Boomer Space

GEOFF TATE - Kings And Thieves

Ještě dlouho před tím než se dostaly na veřejnost všechny kontroverzní zprávy, které doprovázely vyhazov Geoffa Tatea z řad jeho mateřských QUEENSRŸCHE, byla ohlášena realizace jeho druhého sólového alba. Troufám si říct, že tohle dílko nakonec alespoň trochu naznačilo, jak se věci uvnitř rozeklané kapely mají. To pravé stvrzení však rozhodně poskytnou až alba obou znesvářených stran, která jsou obě připravována pod hlavičkou QUEENSRŸCHE právě až v těchto dnech. Jestliže znáte jejich poslední album „Dedicated To Chaos“, pak vás asi vůbec nepřekvapí, že právě Geoff je tím, kdo pokračuje ve stylizaci rockové hudby, uvedené již právě na téhle nepříliš kladně přijaté nahrávce.


 

Album „Kings And Thieves“ především ukazuje, že Geoff Tate nechce dnes tvořit a hrát ve stylu pompézních metalových alb nejslavnějšího období seattleských legend. Nečekejte tedy žádné druhé „Empire“ a už vůbec ne grandiózní jízdu po vzoru konceptu „Operation Mindcrime“ , naopak, přednost dostává strohost a vlivy stojící vně namáklého metalového pojetí. Vlastně se zde ukazuje zejména skutečnost, jak velký vliv měl Geoff Tate v posledním období na tvorbu QUEENSRŸCHE. Tahle sólovka však zachází v lecčems ještě o kus dál, určitě hlavně v tom, že je mnohem méně rozmanitá.


Představte si tedy „Dedicated To Chaos“ a upřete mu ty konkrétní vlastnosti, které ještě (i třeba zdánlivě) souvisely s tvorbou starých dobrých QUEENSRŸCHE. V tomto případě se doslova vyserte na metal:-) a zaměřte se v rockové hudbě na to důležité. Uberte mu tedy zejména jeho barvitost, náboj, atmosféru, multižánrový ráz, i všechen jeho puls, tolik připomínající tep horoucí noční Metropole, vykazující se mnoha stylovými odstíny. Prakticky ořežte tuhle poslední řadovku QUEENSRŸCHE pouze na jakýsi moderně znějící bigbeat, kde se nějakých výraznějších momentů nedostává, natož pak výrazně melodických skladeb. Mám za to, že Geoff Tate/ skladatel prostě v současnosti jen neinvenčně blouzní, a tak jsem opravdu zvědav na albovou konfrontaci  mezi jeho novými QUEENSRŸCHE, sestavenými právě pouze okolo jeho osoby, jako jediného a posledního pravého válečníka ze staré sestavy a druhými QUEENSRŸCHE, vedenými trojlístkem jeho bývalých spoluhráčů - Wilton, Jackson, Rockenfield. Obě alba totiž vyjdou ještě letos a rozuzlení zde bude co nevidět. Téhle sólovky zkrátka nebylo vůbec zapotřebí. Neni ani objevná, natož pak pevná v tom starém osvědčeném.


15.04.2013Diskuse (0)Stray
janpibal@crazydiamond.cz