Boomer Space

EXUMER - Possessed By Fire

Frankfurtští zběsilci, kteří se mají dnes čile k světu a reprezentují znovu ten nejpravověrnější thrash germánské provenience, platili snad tři dekády za pouhou vzpomínku. Po pravdě, EXUMER nikdy neměli skladatelský potenciál a osobitou nadstavbu slavnějších německých souborů jako KREATOR či DESTRUCTION, přes obstojné řemeslo nikdy nepatřili zrovna k žánrové špičce. To podstatné, co po sobě zanechali z oné své krátké kapitoly z osmdesátých let, se v rámci dvou tehdy vypuštěných alb nachází jednoznačně na debutu „Possessed By Fire“ z roku 1986. Protože se však kapela nebyla schopna zásadně vyvíjet a protože jejich projev postrádal větší míru originality a narážel tak do bariéry, vesměs ohraničující všechny méně osobité, kapela se logicky po čtyřech letech existence rozpadla. Což o to, stalo se to třeba i stylově spřízněným a z mého pohledu o trochu lepším ASSASSIN.

 

I z dnešního pohledu, kdy EXUMER aktivně fungují, koncertují a nahrávají vcelku slušná, avšak nikterak originální thrashová alba, tvrdím, že to tak prostě mělo být. Kapela se zkrátka rozešla v pravý čas. Vždyť si to představte, jakou parádou asi tak musí být poslouchat třeba deset zhruba stejně znějících nahrávek od jedné thrashmetalové kapely, která se navíc zatvrzele drží pouze agresivních riffů, rychlých temp a štěkavého vokálního projevu Mema Von Steina, a nehodlá svou tvorbu opatřit byť jen minimálním přesahem, či jemným úkrokem stranou.


 

EXUMER se tenkrát rozešli, protože již zkrátka neměli dál co říct. Byla totiž doba, kdy méně zajímavé kusy právem odpadaly a uvolňovaly místo šikovnějším, tedy kapelám, o které byl zájem, které se byly schopny nejen stylově, ale i muzikantsky a zvukově vyvíjet, kapely, které byly schopné na sebe nabalovat větší počty fans a udržet si je. Existovala totiž jak shoda na tom, co je mimořádné a co je pouze dobré, což se týkalo fans i novinářské obce, tak se v hudebním prostředí točily nějaké ty peníze a bez těch samozřejmě nebylo lehké smysluplně fungovat. To akorát v dnešní době nadprodukce, v časech, kdy se ani méně talentované kapely prakticky nerozpadají a jejich počty se zdvojnásobují, zpětinásobují, zdesetinásobují, může někdo bez špetky sebereflexe do zblbnutí nahrávat, bez fans a pro vlastní potěchu, něco stále totožného a pohodlně existovat, a ještě je u toho třeba podporován svým pisatelským patronem. 


Vraťme se však do roku 1986, kdy EXUMER realizují svou debutovou desku, která se dočkává na tvrdou hudbou nezoraném německém terénu slušného ohlasu. Kapela samozřejmě svým nářezem tnula do živého a spolu s debuty TANKARD a ASSASSIN se pohodlně zařadila hned za ústřední velkou trojku KREATOR, DESTRUCTION a SODOM. Deska „Possessed By Fire“ je prostě narubanej, vysokorychlostní nářez, kde se forma skladeb vzájemně velmi podobá. Osvěžující na místních vypalovačkách tak můžeme shledat výbornou práci na kytarových sólech od principála Raye Mensche a jeho kumpána Bernieho Siedlera. Songy mají vyrovnanou kvalitu a záleží tak  pouze na dojmu z celku a na preferencích každého posluchače. Mně třeba, i díky emotivně vypjatým riffům, do ucha padl především ten se sci-fi názvem „Xiron Darkstar“. Jde tak na svou dobu o velmi slušnou speed/thrash jízdu inspirovanou ranými alby METALLICY a SLAYER, byť je třeba dodat, že Němcům scházela oproti americkým velikánům originální nadstavba. Opravdu si tak nedovedu představit, že by s podobnou hudbou EXUMER fungovali bez přerušení až do dnes. K té třicetileté pauze prostě muselo dojít.


07.01.2023Diskuse (4)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Kelly
10.01.2023 09:13

Kapela jedné, max dvou desek a pak rozpad. Ale v euforické době nástupu thrashe jsme hltali vše nové. Po reunionu v roce 2012 s původním zpěvákem nahráli tři desky, které jsou fajnová pravověrná thrashová jízda.

 

Carrion
08.01.2023 20:01

Zdarec,tahle fošna je pro mě srdcovka.Possesed by fire mám desku,tři verze cd a i kazetu.Následující fošna Rising from the sea byl sice solidní trašík,ale už jinej zpěvák.Ty novodobý počiny-to už neni vono-bez nápadu,jedna skladba jako druhá...
Tak teda FALLEN SAINT

 

Stray
07.01.2023 16:12

Při srovnání s ASSASSIN jsem myslel hlavně na starou dobu, na konfrontaci debutových desek. Z mého pohledu jasně vede The Upcoming Terror. Nová tvorba EXUMER mě už nezajímá, protože mě nezajímá pravověrný thrash od kapel, které nikdy nenabídly nic jiného.

 

Mirdasm
07.01.2023 15:53

Dobře, s prvními dvěma odstavci celkem lze souhlasit. Ale když se řeklo A je třeba říct i B! V době kdy se EXUMER v první thrash vlně lepších kapel objevil měl jsem taky rezervovaný přístup k jejich produkci. Taky jsem si říkal jak jsou proti Kreator plošší. Jenomže pak přišel rok 2012 a Fire and Damnation. A já najednou zpozorněl. Na základě tohoto výborného alba si pozorně naposlouchal ty prvá dvě a co se stalo? najednou už mě nepřišla tak hloupá jak jsem si kdysi myslel. Naopak! Teprve tehdy jsem si je začal užívat. A další dvě následná alba mě utvrdila v tom že tahle kapela má co říct i v novém miléniu. A mimochodem ASSASSIN mě ani náhodou nepříjde lepší. Naopak, nová alba jsou dost nudná.