Last Hardrock Outsider

GREAT WHITE - Full Circle

Pro fanoušky GREAT WHITE musí být nová deska jejich oblíbenců vcelku dojemnou záležitostí, jakkoliv jde o dílo prosté nějakých závažnějších komerčních ambicí a hitovosti. Hardrocková stálice z Kalifornie se i bez svého někdejšího frontmana Jacka Russella rozehrává ke zkušenému představení a v devíti skladbách nabízí přesně to, co valná většina rock´n ´rollových tradicionalistů a znalců americké scény osmdesátých a devadesátých let od této hardrockové party žádá. Rock vycházející z bluesových základů, kterému nechybí šťavnatost a potřebná zapálenost, a ze kterého je poznat, že to mezi pěticí muzikantů dnes stále funguje a jiskří.Z nejslavnější sestavy je zde samozřejmě hlavní skladatel a sólový kytarista Mark Kendall, druhý kytarista a studiový specialista, jinak obsluhující i klávesy - Michael Lardie, ale také bubeník Audie Desbrow, kteří jsou již pár let doplněni o baskytaristu Scotta Snydera a zpěváka Terry Ilouse. Právě posledně zmíněný překvapuje svou pohodovou hlasovou formou a připraveností. Jeho projev je zhruba někde mezi Jackem Russellem a fenomenálním Švédem Joey Tempestem z EUROPE, a i když skladby rozhodně nevystřelí album „Full Circle“ mezi stěžejní díla diskografie GREAT WHITE, je nutné říct, že tyto jsou odzpívány a odehrány s velkým přehledem a s nutným muzikantským odžitím. Kalifornská pustina a pach projetého benzínu je z nich cítit na sto honů, ať už kapela šlape na pedál v riffovějších věcech jako „I´m Alright“ a „Movin´On“, jenž sbírku dobře a pozitivně rozjedou, případně zde GREAT WHITE vystaví poněkud chytlavější položku v podobě lépe zapamatovatelné „This Is The Life“ (právě hlasová spojitost Ilouse s Tempestem mne napadla v průběhu této písně), či si dokonce zahrají na sladší notu v průběhu jediné zdejší balady „Let Me In“. Jednou z nejzdařilejších věcí je střednětempá a notně rozevlátá „Moonshine“ s našláplým groovem, vstupy dechů či masivnějších back-vokálů, která album přenese do jeho druhé, a dost možná dle mého zajímavější poloviny. Vždyť třeba následná „Cry For The Nation“, jenž je schopna posluchače uhranout svou posmutněle nostalgickou náladou a plíživě bluesovými zvuky kytar, má ono kouzlo, jaké kdysi na svém vrcholu kapely jako GREAT WHITE nabízely.


Jestli zde mluvím o návaznosti na vrcholnou éru této kapely, pak tohle tvrzení má šanci upevnit skladba „Big Time“, pomalu a ve vláčné akustice se rozjíždějící boogie, které však přejde v rozmáchlý rock´n ´rollový chorál. Za mne jde vedle „Moonshine“ o druhý vrchol nahrávky. Ten třetí přichází až v samotném závěru. Dovolil bych však zde nejdříve vypíchnout skvělé Kendallovo sólování, za všech okolností pracující ve prospěch skladeb, a taktéž Lardieho cit pro studiové ošetření nahraných položek, neboť deska si drží dobrý odpich a to i navzdory faktu, že nejde o bůhvíjak tvrdou a natlakovanou hudbu. Vše bravurně zakončuje bluesová „Never Let You Down“, která navozuje atmosféru rudých západů slunce nad nekonečnou kalifornskou dálnicí a znamenité kytarové předení musí rockové staromilce a specialisty na americkou hardrockovou scénu jen a pouze těšit.


14.06.2017Diskuse (24)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

spajk
17.06.2017 11:08

Michael Lardie interview https://youtu.be/js0hPf9u9ZY

 

spajk
15.06.2017 22:46

Well I used to work the graveyardUsed to have to paint the stonesNow I clean the farmyardHave to lick it clean aloneI got a wife and kidSharing an EconolineWe keep the sucker hidUnderneath the Hollywood signYou know I do all rightOh yeah and it s okayI d like to kill the lightI d love to sleep all dayLiving in a dream, living in the USALiving in a dream, living in the USAThen I used to have a penthouseUsed to have a wife like youNow I keep the door lockedHer attorney s trying to break in tooWveryone s aboardIt s quite the social setAnd they leave me polaroidsOf everyone I never metYou know they do all rightIt s the all American wayThey like to stay all nightThey love to drink all dayLiving in a dream, living in the USALiving in a dream, living in the USAPurple mountain majestyCrumble into the seaSpirit of the spacious skiesShine your grace on meLiving in a dream, living in the USALiving in a dream, living in the USALiving in a dream, living in the USAI m living in a dream, living in the US of A

 

Bluejamie65
15.06.2017 20:46

To Carcass: Přesně tak - za Rakouska i Protektorátu jsme měli díky jinde neexistujícímu zlatu v myslích i v rukou protekci, tentokrát to ale bude bez pardonu. Zatím nevidím nikoho kdo by zvládl nepodělat se.

 

carcass
15.06.2017 20:29

Stray- neměj obavy, já to píšu v naprostém klidu a bez emocí, jen mám mysl nastavenou tak, že jedná rychle a seká ty věci, protože je vidí jasně...Tána Fišerová je neskutečná nána, žijící daleko od reality, no a Karel je jedno kumulované neštěstí pro tuhle republiku. Zeman rozhodně není ideální, je zlomyslný a mstivý, ale doba je zlá, hodně zlá, a je proto nutné aby u vesla teď byli lidé jako Orbán, Szydlová, Kaczynsky, atd., kteří se neposerou, mají vizi, jsou to osobnosti a jde jim upřímně o jejich národ, o jeho přežití, snad náš skvělý národ vygeneruje podobné osobnosti do vrcholné politiky, namísto těch současných připosraných panáků......ale furt lepší jeden zlomyslný Zeman, kterému jde o tenhle stát než ti všichni kašpaři, co se vůči němu hrozně vymezují a je to všude jen navoněná bída....

 

Bluejamie65
15.06.2017 19:20

To Stray: uhodil jsi hřebík na hlavičku, i o tom vypovídá ten dopis

 

Stray
15.06.2017 18:58

Prosím o politice do centrální diskuse, přeci jen GREAT WHITE za to nemohou. P.S. Hlásím se k hodnotám humanity! :-) Když volím prezidenta, tak neřeším zdali je někdo vítač, kavárna nebo třeba akrobat, ale chci repre osobu, navíc si myslím, že prezident v EU nic nepodškrtává.

 

Bluejamie65
15.06.2017 18:46

nebo tohle? https://cs.wikipedia.org/wiki/Humanitární_bombardování

 

Bluejamie65
15.06.2017 18:43

Říkáš nejhorší prezident??? Tohle jsi čet? http://kamil-tom.webnode.cz/news/the-letter/

 

down
15.06.2017 18:37

Moudře hovoříš carcassi :) velmi nebezpečná volba v dnešní době. Ideologický zaslepenec ...toho fakt nepotřebujeme.

 

Stray
15.06.2017 18:17

Carcass: A rázem jsi prost klidu, můj psychologu, tibetský šamane. Mě prostě Drahoš přijde jako slušný a inteligentní člověk, kdežto Zeman na to prostě nemá, před patnácti-dvaceti lety byl docela vtipnej, taková zajímavá figura naší politiky, která působila lidově, ale už to není on. Dneska musím říct, fakt asi nejhorší prezident, jakého jsem zažil. Vlastně jsem ho nevolil ani poprvé v roce 2013(první kolo Táňa Fischerová, druhé Karel, ale Karla jen díky tomu, že jsem věděl, že vyhraje Zeman a nikoho jsem neviděl jako svého favorita).