastních slov zkoušel Michael skládat spolu se Saschou na nové album, ale prý si ověřil, že prostě metal skládat neumí a tak se na to vyprdnul:-)

 

Stray
05.04.2021 09:00

No je pravda, že jsem včera u ranní kávy rozmýšlel, co udělat, aby ta neděle nebyla článkově úplně prázdná. Napadl mne ten novej singl HELLOWEEN, jehož video jsem si o den dřív několikrát pouštěl. Článek jsem měl za patnáct minut, tak jsem aspoň poznal, jak pracují jinde. Vyhonit-zveřejnit.:-)

 

spajk
05.04.2021 01:14

Hoďte na náves kost a slezou se psi ze všech okolních vesnic.
Haf, haf!

 

Sanntrik
05.04.2021 00:45

Jasne GammaRay, ten koncert je namakany, super play list,Jeden z mojich najobľúbenejších živakov

 

lukáš
04.04.2021 23:43

To Sanntrik :
Výborné živé provedení Victim of fate je na živáku Skeletons in the closet. .ere mě že z tohoto turné nevyšlo dvd .
Ep by mohli zahrát v celku !

 

Sanntrik
04.04.2021 23:30

To Lukáš,Dúfam ze na budúcoročnom turné nám Pani zahrajú zopár skladieb s EP a Walls of Jericho, taka Victim of Fate by potešila.

 

Sanntrik
04.04.2021 23:24

Súhlas s Lukášom že na novom dvd United Deris spieva výborne, bol som z jeho výkonu príjemné prekvapeny ako im to ide spolu s Kiskem , ako keby sa tahali na vzajom a pomáhali jeden druhému v tých najťažších častiach skladieb, výborné Videl som ich aj naživo a bolo to super, nielen výborný výkon Andiho a Michaela alé aj celej kapely úžasný koncert len škoda ze bol skrátený na 2 hodiny, Najlepší gitarista v tejto zostave je u mňa Kai,nič proti Sashovi a Weikimu ale Hansen je chodiaca charizma, je radosť pozerať sa na to ako si aj po tolkich rokoch užíva koncertovanie a kontakt z fanusikmi