Boomer Space

FEAR FACTORY - Genexus

Po těch více než dvaceti letech a deseti albech opravdu nelze od FEAR FACTORY čekat nějaké zásadní stylové manévry, tahle americká cyber-metalová jednotka svůj styl definovala už dávno. Každý obeznámený totiž velmi dobře ví, co zhruba tak od Kaliforňanů čekat. Stejně jako je všem jasné, že kostru jejich dlouhé diskografie drží zejména alba jako „Demanufacture“, „Obsolete“, „Archetype“ a snad ještě „Mechanize“, která se prostě povedla více než ta, která zde nakonec nezmiňuji. Z tohoto pohledu rovněž „Genexus“ patří k lepším albům, protože i na něm Burton C.Bell a Dino Cazares nalezli potřebné vzorce k sestavení řádně vybroušené futuristické hudební hmoty. Vlastně jde o naprosto typický materiál FEAR FACTORY se všemi typickými prvky, který mohl klidně vyjít už před deseti nebo dokonce i před dvaceti lety, jen s tím malým rozdílem, že se samozřejmě zvuková stránka novinky přizpůsobila současnějšímu pojetí a podkresluje se synťáky o něco více než v devadesátkách.

 

 

Nechybí zde strojová tempa udávaná kovově chladnými bicími, ale i vybroušeným Dinovým riffingem. Kytary se letos vykazují opravdu devastujícím a hodně nabasovaným zvukem, což vede k umocnění hodně bytelného groovu nových skladeb. Kapele se rovněž povedla vyváženost mezi agresí a melodiemi, přestože se totiž jedná o řádně tvrdé album, mám z něho na druhou stranu pocit, že FEAR FACTORY snad nikdy nepůsobili rozmanitěji, co se melodií a proměnlivosti týče. Burtonův vokál dost často vystřeluje z nazlobené polohy k oněm pověstným vznosným refrénům. Pilotní singl „Soul Hacker“ je, myslím, velmi reprezentativním vzorkem novinky a tudíž jej vlastně vystihuje vše, co jsem o momentálním rozpoložení kapely popsal výše v odstavci.

 

Nahrávka působí dost uceleně a dělá na mne dojem pokračování přelomového díla „Demanufacture“, natolik je zde nápadů a skvělých hitových fází zapasovaných do drtivého a velmi nekompromisního projevu. Přesun do roku 2015 se tedy Terminátorům povedl a tak se před jejich bojovými aktivitami musíme mít hodně na pozoru, zvlášť když působí natolik vitálně jako ve skladbě „Regenerate“, kde zjevně neživá hmota prokázala revoluční posun v otázkách samovolné biologické obnovy. Vše se znovu točí v průsečíku člověk/stroj a tomu je přizpůsobena výhradní část textové složky. Ostatně právě technologie ve spojení neživého s živým FEAR FACTORY vždy fascinovaly. Deska je narvaná celou řadou výbušných futuristicky nastylizovaných vypalovaček a zejména její úvod nedá posluchači ani chvíli na vydechnutí, protože jak úvodní hymna „Autonomous Combat System“, tak následující „Adonized“ nebo „Dielectric“, jsou zhudebněním toho nejlepšího, co v posledních mnoha letech z kapely vzešlo. To samé lze říct i o dalších skladbách v čele s titulní flákotou „Genexus“. Výjimkou je pouze hypnotizující a osm minut trvající zpěv „Expiration Date“ na závěr, jenž se vyjímá popovější stylizací a přináší do alba nezvykle snový výraz, plující zde na paletě umělých zvuků a naprogramovaných bicích. 


20.08.2015Diskuse (11)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Stray
21.08.2015 18:48

Recka KADAVAR - "Berlin" někdy v průběhu zbytku léta/ podzimu bude. Teď zatím GUS G., KATAKLYSM, GHOST, v září nebudou samozřejmě chybět recky na novinky od CLUTCH, MOTÖRHEAD, IRON MAIDEN, SLAYER, ANNIHILATOR, BACKYARD BABIES, AMORPHIS, THE DEAD WEATHER, SAXON a SOILWORK. Ale zas nespěchej, protože mezi tím vším mám i dva týdny dovču, kdy budu zcela mimo možnost psaní.

 

Valič
20.08.2015 22:50

Stray: Recenze na nové Kadavar, The Sword a Black Space Riders nebudou? Z podobně laděných kapel mě v poslední době nejvíc zaujali Troubled Horse a jejich album Step Inside z roku 2012 (jestli se nepletu, tak u nich hraje i někdo z Witchcraft): https://www.youtube.com/watch?v=rlPqO0n84KM Tu melodii nemůžu dostat z hlavy. :-)

 

Patrik
20.08.2015 19:23

Já jsem si zase několikrát poslechnul jejich staší alba a ač jsem fakt chtěl, nešlo to. Nedostalo se mi to pod kůži i přes chválu všech ostatních. Ale tohle album mě teda dostalo. From the Pinnacle To the Pit nebo Majesty mě uhranuly. Ale vlastně celý album.

 

Valič
20.08.2015 16:00

Stray: U mě je problém asi v tom, že AOR moc nemusím a z těch uvedených kapel se mi líbí jen Kansas. Taky jsem nenapsal, že se jedná o průser roku, ale o zklamání roku z mého subjektivního hlediska. Na Ghost se mi líbila hlavně ta magická psychedelická atmosféra ve spojení s výraznými skladbami s relativně chytlavými refrény. Nic z toho už na novince neslyším, ale to může být taky jen můj dojem. Někdo jiný tam tu atmosféru cítit může, případně mu to může připadat zajímavé po hudební stránce. Zkusím si to asi znovu poslechnout, třeba mě to ještě začne bavit (ovšem moc tomu nevěřím).

 

Stray
20.08.2015 13:56

Mě naopak třetí deska GHOST jako průser nepřijde, natož pak průser roku, naopak tam spoustu vlastností (jakoby koukali pod ruku kapelám ASIA, BOSTON, STYX, KANSAS a SURVIVOR) oceňuji více než to, co předváděli na prvních "syrovějších" albech. Pěkně se to AOR poslouchá.

 

Valič
20.08.2015 12:25

Stray: Ghost jsou pro mne zatím asi největším zklamáním letošního roku. To spojení dřevního heavy metalu s psychedelií 60. let, které tak skvěle fungovalo na předchozích řadovkách, na novince naprosto selhalo a místy mám spíš pocit, že poslouchám nějakou zoufale průměrnou kapelu z poloviny 70. let, která se snaží hrát něco ve stylu Blue Oyster Cult a moc jí to nejde. Nechápal jsem, proč kapela zvolila pro videoklip tak nevýraznou skladbu jako je Cirice, ale pak jsem zjistil, že stejně nezáživný je i zbytek alba (snad s výjimkou skladby He Is, která by ovšem na předchozích albech patřila ke slabším).

 

Stray
20.08.2015 11:16

Mírně slabší než Demanufacture a Archetype, stejné jako Obsolete a možná i o něco lepší než Mechanize. Když oni jsou FEAR FACTORY u mne kapelou, které se standartně dává spíš 60%. :-) V blízkém výhledu recky na: GUS G., KATAKLYSM, PERIPHERY a GHOST.

 

Valič
20.08.2015 10:00

Zatím bych to viděl tak na 80% (slyšel jsem pouze dvakrát). V rámci diskografie patří nové album určitě k těm lepším, ale Demanufacture zůstalo opět nepřekonáno (tomu bych jako jedinému dal 100%).

 

rumcajs20.08.2015 09:18

O.k, díky.Beru to teda tak, že je to o fous slabší než tebou v textu vyjmenovaná alba.

 

Stray
20.08.2015 07:38

Protože 1.) je to sice skvělá deska FEAR FACTORY, ale 2.) tu kapelu zas až tolik nežeru (nikdy bych žádnej jejich desce nedal 100% a třeba těm úplně nejlepším bych dal 80%) a 3.) snažil jsem se textu dát spíš obecný ráz a pohled na věc. No a konečně 4.)rozhodoval jsem se do poslední chvíle mezi 70 a 80% a 5.) protože FEAR FACTORY jsou kapelou, kvůli které na rozdíl od IRON MAIDEN, SLAYER, MOTÖRHEAD nepoběžím hned (ať už vydají cokoliv) do krámu a "na blind" novou desku nekoupím, dal jsem nižší číslo.