Boomer Space

GREAT WHITE - Full Circle

Pro fanoušky GREAT WHITE musí být nová deska jejich oblíbenců vcelku dojemnou záležitostí, jakkoliv jde o dílo prosté nějakých závažnějších komerčních ambicí a hitovosti. Hardrocková stálice z Kalifornie se i bez svého někdejšího frontmana Jacka Russella rozehrává ke zkušenému představení a v devíti skladbách nabízí přesně to, co valná většina rock´n ´rollových tradicionalistů a znalců americké scény osmdesátých a devadesátých let od této hardrockové party žádá. Rock vycházející z bluesových základů, kterému nechybí šťavnatost a potřebná zapálenost, a ze kterého je poznat, že to mezi pěticí muzikantů dnes stále funguje a jiskří.Z nejslavnější sestavy je zde samozřejmě hlavní skladatel a sólový kytarista Mark Kendall, druhý kytarista a studiový specialista, jinak obsluhující i klávesy - Michael Lardie, ale také bubeník Audie Desbrow, kteří jsou již pár let doplněni o baskytaristu Scotta Snydera a zpěváka Terry Ilouse. Právě posledně zmíněný překvapuje svou pohodovou hlasovou formou a připraveností. Jeho projev je zhruba někde mezi Jackem Russellem a fenomenálním Švédem Joey Tempestem z EUROPE, a i když skladby rozhodně nevystřelí album „Full Circle“ mezi stěžejní díla diskografie GREAT WHITE, je nutné říct, že tyto jsou odzpívány a odehrány s velkým přehledem a s nutným muzikantským odžitím. Kalifornská pustina a pach projetého benzínu je z nich cítit na sto honů, ať už kapela šlape na pedál v riffovějších věcech jako „I´m Alright“ a „Movin´On“, jenž sbírku dobře a pozitivně rozjedou, případně zde GREAT WHITE vystaví poněkud chytlavější položku v podobě lépe zapamatovatelné „This Is The Life“ (právě hlasová spojitost Ilouse s Tempestem mne napadla v průběhu této písně), či si dokonce zahrají na sladší notu v průběhu jediné zdejší balady „Let Me In“. Jednou z nejzdařilejších věcí je střednětempá a notně rozevlátá „Moonshine“ s našláplým groovem, vstupy dechů či masivnějších back-vokálů, která album přenese do jeho druhé, a dost možná dle mého zajímavější poloviny. Vždyť třeba následná „Cry For The Nation“, jenž je schopna posluchače uhranout svou posmutněle nostalgickou náladou a plíživě bluesovými zvuky kytar, má ono kouzlo, jaké kdysi na svém vrcholu kapely jako GREAT WHITE nabízely.


Jestli zde mluvím o návaznosti na vrcholnou éru této kapely, pak tohle tvrzení má šanci upevnit skladba „Big Time“, pomalu a ve vláčné akustice se rozjíždějící boogie, které však přejde v rozmáchlý rock´n ´rollový chorál. Za mne jde vedle „Moonshine“ o druhý vrchol nahrávky. Ten třetí přichází až v samotném závěru. Dovolil bych však zde nejdříve vypíchnout skvělé Kendallovo sólování, za všech okolností pracující ve prospěch skladeb, a taktéž Lardieho cit pro studiové ošetření nahraných položek, neboť deska si drží dobrý odpich a to i navzdory faktu, že nejde o bůhvíjak tvrdou a natlakovanou hudbu. Vše bravurně zakončuje bluesová „Never Let You Down“, která navozuje atmosféru rudých západů slunce nad nekonečnou kalifornskou dálnicí a znamenité kytarové předení musí rockové staromilce a specialisty na americkou hardrockovou scénu jen a pouze těšit.


14.06.2017Diskuse (25)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

spajk
29.06.2017 12:13

US Postage to trvalo 17 dní, ale placka je už doma. A je tam 40 minutovej dokument Making Of. Jo!

 

spajk
17.06.2017 11:08

Michael Lardie interview https://youtu.be/js0hPf9u9ZY

 

spajk
15.06.2017 22:46

Well I used to work the graveyardUsed to have to paint the stonesNow I clean the farmyardHave to lick it clean aloneI got a wife and kidSharing an EconolineWe keep the sucker hidUnderneath the Hollywood signYou know I do all rightOh yeah and it s okayI d like to kill the lightI d love to sleep all dayLiving in a dream, living in the USALiving in a dream, living in the USAThen I used to have a penthouseUsed to have a wife like youNow I keep the door lockedHer attorney s trying to break in tooWveryone s aboardIt s quite the social setAnd they leave me polaroidsOf everyone I never metYou know they do all rightIt s the all American wayThey like to stay all nightThey love to drink all dayLiving in a dream, living in the USALiving in a dream, living in the USAPurple mountain majestyCrumble into the seaSpirit of the spacious skiesShine your grace on meLiving in a dream, living in the USALiving in a dream, living in the USALiving in a dream, living in the USAI m living in a dream, living in the US of A

 

Bluejamie65
15.06.2017 20:46

To Carcass: Přesně tak - za Rakouska i Protektorátu jsme měli díky jinde neexistujícímu zlatu v myslích i v rukou protekci, tentokrát to ale bude bez pardonu. Zatím nevidím nikoho kdo by zvládl nepodělat se.

 

carcass
15.06.2017 20:29

Stray- neměj obavy, já to píšu v naprostém klidu a bez emocí, jen mám mysl nastavenou tak, že jedná rychle a seká ty věci, protože je vidí jasně...Tána Fišerová je neskutečná nána, žijící daleko od reality, no a Karel je jedno kumulované neštěstí pro tuhle republiku. Zeman rozhodně není ideální, je zlomyslný a mstivý, ale doba je zlá, hodně zlá, a je proto nutné aby u vesla teď byli lidé jako Orbán, Szydlová, Kaczynsky, atd., kteří se neposerou, mají vizi, jsou to osobnosti a jde jim upřímně o jejich národ, o jeho přežití, snad náš skvělý národ vygeneruje podobné osobnosti do vrcholné politiky, namísto těch současných připosraných panáků......ale furt lepší jeden zlomyslný Zeman, kterému jde o tenhle stát než ti všichni kašpaři, co se vůči němu hrozně vymezují a je to všude jen navoněná bída....

 

Bluejamie65
15.06.2017 19:20

To Stray: uhodil jsi hřebík na hlavičku, i o tom vypovídá ten dopis

 

Stray
15.06.2017 18:58

Prosím o politice do centrální diskuse, přeci jen GREAT WHITE za to nemohou. P.S. Hlásím se k hodnotám humanity! :-) Když volím prezidenta, tak neřeším zdali je někdo vítač, kavárna nebo třeba akrobat, ale chci repre osobu, navíc si myslím, že prezident v EU nic nepodškrtává.

 

Bluejamie65
15.06.2017 18:46

nebo tohle? https://cs.wikipedia.org/wiki/Humanitární_bombardování

 

Bluejamie65
15.06.2017 18:43

Říkáš nejhorší prezident??? Tohle jsi čet? http://kamil-tom.webnode.cz/news/the-letter/

 

down
15.06.2017 18:37

Moudře hovoříš carcassi :) velmi nebezpečná volba v dnešní době. Ideologický zaslepenec ...toho fakt nepotřebujeme.