Boomer Space

DIRTY BLONDES - Začátek druhé etapy (rozhovor s Tomem)

Pražští rockeři DIRTY BLONDES mají za sebou po dvou velmi povedených řadových deskách i půlroční období personálních přeměn. Na rozhovor jsem si je sice vyhlédl již v zimě, kdy jsem poprvé v Plzni shlédl jejich skvělý koncertní set, jeden z úplně posledních, který byl realizován ještě s jejich někdejší zpěvačkou Beego, ale díky nastalé neutěšené situaci se jeho realizace musela stále posouvat, a tak se až nyní naskytla vhodná chvíle vyzpovídat jejich kytaristu Tomáše, který zde odpovídal, jak na otázky týkající se minulosti, tak i na věci týkající se současnějšího dění. 


Podle mne vaše hudba vychází ze skandinávského rockového modelu, jaký v tamní oblasti předvádí nebo předváděla celá řada světově proslulých punk-rockových, garážových nebo rock´n´rollových kapel, co pro vás podobný styl znamená? Sledujete tamní scénu?


Skandinávská scéna je dobrá, vyrostlo tam spoustu super kapel, které nás baví, mě osobně se nejvíc líbí ta švédská, ale nemyslím si, že naše hudba úplně vychází ze skandinávského modelu, je zde spousta jiných vlivů a směrů, který nás při tvorbě ovlivňují a inspirují.
Ptám se proto, že na obou vašich deskách je patrná právě inspirace touhle scénou a dost věcmi, které odtamtud již dvacet let vycházejí. Nemyslím to však ve smyslu vykrádání jako spíš v ctění pravidel a stavění vlastního pomníku onomu druhu rocku. Jací jsou tedy vaši největší oblíbenci?


Jsme v kapele čtyři různý osobnosti a každý má ten svůj směr a styl, které pak sléváme dohromady při skládání. Myslím, že určitě narážíš například na THE HIVES, ano ty máme moc rádi. Naši největší oblíbenci: těch kapel a umělců, co máme rádi, je strašná spousta. Naše poslední deska byla inspirována například THERAPY?, DEFTONES, FOO FIGHTERS, BIFFY CLYRO, THE HIVES a je z ní cítit i trochu grunge. Libujeme si v melodických a kytarových věcech od grunge přes punk rock až po rock´n´roll a hardcore.


Z vašich nahrávek je patrné, že se vyvíjíte, protože poslední nahrávka „You Live Only Once“ platí za mnohem vyspělejší a dodělanější sbírku než písně předešlé. Můžeš tedy ještě nějakým způsobem zrekapitulovat vaši současnou dráhu, s těžištěm v názorech a osobních zpětných postřezích ohledně právě poslední řadovky?


Poslední deska vznikala tak nějak za běhu, byli jsme vlastně nonstop na tour, tím myslím koncertně velmi vytíženi a jelikož už nám není dvacet a máme i jiné důležité povinnosti mimo kapelu, moc času na zkoušení tenkrát nebylo. Použil jsem nastřádaný materiál, co jsem měl, plus jsme použili pár kapelních nápadů a dali dohromady dvanáct songů. Výsledek je dobrý a my jsme s tou deskou velmi spokojeni. Ano, určitě je tam cítit vyspělost a ucelenost a lepší postprodukce oproti debutu.


Platíte za koncertně vcelku silně a sebejistě vystupující kapelu, vím, že teď jste měli zhruba půlroční pauzu zaviněnou jednou velkou a jednou menší personální změnou, ale zajímalo by mne, jak to vidíte do budoucna s koncerty? Budete stále koncertně hodně aktivním bandem?


Ta pauza pomohla nám všem si trochu odpočinout z toho neustálého koncertního tempa a bylo skvělý mít chvilku volno, popřemýšlet nad tím, co dál a jakým směrem vyrazit. Mezi tím se vše dalo dohromady a my jsme nyní plně ready na další rock´n´rollovou etapu kapely. :-) 
Na začátku letošního roku se rozhodla opustit vaše řady charismatická zpěvačka Beego, která se po stránce image k „Blondýnám“ velmi hodila, můžeš v krátkosti popsat okolnosti jejího odchodu? Tenkrát jste mě přišli v plném laufu.


Ano, v plném laufu jsme byli, ale není všechno tak, jak to vypadá na první pohled. Beego už dál pokračovat nechtěla a my s ní už také ne. Popravdě tato personální změna na postu zpěvačky měla proběhnout už dávno a není tajemství, že jsme hledali náhradu již dříve. Na začátku jsme vsadili na skvěle zpívající a dobře vypadající Beego, ale bohužel to ostatní kapelní a hudební cítění chybělo a to pro nás bylo velmi důležité. Často jsme naráželi na negativní vazby. Beego spíš myslela sama na sebe než na kapelu jako celek.


Krátce po zpěvačce však odešel i bubeník, co k této věci můžeš říci?


Změna je život a pro tu se Ben rozhodl, jak jsem napsal dříve, není nám už dvacet. Zažili jsme s Benem krásné dva roky. Ben se hodně podílel na vývoji poslední desky, jak hudebně, tak hlavně i textově.


Beego nebyla jen dobře vypadající front-woman, ale i velmi schopně zpívající performerkou. Jedné věci jsem si však na vašem koncertě všiml. Přestože po stránce vizuální ideálně zapadala, stylem zpěvu mi přišla jako zpěvák ne úplně sžitý s vaší tvorbou. Chápal jsem sice její projev jako všestrannější, ne zas až tak související s rock´n rollovým feelingem, jaký chce právě vaše kapela dosáhnout, ale tu nespjatost s punk rockem prostě ničím nezastřela. Ihned jsem si toho všiml a to jsem viděl pouze jeden koncert. Co k tomu můžeš říct?


Ano, máš pravdu. Beego je opravdu skvělá zpěvačka a troufnu si říct, že zazpívá úplně cokoliv. Jednu dobu jsem si myslel, že co se týče zpěvu, není na český klubový scéně nikdo lepší (mezi zpěvačkami). Ale ten feeling, co se toho punkrocku a rock´n´rollu týče, byl v podstatě hraný. Za těch pět let jsem pořádně nezjistil, v čem má základnu, protože o hudbu jako takovou se vůbec nezajímala a ani neměla tendenci si nijak zvlášť rozšiřovat hudební rozhled, jak mezi staršími až legendárními kapelami, tak mezi současnou hudební scénou, i přesto, že její hudební obzory byly mizerné. Spíš využívala svůj hlas, aby si s ním přivydělala se svými bočními projekty. Za některé z nich jsme se styděli. Její podání rock´n´rollu bylo jedno velké divadlo a přetvářka, což nám vadilo, nešlo to od srdíčka a my cítili, že to tak není správně. Beego je ale určitě dobrý performer a skvělá zpěvačka. At’ se svojí další tvorbou vymyslí cokoliv, určitě se neztratí a třeba to bude od srdíčka.
Dnes již máte několik měsíců novou zpěvačku a rovněž nového bubeníka. Můžeš tedy oba představit a říct, jak jste na nové posily narazily, a také něco o vaší právě probíhající práci a atmosféře uvnitř kapely?


Poslední půl rok se starými BLONDES byl celkem pěkný psycho a bylo jasný, že to tak nemůže jít dál. Když jsem hledal nové spoluhráče, měl jsem jasno. Šlo mi hlavně o lidskou stránku a pohodu v kapele. Měl jsem zálusk na skvělýho, pohodovýho bubeníka, o které jsem si myslel, že do toho z časových důvodu nepůjde a on to nakonec dal a já jsem rád, že s námi Domek teď bubnuje. Domka můžete znát z kapel SELFISH, MOŠTÁRNA nebo VIVIEN´S SHADOW. Naše nová zpěvačka je Dana Yousifová. S Dančou jsme se potkali v lednu v pražské Lucerně na Megaton fashion show kapel. Byla první, kdo věděl, že hledáme novou zpěvačku a byla náš favorit hned od začátku. Poté jsme ještě zkoušeli několik zpěvaček, ale Danča byla jasná volba! Nejen, že skvěle zpívá, ale má to hozený stejně jako my. Máme teď v kapele naprostou pohodu.


Můžeš zmínit hlavní rozdíl mezi současností a starými dny okolo DIRTY BLONDES?


Nejsou zde teď žádné přetvářky, žádné divadýlko, je to upřimné a pevné. Působíme jako kapela a ne jako superstar a doprovod.


Co teď máte vůbec v plánu? Dočkáme se brzy nových písniček? Kdo u vás vlastně skládá? Jde o individuální práci nebo se na skladbách podílíte ve zkušebně spolu?


Začínáme makat na nových věcech a zní to skvěle. Chtěli bychom co nejdříve natočit pár věcí, udělat singl a k tomu klip, abychom nové DIRTY BLONDES více představili. Hudbu většinou skládám já, přinesu song jako celek (kytarově) a nebo jen riffové nápady, které pak dále rozpracováváme ve zkušebně, přidáváme další nástroje a vymýšlíme do nich melodie a vokály.


Jak to vidíte s nejbližšími koncerty? Nějaké sice už proběhly, takže klidně nejdřív zhodnoť tyto a pak můžeš nastínit, co nás čeká?


Máme za sebou Colours of Ostrava, Sázavafest, Živou Ulici v Plzni, a pár dalších festivalových a klubových koncertů. Set list si pěkně sedl a my jsme dostávali jen samé kladné reakce na změnu zpěvačky, což nás velice těší. Nejbližší koncert máme 6.11. v Brně s parťákama QUEENS OF EVERYTHING, pak jedeme na pár koncertů do Švýcarska a v lednu v Rock Café předskočíme jedné Velké legendě, což již brzy zveřejníme.


01.11.2015Diskuse (0)Stray
janpibal@crazydiamond.cz