Boomer Space

DØDHEIMSGARD - Black Medium Current

Progresivní metalová hudba má nesčetné množství podob a odstínů, ale takovou, jakou na svém novém počinu „Black Medium Current“ předvádějí norští blouznivci DØDHEIMSGARD, jsem snad ještě nikdy nikde neslyšel. Kapela samozřejmě vychází z blackmetalového podhoubí pozdních devadesátých let, je však vzdálena jakémukoliv náznaku ortodoxie či klišovitosti a zkrátka si dělá, co jí zrovna napadne. Seveřané nebojácně zkoumají stále nové a nové hudební prostory a nabízejí svá filosofická a duchovní dobrodružství skrze emotivně zaangažované, náladotvorné a žánrově nezařaditelné, zkrátka velmi zvláštní skladbové výpravy.


Novinka na mne působí dojmem mimočasoprostorového letu černým prostorem, ze kterého se vynořují nejrůznější obrazy lidských výjevů, úseků ze snů a osudových okamžiků, dotvářené naléhavými zvukovými stopami v podobě ať už natlakovaných metalových výplachů, či teskných žalmů, bolestných chórů a prazvláštních emotivních stenů fungujících mimo sféru aktuálního bytí. Že z toho nejste moudří? Chápu! Pusťte si tu nahrávku, jelikož zde stvrzuji, že patří mezi to úplně nejzvláštnější a nejzajímavější, co v metalové hudbě vyšlo v loňském roce. Dost pravděpodobně album způsobí i to, že se začnu zaobírat předchůdci z diskografie DØDHEIMSGARD.Pro mne samotného je kapela jednoznačně novým objevem, protože jsem jí za čtvrtstoletí její existence nevěnoval žádnou pozornost. Příbuznost shlédávám snad jen s určitými pasážemi tvorby krajanů ARCTURUS, jenž jsou obdobně neuchopitelným tělesem pohybujícím se nad žánry. Novinka DØDHEIMSGARD vznikla v čerstvé sestavě. Frontman Yusaf Parvez alias Vicotnik se dnes obklopil partou zcela nových, minimálně o dekádu mladších spoluhráčů, šikovných muzikantů generace Y. V jejich skladbách dnes opravdu není problémem, aby hutnou kytarovou smršť a rytmnický dusot střídala až hladivá novo-romantická pasáž s ústředním klávesovým partem přicházejícím z osmdesátek nebo zarmoucené úpění podbarvené zvláštní psychedelickou scenérií poloakustiky. V písních této kapely je totiž možné propojit prakticky cokoliv, jen je třeba dbát na to, aby výsledek ladil a udržel albu jednotný ráz uměleckého představení a skladbám potřebný magnetismus a kouzlo. Hlavní aktér sice není žádným školeným pěvcem, ale charisma jeho výrazu a všechny ty nálady a prožitek, který do skladeb dává, svědčí v jeho případě o neuvěřitelném smyslu pro detail.


Posluchač získává pocit uhranutého pozorovatele a ani nemá chuť svou hypnózu přerušovat. Rytmické zvraty a změny temp se zde vyskytují jen občasně jako podpůrný prvek umístěný na rozhraní ústředních pasáží a nepřisvojují si hlavní roli, ta tkví v zahloubaném a nerušeném plynutí nosných motivů. V tom tkví hlavní síla této desky - nepůsobí chaoticky, naopak je znamenitě poslouchatelná, přesto však neotřelá. Pokud by takto ke své tvorbě přistoupila lecjaká sebranka z ranku progresivního metalu či dokonce progresivních odnoží severského black metalu, evolučně by se metalový svět dost možná posunul o století dál. Je na každém, jestli dá této nezařaditelné nahrávce šanci. Já, i přestože určitě nejsem typickým příznivcem obdobně neprvoplánové metalové hudby, uznávám, že zde máme mimořádný album.


29.01.2024Diskuse (7)Stray
janpibal@crazydiamond.cz

 

Gazďa
05.02.2024 22:28

Ale dětem by se to mohlo líbit... :)

 

Pekárek
02.02.2024 21:51

Já jsem zas zareagoval na tvůj žebříček a koupil jako dárek poslední Within Temptation - dětem.:-) Dobrý tip, i když ten zvuk je příšernost, ale zřejmě jsem už na podobnou produkci prostě starej.

 

Gazďa
02.02.2024 11:35

Mám je v playlistech od Pekárkova top ten 🙂 Zatím to úplně nekliklo, ale třeba klikne…

 

Pekárek
29.01.2024 23:31

Recenzi a hodnocení kvituji. V dalším odkazuji na svůj Top 10. Kromě baskytary:-) se mi líbí to,jak album ve své pestrosti drží pohromadě. Opravdu mocná vize podpořená stoprocentní produkcí.

 

Stray
29.01.2024 20:03

Díky za odezvu. Mě tohle album sedlo. Sehnal jsem cedo v bazaru, prakticky sotva rozbalenou digipack funglovku za 66% cenu. Šel jsem do toho na blind, měl jsem načtené 2023 Topy. Přistupuji k výběru hudby a k této "práci" se zodpovědností, nejsem typ přezíravého člověka. Recenze musí být příjemná :-), vždyť o ní přemýšlím týden a pak jí hodinu píšu a to je teprve fofr, to už znám předem každou větu nazpaměť.

 

Mickej
29.01.2024 19:56

Absolútny top za minulý rok. Mne to teda príde ako ich najpristupnejsia nahrávka. Na DHG-pomery vyslovene easy listening. Príjemná recenzia.

 

Martin
29.01.2024 17:58

Stray: Tak už v tomto případě nepotřebuješ rokenról, nebo jak jsi to psal v diskuzi...:-)? Já taky zkoušel, ale jen letmo - tohle asi fakt bude potřebovat více času...