Boomer Space

GRETA VAN FLEET - Starcatcher

Čtveřice amerických mladíků GRETA VAN FLEET v posledních pěti letech boduje na všech frontách. Svým na LED ZEPPELIN zacíleným hardrockovým zvukem oslovuje čím dál početnější zástupy fans a je s ním stále více v centru dění. Po výtečné druhé řadovce „The Battle Of Garden´s Gate“ z roku 2021 přichází na řadu třetí album „Starcatcher“, které sice svou formou provedení na předchůdce pohodlně navazuje, ale po skladatelské stránce se mu ani zdaleka nedaří tak přesvědčivě. Přijde mi, jakoby si michiganští vystříleli své dalece nejlepší nápady již minule a současnost u nich značila pouze takový pietní dojezd, který čerpá především z těch nejvíce vyklidněných pasáží slavné zeppelinovské desky „Four Symbols“.


Nechci zde tvrdit, že se stále ještě velmi mladá kapela nachází poměrně brzy za svým zenitem, ale vzájemně si podobné motivy, pohybující se vesměs na hranici akustiky a elektrických kytar, omílají dokola velmi podobné fáze a nemají sebemenší potřebu se z bludného kruhu převažující učesanosti vymotat. Nekonfliktní skladby mnohdy sklouznou až skoro do pastorální atmosféry, poklidně plují na smířlivým obláčcích, rozechvívány jen občas práskavým zvukem kytary Jakea Kiszky a především dráždivým ječákem jeho bratra Joshe, jehož posláním je patrně být plantovštější než samotný Robert Plant. Už při faktu, že se kapele letos nedaří přinést povícero silných a osobitých skladeb, vyniká především její nepůvodnost a fakt, že inspirace kýmsi je u nich prvořadější než svojsky pojatá tvorba bez opor minulosti.Na jiskrný pilotní singl „Meeting the Master“ žádná další skladba z této desky prakticky nemá. Song je nadýchán jitřní náladou a duchovní pozitivitou, která jej vynáší až kamsi k zářivě bílým nebesům. Poháněná chytlavou zpěvovou linkou, tahle věc navíc dodržuje potřebný gradační oblouk. Ostatní písně se tomuto skvostu ani náznakem nepřibližují a připomínají spíše to průměrnější z počátečního repertoáru GRETA VAN FLEET. Smůla je, že takových písní, jako je právě „Meeting The Master“, měla tahle kapela na své minulé desce alespoň osm. Když je však dodán pouze průměrný repertoár, nic s tím neudělá ani producent formátu Davea Cobba. A to předpokládám, že firma RCA hodně tlačila na zopakování úspěšného modelu.


I přes plonkovější novinku však nepochybuji o úspěšném pokračování cesty GRETA VAN FLEET, na to má tahle čtveřice svůj hudební projev příliš jasně definovaný a ten se spoustě příznivcům hard rocku a rockového retra obecně doslova zažral pod kůži. Jde mě spíše o to, aby souběžně s masivní popularitou definitivně GRETA VAN FLEET nesklouzli na level druhořadé sedmdesátkové parafráze, jež bude nahrávat skladby tak trochu podobné „Stairway To Heaven“, o kterých může v budoucnu někdo zauvažovat jako o zeppelinovském karaoke.


02.08.2023Diskuse (7)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Stray
03.08.2023 13:41

Někdy bývám stejně kritický k věci, které nakonec dám 70%, jako k té, která dostane 40% - záleží pouze na tom, co mám zrovna na srdci a potřebuju v textu zachytit. Kolikrát je formálně dobrá, avšak v konečném výsledku nudná věc, na kterou se člověk těší, a nakonec dá 60% , k čemuž buď nepotřebuje moc říkat, nebo jej to osobně zklamává a tu potřebu využije. Záleží na vztahu ke kapele, při menší zainteresovanosti tahá z rukávu kecy o "dobré řemeslné práci", ale vesměs to s ním vůbec nic nedělá. U větší zainteresovanosti do historie té kapely pak cítí potřebu se trochu vyplakat/vyvztekat z toho mírného zklamání. Třetí verze mírně nadprůměrné známky je třeba případ střetu s nějakým chlívem, na kterém se toho dá záporného najít víc, ale člověka to podvědomě nějak baví, takže nemůže jít pod 70%.

 

Tomáš
03.08.2023 10:50

Spajk - tak třeba 30%. Prostě si byl docela hodně kritický a pak dáš 50%, což z mého pohledu je takové průměrné hodnocení. Ale asi to jen špatně chápu.

 

Stray
03.08.2023 07:21

Když po sobě s odstupem dvou dnů tu krátkou recenzi čtu, dedukuji vážně nalazeného nerda se sklonem k jasnozřivosti a verbálnímu projevu Paula Atreida.:-) Za to zřejmě může TO KOŘENÍ!

 

spajk
02.08.2023 23:31

Vymyslel jsem nový motto charakterizující desku:
Když chceš tvořit songy jako Ten Years Gone, ale vyleze ti z toho Smutná nevěsta...

Tome, jak to myslíš? Že jsem měl dát 20%? Tak třeba příště ;-)

 

Tomáš
02.08.2023 22:53

Spajk - tož kritika docela dlouhá (ale věcná) a pak dáš 50%, a pak já, kterému ten album přijde jako snad jejich nejlepší a 60%? Něco je špatně ve státě Dánském. (a to nepochybuju, že ta špatnost je ve mě)

 

spajk
02.08.2023 16:37

Ohromné zklamání!
Obzvláště po vynikajícím singlu Meeting the Master. Ten v kontextu alba zařazen na konec stopáže ztrácí na síle a jeho dopad je poloviční.
Věhlasný producent a Nashville zapůsobil na kapelu opačně, než všichni doufali. Zatímco taková Lost Highway od Bon Jovi působila jak politá živou vodu, tady nic. Nicota. Prázdno. Beznaděj.
Už druhý singl toto ukazoval, ale pořád jsem doufal. Marně. Minulá deska vykazovala příklon k mírné progresi a u některých pasáží si člověk s úsměvem na rtu vzpomněl na Rush. I zbytek alba reflektoval ty nejvyšší ambice, dělat složitější kompozice a kapela to uměla.
Starcatcher je prostý jakýchkoliv náznaků progresivního pojetí skladeb, zcela vymizely instrumentální pasáže a kytarové sólo aby člověk pohledal. Téměř pořád se zpívá a čeho je moc, toho je příliš a nebudete tomu věřit, poměrně brzy se mi přejedlo i zpěvákovo věhlasné jódlování.
Abych jen nehanil, z kapely cítím touhu skládat košaté velesongy ve stylu Ten Years Gone, ale bez pořádného nosného riffu se to celé sype jak domek z karet. Zbydou jen od nikud nikam vedoucí mírně zkreslené kytarové vyhrávky, nad kterými poletuje vokál. Trochu málo na kapelu chtící kráčet ve stopách těch nejlepších velikánů hard rocku.
Dynamika CD 3, vinyl 11
Tentokrát to na originál není.
50%

 

Tomáš
02.08.2023 10:46

Terazky mi to právě hraje a na první dobrou se mi to asi líbí nejvíc ze všech jejich desek.

To jejich čerpání z odkazu jedné konkrétní kapely je někdy asi až moc přes čáru, proto jsem asi nikdy tuhle kapelu neměl mezi svými oblíbenými harcovníky, na druhou stranu si je občas poslechnu. I teď se mi třeba hodně líbí zvuk, má to slušnou atmošku, prostě mě to vůbec neuráží.

60% bych tomu dal bez mihnutí oka, uvidíme po pár posleších, možná to i trochu vyleze