Boomer Space

ELBE - Uprostřed ticha jesenických hor (rozhovor)

U příležitosti vydání zajímavé debutové nahrávky projektu ELBE jsem vyzpovídal Standu Jelínka, kytaristu, skladatele a člena dobře známé metalové grupy DYING PASSION, který si, prostřednictvím zmíněné nahrávky, tak trochu odběhl od typického projevu svého bandu. Mnohdy emotivní, silně atmosférická deska „Sudety“ má všechny atributy stát se tuzemskou hudební zajímavostí roku 2018. Zde je tedy rozhovor.


Ahoj Stando, můžeš prosím tě krátce přiblížit zrod svého nového projektu ELBE a okolnosti vzniku skladeb umístěných na vaší aktuálně vydanou desku „Sudety“?


Ahoj Honzo, projekt ELBE se mi zrodil v hlavě už před pár lety. Byli jsme zrovna na dovolené, kterou jsem trávil s rodinou v Rychlebských horách. Chodili jsme přírodou, spali pod stanem a na závěr jsme se zastavili u našich kamarádů v zapomenuté osadě Elba v Jeseníkách. Mají tam kousek pozemku a na něm maringotku. Strávili jsme tam dva kouzelné dny a mě napadlo, že by se ten projekt mohl jmenovat ELBE. Podle oné osady. Osada postupem času měnila názvy od původního Elba po Elbe, což není nic jiného než naše staré dobré Labe. Chtěl jsem v tomto projektu zhudebnit atmosféru těchto míst, tak jak ve mně zůstala a jak jsem ji slyšel. A i když se může stát, že se toto album bude zdát smutné, temné, nebo šedé, pak stejně i tak by mělo pozitivně nabíjet.Co bylo základním důvodem stylového směřování projektu? Proč zrovna podobně atmosférický, pocitový materiál? Jsi příznivcem podobné hudby?


Myslím že Jeseníky a Rychlebské hory, tedy Sudety, jsou touhle atmosférou protkané. A jak jsem řekl, chtěl jsem tuhle náladu přenést do hudby, což se snad i podařilo. Jinak samozřejmě se to celé odvíjí i od hudby, kterou poslouchám a miluji a to vnímání se tím propojuje a násobí. Mám rád hudbu, která mě chytne za srdce a většinou to jsou právě tyhle atmosférické věci.


Asi v tom hrála roli i touha se nějakým způsobem vymanit z písničkovějšího a více rockového formátu DYING PASSION?


Mě baví především tvořit hudbu a když DYING PASSION zrovna vydali Black Threads, tak jsem si řekl, že teď je ten pravý čas udělat ELBE. Ale není to tím, že bych se chtěl nějak vymanit, nebo vystoupit z toho, co dělám většinou, spíš jsem teď ze sebe dostal takové ty post-rockové motivy na smutnější a rozjímavější notu. Momentálně už pracuji na nové desce DYING PASSION a zatím se to jeví docela svižně a tvrdě.


Jakou roli ve vaší produkci sehrál Tvůj jesenický původ? Myslíš si, že hraje místo života hudebníka určitý význam i ve vyznění jeho hudby?


Já myslím, že okolí umělcovo má vždycky silný vliv na jeho tvorbě. A nebavím se jen o hudebnících. Všechny prožitky života se musí zákonitě v onom díle promítnout. Z čeho jiného by se dalo ještě čerpat než z toho, co přinese sám život? A ty naše jesenické Sudety na mě působí krásně tajemně a rád se nechávám těmito pocity unášet. Tedy je to vzájemné.Teď trochu odbočím. Jakou trasu a místa v Jeseníkách bys mě doporučil jako obyvatel tohoto kraje? Kde bych mohl nejlépe vychutnávat panorama přírody za zvuků skladeb ELBE?


Pořádáme s kamarády každoroční přechod po hřebenech Jeseníků, naposled jsme to šli ze Skřítku na Švýcárnu, Vozku, Obří skály se spaním pod širákem. Jsou samozřejmě ta známá místa, kde chodí spousty turistů, ta místa jsou krásná, ale je lepší tam jít mimo sezónu. Pak jsou místa, kde třeba celý den nikoho nepotkáš a celé hory máš jenom pro sebe. Jeden song z desky se jmenuje Stollenhau, podle názvu osady kde převážně žili Němci, a kterou po válce přejmenovali na Prameny. Když se tam procházíš působí to strašně zvláštně, jde tam cítit jakási energie, kterou tam původní obyvatelé zanechali. A jako výčitka po zmařené obci tam zůstaly jen základy kostela a hřbitov zarostlý trávou, zdivočelými květinami, kopřivami a bodláčím.. A co můžu opravdu doporučit, tak si projdi i Rychleby, místa okolo Žulové, Černé Vody, Smrku a Ostružné.


Materiálem se táhne teskná nit sychravosti, melancholie a osamění. Baví tě, když tyto motivy hudbou rezonují a je jimi od základů prostoupena?


Jsem moc rád, že to tam cítíš, protože přesně tyto pocity jsem chtěl do hudby přenést. A hlavně mě to strašně baví. :-) Ale je pravda, že tohle mám prostě kdesi v sobě, vždycky jsem tíhnul k melancholické hudbě a k motivům ze kterých ti mrazí. Ale neujíždím jen na tomhle, mám rád i pořádný metal, pak si i rád libuji v progresivních a art rockových sférách.


Jde v případě ELBE o jednorázový projekt, nebo spíše počítáš s pokračováním? Jak vůbec funguje spolupráce v rámci projektu?


Původně mě šlo jen o studiový projekt, zhudebnit a natočit „Sudety“. Zrovna jsme dodělávali poslední mixy s DYING PASSION na Black Threads, kterou míchal Martin Spacosh Peřina. S Martinem jsme si strašně lidsky sedli, mám rád jeho humor. Tak mě napadlo jestli by do toho nechtěl jít se mnou, že by jsme udělali ELBE společně. S Martinem jsme spolupracovali z 90% přes internet. Posílali jsme si vzájemně nápady, dávali je dohromady a vzájemně si je ovlivňovali. Máme tam i několik hostů. Jan Insomnic ze SOMNUS AETERNUS nám nazpíval song „I vítr je tu jiný“. Má úžasně temný a emotivní hlas a do ELBE krásně zapadá. Silva Šírová nám natočila saxofon a Šimon Hajdovský bicí.


Pak když jsme oslovili label Epidemie Records, tak nám bylo sděleno, že ano, ale bylo by dobré udělat pár koncertů. Což v plánu sice nebylo, ale byla to pro nás výzva. Dali jsme dohromady koncertní rytmickou sekci a nyní se připravujeme pro živá vystoupení a musím říct, že živě to zní mnohem tvrději. Co bude dál se uvidí, zatím nic neplánujeme.Osmého února začíná vaše turné, můžeš trochu představit trasu a program dané štace? Jak se na hraní těšíš?


Ano těším se moc, zvlášť když budu vystupovat hned ve dvou kapelách, stejně tak i Spacosh. Na první pražské zastávce bude vlastně premiérový koncert ELBE, v ten samý den vychází i naše album „Sudety“ a zároveň ho i pokřtíme, takže to bude pro nás významné. Už začínám mít trému :-D Spacoshova kapela BETWEEN THE PLANETS představí aktuální album, „Of Inner Sight“ a DYING PASSION zahrají nejen z poslední desky „Black Threads“, tentokrát jsme vybrali i skladby, které jsme dlouho nehráli.

Tak neváhejte a přijďte s námi svléknout tmu, těšíme se na vás.


Svlékni tmu tour 2018:  ELBE, BETWEEN THE PLANETS a DYING PASSION 


08.02.2018 - Praha, Modrá Vopice 

09.02.2018 - Plzeň, Divadlo Pod Lampou 

10.02.2018 - České Budějovice, MC Fabrika 

23.02.2018 - Šumperk, H-club 

24.02.2018 - Karviná, Hard Rock Cafe 

02.03.2018 - Banská Bystrica, Tartaros Club 

03.03.2018 - Uherské Hradiště, Klub Mír 

09.03.2018 - Česká Třebová, Modrý Trpaslík 

10.03.2018 - Brno, Melodka


30.01.2018Diskuse (1)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Kelly15.02.2018 11:53

Naprosto neuvěřitelná deska. Plyne tak krásně nenásilně, že je najednou konec CD. Loni jsem byl s rodinou na dovolené na Šumpersku a ten kraj až k Jeseníku má neuvěřitelnou až mystickou sílu. Ta deska ten pocit dotváří a úplně mi tu navštívenou krajinu znovu vyvolává. NÁDHERA. Bez znalosti kraje poloviční zážitek.