Boomer Space

GIANT - Promise Land

Zaoceánští kovbojové z Nashvillu GIANT nikdy nepatřili k našminkovanému mainstreamu prohánějícímu se ulicemi Los Angeles v průběhu let osmdesátých. Přesto, že na hudební půdu vstoupili prostřednictvím studiového debutu až na konci této epochy a zkraje let devadesátých dokázali, sic ne už tak úspěšně (doba se měnila příliš překotně), avšak kvalitou skladatelskou rozhodně navázat deskou druhou, není jejich jméno skloňováno tak často, jako jména jiných, o dost méně zdatných hudebníků a jak by si jejich instrumentální renomé zasloužilo.


Po prvním rozpadu už nedokázali se spíše průměrnou deskou lakonicky pojmenovanou římská tři navázat a rozešli se tak i podruhé. Při dalším společném shledání už chyběl hlavní režisér jejich zvuku a celkově stylu GIANT, jeden z vůdčí dvojice bratrů, jmenovitě Dann Huff. Soubor tehdy začali táhnout dva někdejší Dannovi kolegové, jeho bráška David Huff hrající na bicí a basák Mike Brignardello. Novými posilami se stali: zpěvák STRANGEWAYS Terry Brock a kytarový kouzelník od WINGER, Jon Roth. Tato čtveřice spolu roku 2009 vydává čtvrtou desku „Promise Land“.I tentokrát máme co do činění s prvotřídní hard-rockovou prací cukrovanou feelingem AOR stylu. První tři písně musí nadšence „rybařící“ v podobných stylový vodách chytit pevně za pačesy. Songy „Believer“, hitová „Promise Land“ (slyš famózní sejmutí každého z nástrojů a panenskou čistotu kompletního projevu) a třetí „Never Surrender“ oplývají působivými melodiemi, spoustou tvůrčích nápadů, hbitými sóly i pořádně našlápnutou rytmikou. Ve čtvrté, kterou je procítěná „Our Love“, nás o svých kvalitách přesvědčí nový vokalista Terry Brock, jenž se zdá býti zdatným nástupcem Danna Huffa. Píseň je protkána překrásnými Rothovými vyhrávkami a jednotlivá aranžmá povyšují píseň jako celek na baladická nebesa. Následuje další energická troj-sada skladeb „Prisoner Of Love“, „Two Worlds Collide“ a „Plenty Of Love“- z nichž především druhá zmiňovaná upoutává skvělou řemeslnou prací Jona Rotha i výrazně melodicky nakažlivým refrénem. Poslední jmenovaná skladba je nacpaná sóly až po okraj a její pozitivně burcující duch vyvěrá na povrch jako horká láva tryskající z hlubin země vzhůru. V druhé polovině deska krapet ztrácí, ale není všem dnům konec. Rozhodně zaujme členitá „Ill Wait For You“, baladická kráska „Dying To See You“, jinak zasazená do sentimentálnějších proporcí, ale i Párplovská-Hughesovka - značně šlapající „Complicated Man“. Osobně mám rád ještě poslední drsnou riffovačku „Save Me“.


I když se hvězdných kvalit materiálu debutního dosáhnout nepodařilo (to snad ani nikdo neočekával), společná nová chemie na „Promise Land“ účinkovala výborně a klukům napsané písně sedly náramně. Deska v sobě nese pozitivní poselství a kromě několika slabších položek v druhé části i celkem výrazné napětí a nečekaný náboj. Jde o melodicky nespoutanou nahrávku s přenosnou nadstavbovou částí v oblasti feelingu, která se snaží o rovnoměrné navození pocitů spokojenosti směrem k posluchači.


11.06.2020Diskuse (5)Horyna
marekdt@seznam.cz

 

horyna
19.06.2020 10:03

Tak jsem testnul doporučené Strangeways a rozhodně milé a nečekané překvápko. Ještě se tím budu zabývat, třeba to časem zadělá i na možný stříbrný kulaťák.

 

horyna
11.06.2020 10:43

spajk: ne to nemusíš, ale pobavila mne ta první věta. V době netové se to snad ani nesluší :-) Vždyť je to všechno a většinou taky celé (tuto desku nevyjímaje) na Youtrubce. Když je tedy tak vychvaluješ, nedá mi to neposlechnout. Ale jistě víš jak to je s přijímáním něčeho nového. Já to mám tak, že TO tam musím cítit. Prostě tam to NĚCO, ta NADSTAVBA musí být. A pak také musím mít chuť do průzkumu jít.

Osobně mám v merku desítky a desítky (většinou sedmdesátkových alb-kterým se věnuji nejvíce) nahrávek, které si chci postupně objednávat, či tak tu rychleji, tu pomaleji činím. Takže seznam je obrovský a když mám něco dalšího přilepit, muší to bejt pořádná bombice:-)

 

spajk
11.06.2020 10:12

Tak ti ho mám půjčit?
Žádná druhá liga, ale prvotřídní aor https://youtu.be/odyVyiyb6Wk

 

horyna
11.06.2020 09:00

Spajk: žel bohu Strangeways nebudou. Neznám je, nemám zmapované a hlavně nejsou doma :-) Píši jen o muzice, kterou dobře znám a mám léta naposlouchanou. Samozřejmě u novinek se tato praxe vylučuje, neb s nimi je to na dlouhé lokte. Možná jsem je v době vydání Promise Land testoval, páč jsem chtěl vědět, odkud se ten Terry vzal. Tipnul bych na druhou ligu. Nejsou nijak horentně známí. I když jasné, úspěch/neúspěch, znalost/neznalost, ať obecná, či soukromá kvalitu neumenšují.

 

spajk
11.06.2020 00:47

Super počtení, Obra tu máme rádi.
Tak někdy příště ty Strangeways, třeba Walk In The Fire, ne?