Boomer Space

GAMMA RAY - Power Plant

Šestá studiovka GAMMA RAY„Power Plant“ (1999) má v diskografii této heavymetalové bandy zvláštní postavení. Poprvé v historii totiž zůstalo složení kapely mezi nahráváním dvou řadovek stejné a konsolidovaná sestava v té nejlepší možné formě tak nahrála desku, kterou interně nazývám „Somewhere Out In Space II“, a to je, přiznávám hned na začátku, velká pochvala. Jde totiž o doposud jedinou nahrávku Hansenovců, na které nenalezneme slabou skladbu. A co víc, i ty „slabší“ jsou stále nejméně vysoce nadprůměrné. Na druhou stranu zde sice nenalezneme nic tak ultimátního jako byly na minulém počinu „Beyond The Black Hole“ nebo „Valley Of The Kings“, přesto se i zde pochopitelně najde množství skvělých refrénů, kvalitního kytarového hoblování i dvoukopákových jízd.


Úvodní „Anywhere In The Galaxy“ i následující „Razorblade Sigh“ to do nás nekompromisně naperou ve slušném tempu a samozřejmě dosti melodicky. Obě jdou ve stopách těch nejlepších gamma klasik, a přesto, že nedosahují kvalit otvíráku z minulé fošny, jsou obě natolik zajímavé a v rámci možností originální, že určitě neudělají ostudu, takže rozjezd alba lze tedy hodnotit pozitivně. Jen malý červíček vzadu v hlavě hlodá a snaží se nám namluvit, že k dokonalosti této zahajovací formaci něco chybí. Třetí v pořadí „Send Me A Sign“ je prvoplánovitě popová záležitost. Ano, je to opravdu popík, pochopitelně kytarový. Kdo má tyhle měkounké metalové hity rád, jistě si přijde na své a nalezne zde vše, co má každá správná rádiovka mít, včetně vlezlého refrénu. Pocitově mi přijde podobná s vynikajícím coverem od PET SHOP BOYS – „It’s A Sin“, který na albu nalezneme na pozici šťastné sedmičky. Čtete dobře, Gammáci opravdu předělali tenhle osmdesátkový megahit a je to práce zdařilá. Troufám si říct, že přesně takhle má vypadat metalové provedení elektro popových písní. Osobně mám tyhle předělávky rád, takže za mně určitě trefa do černého. Čtvrtou a pátou skladbu napsal bubeník Dan Zimmermann - „Strangers In The Night“ a především „Gardens Of The Sinner“ snesou ta nejpřísnější měřítka pro totální speedmetalové šlehy. Mojí favoritkou mezi těmito dvěma klenoty je druhá zmiňovaná, která doslova žije náladou alba „Land Of The Free“ a její refrén budí ze spaní. „Short As Hell“ se řadí k typu jednoduchých tvrdších vyřvávaček, které většinou nevyhledávám. To, co tuto skladbu odlišuje od mnohých jiných, je velkolepé finále, které následuje po sólu, a když zazní sborové All is lost. Into the underworld, we fade.“, dodnes skáču blahem. Silácká „Heavy Metal Universe“ je zábavným heavymetalovým tradicionálem, povedená veselá a uvolněná skladba se všemi pozitivními metalovými klišé, která si své místo jistě odůvodní. 


Ultramelodická chuťovka od Henjo Richtera a pro mě volné pokračování skladby „The Winged Horse“ z minulého alba nese název „Wings Of Destiny“ a má vše, pro co miluji GAMMA RAY. Rychlost, sílu, melodii. Nádherný refrén, „pidlikavé“ sólo, sbory a důkaz, že Daniel Zimmermann je jeden z nejlepších metalových bicmenů. Jedna z mých deseti nejoblíbenějších skladeb od GAMMA RAY pyšnící se vskutku krásnou, zvláštně posmutnělou náladouZávěrečná dvojice „Hand Of Fate“ a „Armageddon“ se s námi rozloučí pohledem na vážnější tvář kapely. Obě jsou dlouhé, mnohovrstevné a neustále gradující. Obě jsou výborným a určitě důstojným završením, ale ani jedna se nemůže rovnat s monumenty z předchozích desek, kde mým favoritem mezi metalovými mini operami, kterými nás GAMMA RAY během své kariéry pravidelně zásobuje, zůstává song Heal Me z alba Insanity and Genius.


Hodnocení pro mě bylo výzvou, ono popravdě není moc důvodů, proč nesáhnout k nejvyššímu bodování. Dokonalý zvuk, naprostá vyrovnanost všech skladeb, mezi kterými není žádná jen do počtu a kde rozhodně žádná nenudí, několik z nich dokonce velmi příjemně vyčnívá, dále pak zdařilý cover PET SHOP BOYS, krásný obal, v prvé řadě však dokonalá muzikantská sehranost. Výčet kvalit a důvodů pro „stovku“ je téměř nekonečný, stejně jako muzika s energií z jaderné elektrárny, kterou máme to štěstí poslouchat. Nemohu si ale pomoct. To, co mi na „Power Plant“ vždy vadilo a výsledné hodnocení sráží, je jistý pocit sterility. Jako by snad album nevznikalo v nahrávacím studiu, ale v laboratoři a tento pocit mě neopustil ani po mnoha letech a posleších. Deska je natolik dokonalá a vyleštěná do nejvyššího jasu, že jí schází jakýkoli moment překvapení a kromě „Wings Of Destiny“ a možná „Gardens Of The Sinner“ si dokážu představit repertoár GAMMA RAY bez jakékoliv skladby z nahrávky. 


Rozhodně nechci pány obviňovat z kalkulu, ale na „Power Plant“ předvedli až moc velkou sázkou na jistotu. Je to zřejmě nejdokonalejší speedmetalová deska nejen v historii GAMMA RAY, podle jejíž šablony vznikly tisíce dalších, které se jejím kvalitám ani nepřiblížily, album, které se skvěle poslouchá a kde opravdu každý z jedenácti kusů obstojí před zkouškou času. Dokonalé ale vždy nemusí znamenat nejlepší.


05.06.2023Diskuse (30)posejdon

 

LukášK
10.06.2023 19:40

posejdon:
Ještě jsem zapomněl na Power Plant. To je pro mě asi na 80 %, ale to nemám moc naposlouchané. No World Order je super, ale u písničky Solid cítím ve slokách silnou inspiraci Rapid Fire od Judas Priest. A refrén písně Eagle mi zase hrozně připomíná refrén Somewhere out in Space.

Jinak je to skvělé album a Heart of the Unicorn je šleha jak hovado. Hlavně díky téhle písni jsem se začal zajímat i o zbytek tvorby Gamma Ray. Titulní píseň New World Order je taky bomba.

 

posejdon
10.06.2023 18:56

LukášK: díky za tvůj pohled. První čtveřici alb máme dokonce stejnou, jen já teda hodnotím o kousek vejš. Na No World Order! se moc těším, to je deska, která taky nemá žádný slabý místo.

 

Hooya
09.06.2023 23:27

No World Order bylo též moje první. Stačilo intro a Dethrone Tyranny a byl jsem v síti. Silná nostalgie vůči tomuto dílu, ale tak nějak vnímám, že je silné i bez ní. Mimochodem vůči Powerplant jsem byl dlouho imunní, prislo mi těžší má poslech a trvalo, než jsem ji přijal za svou. Jedna z nejlepších žánrových desek.

 

LukášK
09.06.2023 21:15

Poseidon:
Mé TOP písně od Gamma Ray (neslyšel jsem Insanity and Genius a alba mladší No World Order):
1. Lust for Life.
2. Rebellion in Dreamland.
3. Heart of the Unicorn.
4. As Times Goes By.
5. Watcher in the Sky.
6. Somewhere out in Space.
7. Land of the Free.
8. Armageddon.
9. Deathrone Tyranny.
10. Time to Break Free (hostující M. Kiske mi udělal velkou radost).
+ Bonus AfterLife pro skvělou atmosféru a Space Eater pro nadpozemský zpěv ve 2/3 písničky.

Ještě zkusím připojit pořadí alb:
1. Land of the Free (90 %).
3. Somewhere Out in Space (85 %).
3. No World Order (silných 80 %).
4. Heading for Tomorrow (80 %).
5. Sigh No More (slabších 80 %).

Díky moc za seriál. Krásná nostalgie. Gamma Ray jsem objevil na střední škole. Tehdy bylo aktuální No World Order, takže mám tento album moc rád.

 

lukáš
07.06.2023 11:09

Pro mě jedna z nejlepších písní " Gamma Ray " , je předělávka hitu Its sin od Pet shop boys. To samé je píseň Hymn od skupiny Ultravox, kterou předělali Edguy.
Hodně podceňovaná je například Avalon. Fenomenální riff . Super věc.

 

Majk
07.06.2023 09:45

Tak si do toho hnízda taky píchnu...To the Metal 90%!

 

Pekárek
07.06.2023 00:00

Není zač, rád si z tvého pera (nejen) je přečtu.
Ještě k těm výběrům. Pro mě je prostě album něco umělecky kompaktního, co má kouzlo právě v té jednotě působení všech skladeb zastřešenych nějakou érou, ideou či produkcí apod. Slyšet ty skladby samostatně může být zajímavé, ale něco tomu bude vždy chybět.

 

posejdon
06.06.2023 23:30

Pekárek: I tobě díky za podporu, kolego! :)

Je mi jasný, že vybrat pár skladeb za třicet let a jedenáct řadovek je peklo, byla to jen taková legrácka pro Sanntrika na oplátku za ta alba.. ale až na opomenutí Valley Of The Kings a nevejití se Land Of The Free, Last Before Storm a spousty dalších, jsem to u Gammy ještě s odřenejma ušima dal.. u Helloween například by to bylo mnohem těžší (už jen pro to, že nejméně pět z deseti nej skladeb by bylo z Walls Of Jericho :) - tam je to prakticky nemožný. U tý Gammy já zatím počítám jen 7 alb, ze kterých vybírám, ale i tak je to, jak jsem psal - 42! písní, bez kterých si svůj hudební život nedovedu představit. Moje bestofko Gammy musí mít tedy 3 cédéčka a na každém 14 skladeb, jinak to není bestofko..

Ohledně toho žaludku - to je přesně důvod (jeden ze dvou), proč nemám rád "best of alba" - nikdy se tam nevejdou všechny dobrý songy, který tam chci mít.. vlastně jediná kompilačka, kterou doma mám, je TREASURE CHEST od Hells a tu jsem si koupil jen kvůli třetí kazetě na který byly bonusy, který jsem na deskách většinou neměl.. jinak všechny bestofka stojí za houby.

 

Pekárek
06.06.2023 22:09

posejdon: Jen piš.:-)
Skladby ne, vždycky jen desky. Při představě podobného best of se mi zvedá žaludek.:-)
S těmi novějšími alby je to těžký, když ono takhle moc kapel nezní...

 

Santrik
06.06.2023 21:56

posejdon:je to fakt ťažké,na to aby som mohol vypísať všetky moje top skladby by musel mať rebríček minimálne o 10 miest na viac a to už by sme sa zhodli na viacerích skladbach. GR je pre mňa jedna s mojich najobľúbenejších kapiel vôbec,prvých 8 dosiek milujem a v podstate nemam problém ich počúvať stále do okola.S tvojim výberom som absolútne spokojný a všetky tebou spomenuté skladby sú super.