Boomer Space

EXODUS - Brno, Favál, 14.června 2015

Kalifornská thrashmetalová legenda EXODUS určitě není kapelou, na kterou chodí pozéři nebo lidi držící za každou cenu prst na tepu doby a už vůbec ne ti, kteří se o kapelu otřeli jen tak letmo v rámci módní vlny metalového retra. Ti co přijdou na jejich koncert, zatraceně dobře vědí, o co že na něm kráčí. V jejich případě jde o jednu z toho hodně mála thrashmetalových stálic, která se může pyšnit stále početnou a velmi zarytou „die-hard“ fanouškovskou základnou vyhledávající nekompromisní riffing. A brněnská zastávka v klubu Favál tohle všechno naplno potvrdila. Ať už šlo o postarší pamětníky, většinou čtyřicátníky, nebo omladinu věkově těsně nad dvacet ohozenou do nášivkami zdobených džísek, na všech byla jasně zřejmá natěšenost a fakt, že pro ně není návštěva této jejich oblíbené kapely jen nějakým módním výstřelkem, o čemž posléze svědčila naprosto strhující a vytrvalá řež pod pódiem v průběhu devadesát minut trvajícího setu hlavních hvězd. Pro headbangery to byl zkrátka dokonalý svátek. Ne nadarmo označil, sice udýchaný, ale takřka dojatý Steve „Zetro“ Souza, který vitálně dirigoval celý koncert, bandu pařičů pod pódiem téměř zaplněného klubu (odhadem bych si tipnul na téměř čtyři stovky návštěvníků) způsobem hodně obdivným a americkým: „Ouu shit, you´re so fucking old-school rages, men…yeah, so fuck!“ Ale teď všechno pěkně popořádku.Kdo přišel na EXODUS, musel hudbu kapely v jejích hlavních konturách znát takřka dokonale, soudě dle zanícení příchozích zde nebylo žádné: tak trochu líbí, ale ani si to už moc nepouštím. Někdo podobný na takové kapely nechodí. Ve vzduchu to jiskřilo a atmoška naplno vybuchla ve chvíli, kdy pětice přišla na pódium, aby zahájila maratón strhujícího thrashe. Když jsem v té chvíli zjistil, že členů sice vidím pět, ale schází mi tam Gary Holt, jednalo se vlastně o první a zároveň i poslední zklamání večera. Chápu, že koncert odehraný bez hlavní persony, tou dobou zaníceně pracující v řadách ještě o něco věhlasnějších SLAYER, mohl leckdo vnímat různým způsobem, a byť si myslím, že typický zvuk Garyho nástroje zde trochu scházel, nemám pocit, že by to mělo vliv na spád a nasazení kapely, natož pak na nadšení fans pod pódiem. Ti mladší se několikrát předvedli ukázkovým mosh-pitem přes polovinu plochy malého sálu (cca 20x10m) jako vystřiženým z dob rozmachu amerického thrashe v tamních klubech druhé poloviny osmdesátých let. Své po vizuální stránce rovněž dělal ideální prostor, tedy klub pro pár stovek lidí s jednou velmi důležitou věcí - vcelku nízko položeným stropem.


Dočasný náhradník za Garyho (jméno mi při jeho představení bohužel uniklo, ale nechám si poradit) do soukolí velmi dobře zapadl a zatímco Lee Altus obstaral spíše rytmické party a riffy, tak v případě nováčka docházelo k častějším sólo výjezdům. V sestavě samozřejmě nechyběl poslední původní člen, bubeník Tom Hunting, ani spolehlivý baskytarista Jack Gibson, kterému byl onen nový kytarista vlastně trochu podobný (byl jeho mladší verzí). Rozparáděný Zetro nad veškerou řeží chrlil slogany s kadencí pouliční sbíječky (zejména báječná old-school morda „The Last Act Of Defiance“ doslova drtila jeho čelist), poskakoval sem a tam, durdil se a často gestikuloval do publika, jakoby se chtěl zaníceně podělit o své poznatky nových světových a sociálně-společenských neduhů. Dařilo se mu především udržet všechny koncentrované a v pohybu, stejně jako sebe samého. Pro mne zde vlastně potvrdil pozici jediného správného zpěváka pro EXODUS.


 


Výběr skladeb čítal patnáct položek, z nichž mnohé překračovaly pětiminutovou délku, a táhl se od prvních tří klasických alb (zejména z debutu „Bonded By Blood“ zaznělo položek hned pět - např. titulní song, „Metal Command“, „A Lesson In Violence“ a ještě dvě další), přes jedenáct let starý, velmi zdařilý comeback „Tempo Of the Damned“ (připomenutý např. songy „Black List“ a „War Is my Shepherd“) až po rovněž silnou loňskou desku „Blood In, Blood Out“ (např.titulní song„Salt The Wound“ a „Body Harvest“). Z období kdy v kapele působil Rob Dukes, zazněla dle mého pouze skladba „Children Of A Worthless God“ a v ní Souza předváděl o něco zpěvnější rejstříky svého hlasu, než v případě starých klasik. Celkově šlo o nadupaný set, ne však monotónní, ani zvukově přeřvaný. Vše bylo nastaveno tak akorát vhodně do daného prostoru. Za mne je jen škoda té Holtovi absence. Mám pocit, že s ním by koncert působil ještě o trochu nabroušeněji, i když je pravda, že kapelám jako EXODUS, na které chodí jenom srdcaři a nabroušenci vyznávající pravidla staré školy, vždy dokážou z velké části pomoci rozběsnění fanoušci, o čemž nebylo v průběhu songů jako „Toxic Waltz“ a „Pleasures Of The Flesh“ pochyb.


Předkapely samozřejmě nechyběly a předvedly vcelku dobré sety, byť přímo nenadchly. Zatímco tuzemská thrashová omladina, tedy trojice EXORCIZPHOBIA, působila sympatickým dojmem, avšak neměla onen tlak obou hlavních kapel, Francouzi ARCANIA zas působili ve svých skladbách až příliš nepřehledným a chaotickým dojmem - jejich thrash se totiž utápěl v hutném a jakoby uměleckém pojetí. Výsledkem tak bylo, že mnohem méně zavedení Češi se svým stylem - jako když NUCLEAR ASSAULT hrají MOTÖRHEAD - sdělili víc, než nezapamatovatelné songy Francouzů.


18.06.2015Diskuse (7)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Valič
18.06.2015 18:09

Moc nechápu, co chtěli tím dokumentem tvůrci vlastně říct. Nemůžu se zbavit dojmu, že v podstatě nic, což se jim taky na 100% povedlo. Nudněji už to opravdu natočit nešlo. Za zmínku snad stojí jen to grandiózní finále v podání mistra Kolinse. :-)

 

Pekárek18.06.2015 10:51

Jsem rád, že se to stran toho řemesla nezdálo jenom mě. Zaujatý nejsem. Na pár akcích už jsem byl - i tohle je jedna rovina, mohlo tam být nicméně asi i něco jiného:).

 

Stray
18.06.2015 10:48

Pekárek: Jo EXODUS odehráli koncert pro old school maniacs, určitě bys byl nadšen. Hele novej ARMORED SAINT 90%! :-) Bez diskusí a většího rozmýšlení, je to přesně ta typ alba jako minulý rok SANCTUARY, návrat po letech v plnej síle! Ozvat se budeš muset ty, páč vůbec netuším jak vypadáš, budu třeba na Brutale. :-) wuxia: ty KMENY (thrash) jsem zrovna teď občíhnul, za mne prostě NUDA. Paradoxní je, že nejvíc se mi líbil díl Hipsteři, navzdory tomu, že tuhle komunitu úplně nesnášim.

 

Pekárek
18.06.2015 10:42

to Stray: Bohužel ne, ale díky kámošovi a tobě už mám docela jasnou představu o tom, že jsem přišel o dost. Až zamířím na něco většího, ozvu se, dáme pivo:) Na Armored se těším. Zatím jsem neslyšel, ale podle toho, co jsem slyšel:), tipuju tvé bodování někde kolem 80%:)

 

wuxia
18.06.2015 10:31

Včerejší "trashmetalové" Kmeny byly suverénně nejhorší díl z celého už tak zoufalého cyklu. Proč proboha o metalu točí člověk, který mu zjevně vůbec nerozumí, nemá ho rád a navíc nezvládá ani dokumentární řemeslo? Hrůza.

 

Stray
18.06.2015 10:04

Pekárek: Dík za info s tím kytaristou, ale na Marastu, kde tento report taky vyšel, už mi to doplnili. Tys tam byl? :-)Poslední KMENY si pustím, i když se dost bojím. :-) Příští týden konečně recenze ARMORED SAINT a .....(spíš pro některé ostatní) MUSE. Tak se společně těšme! :-)))))

 

Pekárek
18.06.2015 08:53

Heathen tam byli včera skoro kompletní. Tím druhým kytaristou byl podle mého kámoše totiž Kragen Lum, tj. nynější Altusův parťák z Heathen. Prostě koncert by dobře zapadnul do poslední epizody z dokumentu Kmeny:).