Boomer Space

DIRTY BLONDES, QUEENS OF EVERYTHING - Plzeň, D.Pod Lampou, 5.prosince 2014

Plzeňská Lampa v pátek zažila skvělý koncert dvou klubových kapel z našeho Hlavního města. Konkrétně šlo o početný punkrockový cirkus ovlivněný prvky rockabilly, zvoucí se QUEENS OF EVERYTHING a poté garážový rock´n´roll plakátové čtveřice DIRTY BLONDES. Obě seskupení přistoupily k vystoupení s patřičným zápalem a během své pódiové hodinky předvedly, jak se to má vlastně správně dělat. Vlastně už dlouhou dobu zjišťuji, že se v tuzemsku pohybuje řada zajímavých kapel (zejména mimo metalovou scénu) a tyto dvě bych si dovolil označit za jedny z těch velmi zajímavých. Odhadem stovka příchozích vytvořila vystupujícím skvělou atmosféru, ve které tekl rum značky Sailor Jerry doslova proudem. Byli k vidění pokuřující zgelovaní týpci s kšandami a vyhrnutými rukávy, těžkou obuv oblibující pogující nadšenci, i ve stylu Suicide Girls pokérované slečny tančící zde v červených šatičkách, jenž připomínaly módu padesátých let. Celý mejdan měl zkrátka své kouzlo a obě pražské kapely, jinak se rekrutující zejména ze scény reprezentované festivalem Mighty Sounds, do všeho dokonale pasovaly.


 

Co se týče kapely QUEENS OF EVERYTHING, jde o neuvěřitelně sehrané sedmičlenné těleso, které si velmi zakládá na páskovské image: černé streetové stejnokroje reprezentovaly ležérní punkový styl – košile, kloboučky atd. Hned čtyři členové jsou součástí dechové sekce, kde dva kluci hrají na saxofony, sympatická slečna a třetí týpek pro změnu ovládají pozouny. Frontman s pěveckým projevem Joe Strummera z THE CLASH byl zde zároveň i jediným kytaristou. Záda mu kryl mohutný medvěd s vízorem vyhazovače makajícího ve prospěch nějakého mafiána či týpka se zkušenostmi z kriminálu, ten zde jakoby nic ovládal kontrabas. A konečně objemnou soupisku uzavíral všechno kolem spolehlivě jistící bubeník. Na této kapele se mi líbilo zejména nadšení: jak sehraně, přirozeně a vitálně působili všichni její členové. QUEENS OF EVERYTHING si své velmi dobře šlapající vystoupení velmi užívali a s nimi i většina přítomných. Základ jejich skladeb byl jasně daný punkem vzešlým z Ostrovní scény, který byl velmi vkusně obohacen skotačivou dechovou sekcí, takže skladbám hozeným do rockabilly tempa se dostalo na zvýšené zajímavosti. Vystoupení pozvedla i ona promakaná image pásků z konce padesátých a počátku šedesátých let a vcelku solidní angličtina. Za mě tedy velmi dobrá záležitost.


 

Po této početné mašině následovala čtveřice DIRTY BLONDES, která má své inspirace úplně jinde. Především ve skandinávské garážové/ punkové případně rock´n´rollové scéně, která ve světě zažívala své nejlepší časy zhruba před nějakými deseti až dvanácti lety. V čele této další uniformované kapely působí energická Beego, charismaticky vyhlížející (a samosebou i zpívající) blondýna, která na hodinu opanovala prostor na scéně. Záda jí jistila rozevlátá trojice chlapíků v mikádech, kteří vypadali natolik jednotně a stejně, že jsem měl celý koncert neodbytný pocit, že jde o příbuzné. I když tomu tak zřejmě nebylo, hafani vlastnili vízor raných KINGS OF LEON, jejich řízný rock´n roll bych však zařadil úplně někam jinam. Práskavé riffy a jistou frackovitost projevu kapely bych ukotvil mezi inspirační zdroje zejména ze švédského království – konkrétně pak ke kapelám jako THE HIVES, BACKYARD BABIES nebo THE HELLACOPTERS. I jejich vystoupení bylo velkou jízdou, která se zkrátka valila a nedala posluchači sebemenší šanci na polevení koncentrace. Ve chvílích kdy se zpěvačka opřela do svých hlasivek, praskaly sklenice piva položené na parapetech podél stěny klubu, takže jsem krátce po půlnoci odcházel s příjemným pocitem ze shlédnutí dobře našláplé akce a s hezky naducaným štůskem zajímavě zhotovených digipacků. Recenze nahrávek přijdou na řadu někdy v dohledné době.


Pozn. fotky jsou pouze ilustrační


09.12.2014Diskuse (0)Stray
janpibal@crazydiamond.cz